• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ministru kabineta 2000. gada 25. janvāra noteikumi Nr. 32 "Vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanas kārtība bezdarbnieka pabalsta apmēra noteikšanai un bezdarbnieka pabalsta un apbedīšanas pabalsta piešķiršanas, aprēķināšanas un izmaksas kārtība". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 28.01.2000., Nr. 26/28 https://www.vestnesis.lv/ta/id/592

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Ministru kabineta noteikumi Nr.33

Noteikumi par selekcionāra tiesību aizsardzības valsts nodevu

Vēl šajā numurā

28.01.2000., Nr. 26/28

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Ministru kabinets

Veids: noteikumi

Numurs: 32

Pieņemts: 25.01.2000.

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

Latvijas Republikas Ministru kabinets

2000.gada 25.janvārī Noteikumi Nr. 32

Rīgā (prot. Nr. 5, 2.§)

Vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanas kārtība bezdarbnieka pabalsta apmēra noteikšanai un bezdarbnieka pabalsta un apbedīšanas pabalsta piešķiršanas, aprēķināšanas un izmaksas kārtība

Izdoti saskaņā ar likuma

"Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam"

8.panta trešo daļu un 13.panta trešo daļu

I. Vispārīgais jautājums

1. Šie noteikumi nosaka kārtību, kādā aprēķina vidējo apdrošināšanas iemaksu algu bezdarbnieka pabalsta apmēra noteikšanai, kā arī kārtību, kādā piešķir, aprēķina un izmaksā bezdarbnieka pabalstu un apbedīšanas pabalstu.

II. Vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanas kārtība

bezdarbnieka pabalsta apmēra noteikšanai

2. Vidējo apdrošināšanas iemaksu algu bezdarbnieka pabalsta apmēra noteikšanai aprēķina no apdrošināšanas iemaksu algas par sešu kalendāra mēnešu periodu, šo periodu beidzot divus kalendāra mēnešus pirms tā mēneša, kurā persona:

2.1. ieguvusi bezdarbnieka statusu (likuma "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" 5.panta pirmajā daļā noteiktajā gadījumā) — izmantojot šādu formulu:

Vd = (A1 + A2 + .. + A6) : D, kur

Vd — kalendāra dienas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga;

A1, A2, .. A6 — apdrošināšanas iemaksu algas summa, kas gūta likuma "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" 8.panta pirmajā daļā noteiktā sešu kalendāra mēnešu perioda attiecīgajā kalendāra mēnesī;

D — likuma "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" 8.panta pirmajā daļā noteiktā perioda kalendāra dienu skaits, neieskaitot tajā periodu, kura laikā persona saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu" nav bijusi pakļauta apdrošināšanai bezdarba gadījumam;

2.2. pieprasījusi bezdarbnieka pabalstu (likuma "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" 5.panta otrajā daļā noteiktajā gadījumā) — izmantojot šādu formulu:

Vd = (A1 + A2 + .. + A6) : Dm, kur

Vd — kalendāra dienas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga;

A1, A2 .. A6 — apdrošināšanas iemaksu algas summa, kas gūta likuma "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" 8.panta otrajā daļā noteiktā sešu kalendāra mēnešu perioda attiecīgajā kalendāra mēnesī;

Dm — likuma "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" 8.panta otrajā daļā noteiktā perioda kalendāra dienu skaits, neieskaitot tajā periodu, kura laikā persona saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu" nav bijusi pakļauta apdrošināšanai bezdarba gadījumam.

3. Ja sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam bija jāveic par visu likuma "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" 8.pantā noteikto sešu mēnešu periodu, bet par daļu šā perioda izveidojies sociālās apdrošināšanas iemaksu parāds, vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina, izmantojot šo noteikumu 2.punktā norādīto formulu, no tās summas, par kuru sociālās apdrošināšanas iemaksas ir veiktas. Ja darba devējs papildina sociālās apdrošināšanas iemaksas apdrošinātās personas apdrošināšanas kontā, lai segtu izveidojušos sociālās apdrošināšanas iemaksu parādu, vidējā apdrošināšanas iemaksu alga un piešķirtā bezdarbnieka pabalsta apmērs pārrēķināms reizi mēnesī.

III. Bezdarbnieka pabalsta

un apbedīšanas pabalsta apmēra aprēķināšana

4. Bezdarbnieka pabalsta apmēru mēnesī aprēķina par kalendāra dienām un proporcionāli apdrošināšanas stāžam:

4.1. bezdarbniekam ar apdrošināšanas stāžu no viena līdz deviņiem gadiem (ieskaitot) — izmantojot šādu formulu:

Pb = Vd x Dn x 0,5, kur

Pb — bezdarbnieka pabalsta apmērs;

Vd — kalendāra dienas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga;

Dn — bezdarba perioda kalendāra dienu skaits mēnesī, kas jāapmaksā saskaņā ar normatīvajiem aktiem;

4.2. bezdarbniekam ar apdrošināšanas stāžu no desmit līdz deviņpadsmit gadiem (ieskaitot) — izmantojot šādu formulu:

Pb = Vd x Dn x 0,55, kur

Pb — bezdarbnieka pabalsta apmērs;

Vd — kalendāra dienas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga;

Dn — bezdarba perioda kalendāra dienu skaits mēnesī, kas jāapmaksā saskaņā ar normatīvajiem aktiem;

4.3. bezdarbniekam ar apdrošināšanas stāžu no divdesmit līdz divdesmit deviņiem gadiem (ieskaitot) — izmantojot šādu formulu:

Pb = Vd x Dn x 0,6, kur

Pb — bezdarbnieka pabalsta apmērs;

Vd — kalendāra dienas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga;

Dn — bezdarba perioda kalendāra dienu skaits mēnesī, kas jāapmaksā saskaņā ar normatīvajiem aktiem;

4.4. bezdarbniekam ar apdrošināšanas stāžu trīsdesmit gadu un vairāk — izmantojot šādu formulu:

Pb = Vd x Dn x 0,65, kur

Pb — bezdarbnieka pabalsta apmērs;

Vd — kalendāra dienas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga;

Dn — bezdarba perioda kalendāra dienu skaits mēnesī, kas jāapmaksā saskaņā ar normatīvajiem aktiem;

4.5. bezdarbniekam, par kuru pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas iemaksas bezdarba gadījumam ir veiktas no valsts pamatbudžeta, un likuma "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" 5.panta trešajā daļā noteiktajiem bezdarbniekiem — izmantojot šādu formulu:

Pb = Vmin x 0,7, kur

Pb — bezdarbnieka pabalsta apmērs;

Vmin — valstī noteiktā minimālā mēnešalga (amatalga), kāda bija spēkā bezdarbnieka pabalsta pieprasīšanas dienā.

5. Apbedīšanas pabalsta apmēru bezdarbnieka un bezdarbnieka pabalsta saņēmēja nāves gadījumā aprēķina, izmantojot šādu formulu:

Pa = Vmin x 2, kur

Pa — apbedīšanas pabalsta apmērs;

Vmin — valstī noteiktā minimālā mēnešalga (amatalga), kāda bija spēkā bezdarbnieka nāves dienā.

IV. Bezdarbnieka pabalsta un apbedīšanas pabalsta

piešķiršana un izmaksa

6. Bezdarbnieka pabalsta piešķiršanai attiecīgajā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras filiālē (turpmāk — aģentūras filiāle):

6.1. jāiesniedz šādi dokumenti:

6.1.1. iesniegums par bezdarbnieka pabalsta piešķiršanu;

6.1.2. bezpeļņas organizācijas valsts akciju sabiedrības "Nodarbinātības valsts dienests" attiecīgā rajona vai pilsētas filiāles (turpmāk — dienesta filiāle) izsniegta izziņa par bezdarbnieka statusa piešķiršanu;

6.2. jāuzrāda šādi dokumenti:

6.2.1. pase vai dzimšanas apliecība (ja pabalsta pieprasītājs nav sasniedzis 16 gadu vecumu);

6.2.2. uzvārda maiņu apliecinošs dokuments, ja attiecīgā pabalsta pieprasītāja dokumentos ir dažādi uzvārdi;

6.2.3. darba grāmatiņa (darba līguma grāmatiņa) un citi sociālās apdrošināšanas stāžu apliecinoši dokumenti (dokuments, kas apliecina apdrošināšanas iemaksu izdarīšanu, izziņas, darba līgumi un to izpildi apliecinoši dokumenti).

7. Bezdarbniekam, par kuru pēdējo 12 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas iemaksas bezdarba gadījumam nav veiktas vai ir veiktas mazāk nekā deviņus mēnešus, papildus šo noteikumu 6.punktā minētajiem dokumentiem jāuzrāda dokuments, kas apliecina piederību pie kādas no likuma "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" 5.panta trešajā daļā minētās bezdarbnieku kategorijas:

7.1. bērna dzimšanas apliecība;

7.2. medicīniskais atzinums bērnam invalīdam no bērnības (līdz 16 gadu vecumam);

7.3. Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas vai tās struktūrvienības lēmuma izraksts, kas apliecina, ka attiecīgajai personai invaliditāte turpmāk nav noteikta.

8. Ja par bezdarbnieku likuma "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" 7.panta otrajā daļā noteiktajos gadījumos sociālās apdrošināšanas iemaksas ir veikusi valsts, papildus šo noteikumu 6.punktā minētajiem dokumentiem jāuzrāda:

8.1. karaklausības apliecība, ja bezdarbnieks ir bijis valsts obligātā militārā dienesta karavīrs;

8.2. bērna dzimšanas apliecība, ja bezdarbnieks ir māte vai cita persona (tēvs, aizbildnis), kura kopusi bērnu līdz 1,5 gadu vecumam.

9. Apbedīšanas pabalsta piešķiršanai bezdarbnieka un bezdarbnieka pabalsta saņēmēja nāves gadījumā attiecīgajā aģentūras filiālē:

9.1. jāuzrāda bezdarbnieka ģimenes locekļa vai tās personas pase, kura uzņēmusies apbedīšanu;

9.2. jāiesniedz šādi dokumenti:

9.2.1. bezdarbnieka ģimenes locekļa vai tās personas iesniegums, kura uzņēmusies apbedīšanu;

9.2.2. dzimtsarakstu nodaļas izsniegta noteikta parauga izziņa par miršanas fakta reģistrāciju;

9.2.3. notariāli apliecināta miršanas apliecības (sertifikāta) kopija, ja bezdarbnieks miris ārvalstī un apbedīšanas pabalsta pieprasītājam nav izziņas par miršanas fakta reģistrāciju.

10. Pirms bezdarbnieka pabalsta piešķiršanas aģentūras filiāle pārbauda, vai par attiecīgo personu ir izdarītas sociālās apdrošināšanas iemaksas, vai bezdarbnieka pabalsta pieprasītājs nav sasniedzis likumā "Par valsts pensijām" noteikto valsts vecuma pensijas piešķiršanas vecumu, vai viņš nesaņem I vai II grupas invaliditātes pensiju.

11. Lēmumu par bezdarbnieka pabalsta piešķiršanu vai atteikumu piešķirt pabalstu aģentūras filiāle pieņem 10 darbdienu laikā pēc visu pabalsta piešķiršanai nepieciešamo dokumentu saņemšanas un izsniedz bezdarbniekam minētā lēmuma norakstu. Aģentūras filiāles lēmumu par atteikumu piešķirt bezdarbnieka pabalstu vai lēmumu par piešķirtā bezdarbnieka pabalsta apmēru ieinteresētā persona var pārsūdzēt tiesā mēneša laikā no dienas, kad tā ir saņēmusi attiecīgo aģentūras filiāles lēmumu.

12. Likuma "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" 13.panta pirmās daļas 1.punktā minētajā gadījumā bezdarbnieka pabalstu piešķir no pieprasījuma iesniegšanas dienas un bezdarbnieka pabalsts tiek izmaksāts par to bezdarba periodu, kurā pabalsta pieprasītājs nav darba attiecībās, pēc tam, kad no dienesta filiāles par to ir saņemts apstiprinājums un aģentūras filiālē no Valsts ieņēmumu dienesta ir saņemtas darba devēja iesniegtās ziņas par darba ņēmēja statusa zaudēšanu.

13. Likuma "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" 13.panta pirmās daļas 2.punktā noteiktajā gadījumā bezdarbnieka pabalstu piešķir no pieprasījuma iesniegšanas dienas, bet ne agrāk kā divus mēnešus pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas un bezdarbnieka pabalsts tiek izmaksāts par to bezdarba periodu, kurā pabalsta pieprasītājs nav darba attiecībās, pēc tam, kad no dienesta filiāles par to ir saņemts apstiprinājums un aģentūras filiālē no Valsts ieņēmumu dienesta ir saņemtas darba devēja iesniegtās ziņas par darba ņēmēja statusa zaudēšanu.

14. Ja sociālās apdrošināšanas iemaksas likuma "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" 5.panta pirmajā un otrajā daļā noteiktajā periodā nav veiktas par daļu no perioda vai vispār nav veiktas, bezdarbnieka pabalstu piešķir tikai pēc attiecīgo iemaksu veikšanas no dienas, kad ir radušās tiesības uz bezdarbnieka pabalstu.

15. Bezdarbnieka pabalstu izmaksā saskaņā ar likuma "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" 9.panta trešo daļu:

15.1. pirmajos trīs mēnešos — pilnā apmērā;

15.2. nākamajos trīs mēnešos — 75 procentus no piešķirtā bezdarbnieka pabalsta apmēra, bet ne vairāk kā divu valsts noteikto minimālo mēnešalgu (amatalgu) apmērā;

15.3. pēdējos trīs mēnešos — 50 procentus no piešķirtā bezdarbnieka pabalsta apmēra, bet ne vairāk kā vienas valsts noteiktās minimālās mēnešalgas (amatalgas) apmērā.

16. Bezdarbnieka pabalstu izmaksā par iepriekšējo mēnesi.

17. Apbedīšanas pabalstu piešķir un izmaksā saskaņā ar likuma "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" 12.panta otro un trešo daļu pēc tam, kad ir iesniegti visi šo noteikumu 9.punktā minētie pabalsta piešķiršanai nepieciešamie dokumenti.

18. Pēc šo noteikumu 17.punktā minēto nosacījumu izpildes lēmumu par apbedīšanas pabalsta piešķiršanu aģentūras filiāle pieņem piecu dienu laikā.

V. Informācijas uzkrāšana un apmaiņa

19. Katram pabalsta saņēmējam Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras noteiktajā kārtībā tiek iekārtota apdrošinātās personas lieta.

20. Ja pabalsta saņēmējs pārceļas uz dzīvi citā rajonā vai pilsētā, viņa lietu pārsūta uz jaunās dzīvesvietas aģentūras filiāli pēc tās rakstiska pieprasījuma un norāda, par kādu laikposmu bezdarbnieka pabalsts ir izmaksāts.

 

Ministru prezidents A.Šķēle

Labklājības ministrs R.Jurdžs

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!