• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Dieva dusmu draudīgā atbalss Latvijā. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 28.04.2000., Nr. 151/153 https://www.vestnesis.lv/ta/id/5318

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Domu divkaujā pāri uzskatu aizai

Vēl šajā numurā

28.04.2000., Nr. 151/153

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Dieva dusmu draudīgā atbalss Latvijā

Bija Černobiļa pirms 14 gadiem. Un ir un paliek Černobiļa daudzos gan šodien, gan rīt

Jānis Riekstiņš, Latvijas Valsts arhīva vecākais referents, — "Latvijas Vēstnesim"

Černobiļas atomelektrostacijas avārija 1986. gada aprīlī ir jau patāla vēsture. To tagad atcerēsies tikai retais, protams, izņemot tos, kuri uz turieni tika aizsūtīti, kuriem draudīgos apstākļos bija jāglābj, kas vien bija glābjams, un par to jāsamaksā ar savu veselību...

Tā laika totālās padomju cenzūras apstākļos patiesība par šo vienu no visbriesmīgākajām XX gadsimta katastrofām līdz masu informācijas līdzekļiem nenokļuva. Oficiālās propagandas rādītie televīzijas sižeti un informācija presē no drausmīgās patiesības bija ļoti tālu.

Černobiļas avārija atklāja vēl kādu drūmu patiesību. Jau kopš četrdesmito gadu beigām un piecdesmito gadu sākuma, tas ir, kopš atombumbas un ūdeņraža bumbas uzņemšanas lielvalstu bruņojuma arsenālā, padomju varas iestādes tērēja milzīgus līdzekļus, lai sagatavotos t.s. sevišķajam periodam, t.i., iespējamām kara briesmām. Vispirms tam vajadzēja sagatavot bruņotos spēkus, taču liela vieta un loma bija ierādīta arī civilajai aizsardzībai, kuras vistiešākais uzdevums bija palīdzēt un aizsargāt civiliedzīvotājus.

Černobiļas atomelektrostacijas avārija uzskatāmi parādīja, ka civilās aizsardzības sistēma tam nebija gatava. Ne Latvijā, ne Baltkrievijā, Ukrainā, ne visā PSRS. Kā liecina Latvijas Valsts arhīva dokumenti, pašās avārijas dienās dažādām iestādēm vajadzēja operatīvi risināt tādus uzdevumus, kurus būtu bijis jāatrisina jau sen. Un tādēļ varam būt pateicīgi apstākļu sakritībai, kuras dēļ Černobiļas atomelektrostacijas avārijas sekas Latviju un tās iedzīvotājus skāra nosacīti maz.

Latvijas PSR veselības aizsardzības ministra pirmā vietnieka K.Bergmaņa lūgums apmaksāt to speciālistu darbu, kuri kontrolē radiācijas stāvokli

Slepeni

Nr. 123-s

Eks. Nr. 1

Latvijas PSR Ministru Padomei

1986. gada 11. maijā

Par to darbinieku darba apmaksu, kuri kontrolē radiācijas stāvokli

Pamatojoties uz LPSR Civilās aizsardzības priekšnieka 1986. gada 30. aprīļa pavēli Nr. 06, atrodas gatavībā un cauru diennakti strādā radiācijas stāvokļa novērošanas un laboratoriskās kontroles tīkls republikas teritorijā.

Sakarā ar radiācijas stāvokļa kontroles speciālistu nelielo skaitu un nepieciešamību nodrošināt viņu diennakts darbu, LPSR Veselības aizsardzības ministrija lūdz dot piekrišanu apmaksāt speciālistu darbu pēc faktiski patērētā laika uz epidemioloģiskā fonda līdzekļu rēķina.

Ministra pirmais vietnieks K.Bergmans

..........................................................

LVA, 270. f., 9. apr., 87. l., 8. lp. Oriģināls. Tulkojums no krievu valodas.

 

 

Latvijas PSR veselības aizsardzības ministra pirmā vietnieka K.Bergmaņa lūgums organizēt visos republikas rajonos un pilsētās pilsoņu sanitāro apstrādi

Slepeni

Eks. Nr. 1

Latvijas PSR Ministru Padomei Nr. 125–s

Latvijas PSR Civilās aizsardzības štābam

1986. gada 12. maijā

Latvijas PSR Veselības aizsardzības ministrija paziņo, ka PSRS Veselības aizsardzības ministrija (..) 1986. gada 9. maijā brīdināja republikas Veselības aizsardzības ministriju par to, ka sakarā ar avāriju Černobiļas AES pēdējās dienās ir novērojama ievērojama to pilsoņu plūsma, kuri dzīvo UPSR un BPSR, uz dažādiem valsts rajoniem. Šajā pašā telegrammā ir doti arī cilvēka ķermeņa, apģērba, apavu pieļaujamās radiācijas līmeņi. Turklāt ar radioaktīvo piesārņojumu (RV) no 0,1 milirentgena stundā līdz 1,0 milirentgenam stundā ir nepieciešama apģērbu apstrāde speciālā mazgātavā, bet, ja ir daudz augstāka piesārņotība, tad tas kā radioaktīvie atkritumi jāapglabā. Visas personas, kurām radioaktīvais piesārņojums ir augstāks par pieļaujamo līmeni, jāpakļauj sanitārajai apstrādei.

Ir atsevišķi gadījumi, kad mūsu republikā ierodas pilsoņi, kuriem piesārņojums ir augstāks par 1,0 milirentgeniem stundā. Rīgas pasažieru stacijā ir atrastas nezināmas personas drēbes ar radiācijas līmeni 1,3 milirentgeni stundā (mantas ir paņēmis uzņēmums "Radons").

Sakarā ar iepriekšteikto Latvijas PSR Veselības aizsardzības ministrija lūdz izskatīt iespēju organizēt visās republikas pilsētās un rajonos Sadzīves pakalpojumu ministrijas sistēmā nehospitalizējamo pilsoņu sanitāro apstrādi, kā arī kārtību, kādā organizējama apģērba speciālā apstrāde un apglabāšana visās republikas pilsētās un rajonos.

Vienlaikus Latvijas PSR Veselības aizsardzības ministrija lūdz izskatīt no pilsoņiem paņemto personīgo mantu kompensācijas kārtību.

Ministra pirmais vietnieks K.Bergmans

..........................................................

LVA, 270. f., 9. apr., 87. l., 9. lp. Oriģināls. Tulkojums no krievu valodas.

 

 

Latvijas PSR Zinātņu akadēmijas korespondētājlocekļa, Fizikas institūta direktora vietnieka P.Prokofjeva, atomreaktora galvenā inženiera V.Gavara un Radiācijas drošības dienesta priekšnieka J.Alkšņa izziņa par radiācijas apstākļiem LPSR ZA Fizikas institūta atomreaktora kontroles zonā laika posmā no 1986. gada 24. aprīļa līdz 1986. gada 12. maijam

Veiktie radiācijas fona mērījumi attiecībā uz iepriekšējā (1985. gada) nozīmi parādīja, ka fons nemainījās un ir 0,010:0,015 milirentgeni stundā.

Tomēr gaisa atmosfērā (zemei tuvākajā slānī) ir novērojama radioaktīvo ilgi dzīvojošo izotopu aerosolu veidā koncentrācijas palielināšanās: jods–131 (ar pussadalīšanās laiku 8 dienas), cēzijs–137 (30 gadi), rutēnijs–103 (40 dienas), cirkonijs–95 (60 dienas) un daudzi citi urāna dalīšanās produkti.

Īpašu uzmanību pievēršam faktam, ka gaisā atrodas radioaktīvais izotops neptūnijs–239 (2,35 dienas), kurš ir plutonija–239 (20 000 gadi) (..) izotops.

Maksimālā aerosolu koncentrācija tika novērota 29. un 30. aprīlī un koncentrācijas dabisko līmeni pārsniedza 600–1000 reizes. Šīs koncentrācijas sasniedza radiācijas drošības normu — RDN-76 pieļaujamo līmeni.

Turpmākajā periodā no 1. līdz 12. maijam ir novērojama pakāpeniska radioaktīvo aerosolu koncentrācijas samazināšanās gaisā (apmēram 10 reizes).

Ir novērojams arī būtisks radioaktīvo nokrišņu palielinājums (10–15 reizes).

Datu un mērījumu apstrāde turpinās.

Fizikas institūta direktora vietnieks,

Latvijas PSR Zinātņu akadēmijas korespondētājloceklis P.Prokofjevs

Atomreaktora galvenais inženieris V.Gavars

Radiācijas drošības dienesta priekšnieks J.Alksnis

..........................................................

LVA, 270. f., 9. apr., 87. l., 7. lp. Oriģināls. Tulkojums no krievu valodas.

 

 

Latvijas PSR veselības aizsardzības ministra pirmā vietnieka K.Bergmaņa ziņojums par Valmieras rajona Rūjienas vidusskolas skolēnu apģērba un apavu piesārņošanu ar radioaktīvajām vielām

Slepeni

Latvijas PSR Ministru Padomei Nr. 126–s

Civilās aizsardzības štābam

1986. gada 13. maijā

Latvijas PSR Veselības aizsardzības ministrija paziņo, ka 1986. gada 12. maija dozimetriskajā kontrolē 18 Valmieras rajona Rūjienas vidusskolas skolēniem (no 1969. līdz 1975. gadā dzimušajiem) ir fiksēts paaugstināts līmenis apģērba un apavu piesārņošanā ar radioaktīvajām vielām (0,75 MR). Viņi atradās bērnu kora sastāvā, kurš no š. g. 29. aprīļa līdz 2. maijam uzstājās Kijevā. Iepriekšteiktais saasina tos jautājumus, kuri Jums izvirzīti mūsu 1986. gada 12. maija vēstulē Nr. 125–s, un sakarā ar to lūdzam pasteidzināt atbildes uz tiem.

Ministra pirmais vietnieks K.Bergmans

..........................................................

LVA, 270. f., 9. apr., 87. l., 1. lp. Oriģināls. Tulkojums no krievu valodas.

 

 

Latvijas PSR veselības aizsardzības ministra pirmā vietnieka K.Bergmaņa informācija par radioaktīvo vielu pieļaujamajām koncentrācijām

Latvijas PSR Ministru Padomei Nr. 15001 IK–10

Kopija: Latvijas PSR Civilās aizsardzības štābam

1986. gada 15. maijā

Par galējām pieļaujamajām radioaktīvo vielu koncentrācijām

Latvijas PSR Veselības aizsardzības ministrija informē, ka Savienības Veselības aizsardzības ministrija uz mūsu adresi ir atsūtījusi:

1. Pagaidu pieļaujamo radioaktīvā joda saturu (joda–131) dzeramajā ūdenī un pārtikas produktos avārijas seku likvidācijas laikā.

2. Rādītājus to personu hospitalizācijai, kuras griezušās pēc dozimetriskās kontroles.

3. Dažādu objektu radioaktīvā piesārņojuma pagaidu pieļaujamos līmeņus.

Lūdzam Jūs atkārtoti izskatīt jautājumus, kas neietilpst Veselības aizsardzības ministrijas kompetencē, tajā skaitā:

— republikas tirgos esošo pārtikas produktu kontrole pār to piesārņotības līmeni ar radioaktīvajām vielām;

— apģērba speciālas apstrādes un tā aprakšanas organizācijas jautājumi;

— materiālo zaudējumu atlīdzināšana pilsoņiem pēc apģērba paņemšanas, kā arī apģērba piešķiršana paņemtā vietā. (..)

Ministra pirmais vietnieks K.Bergmans

..........................................................

LVA, 270. f., 9. apr., 87. l., 2. lp. Oriģināls. Tulkojums no krievu valodas.

Atzīmes dokumentā:

Jautājums 16.05.86. izlemts pie b. J.Rubeņa. (Paraksts nesalasāms — J.R. )

Latvijas PSR Ministru Padomes Prezidija uzdevums izskatīt LPSR veselības aizsardzības ministra vietnieka K.Bergmaņa izvirzītos jautājumus

Slepeni

Nr. 11

1986. gada 14. maijā

Izraksts no Latvijas PSR Ministru Padomes Prezidija sēdes protokola § 17

par Veselības aizsardzības ministrijas 1986. gada 12. maija iesniegumu Nr. 125–s

Uzdot b.b. I.Bruņiniekam*, M.Drozdam** kopā ar ieinteresētajām ministrijām un resoriem izskatīt jautājumus, kuri izvirzīti ziņojumā, un nepieciešamības gadījumā iesniegt attiecīgus priekšlikumus.

Latvijas PSR Ministru Padomes priekšsēdētāja vietnieks P.Praude

Latvijas PSR Ministru Padomes lietu pārvaldnieks J.Šneiders

..........................................................

LVA, 270. f., 9. apr., 87. l., 10. lp. Oriģināls. Tulkojums no krievu valodas.

* I.Bruņinieks — Civilās aizsardzības štāba priekšnieks

** M.Drozds — LPSR iekšlietu ministrs

 

 

Latvijas PSR Zinātņu akadēmijas prezidenta B.Puriņa iesniegtie Zinātņu akadēmijas priekšlikumi par Černobiļas AES avārijas seku likvidāciju

Pilnīgi slepeni

Eks. Nr. 1

Nr. 220–ps

Latvijas PSR Ministru Padomei Latvijas PSR Zinātņu akadēmija

1986. gada 26. maijā

Par Latvijas PSR Zinātņu akadēmijas priekšlikumiem

Černobiļas AES avārijas seku likvidācijai

Pagaidu skaitliskie novērtējumi, kurus ir izdarījuši Fizikas institūta Atomreaktora speciālisti, parāda, ka avārijas laikā atmosfērā varēja tikt izmesti apmēram 109 kirī radioaktīvo vielu. Atšķirībā no atombumbas sprādziena radioaktīvo putekļu galveno daļu sastāda ilgi dzīvojošie radioaktīvie izotopi, kuru aktivitātes samazināšanās notiek pēc likuma A=Ao . t – 0,2 (t diennaktīs). Neveicot nepieciešamos piesārņoto rajonu dezaktivācijas pasākumus līdz 1986. gada beigām, aktivitāte salīdzinājumā ar š. g. 20. maiju samazinātos tikai divas reizes, bet līdz 1996. gadam (pēc 10 gadiem) — vēl divas reizes. Acīmredzot reaktora degšanas dēļ putekļveida gaisa stabs pacēlās lielā augstumā un radioaktivitāte izplatījās pietiekami lielā attālumā (piemēram, dozimetriskie mērījumi, kurus mēs izdarījām ar eksporta paraugiem Rīgas ostā, kuri bija atvesti no Smoļenskas un Poltavas, parādīja, ka virsmu piesārņotība ar radioaktīvajiem izotopiem ir 4mR/stundā), turklāt putekļu daudz sīkākās daļas tiek iznēsātas lielos attālumos un sasniedz mūsu republikas teritorijas robežas.

No 24. aprīļa līdz 14. maijam mūsu republikā veiktie radiācijas gamma izstarojumu mērījumi attiecībā pret iepriekšējā, 1985. gada nozīmi parādīja, ka radiācijas fons mērījumu pieļaujamo kļūdu robežās nav izmainījies un ir 0,010 + 0,015 mR/stundā. Taču zemei tuvākajā atmosfēras gaisa slānī tika novērota radioaktīvo izotopu koncentrācijas palielināšanās aerosolu veidā. Šo radioaktīvo nuklīdu ievērojama palielināšanās tika novērota laikā no 29. līdz 30. aprīlim eksponētajos filtros (..).

Secinājumi: (..) radioaktīvo izotopu koncentrācijas (..) pārsniegšana attiecībā pret galēji pieļaujamām normām netika novērota. Laika posmā no 1. līdz 12. maijam tika novērota pakāpeniska radioaktīvo izotopu koncentrācija aerosolos. Vislielākā radioaktīvo ilgi dzīvojošo izotopu koncentrācija tika novērota 29. un 30. aprīlī, un tā koncentrācijas dabisko līmeni 0,8 . 10–18 kirī/l (1985.g.) pārsniedza apmēram 20 000 reizes.

Radioaktīvo izotopu koncentrācija nokrišņos tika mērīta līdz 5. maijam (periodā, kad nebija lietus), un tā attiecībā pret daudz agrāku periodu palielinājās 10 reizes. Ūdenskrātuvēs (Daugavā un karjeros pie reaktora) tas palielinājās 5 reizes.

Nepieciešams vērst uzmanību uz būtisku neptūnija–239 koncentrācijas palielinājumu ar pussadalīšanās periodu 2,35 dienas, kurš sadalās uz alfa radioaktīvo plutoniju–239 ar pussadalīšanās periodu 24 000 gadu. Iespējams, ka plutonija, bez izveidotā no neptūnija–239, aerosolos ir vairāk.

Lai gan vietas gamma fona palielinājums netika novērots, pastāv briesmas, ka uz zemes nokritušās ilgi dzīvojošās radioaktīvās vielas caur ķēdīti augsne–augi–lopi var koncentrēties cilvēku (īpaši bērnu) atsevišķos orgānos nepieļaujamās koncentrācijās.

Šobrīd, pēc mūsu domām, Rīgas pilsētas medicīniskās iestādes nav pilnīgi gatavas veikt drošu medicīnisko kontroli. Š. g. 21. maijā, apmeklējot 7. poliklīniku Rīgas pilsētā (..), tika noskaidrots, ka uz vietas nav neviena radiometra, kurš darbotos, un trūkst pietiekamas sapratnes par tāda slimnieka pieņemšanu, kura ķermenis vai drēbes ir piesārņoti ar radioaktīvajām vielām. Līdzīgas nekvalificētas darbības tad pat, 21. maijā, bija arī 1. bērnu poliklīnikā un 5. poliklīnikā.

Mēs uzskatām par nepieciešamu:

a) organizēt republikā kvalificētu kontroli pār radioaktīvo izotopu saturu lopu barībā, dārzeņos un pārtikas produktos, kā arī cilvēka organismā;

b) steidzamā kārtā organizēt republikā visu veidu transporta kontroli, kas ierodas, kā arī atvestās produkcijas un cilvēku kontroli, kuri atbrauc no avārijas rajoniem un citiem tuvējiem apgabaliem.

Radioaktīvā piesārņojuma atvešanu uz republiku apstiprina daži fakti un konkrēti: Fizikas institūtā ir griezušies vairāki cilvēki, kas ieradās no Ukrainas un Baltkrievijas, kuru pārbaudītā apģērba radioaktīvais piesārņojums galēji pieļaujamās normas pa ilgi dzīvojošiem izotopiem pārsniedz 10–15 reizes.

Lai izpildītu šos uzdevumus, ir jāņem kontrolē republikā esošie radiometri (ar jutīgumu 0,02 mR/stundā) un pirmām kārtām jānosūta tie uz pašiem nepieciešamākajiem punktiem, piemēram, uz slimnīcām. Tāpat steidzami jāorganizē papildu radiometru iepirkšana, piemēram, radiometru DP–50, kurus izmanto civilās aizsardzības sistēmā. Nepieciešamības gadījumā jāizmanto importa dozimetru iepirkšana.

Iesakām no akadēmijas zinātnieku vidus izveidot speciālistu – lektoru grupu (ne vairāk par 10 cilvēkiem), kuri spēj pareizi novērtēt šo pasaules praksē nebijušo situāciju un izskaidrot to pirmkārt republikas speciālistiem un politdarbiniekiem, kā arī, noteiktos ietvaros, iedzīvotājiem.

Ir nepieciešams no dažādu specialitāšu visvairāk informētiem zinātniekiem izveidot starpresoru konsultatīvo grupu, lai sagatavotu konkrētus priekšlikumus, kas būtu vērsti uz to, lai norobežotu cilvēkus no radioaktīvo vielu bīstamām koncentrācijām.

Latvijas PSR Zinātņu akadēmija, no republikas vadības saņemot atbilstošu palīdzību, varētu uzņemties izpildīt šādus pasākumus:

— no jauna uzcelto atomreaktora sanitārās pārbaudes punktu piešķirt cilvēku dezaktivācijai;

— organizēt jaunu dozimetristu apmācību darbam ar radiometriem, lai izmērītu alfa un beta aktivitāti;

— nosūtīt savus speciālistus kā konsultantus – dozimetristus uz vietām pa republiku;

— sagatavot konspektīvus metodiskos palīglīdzekļus dozimetristiem.

Mēs uzskatām, ka steidzami veiktie pasākumi dos jūtamu ieguldījumu, lai samazinātu ar vēzi saslimušo skaitu un samazinātu ģenētiskās sekas republikas iedzīvotājiem.

Akadēmijas prezidents B.Puriņš

..........................................................

LVA, 270. f., 9. apr., 14. l., 11., 12., 13., 14. lp. Oriģināls. Tulkojums no krievu valodas.

 

 

Latvijas PSR Ministru Padomes priekšsēdētāja vietnieka R.Praudes ziņojums Ukrainas PSR Ministru Padomei par palīdzības sniegšanu tiem pilsoņiem, kuri ieradušies no Černobiļas AES zonas un tai tuvajām apdzīvotajām vietām

Slepeni

Eks. Nr. 2

Nr. 627–s

Ukrainas PSR Ministru Padomei Latvijas PSR Ministru Padome

Atbildot uz Nr. 26–1732/83 no 04.08.86.

1986. gada 22. augustā

Atbildot uz Jūsu pieprasījumu par lietu stāvokli republikā, lai sniegtu palīdzību iekārtošanā darbā, nodrošināšanā ar dzīvokļiem un sociālajiem un sadzīves pakalpojumiem tiem pilsoņiem, kuri ieradušies no Černobiļas AES zonas un tai tuvējām apdzīvotajām vietām, Latvijas PSR Ministru Padome paziņo sekojošo.

Pēc stāvokļa uz 1986. gada 15. augustu pilsētu un rajonu tautas deputātu padomju izpildu komitejās dažādos jautājumos ir griezušās 108 ģimenes, kuras ieradušās neorganizētā veidā, no tām 21 ģimenei tika sniegta materiālā palīdzība un piešķirta pagaidu apdzīvotā platība kopmītnēs un kempingos.

Pionieru nometnēs un pirmsskolas bērnu iestādēs Rīgas jūrmalā (galvenokārt Jūrmalas pilsētā) ir izvietoti 2022 bērni un 209 viņu pavadītāji audzinātāji. Sakarā ar to šajā laika periodā ievērojami palielinājās uz Rīgu un Jūrmalu atbraukušo bērnu vecāku un viņu radinieku skaits. Jūrmalas un Rīgas pilsētu izpildu komitejas ir veikušas visus mērus, lai maksimāli nodrošinātu ar pagaidu dzīvesvietu tos pilsoņus, kuri ieradās apciemot bērnus. Veikts attiecīgs izskaidrošanas darbs ar vietējiem iedzīvotājiem.

Pēc Latvijas kūrortu padomes nodaļas ziņām, kura apkalpo atpūtniekus bez ceļazīmēm, pagājušo 3 mēnešu laikā Jūrmalas piekrastē tika piereģistrēti un jūrmalnieku mājās izmitināti 10 115 cilvēki, kuri ieradās no Ukrainas un Baltkrievijas PSR bez ceļazīmēm.

Jūrmalas pilsētas sanatorijās un atpūtas namos pagājušajā laika posmā tika organizēta atpūta 5,6 tūkstošiem pilsoņu no Ukrainas un Baltkrievijas.

Republikas medicīnas iestādēs ar lūgumu veikt attiecīgu pārbaudi griezās 5282 cilvēki, no kuriem 582 pēc speciālistu lēmuma tika uzņemti medicīniskai novērošanai.

Pašreiz republikā ierodas pilsoņi no Pripetes pilsētas, kuri nosūtīti ar PSRS Enerģētikas ministrijas lēmumu (37 ģimenes) un ar PSRS Rūpniecisko sakaru ministrijas lēmumu (19 ģimenes). To pilsoņu saraksts (23 ģimenes), kurus nosūtījušas augstāk minētās ministrijas, tiek pievienots. Pārējās ģimenes, saskaņā ar savstarpējo vienošanos ar tām, ierodas viņiem norādītajās vietās tad, kad būs gatava dzīvojamā platība. (..)

Lai operatīvi izlemtu jautājumus, kas ir saistīti ar palīdzības sniegšanu šiem cilvēkiem, pie Latvijas PSR Ministru Padomes ir izveidota komisija. (..)

Latvijas PSR Ministru Padomes priekšsēdētāja vietnieks R.Praude

..........................................................

LVA, 270. f., 9. apr., 87. l., 17., 18. lp. Oriģināls. Tulkojums no krievu valodas.

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!