Kad Latvijas teritoriālā reforma izvēršas
Foto: Māris Kaparkalējs, "LV"
SIA "Sigma Serviss" direktors Ēriks Zunda
SIA "Blezūrs — konsultāciju birojs" direktors Rolands Blezūrs
Latvijas pašvaldības ir izšķiroša brīža priekšā — ievēlētas vietējo pašvaldību domes un padomes, kurām jāturpina aizsāktie darbi un jāpieņem jauni lēmumi. Arī par vienu no svarīgākajiem jautājumiem — kāda izskatīsies pašvaldība pēc administratīvi teritoriālās reformas (ATR) likuma prasību ieviešanas. Kā zināms, 2005. gada pašvaldību vēlēšanām, izpildot visas 1998. gadā pieņemtā ATR likuma prasības, vajadzētu notikt jau jaunizveidotās pašvaldībās.
Likums šobrīd paredz, ka vietējo pašvaldību administratīvi teritoriālā reforma tiks īstenota līdz 2004. gada 30. novembrim divos posmos: pēc vietējo pašvaldību iniciatīvas — līdz 2003.gada 31.decembrim un pēc izstrādātiem un likumā noteiktā kārtībā saskaņotiem projektiem — no 2004.gada 1.janvāra līdz 2004. gada 30. novembrim. Pirms 11.martā notikušajām vēlēšanām atbildīgās valsts amatpersonas bieži vien paudušas viedokli, ka pēc vēlēšanām tiks iesniegti grozījumi ATR likumā, ka tiek izstrādāti vairāki administratīvi teritoriālā iedalījuma modeļi, ka, iespējams, tiks saīsināts brīvprātīgas apvienošanās termiņš, kā arī piedāvāts jauns reģionālās reformas risinājums.
23. februārī Pašvaldību lietu pārvaldē (PLP) tika iesniegti pēdējie rajonu administratīvo teritoriju izpētes projekti, līdz ar to varētu teikt, ka beidzies pirmais posms reformu īstenošanā. Par izpētes lietderīgumu un efektivitāti jau bijusi iespēja pārliecināties lielai daļai pašvaldību, kurās, sākot ar 1997.gadu, pirmajās veikta izpēte. Izpētes projekti ietver informāciju par katra rajona katras pašvaldības rādītājiem. Taču katra projekta beigās secināts, kurai pašvaldībai ar kuru būtu ieteicams turpmāk sadarboties vai apvienoties, ņemot vērā izpētes datus.
Pabeigts vēl kāds nozīmīgs darbs – rajonu izpētes projekti apvienoti vienotā Latvijas administratīvi teritoriālā iedalījuma projektā, kas ir viens no iespējamajiem risinājumiem Latvijas administratīvo teritoriju sadalījumam 102 administratīvajās teritorijās. Latvijas administratīvo teritoriju izpētes projektu izstrādāja SIA "Sigma Serviss", un ar to jau iepazīstinātas gan PLP amatpersonas, gan īpašu uzdevumu ministrs valsts reformu lietās un Ministru prezidents.
Lai izvērtētu reformas līdzšinējo gaitu, nākotnes izredzes un pagātnes kļūdas, kā arī lai iepazīstinātu ar vienu no iespējamajiem Latvijas kartes modeļiem un nosacījumiem to izveidošanai, "Latvijas Vēstnesis" aicināja uz sarunu gan SIA "Sigma Serviss" direktoru Ēriku Zundu, gan SIA "Blezūrs — Konsultāciju birojs" direktoru Rolandu Blezūru, kura vadībā veikta izpēte 8 rajonu administratīvajās teritorijās.
"LV"