Identifikācijas karšu un pasu likums
Saeimas dok.Nr.4246; likumprojekts Nr.1142
Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas
2002.gada 7.martā iesniegts Saeimas izskatīšanai 2.lasījumā
Personu apliecinošo dokumentu likums
I nodaļa
Vispārīgie noteikumi
1.pants. Likuma mērķis
Šā likuma mērķis ir noteikt personu un viņu tiesisko statusu apliecinošos dokumentus (turpmāk — personu apliecinošs dokuments), kā arī to veidus, saturu, lietošanas, nodošanas un izņemšanas kārtību.
2.pants. Personu apliecinošu dokumentu veidi
(1) Personu apliecinošs dokuments ir likumā pilnvarotas valsts institūcijas izsniegts dokuments, kas apliecina tā turētāja identitāti.
(2) Personu apliecinoša dokumenta turētājs ir persona, kurai izsniegts personu apliecinošs dokuments.
(3) Ir šādi personu un viņu tiesisko statusu apliecinoši dokumenti:
1) identifikācijas kartes;
2) pases.
(4) Personas apliecības un pases ir Latvijas Republikas īpašums, un par to izsniegšanu maksājama valsts nodeva Ministru kabineta noteiktajā kārtībā un apmērā.
3. pants. Personas apliecība
(1) Latvijā tiek izsniegtas šādas personas apliecības:
1) pilsoņa personas apliecība;
2) nepilsoņa personas apliecība;
3) ārvalstnieka, bezvalstnieka vai bēgļa (kurš saņēmis uzturēšanās atļauju Latvijā) personas apliecība.
(2) Personas apliecība ir obligāts personu apliecinošs dokuments Latvijas pilsonim un nepilsonim, kurš dzīvo Latvijā un ir sasniedzis 15 gadu vecumu.
(3) Personas apliecība ir obligāts personu apliecinošs dokuments ārvalstniekam, bezvalstniekam vai bēglim, kurš saņēmis uzturēšanās atļauju Latvijā.
(4) Personas apliecība ir izmantojama kā ceļošanas dokuments uz ārvalstīm, ja tas paredzēts Latvijas Republikai saistošajos starptautiskajos līgumos.
4. pants. Pase
(1) Latvijā tiek izsniegtas šādas pases:
1) pilsoņa pase;
2) nepilsoņa pase;
3) diplomātiskā pase;
4) dienesta pase;
5) bezvalstnieka ceļošanas dokuments;
6) bēgļa ceļošanas dokuments.
(2) Ceļošanas dokuments ir likumā pilnvarotas valsts pārvaldes iestādes izsniegts personu apliecinošs dokuments, kas saskaņā ar Latvijas Republikai saistošajiem starptautiskajiem līgumiem, šo likumu un citiem normatīvajiem aktiem tā turētājam dod tiesības šķērsot Latvijas Republikas valsts robežu un ir paredzēts ceļošanai uz ārvalstīm.
(3) Pilsoņa un nepilsoņa pase, bezvalstnieka un bēgļa ceļošanas dokuments ir ceļošanas dokuments, kas tiek izsniegts pēc personas vai nepilngadīgas personas vecāku vēlēšanās.
II nodaļa
Personas apliecību un pasu saturs un forma
5.pants. Personas apliecību un pasu saturs
(1) Personas apliecības un pases tiek izsniegtas, pamatojoties uz Iedzīvotāju reģistra datiem, un tās satur šādu informāciju:
1) par dokumenta turētāju:
a) vārds (vārdi);
b) uzvārds;
c) personas kods;
d) pilsonība vai cits personas tiesiskais statuss Latvijas Republikā;
e) dzimums;
f) dzimšanas datums;
g) dzimšanas vieta;
h) fotogrāfija;
i) paraksts;
2) par dokumentu:
a) valsts kods;
b) tips;
c) numurs;
d) izdevējiestādes nosaukums;
e) izsniegšanas datums;
f) derīguma termiņš.
(2) Personas apliecībās un pasēs iekļauj dokumenta mašīnlasāmo zonu.
(3) Personas apliecība satur informāciju par kartes turētāja dzīvesvietu.
(4) Pēc pases turētāja vēlēšanās papildus šā panta pirmajā daļā minētajām ziņām pasē ieraksta dzimtas vārda un uzvārda citas valodas personvārda oriģinālformu latīņalfabētiskajā transliterācijā.
(5) Pasē ir paredzētas lapas ārvalstu kompetento institūciju atzīmēm par ieceļošanas un uzturēšanās atļaujām ārvalstīs un robežšķērsošanas atzīmēm.
(6) Pēc pilsoņa vai nepilsoņa pases vai bezvalstnieka ceļošanas dokumenta turētāja vēlēšanās papildus šā panta pirmajā daļā minētajām ziņām pilsoņa vai nepilsoņa pasē vai bezvalstnieka ceļošanas dokumentā ieraksta ziņas par dokumenta turētāja bērnu (bērniem) līdz 18 gadu vecumam.
(7) Ministru kabinets nosaka personas apliecībās un pasēs papildu iekļaujamās ziņas, lai uzlabotu to drošību pret viltojumiem, paplašinātu funkcionalitāti un atvieglotu to izmantošanu.
6.pants. Personas apliecību un pasu paraugs, izsniegšanas un nodošanas kārtība un derīguma termiņi
Personas apliecību un pasu paraugus, to izsniegšanas un nodošanas kārtību, kā arī derīguma termiņus nosaka Ministru kabinets.
III nodaļa
Personas apliecību un pasu izsniegšana
7.pants. Personas apliecību izsniegšana
Personas apliecības Iedzīvotāju reģistrā reģistrētām personām izsniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde.
8.pants. Pilsoņu un nepilsoņu pasu, bezvalstnieku un bēgļu ceļošanas dokumentu izsniegšana
Pilsoņu un nepilsoņu pases, bezvalstnieku un bēgļu ceļošanas dokumentus izsniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde.
9.pants. Diplomātisko un dienesta pasu izsniegšana
(1) Diplomātisko pasi izsniedz saskaņā ar likumu “Par diplomātisko pasi”.
(2) Dienesta pasi izsniedz vadošām valsts amatpersonām vai personām, kuras saskaņā ar Diplomātiskā un konsulārā dienesta likumu ir darba vai valsts civildienesta attiecībās un kurām nav tiesību saņemt diplomātisko pasi. Personu loku, kurām izsniedz dienesta pases, kā arī dienesta pasu izsniegšanas kārtību nosaka Ministru kabinets.
(3) Diplomātiskās un dienesta pases izsniedz Ārlietu ministrija.
10.pants. Atgriešanās apliecību izsniegšana
(1) Atgriešanās apliecība ir dokuments, kas aizstāj ceļošanas dokumentu.
(2) Atgriešanās apliecību var saņemt Latvijas pilsonis, nepilsonis vai bezvalstnieks, kuram ir derīga uzturēšanās atļauja Latvijas Republikā, vai bēglis, kurš par tādu atzīts saskaņā ar likumu “Par bēgļa statusu Latvijas Republikā”, ja viņš uzturas ārvalstīs un viņa rīcībā nav derīga ceļošanas dokumenta.
(3) Atgriešanās apliecība tiek izsniegta, lai tās turētājs apliecības derīguma termiņa laikā, vienu reizi šķērsojot Latvijas Republikas valsts robežu, varētu atgriezties Latvijā.
(4) Atgriešanās apliecības izsniedz Ārlietu ministrija.
(5) Atgriešanās apliecības saturu, paraugu, izsniegšanas kārtību nosaka ārlietu ministrs.
IV nodaļa
Personas
apliecības, pases un atgriešanās apliecības
turētāja tiesības un pienākumi
11.pants. Personas apliecības, pases un atgriešanās apliecības turētāja tiesības
(1) Personas apliecības, pases un atgriešanās apliecības turētājam ir tiesības apliecināt savu identitāti, uzrādot attiecīgo dokumentu.
(2) Personas apliecības vai pases turētājam ir tiesības Latvijai saistošos starptautiskajos līgumos un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā izmantot personas apliecību vai pasi par ceļošanas dokumentu.
(3) Personas apliecības turētājam ir tiesības, uzrādot personas apliecību, šķērsot Latvijas Republikas valsts robežu, lai atgrieztos Latvijā no ārvalstīm.
12.pants. Personas pienākumi
(1) Latvijas pilsonim un nepilsonim, kas dzīvo Latvijā un ir sasniedzis 15 gadu vecumu, ir pienākums saņemt personas apliecību, ja viņa rīcībā nav derīgas personas apliecības.
(2) Ārvalstnieka, bezvalstnieka, bēgļa (kurš saņēmis uzturēšanās atļauju Latvijā) vai viņa vecāku (ja persona nav sasniegusi 15 gadu vecumu) pienākums ir saņemt personas apliecību, ja viņa rīcībā nav derīgas personas apliecības.
(3) Personai, kura sasniegusi 14 gadu vecumu, personas apliecību, pasi vai atgriešanās apliecību izsniedz personīgi.
(4) Ja persona nav sasniegusi 14 gadu vecumu, attiecīgās personas personas apliecību, pasi vai atgriešanās apliecību saņem viņas vecāki.
13.pants. Personas apliecības, pases un atgriešanās apliecības turētāja pienākumi
(1) Personas apliecības, pases vai atgriešanās apliecības turētāja pienākums ir glabāt personas apliecību, pasi vai atgriešanās apliecību, lai tā nenonāktu citas personas rīcībā vai bojājumu dēļ nekļūtu lietošanai nederīga.
(2) Ja persona nav sasniegusi 14 gadu vecumu, par attiecīgās personas personas apliecības, pases vai atgriešanās apliecības glabāšanu ir atbildīgi viņas vecāki.
(3) Par personas apliecības, pases vai atgriešanās apliecības zudumu attiecīgā dokumenta turētājs trīs dienu laikā pēc šā fakta konstatēšanas ziņo personas apliecības, pases vai atgriešanās apliecības izdevējiestādē, Valsts policijas vai Valsts robežsardzes iestādē, ja personas apliecības, pases vai atgriešanās apliecības turētājs atrodas ārvalstī, — Latvijas Republikas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā.
(4) Ieceļojot ārvalstīs, personas apliecības, pases vai atgriešanās apliecības turētājs ir atbildīgs par attiecīgās ārvalsts noteikto ieceļošanas nosacījumu izpildi.
V nodaļa
Personas
apliecības, pases un atgriešanās apliecības
nodošana un lietošanas kārtība
14.pants. Personas apliecības, pases un atgriešanās apliecības nodošana
(1) Ja personas apliecības vai pases turētājs likumā noteiktajā kārtībā atteicies no Latvijas pilsonības, viņš mēneša laikā no rīkojuma par pilsonības zaudēšanu saņemšanas brīža nodod personas apliecību un pasi, ja tāda bijusi izsniegta, Naturalizācijas pārvaldē, ja personas apliecības vai pases turētājs atrodas ārvalstī, — Latvijas Republikas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā.
(2) Personas apliecības vai pases turētājs mēneša laikā pēc tiesiskā statusa maiņas nodod personas apliecību vai pasi izdevējiestādē, ja personas apliecības vai pases turētājs atrodas ārvalstī, — Latvijas Republikas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā.
(3) Ja ir atrasta personas apliecība, pase vai atgriešanās apliecība, to nekavējoties nodod dokumenta izdevējiestādē, Valsts policijas vai Valsts robežsardzes iestādē vai Latvijas Republikas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā ārvalstī.
(4) Mirušas personas personas apliecību, pasi vai atgriešanās apliecību, izņemot diplomātisko un dienesta pasi, nodod dzimtsarakstu nodaļā.
(5) Mirušas personas diplomātisko vai dienesta pasi nodod Ārlietu ministrijas Konsulārajā departamentā.
(6) Ārvalstī mirušas personas personas apliecību, pasi vai atgriešanās apliecību nodod Latvijas Republikas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā ārvalstī.
(7) Atgriešanās apliecības turētāja pienākums ir pēc atgriešanās Latvijā nekavējoties nodot atgriešanās apliecību Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē.
(8) Naturalizācijas pārvalde, Latvijas Republikas diplomātiskā vai konsulārā pārstāvniecība, Valsts policijas iestāde, Valsts robežsardzes iestāde un dzimtsarakstu nodaļa nodotās personas apliecības, pases un atgriešanās apliecības nogādā to izdevējiestādēm.
15.pants. Personas apliecības, pases un atgriešanās apliecības izņemšana
(1) Personas apliecības, pases vai atgriešanās apliecības izdevējiestādei, tās pilnvarotai institūcijai, Valsts policijas un Valsts robežsardzes iestādei ir tiesības bez termiņa ierobežojuma izņemt personas apliecību, pasi vai atgriešanās apliecību, ja persona dokumentu ieguvusi nelikumīgi, lieto personas apliecību, pasi vai atgriešanās apliecību, kas kļuvusi lietošanai nederīga saskaņā ar šā likuma 17.panta 9.punktu, vai, mainoties personas tiesiskajam statusam, dokumentu nav nodevusi šā likuma 14.panta pirmajā un otrajā daļā noteiktajā termiņā. Personai ir tiesības prasīt, lai minēto dokumentu izņemšanu noformē rakstveidā atbilstoši administratīvo procesu regulējošiem noteikumiem.
(2) Personai, kura aizturēta par administratīva pārkāpuma vai noziedzīga nodarījuma izdarīšanu vai kurai piemērots soda veids — brīvības atņemšana vai arests —, personas apliecību, pasi vai atgriešanās apliecību izņem iestāde, kura aizturējusi personu, pirmstiesas izmeklēšanas iestāde vai tiesa. Izņemtais dokuments glabājas minētajā iestādē vai brīvības atņemšanas iestādē. Personu atbrīvojot, izņemto dokumentu viņai atdod.
16.pants. Personas apliecības, pases un atgriešanās apliecības lietošanas ierobežojumi
Ar personas apliecību, pasi vai atgriešanās apliecību aizliegts izdarīt šādas darbības:
1) izdarīt tajā normatīvajos aktos neparedzētas atzīmes;
2) izņemt to (aizliegums neattiecas uz šā likuma 15.pantu);
3) nodot vai pieņemt ķīlā;
4) nodot to lietošanai citai personai;
5) lietot citas personas pasi, personas apliecību vai atgriešanās apliecību;
6) izsniegt to citai personai;
7) lietot personas apliecības vai pasi, kas kļuvusi lietošanai nederīga.
17.pants. Lietošanai nederīga personas apliecība, pase un atgriešanās apliecība
(1) Personas apliecība, pase vai atgriešanās apliecība ir lietošanai nederīga, ja:
1) beidzies tās derīguma termiņš;
2) tajā izdarītas normatīvajos aktos neparedzētas atzīmes;
3) mainījies personas vārds vai uzvārds (vārds un uzvārds);
4) mainījies personas tiesiskais statuss;
5) mainījušās citas 5.panta pirmajā daļā norādītās ziņas par personas apliecības, pases vai atgriešanās apliecības turētāju vai konstatētas neprecizitātes ierakstos;
6) tās vietā izsniegta jauna personas apliecība, pase vai atgriešanās apliecība;
7) tajā ir mehāniski vai citi bojājumi, kuru dēļ nav iespējams identificēt dokumenta turētāju vai izlasīt tajā norādīto informāciju;
8) tā neatbilst noteiktajam paraugam;
9) personas apliecības, pases vai atgriešanās apliecības turētājs rakstiski ziņojis par personas apliecības, pases vai atgriešanās apliecības zudumu Valsts policijas vai Valsts robežsardzes iestādē, dokumenta izdevējiestādē vai Latvijas Republikas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā.
(2) Nederīgo personu apliecinošo dokumentu uzskaite un glabāšana tiek veikta Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.
Pārejas noteikumi
1. Šā likuma 3.panta otrā daļa stājas spēkā 2005.gada 1.janvārī.
2. Šā likuma 3.panta trešā daļa stājas spēkā 2004.gada 1.janvārī.
3. Līdz elektroniskas vēlētāju reģistrācijas sistēmas ieviešanai pilsoņu pasēs tiek izdarītas atzīmes par piedalīšanos vēlēšanās vai tautas nobalsošanā.
Likums stājas spēkā 2002.gada 1.jūlijā.
Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs J.Lagzdiņš