Ministru kabineta noteikumi Nr. 429
Rīgā 1997.gada 23.decembrī (prot. nr.72 2.§)
Stratēģiskas nozīmes preču kontroles komitejas nolikums
Izdoti saskaņā
ar Ministru kabineta
iekārtas likuma 14.panta 3.punktu
I. Vispārīgie jautājumi
1. Stratēģiskas nozīmes preču kontroles komiteja (turpmāk — komiteja) ir Ministru kabineta izveidota starpministriju komiteja.
2. Komitejas uzdevums ir vadīt un pilnveidot Latvijas stratēģiskas nozīmes preču ražošanas, glabāšanas, lietošanas, eksporta, importa un tranzīta kontroles sistēmu, kā arī realizēt stratēģiskas nozīmes preču licencēšanu un kontroli.
II. Komitejas funkcijas un pienākumi
3. Lai izpildītu šo noteikumu 2.punktā minētos uzdevumus, komitejai ir šādas funkcijas:
3.1. apstiprināt stratēģiskas nozīmes preču sarakstus;
3.2. apstiprināt stratēģiskas nozīmes preču eksportam, importam un tranzītam nepieciešamo dokumentu (licenču, sertifikātu, izziņu u.c.) veidlapas;
3.3. izsniegt stratēģiskas nozīmes preču eksporta, importa, tranzīta licences un importa sertifikātus;
3.4. veikt ar likumu “Par Konvenciju par ķīmisko ieroču izstrādes, izgatavošanas, uzkrāšanas un pielietošanas aizliegumu un ķīmisko ieroču iznīcināšanu” apstiprinātās Konvencijas par ķīmisko ieroču izstrādes, izgatavošanas, uzkrāšanas un pielietošanas aizliegumu un ķīmisko ieroču iznīcināšanu (turpmāk — Konvencija) VII panta 4.punktā paredzētos pienākumus;
3.5. pieprasīt no juridiskajām vai fiziskajām personām jebkuru Konvencijas normu realizēšanai nepieciešamo informāciju, kas saistīta ar minēto personu darbību ķīmiskajā rūpniecībā vai ķīmisko vielu eksportu un importu;
3.6. uzdot šo noteikumu 3.4. un 3.5.apakšpunktā minētās funkcijas veikt Latvijas Attīstības aģentūrai (Eksporta un importa kontroles un uzskaites departamentam).
4. Komitejai ir šādi pienākumi:
4.1. izstrādāt stratēģiskas nozīmes preču ražošanas, glabāšanas, lietošanas, eksporta, importa un tranzīta kontroles nodrošināšanai nepieciešamo normatīvo aktu projektus;
4.2. koordinēt ārvalstu palīdzības izmantošanu stratēģiskas nozīmes preču kontroles sistēmā;
4.3. pārstāvēt Latvijas Republiku starptautisko eksporta kontroles režīmu organizācijās un starpvalstu sarunās par stratēģiskas nozīmes preču kontroles jautājumiem;
4.4. sagatavot līgumu projektus par sadarbību ar starptautiskajām ķīmisko, bioloģisko un citu masveida iznīcināšanas ieroču aizliegšanas un kontroles organizācijām un citu valstu eksporta kontroles institūcijām, kā arī ar eksporta kontroles režīma valstu grupām;
4.5. sagatavot un iesniegt ārlietu ministram priekšlikumus par Latvijas Republikas pievienošanos starptautiskajām masu iznīcināšanas ieroču neizplatīšanas konvencijām un līgumiem, kā arī par iestāšanos attiecīgajās starptautiskajās organizācijās;
4.6. nodrošināt ar stratēģiskas nozīmes preču ražošanu, glabāšanu, lietošanu, eksportu, importu un tranzītu saistītās informācijas konfidencialitāti.
III. Komitejas sastāvs un darba kārtība
5. Komitejas sastāvā ir Ministru kabineta apstiprināti ministriju pilnvarotie pārstāvji, kā arī Latvijas Attīstības aģentūras Eksporta un importa kontroles un uzskaites departamenta direktors un viņa vietnieki. Ministru kabineta rīkojuma projektu par komitejas sastāvu pēc saskaņošanas ar attiecīgajām ministrijām un institūcijām noteiktā kārtībā Ministru kabinetā iesniedz ārlietu ministrs.
6. Komitejas darbu vada Ministru kabineta iecelts priekšsēdētājs. Komitejas priekšsēdētājs no komitejas locekļu vidus ieceļ divus komitejas priekšsēdētāja vietniekus un komitejas sekretāru, kā arī nosaka komitejas locekļu pienākumus.
7. Komitejas sēde notiek reizi ceturksnī. Komitejas ārkārtas sēdi sasauc komitejas priekšsēdētājs pēc savas iniciatīvas vai pēc triju komitejas locekļu pieprasījuma.
8. Komitejas sēde ir slēgta. Sēdē piedalās komitejas locekļi un uzaicinātās personas. Komitejas locekļus uz sēdi uzaicina rakstiski, kā arī norāda attiecīgās sēdes darba kārtību.
9. Komiteja ir lemttiesīga, ja tās sēdē piedalās vismaz puse komitejas locekļu. Komitejas loceklim, kas pārstāv ministriju vai tās pakļautībā vai pārraudzībā esošu institūciju, ir veto tiesības, ja komitejas lēmums skar attiecīgās ministrijas vai valsts institūcijas kompetenci un netiek ievēroti tās motivēti iebildumi.
10. Lēmumu par eksporta, importa un tranzīta licenču izsniegšanu, anulēšanu, derīguma termiņa pagarināšanu, atteikumu izsniegt licenci, importa sertifikātu izsniegšanu vai izsniegšanas atteikumu, lietas nodošanu tehniskajai ekspertīzei un licences vai importa sertifikāta izsniegšanas termiņa pagarināšanu pieņem komitejas pilnvarota persona.
11. Komitejas lēmumi tiek pieņemti, atklāti balsojot. Komitejas lēmums ir pieņemts ar balsu vairākumu, ja nav izmantotas veto tiesības. Ja balsis sadalās līdzīgi, izšķirošā ir komitejas priekšsēdētāja balss. Ja ir izmantotas veto tiesības, komiteja ārlietu ministram iesniedz ierosinājumu izskatīt attiecīgo jautājumu.
12. Paraksta tiesības ir komitejas priekšsēdētājam, viņa vietniekiem un komitejas sekretāram.
13. Komitejas sēžu starplaikā stratēģiskas nozīmes preču kontroles sistēmas darbu nodrošina komitejas sekretārs.
IV. Noslēguma jautājumi
14. Atzīt par spēku zaudējušiem:
14.1. Ministru kabineta 1995.gada 27.jūnija noteikumus nr.167 “Stratēģiskas nozīmes eksporta un importa kontroles komitejas nolikums” (Latvijas Vēstnesis, 1995, 101.nr.; 1996, 70., 164.nr.);
14.2. Ministru kabineta 1996.gada 24.septembra noteikumus nr.362 “Grozījums Ministru kabineta 1995.gada 27.jūnija noteikumos nr.167 “Stratēģiskas nozīmes eksporta un importa kontroles komitejas nolikums”” (Latvijas Vēstnesis, 1996, 164.nr.).
Ministru prezidents G.Krasts
Ārlietu ministrs V.Birkavs