• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"Ir palaista garām izdevība paplašināties". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 10.05.2000., Nr. 167/168 https://www.vestnesis.lv/ta/id/5964

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Izglītība ar Eiropas zīmi

Vēl šajā numurā

10.05.2000., Nr. 167/168

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

"Ir palaista garām izdevība paplašināties"

Ungārijas valdības vadītājs Viktoru Urbans uzskata, ka viņa valsts jau tagad ir pietiekami spēcīga, lai varētu integrēties Savienībā. Pirms gada NATO un, vēlākais, pēc diviem — ES. Tādu Ungārijas ministru prezidents Viktors Orbans redz savas valsts politisko termiņu plānu. Ar Orbanu runāja korespondents Daniels Brēslers.

SZ: Frīdriha Eberta fonds nesen publicēja pētījumu, saskaņā ar kuru ES paplašināšana visu interesēs būtu tikai 2006. gadā, kā Savienības, tā arī kandidātvalstu. Kāpēc Ungārija tā steidzas jau 2003. gadā kļūt par ES dalībvalsti?

Orbans: Es biju ļoti vīlies, kad dzirdēju par šo pētījumu. Šis pētījums visas kandidātvalstis sasviež vienā katlā. Ir dažas valstis, kurām būtu labāk, ja paplašināšana tiktu atlikta līdz 2006. gadam. Taču ir arī valstis, uz kurām tas nekādā gadījumā neattiecas. Pie tādām ir pieskaitāma arī Ungārija. Ungārijas interesēs ir ātra Savienības paplašināšana. Es nezinu, kāpēc ātras paplašināšanās gadījumā vajadzētu ciest Ungārijas iedzīvotājiem vai arī kāpēc Ungārijas ekonomikai ir jābūt nespējīgai konkurēt ES. Īpaši, ja padomā, ka gandrīz 90% Ungārijas ārējās tirdzniecības notiek ar Eiropas Savienību. Šajā ziņā mēs esam integrējušies Eiropas tirgū gandrīz tāpat kā valstis, kas ir ES dalībnieces. Tātad nopietnu argumentu ES paplašināšanas atlikšanai nav.

SZ: Vai jūs uzskatāt, ka iestāšanās sarunās pret Ungāriju izturas godīgi?

Orbans: Godīgums nav kategorija, ar kuru var raksturot sarunas. Mēs runājam par konkurenci, par ekonomiku, par vienādu izturēšanos. Runa ir par nodarbi, kas nav džentlmeņu tikšanās. Un tomēr: ir acīm redzami, ka ES nav spērusi negodīgus soļus. Taču ir jāsaka, ka ES ir palaidusi garām izcilu izdevību jau agrāk paplašināt Savienību. Kopš 1990. gada ir bijušas divas vai trīs iespējas paplašināt Eiropas Savienību, piemēram, 1998. gadā, kad tika paplašināta NATO. Taču mums tas ir jāakceptē. Tas ir leģitīms Savienības lēmums.

SZ: Kā jūs vērtējat ES politiku pret jūsu kaimiņvalsti Austriju?

Orbans: Mans uzdevums nav novērtēt ES Austrijas politiku, taču es redzu, ka starp ES un tās dalībvalstu politiku eksistē atšķirība. Par pasākumiem pret ES vienojās dalībvalstis, nevis ES. Mums pret Austriju ir jāizturas citādi nekā ES un tās dalībvalstīm. Mums nav iespēju runāt ar Austriju ES ietvaros. Mums ir jāsaglabā bilaterālie kontakti.

SZ: Vai pašreizējā valdības koalīcija Austrijā dod iemeslu bažām?

Orbans: Ir tikai vienas bažas — tās, ka par paplašināšanos Austrijai varētu nebūt vienots viedoklis. Tas ir nopietns punkts. Mēs Austrijas televīzijā esam redzējuši, kā vēlēšanu cīņas laikā tiek radīts noskaņojums pret Ungārijas uzņemšanu ES. Mēs no visām Austrijas partijām gribam saņemt skaidru atbildi par to attieksmi pret ES paplašināšanu.

SZ: Ungārija nu jau gadu ir NATO dalībvalsts. Kurām vajadzētu būt nākamajām valstīm?

Orbans: Ungārijas interesēs ir, lai NATO iestātos mūsu kaimiņvalstis, tātad Slovēnija, Horvātija, Slovākija, Rumānija un pat Austrija. Taču mēs redzējām, cik smags bija pirmais sarunu raunds. Tāpēc ir vajadzīga dubultsliežu stratēģija. Mums ir jāatbalsta kandidātvalstis, bet mums ir vajadzīga arī pārejas laika stratēģija.

"Sūddeutsche Zeitung"

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!