• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2000. gada 2. maija noteikumi Nr. 164 "Kārtība, kādā tiek aprēķinātas un atmaksātas pārmaksātās valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 5.05.2000., Nr. 161/163 https://www.vestnesis.lv/ta/id/5628-kartiba-kada-tiek-aprekinatas-un-atmaksatas-parmaksatas-valsts-socialas-apdrosinasanas-iemaksas

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.165

Noteikumi par spiedieniekārtām un to kompleksiem

Vēl šajā numurā

05.05.2000., Nr. 161/163

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 164

Pieņemts: 02.05.2000.

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

Ministru kabinets Noteikumi Nr. 164

Rīgā  2000.gada 2.maijā (prot. Nr.20 7.§)

Kārtība, kādā tiek aprēķinātas un atmaksātas pārmaksātās valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas

Izdoti saskaņā ar likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" 21.1 panta pirmo un otro daļu

I. Vispārīgie jautājumi

1. Šie noteikumi nosaka kārtību, kādā tiek aprēķinātas un atmaksātas pārmaksātās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (turpmāk — pārmaksātās obligātās iemaksas) un valsts sociālās apdrošināšanas brīvprātīgās iemaksas (turpmāk — pārmaksātās brīvprātīgās iemaksas).

2. Pārmaksātās obligātās iemaksas un pārmaksātās brīvprātīgās iemaksas atbilstoši attiecīgajiem valsts sociālās apdrošināšanas veidiem, kuriem attiecīgā persona ir pakļauta, aprēķina un atmaksā par laikposmu, kad persona ir apdrošinātās personas statusā kā:

2.1. darba ņēmējs;

2.2. pašnodarbinātais;

2.3. persona, kuru nodarbina darba devējs — ārvalstu nodokļu maksātājs, ja šīs personas pastāvīgā dzīvesvieta nav Latvijā un tā uzturas Latvijā 183 dienas vai ilgāk jebkurā 12 mēnešu periodā, kas sākas vai beidzas taksācijas gadā;

2.4. persona, kuru Latvijā nodarbina darba devējs — ārvalstu nodokļu maksātājs, ja šīs personas pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvijā;

2.5. no valsts pamatbudžeta apdrošināmā persona;

2.6. no sociālās apdrošināšanas speciālajiem budžetiem apdrošināmā persona;

2.7. persona, kas brīvprātīgi pievienojusies valsts pensiju apdrošināšanai;

2.8. pašnodarbinātā laulātais, kas brīvprātīgi pievienojies valsts pensiju apdrošināšanai, invaliditātes apdrošināšanai un maternitātes un slimības apdrošināšanai.

3. Personas pārmaksātās obligātās iemaksas un pārmaksātās brīvprātīgās iemaksas aprēķina un personai atmaksā bezpeļņas organizācija valsts akciju sabiedrība "Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra" (turpmāk — aģentūra).

4. Darba devēja pārmaksātās obligātās iemaksas aprēķina aģentūra, bet šīs iemaksas atmaksā Valsts ieņēmumu dienests, novirzot tās citu darba devēja nodokļu parādu segšanai, ja tādi ir, vai ieskaita nākamo periodu maksājumos, vai pēc darba devēja pieprasījuma pārskaita norādītajā kredītiestādes kontā.

5. Darba devēja un/vai šo noteikumu 2.punktā minēto personu pārmaksātās obligātās iemaksas un/vai pārmaksātās brīvprātīgās iemaksas, kas nesasniedz valstī noteikto minimālo mēnešalgu (amatalgu) attiecīgajā kalendāra gadā, netiek atmaksātas kārtējā kalendāra gadā, bet tiek uzkrātas un atmaksātas pēc tā kalendāra gada beigām, kurā tās ir sasniegušas vai pārsniegušas valstī noteikto minimālo mēnešalgu (amatalgu). Pārmaksāto obligāto iemaksu un/vai pārmaksāto brīvprātīgo iemaksu uzskaiti pārtrauc pēc personas nāves vai darba devēja likvidācijas.

6. No valsts pamatbudžeta un sociālās apdrošināšanas speciālajiem budžetiem pārmaksātās obligātās iemaksas aģentūra aprēķina un ieskaita nākamo periodu maksājumos.

7. Aprēķinātās pārmaksātās obligātās iemaksas, pārmaksātās brīvprātīgās iemaksas un pārrēķināto obligāto iemaksu un brīvprātīgo iemaksu objektu noapaļo līdz latiem un santīmiem, atmetot 0,49 santīmus un mazāk un noapaļojot līdz santīmam 0,50 santīmus un vairāk.

II. Pārmaksāto obligāto iemaksu un pārmaksāto brīvprātīgo iemaksu aprēķināšana

8. Aģentūra, ņemot vērā sociāli apdrošinātās personas kontā reģistrēto obligāto iemaksu un/vai brīvprātīgo iemaksu objektu un veiktās obligātās iemaksas un/vai brīvprātīgās iemaksas, līdz kalendāra gadam sekojošā gada 1.aprīlim aprēķina:

8.1. pārmaksātās obligātās iemaksas un/vai pārmaksātās brīvprātīgās iemaksas, kas veiktas no obligāto iemaksu objekta un/vai brīvprātīgo iemaksu objekta, kas pārsniedz Ministru kabineta noteikto iemaksu objekta maksimālo apmēru;

8.2. pārmaksātās obligātās iemaksas, kas radušās, ja obligātās iemaksas veikusi persona, kas nav bijusi sociāli apdrošinātās personas statusā, vai iemaksas, kas radušās nodokļu administrācijas kļūdas dēļ, vai ja persona ir atmaksājusi obligāto iemaksu objektu, pamatojoties uz Valsts ieņēmumu dienesta iesniegto informāciju par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicējiem, kuriem radusies pārmaksa (1.pielikums);

8.3. pārmaksātās obligātās iemaksas, kas radušās, ja obligātās iemaksas veiktas atbilstoši tiem sociālās apdrošināšanas veidiem, kuriem persona nav pakļauta;

8.4. pārmaksātās brīvprātīgās iemaksas, ja brīvprātīgās iemaksas veiktas, kad brīvprātīgi apdrošinātā persona vienlaikus bijusi arī obligāti sociāli apdrošinātās personas statusā, izņemot gadījumu, ja persona veikusi brīvprātīgās iemaksas un pēc tam tajā pašā mēnesī ieguvusi obligāti sociāli apdrošinātās personas statusu;

8.5. pārmaksātās brīvprātīgās iemaksas, ja brīvprātīgās iemaksas veiktas no ienākumiem, kas nesasniedz Ministru kabineta noteikto brīvprātīgo iemaksu objekta minimālo apmēru;

8.6. pārmaksātās brīvprātīgās iemaksas, ja persona atteikusies no brīvprātīgās pievienošanās valsts pensiju apdrošināšanai par iepriekšējo periodu, kad brīvprātīgās iemaksas veiktas pēc vecuma pensijas piešķiršanas saskaņā ar likumu "Par valsts pensijām", kā arī ja netiek iegūtas tiesības uz valsts vecuma pensiju saskaņā ar likumu "Par valsts pensijām".

9. Pārmaksātās obligātās iemaksas un/vai pārmaksātās brīvprātīgās iemaksas, kas veiktas no obligāto iemaksu un/vai brīvprātīgo iemaksu objekta, kas pārsniedz Ministru kabineta noteikto iemaksu objekta maksimālo apmēru, aprēķina, izmantojot šādu formulu:

 I – Imax) x (Σ Is : Σ I) x (Σ Ms : Σ Is), kur

Σ I — sociāli apdrošinātās personas kontā reģistrētais obligāto iemaksu un/vai brīvprātīgo iemaksu objekta apmērs kalendāra gadā;

Imax — Ministru kabineta noteiktais obligāto iemaksu un brīvprātīgo iemaksu objekta maksimālais apmērs;

 Σ Is — attiecīgais obligāto iemaksu un/vai brīvprātīgo iemaksu objekta apmērs darba devējam un/vai šo noteikumu 2.punktā minētajām personām;

 Σ Ms — attiecīgā veikto obligāto iemaksu un/vai brīvprātīgo iemaksu summa darba devējam un/vai šo noteikumu 2.punktā minētajām personām.

10. Pārmaksātās obligātās iemaksas, kas radušās, ja obligātās iemaksas veikusi persona, kura nav bijusi sociāli apdrošinātās personas statusā, vai iemaksas, kas radušās nodokļu administrācijas kļūdas dēļ, vai ja persona ir atmaksājusi obligāto iemaksu objektu, pamatojoties uz Valsts ieņēmumu dienesta iesniegto informāciju, aprēķina, izmantojot šādu formulu:

Σ I x L, kur

Σ I — sociāli apdrošinātās personas kontā reģistrētais obligāto iemaksu objekts, no kura personai nebija jāveic obligātās iemaksas;

L — attiecīgā Ministru kabineta noteiktā obligāto iemaksu likme darba devējam un/vai šo noteikumu 2.1., 2.2., 2.3. un 2.4.apakšpunktā minētajām personām.

11. Pārmaksātās obligātās iemaksas, kas radušās, ja par personu ir veiktas obligātās iemaksas atbilstoši tiem sociālās apdrošināšanas veidiem, kuriem persona nav pakļauta, aprēķina, izmantojot šādu formulu:

Σ (Mm – (Im x L)), kur

Mm — attiecīgās darba devēja un/vai šo noteikumu 2.1., 2.2., 2.3. un 2.4.apakšpunktā minēto personu veiktās obligātās iemaksas mēnesī;

Im — obligāto iemaksu objekts mēnesī;

L — attiecīgā Ministru kabineta noteiktā obligāto iemaksu likme darba devējam un/vai šo noteikumu 2.1., 2.2., 2.3. un 2.4.apakšpunktā minētajām personām.

12. Aģentūra pēc pārmaksāto obligāto iemaksu un/vai pārmaksāto brīvprātīgo iemaksu aprēķināšanas pārrēķinu sociāli apdrošinātās personas kontā reģistrētajam obligāto iemaksu un/vai brīvprātīgo iemaksu objektam (ja obligātās iemaksas un/vai brīvprātīgās iemaksas veiktas no obligāto iemaksu un/vai brīvprātīgo iemaksu objekta, kas pārsniedz Ministru kabineta noteikto iemaksu objekta maksimālo apmēru) veic, izmantojot šādu formulu:

Im – ((Im : Σ I) x (Σ I – Imax)), kur

Im — obligāto iemaksu un/vai brīvprātīgo iemaksu objekta apmērs mēnesī;

Σ I — sociāli apdrošinātās personas kontā reģistrētais obligāto un/vai brīvprātīgo iemaksu objekta apmērs kalendāra gadā;

Imax — Ministru kabineta noteiktais obligāto iemaksu un brīvprātīgo iemaksu objekta maksimālais apmērs.

III. Pārmaksāto obligāto iemaksu un pārmaksāto brīvprātīgo iemaksu atmaksāšana

13. Personai, kurai aprēķinātas pārmaksātās obligātās iemaksas un/vai pārmaksātās brīvprātīgās iemaksas, aģentūra vienlaikus ar paziņojumu par sociāli apdrošinātās personas apdrošināšanas konta stāvokli nosūta (pēc šīs personas dzīvesvietas adreses) līdz kalendāra gadam sekojošā gada 31.jūlijam informāciju par pārmaksātajām obligātajām iemaksām un/vai pārmaksātajām brīvprātīgajām iemaksām, norādot attiecīgo summu, kā arī par nepieciešamību informēt par pārmaksāto obligāto iemaksu un/vai pārmaksāto brīvprātīgo iemaksu ieskaitīšanu pasta nodaļā vai kredītiestādes kontā.

14. Persona, kura līdz kalendāra gadam sekojošā gada 31.jūlijam nav saņēmusi šo noteikumu 13.punktā minēto informāciju, pēc šī termiņa beigām to var iegūt aģentūras filiālē pēc dzīvesvietas adreses, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.

15. Pārmaksātās obligātās iemaksas un / vai pārmaksātās brīvprātīgās iemaksas šo noteikumu 2.1., 2.2., 2.3., 2.4., 2.7. un 2.8.apakšpunktā minētā persona var saņemt, iesniedzot aģentūras filiālē pēc savas dzīvesvietas rakstisku informāciju par pārmaksāto obligāto iemaksu un/vai pārmaksāto brīvprātīgo iemaksu ieskaitīšanu pasta nodaļā vai kredītiestādes kontā, triju gadu laikā pēc tā kalendāra gada beigām, kurā radušās pārmaksas. Pēc šī termiņa persona zaudē tiesības uz pārmaksāto obligāto iemaksu un/vai pārmaksāto brīvprātīgo iemaksu saņemšanu.

16. Aģentūra nodrošina, lai:

16.1. mēneša laikā no pārmaksāto obligāto iemaksu aprēķināšanas dienas informācija par pārmaksātajām obligātajām iemaksām (2.pielikums) par katru darba devēju tiktu iesniegta Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajā iestādē, kurā darba devējs reģistrēts kā nodokļu maksātājs;

16.2. no personai izmaksājamajām pārmaksātajām obligātajām iemaksām tiktu ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis;

16.3. pārmaksātās obligātās iemaksas un/vai pārmaksātās brīvprātīgās iemaksas tiktu atmaksātas šo noteikumu 2.1., 2.2., 2.3., 2.4., 2.7. un 2.8.apakšpunktā minētajām personām, pamatojoties uz personas sniegto informāciju par pārmaksāto obligāto iemaksu un/vai pārmaksāto brīvprātīgo iemaksu ieskaitīšanu pasta nodaļā vai kredītiestādes kontā.

17. Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālā iestāde 15 dienu laikā no šo noteikumu 16.1.apakšpunktā minētās informācijas saņemšanas dienas par pārmaksātajām obligātajām iemaksām rakstiski informē darba devēju pēc tā juridiskās adreses, norādot, ka pārmaksātās obligātās iemaksas tiks izmantotas, lai segtu citus darba devēja nodokļu parādus, ja tādi ir, vai ieskaitītas nākamo periodu maksājumos, vai pēc darba devēja pieprasījuma atmaksātas ar kredītiestādes starpniecību.

18. Pārmaksātās obligātās iemaksas Valsts ieņēmumu dienests 15 dienu laikā no šo noteikumu 17.punktā minētās informācijas saņemšanas dienas ieskaita citu darba devēja nodokļu parādu segšanai vai nākamo periodu maksājumos vai pārskaita darba devējam uz kredītiestādes kontu, kas paziņots Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajai iestādei (kura reģistrējusi darba devēju kā nodokļu maksātāju).

19. Personas pārmaksātās obligātās iemaksas atmaksā no katra valsts sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta izdevumiem atbilstoši katra speciālā budžeta īpatsvaram saskaņā ar likumu par valsts budžetu attiecīgajam gadam, bet pārmaksātās brīvprātīgās iemaksas šo noteikumu 2.7.apakšpunktā minētajām personām atmaksā no valsts pensiju speciālā budžeta un šo noteikumu 2.8.apakšpunktā minētajām personām — no valsts pensiju speciālā budžeta un invaliditātes, maternitātes un slimības speciālā budžeta.

20. Aģentūra atmaksā tikai tās aprēķinātās pārmaksātās obligātās iemaksas un/vai pārmaksātās brīvprātīgās iemaksas, kas nav ņemtas vērā, piešķirot personai sociālās apdrošināšanas pakalpojumus.

IV. Noslēguma jautājumi

21. Ja personām un darba devējiem saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas bija spēkā līdz 2000.gada 1.janvārim, bija tiesības uz pārmaksātajām obligātajām iemaksām un/vai pārmaksātajām brīvprātīgajām iemaksām, tās tiek atmaksātas saskaņā ar šiem noteikumiem.

22. Šajos noteikumos noteiktā pārmaksāto brīvprātīgo iemaksu atmaksāšanas kārtība šo noteikumu 2.8.apakšpunktā minētajām personām stājas spēkā ar 2001.gada 1.janvāri.

23. Šo noteikumu 16.3.apakšpunkts stājas spēkā vienlaikus ar attiecīgo grozījumu likumā "Par valsts budžetu 2000.gadam" spēkā stāšanos, kas paredz finansējuma apropriāciju pārmaksāto obligāto iemaksu un pārmaksāto brīvprātīgo iemaksu atmaksāšanai, un Valsts kasei piešķirot ekonomiskās klasifikācijas kodu attiecīgajiem izdevumiem.

24. Šo noteikumu 8.punktā noteiktās pārmaksātās obligātās iemaksas un/vai pārmaksātās brīvprātīgās iemaksas 2000.gadā aģentūra aprēķina līdz 1.jūlijam.

25. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 1998.gada 29.decembra noteikumus Nr.487 "Kārtība, kādā tiek aprēķinātas un atmaksātas pārmaksātās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un veikts pārrēķins sociāli apdrošināto personu kontos" (Latvijas Vēstnesis, 1998, 388./399.nr.).

 

Ministru prezidents A.Šķēle

Labklājības ministrs R.Jurdžs

1164.GIF (62028 BYTES)

2164.GIF (48401 BYTES)

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!