"Jaunās NATO dalībvalstis sagādā vilšanos"
"Jyllands–Posten"
— 2000.04.20.
Čehijas, Polijas un Ungārijas līdzšinējie sasniegumi NATO tiek vērtēti ļoti zemu, un šīs neattaisnotās cerības atstumj Baltijas valstu uzņemšanu tālā nākotnē.
Dānijas izsludinātais ārpolitikas mērķis par Baltijas valstu drīzu uzņemšanu NATO ir saskāries ar lielām grūtībām.
Tikai gadu pēc Polijas, Čehijas un Ungārijas uzņemšanas aliansē Vašingtonas apetīte uz turpmāko NATO paplašināšanos ir samazinājusies līdz nullei. Amerikāņi šo trīs valstu sasniegumus vērtē ļoti zemu un šaubās par to politisko gribu un spējām integrēties NATO. Šīs brūkošās cerības atbīda nezināmā nākotnē Baltijas valstu izredzes tikt uzņemtām NATO.
"Šīs trīs valstis bija stiprākās no visām kandidātēm. Pārējās nav tik stipras. Pirms speram nākamos soļus, mēs vērtēsim, kā veicas pirmajām trim, un, ja tās nebūs attaisnojušas mūsu cerības, mēs nesteigsimies ar jaunu dalībvalstu uzņemšanu," saka Rons Asmuss.
"Kad uzņēmām šīs valstis, mēs nezinājām, cik ilgu laiku prasīs to pārejas periods no Varšavas pakta zemēm uz efektīvām NATO valstīm. Daudzi domāja, ka tam būs nepieciešami trīs līdz pieci gadi. Šodien mums ir atšķirīgs vērtējums: vajadzēs vismaz gadu desmit," piebilst Rons Asmuss sarunā ar "Jyllands–Posten".
Viņš nesen ir atstājis darbu Ārlietu ministrijā, lai rakstītu grāmatu par NATO paplašināšanās procesu.
Tādējādi NATO svētku noskaņojumu, kas valdīja paplašināšanās ceremonijas laikā, aizstājušas spēcīgas paģiras.
Trīs jaunās dalībvalstis tiek kritizētas par nepietiekamu solidaritāti ar aliansi, vāju progresu angļu valodas apguvē un NATO iekšējo darba procedūru pārņemšanā. Kad īsi pēc paplašināšanās alianse iesaistījās karā pret Dienvidslāviju, Čehija izpildīja tikai 3 no NATO 11 minimālajiem kritērijiem. Pēc kara gan jaunajās dalībvalstīs, gan kandidātvalstīs arvien vairāk ir krities vienkāršo iedzīvotāju atbalsts NATO.
NATO galotņu tikšanās laikā 2002. gadā jāpieņem lēmums par jaunu dalībvalstu uzņemšanu aliansē. Ārpolitikas ekspertus māc bažas, ka, neuzaicinot šajā reizē jaunas dalībvalstis, NATO izdzēsīs cerību kandidātēs.
Mikaels Ulvemens