Sēž —
apbalvotie : prof. Dr.ģeogr. Aija Melluma un prof. Dr.biol.
Gunārs Andrušaitis; aizmugurē: |
Par balvām dabas vides zinātnēs
17. septembrī tika pasniegtas LZA, SIA "ITERA Latvija" un Latvijas Izglītības fonda mecenātu balvas un stipendijas
Vakar, 17. septembrī, Zinātņu akadēmijas namā lielā sirsnībā Latvijas Zinātņu akadēmijas, SIA "ITERA Latvija" un Latvijas Izglītības fonda Izglītības, zinātnes un kultūras
Prof. Dr.
biol., LZA korespondētājloceklim Gunāram Andrušaitim balvu
pasniedz LZA prezidents Jānis Stradiņš un SIA "ITERA
Latvija" prezidents Juris Savickis; |
mērķprogrammas mecenātu balvas (jau astotās Latvijas mecenātu balvas zinātņu un tehnoloģiju ievērojamākajiem darbiniekiem) un stipendijas saņēma pirmie laureāti: prof. Dr. h. ģeogr., LZA korespondētājlocekle Aija Melluma — par nozīmīgu ieguldījumu vides aizsardzības un ainavu zinātnē un prof. Dr. biol., LZA korespondētājloceklis Gunārs Andrušaitis — par mūža devumu vides un dabas aizsardzībā.
Profesore Aija Melluma ir devusi lielu ieguldījumu Latvijas ģeogrāfijas attīstībā, sagatavojot vairākas ģeogrāfu paaudzes, veikusi nozīmīgus pētījumus ainavzinātnē, vides aizsardzībā, kā arī praktiski piedalījusies vides aizsardzības sistēmas un īpaši aizsargājamo dabas teritoriju sistēmas izveidē (1977—1987), kas ar nelielām izmaiņām pastāv joprojām.
A.Melluma vadījusi un pati piedalījusies Gaujas nacionālā parka attīstības ģenerālshēmas izstrādē. Viņas zinātniskā vadībā veikta aizsargājamo teritoriju, arī Rīgas līča piekrastes, izpēte, kas vēlāk kalpoja par pamatu piekrastes aizsargjoslas izmantošanas un aizsardzības noteikumu izstrādei. Vadot jaunizveidotās Dabas aizsardzības komitejas pētījumu centru (1990—1994), izstrādāti dabas monitoringa sistēmas pirmie meti, kā arī pamatojums Ziemeļvidzemes reģionālā dabas aizsardzības kompleksa (pašreizējā biosfēras rezervāta), kultūrvēsturiskās aizsargājamās teritorijas "Lībiešu krasts", dabas parka "Daugavas loki" izveidei. Strādājot par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra padomnieci 1994.—1998. gadā, A.Melluma piedalījusies Latvijas lauku attīstības programmas (1998), valsts programmas "Lībieši Latvijā" un citu programmu izstrādē. Prof. A.Melluma lasījusi lekcijas Latvijas Lauksaimniecības universitātē (1968.—1978., 1989.—1997.) un Latvijas Universitātē (kopš 1997.). Publicēti ~ 150 darbi, tajā skaitā 20 grāmatas un brošūras.
Savukārt profesora Gunāra Andrušaiša darbība, strādājot kopš 1957. gada Bioloģijas institūtā un no 1970. līdz 1998. gadam esot par tā direktoru, ir bijusi ļoti daudzpusīga citādi. Viņš aktīvi piedalījies daudzu ar dabas aizsardzību un tās likumdošanu saistītu jautājumu risināšanā, ir izveidojis un vadījis jūras bioloģijas pētījumu virzienu Latvijā, koordinējis un vadījis daudzus ar Latvijas saldūdeņu izpēti saistītus projektus. Prof. G.Andrušaitis ir piedalījies un joprojām piedalās daudzu gan Latvijas, gan starptautisku ar vides jautājumiem un dabas aizsardzību saistītu institūciju darbā. Viens no viņa lielākajiem darbiem ar paliekošu vērtību ir "Latvijas Sarkanās grāmatas" izveidošanas un izdošanas darbs, — no sešiem sējumiem jau iznākuši 1., 4. un 6. sējums. Neapstrīdama ir arī viņa loma kā ilggadējam LU (LZA) Bioloģijas institūta direktoram, veicot daudzu Latvijas dabas pētījumu virzienu izveidi, attīstību un saglabāšanu dažādos institūta attīstības posmos. Viņa zinātniskie pētījumi publicēti ~ 200 publikācijās, tajā skaitā 60 ārzemju izdevumos.
Bet uzņēmējsabiedrība "ITERA Latvija" piegādā valstij apmēram ceturto daļu no nepieciešamā gāzes daudzuma. Tā veicina mūsdienīgas ar dabas gāzi saistītas tehnoloģijas ieviešanu enerģētikas nozarēs un ražošanā gan Latvijā, gan Baltijas valstīs. "ITERA Latvija" jau vairākus gadus piedalās Latvijas Izglītības fonda mērķprogrammā "Izglītībai, zinātnei un kultūrai", kā arī ir parakstījusi sadarbības līgumu ar Latvijas Zinātņu akadēmiju, kura pirmā praktiskā izpausme ir vakar saņemtās piemiņas medaļas un stipendijas.
Svinīgajā, atvasaras bērzu meijām rotātajā priekšpusdienā cildinošus vērtējuma un vēlējuma un personiskas apņēmības vārdus teica kā paši apbalvotie, tā Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Jānis Stradiņš, visi pārējie akadēmijas vadītāji, "ITERA Latvija" prezidents Juris Savickis (kuram pašam, cita starpā, vakar bija jubilejas reize — 50. dzimšanas diena), Izglītības fonda mērķprogrammas priekšsēdētājs prof. Imants Meirovics un daudzie kolēģi un draugi. Apbalvoto dzīves vadmotīvs paliek: "Mēs gribam vēl zinātnei strādāt!"
Ilga Tālberga — "Latvijas Vēstnesim"
Foto: Arnis Blumbergs, "LV"