"Eiropas Savienības paplašināšanās jāuztver kā iespēja"
Vācijas kanclers Gerhards Šrēders aicinājis vāciešus ES paplašināšanos austrumu virzienā uztvert kā iespēju, nevis kā risku. Vairāku Austrumeiropas un Viduseiropas valstu uzņemšana nav tikai solidaritātes zīme, bet gan esot pašas Vācijas interesēs, tā pēc tikšanās piektdien ar Polijas, Čehijas, Ungārijas un Slovākijas valstu vadītājiem Gņeznā teica Šrēders. Četras valstis paziņoja, ka tās pēc iespējas ātrāk gribot kļūt par ES dalībniecēm. Tomēr Šrēders mazināja cerības par vācu īpašo lomu šajā procesā. Kopējā paziņojumā Gņeznā tikšanās dalībnieki izteicās par savu vēlmi kopīgi uz priekšu virzīt Eiropas vienotības procesu.
Šrēders teica, ka Eiropa nepiedzīvos mierīgu un plaukstošu attīstību, ja ES neietilps Austrumeiropas un Viduseiropas valstis. "Mums jāļauj ES kļūt par kopēju Eiropas Savienību, un tāpēc visiem spēkiem mums jāsekmē iestāšanās process", teica Vācijas kanclers. Tas nav svarīgi tikai vēsturisku iemeslu dēļ, bet atrodoties arī Vācijas ekonomiskajās interesēs.
Polijas, Ungārijas, Čehijas un Slovākijas ministru prezidenti Ježi Buzeks, Milošs Zemans un Mikulašs Dzurinda apelēja pie ES, ka viņu valstis jāuzņem pēc iespējas ātrāk. Runa esot par "Eiropas solidaritāti", teica Buzeks. "Bez mums Eiropa ir tikai rumpiss," piemetināja Ungārijas valdības vadītājs Orbans. Polija kopā ar Ungāriju un vēl trim valstīm pieder pie pirmās kandidātvalstu grupas. Ar tām ES Komisija turpina sarunas jau divus gadus. Tās jau 2003.gadā vēlās kļūt par ES dalībvalstīm, tomēr to ES uzskata kā nereālu. Ar Slovākiju un pārējām piecām valstīm iestāšanās sarunas sāks tikai martā.
Piecu valdības vadītāju konferencē Šrēders uzsvēra, ka iestāšanās laiks ir atkarīgs no reformu procesa panākumiem. Karai valstij pašai jārūpējas, lai tā pilnībā pārņemtu ES tiesisko ietvaru. Tas katrā valstī notiks dažādos laikos. Šrēders teica, ka Vācija varot iestāties par to, lai ES līdz 2002.gadam būtu spējīga uzņemt jaunus dalībniekus. Vācijas kanclers uzsvēra, ka tieši tagad nepieciešams padziļināt politiskos, ekonomiskos un kultūras sakarus ES un kandidātvalstu vidū. Tas atvieglotu to uzņemšanu ES.
Vācijas un tā saukto Višegradas valstu grupas "Gņeznas ziņojumā" teikts, ka piecu valstu kopējais mērķis esot "Eiropa, kas veidota no brīvām sabiedrībām, kuras dzīvo mierā, drošībā un labklājībā".
"Handelsblatt"