"Miljonāri atvēsināsies Kolimā"
"Megapolis–Novosti"
— 2000.04.06.
Globālā sasilšana tuvojas septiņjūdžu soļiem, un diez vai atradīsies cilvēks, kurš ņemsies apgalvot, ka tagadējās ziemas ne ar ko neatšķiras no agrākajām.
Kā raksta "Daily Mail", amerikāņu zinātnieki, aprēķinājuši aptuveno sasilšanas ātrumu, nesen paziņojuši, ka tuvākajā nākotnē daudzu valstu iedzīvotājiem nāksies aizmirst gadalaiku maiņu. Eiropā valdīs mūžīgs pavasaris, un tajā pašā Lielbritānijā klimats maz ko atšķirsies no laika apstākļiem Tenerifē, kur, kā zināms, peldsezona ilgst augu gadu. Daudzus tāda perspektīva iepriecinās, un dažās tradicionāli aukstās zemēs jau tagad domā par kalnu slēpošanas kūrortu pārveidošanu par vasaras atpūtas vietām.
Taču ziemas cienītājiem šāds notikumu pavērsiens sagādās īstu šoku. Zinātnieki baidās, ka klimata pārmaiņas izraisīs globālu migrāciju uz Zemes. Tie, kuri necieš karstumu, sāks pārcelties iespējami tālāk uz ziemeļiem, tas noteikti sagraus visu pašreizējo ekonomisko sistēmu. Strauja darbaspēka atplūdu dēļ dažās ekonomikas nozarēs sāksies krīze, un sekas, ko izraisīs negaidītā uzņēmumu slēgšana, ietekmēs visu pasaules sistēmu.
Sāksies visu pasaules ražošanas posmu globāla pārkārtošana, kas uz laiku izraisīs haosu ekonomikā. Taisnība, dažām valstīm klimatiskā migrācija būs labvēlīga. Pirmās dividendes saņems ASV un Krievija. No karstuma vai prātu zaudējusī tauta metīsies uz Aļasku, Sibīriju, Čukotku un Tālajiem Austrumiem. Svaigu darbaspēka resursu pieplūdums mainīs šo reģionu dzīvi. Turklāt arī tur kļūs nedaudz siltāks, līdz ar to radīsies iespēja kādreiz nemājīgajos novados attīstīt rūpniecību un lauksaimniecību. Daži zinātnieki pat izvirzījuši pieņēmumu, ka tieši klimata globālā sasilšana un tās izraisītais darba resursu pieplūdums ziemeļjūru apskalotajās zemēs kļūs par krievu ekonomiskā brīnuma cēloni.
Vladimirs Trofimovs