LATVIJAS REPUBLIKAS MINISTRU PADOMES LĒMUMS Nr. 211
Par dzīvojamo telpu lietošanas noteikumiem
Saskaņa ar Latvijas Republikas Augstākas Padomes lēmuma «Par Latvijas Republikas likuma «Par dzīvojamo telpu īri» spēkā stāšanas kārtību» 3. punktu Latvijas Republikas Ministru Padome nolemj:
1. Apstiprināt pievienotos Dzīvojamo telpu lietošanas noteikumus.
2. Atzīt par spēku zaudējušu republikas Valdības 1984. gada 20. augusta lēmumu Nr. 519 «Par Dzīvojamo telpu lietošanas noteikumu un Dzīvojamās telpas īres tipveida līguma apstiprināšanu» (Ziņotājs, 1984, 44).
Latvijas Republikas Ministru Padomes priekšsēdētājs I. GODMANIS
Latvijas Republikas arhitektūras un celtniecības ministrs A. PRŪSIS
Rīgā 1993. gada 26. aprīlī
APSTIPRINĀTI
ar Latvijas Republikas Ministru Padomes
1993. gada
26. aprīļa lēmumu Nr. 211
Dzīvojamo telpu
lietošanas
NOTEIKUMI
Vispārīgie noteikumi
1. Šie noteikumi nosaka kārtību, kādā lietojamas dzīvojamās telpas Latvijas Republikā.
2. Dzīvojamās telpas lietošanas vienīgais pamats īrniekam ir īres līgums.
3. Izbeigt īres līgumu un izlikt personu no viņas lietošanā nodotas dzīvojamas telpas var tikai likumā noteiktā kārtībā.
4. Dzīvojamo telpu var izmantot tikai paredzētajam mērķim un ievērojot citu fizisko un juridisko personu tiesības.
5. Iedzīvotāju pienākums ir saudzēt māju, kurā viņi dzīvo, ievērot šos noteikumus, kā arī piemājas teritorijas uzturēšanas un ugunsdrošības noteikumus.
Dzīvojamo telpu iemītnieku saistības
6. Dzīvojamo telpu iemītnieku pienākumi:
6.1. uzturēt tīrību un kārtību aizņemtajās dzīvojamās telpās un koplietošanas vietās;
6.2. ja dzīvojamā telpā konstatēti bojājumi, veikt pasākumus to novēršanai un ziņot par to izīrētājam vai attiecīgajam avārijas dienestam;
6.3. ievērot ugunsdrošības noteikumus, komunālā ūdensvada un kanalizācijas, elektroierīču un gāzes lietošanas noteikumus, ka arī sanitāros noteikumus;
6.4. katru gadu līdz apkures sezonas sākumam nodrošināt pret aukstumu īrēto telpu logus, balkonus un ieejas durvis; ziemas periodā mājās, kurās nav ierīkota centrālā apkure, regulāri kurināt krāsnis un dzīvojamās telpās uzturēt atbilstošu temperatūru;
6.5. savākt atkritumus un regulāri iznest no dzīvokļa uz noteiktām vietām;
6.6. neradot šķēršļus, atļaut izīrētājam ieiet dzīvojamās un citās telpās un apskatīt to tehnisko un sanitāro stāvokli, kā arī atjaut veikt nepieciešamo remontu.
7. Dzīvojamo telpu īrniekiem aizliegts:
7.1. veikt dzīvojamās telpās un koplietošanas vietās darbus, kas bojā telpu vai rada traucējumus mājas iemītniekiem;
7.2. glabāt dzīvojamās telpās priekšmetus un vielas, kas piesārņo gaisu, kā arī ugunsnedrošus un sprādzienbīstamus priekšmetus;
7.3. izkraut māju balkonus, lodžijas, priekštelpas un gaiteņus;
7.4. bez izīrētāja atļaujas uzstādīt individuālās radio, televīzijas un satelīttelevīzijas antenas;
7.5. bez izīrētāja atļaujas turēt dzīvoklī putnus, suņus, kaķus un citus dzīvniekus;
7.6. lietot radiouztvērējus, atskaņotājus, magnetofonus un citas skaņu ierīces balkonos, lodžijas un pie atvērtiem logiem, ja tas traucē citu mājas iemītnieku mieru;
7.7. smēķēt koplietošanas vietās dzīvokļos, kuros dzīvo vairākas ģimenes.
Kārtība dzīvokļos
8. No pīkst. 23.00 līdz 7.00 dzīvokļos jāievēro klusums. Šai laikā lietot televizorus, radiouztvērējus, magnetofonus un citas skaņu ierīces atļauts tikai tādā gadījumā, ja tas netraucē citu mājas iemītnieku mieru.
9. Dzīvokļos, kuros dzīvo vairākas ģimenes, visiem iemītniekiem ir vienādas tiesības lietot dzīvokļa palīgtelpas un iekārtas.
10. Kārtību, kādā lietojamas koplietošanas vietas dzīvokļos, kuros dzīvo vairākas ģimenes, kā arī to uzkopšanas secību nosaka pēc attiecīgās telpas iemītnieku savstarpējas vienošanās. Strīdus starp iemītniekiem par koplietošanas vietu kopšanu vai lietošanu izšķir tiesa vai cita pilnvarota institūcija.
Maksājumi par dzīvojamo telpu lietošanu un uzturēšanu
11. īrniekam savlaicīgi jākārto dzīvokļa īres maksa un maksa par komunālajiem pakalpojumiem.
Dzīvokļa īres maksa un maksa par komunālajiem pakalpojumiem maksājama dzīvojamo telpu īres līgumā noteiktos termiņos un kārtībā.
12. Dzīvokļos, kuros dzīvo vairākas ģimenes, kopējos izdevumus par apgaismošanu, apkuri un koplietošanas vietu remontu, kā arī maksu par telefonu iemītnieki sadala pēc savstarpējas vienošanās. Ja nevar vienoties, izdevumus sadala šādi:
12.1. maksu par elektroenerģiju, ja ir kopīgs skaitītājs, — proporcionāli katra īrnieka dzīvojamā telpā lietojamo apgaismes ķermeņu un sadzīves vajadzībām paredzēto elektroaparātu jaudai;
12.2. maksu par telefonu — pēc dzīvoklī dzīvojošo personu skaita, kuras lieto telefonu.
Par starppilsētu sarunām maksā attiecīgais īrnieks;
12.3. maksu par apkuri un koplietošanas vietu remontu — pēc dzīvokļa iemītnieku skaita, ieskaitot bērnus (neatkarīgi no viņu vecuma).
13. Ja īrniekiem dzīvokļos, kuros dzīvo vairākas ģimenes, rodas strīdi par kopīgo izdevumu sadali, tos izšķir tiesa vai cita pilnvarota institūcija.
14. Ja viena, vairākas vai visas dzīvojamā telpā dzīvojošas personas ir prombūtnē ilgāk par vienu nedēļu, maksa par ūdensapgādi, kanalizāciju un gāzi attiecīgajā laikposmā no viņām netiek ņemta tāda gadījumā, ja viņas uzrāda izīrētājam dokumentus, kas apstiprina viņu prombūtni (izziņa no ārstniecības iestādes, pasaknis no ceļazīmes uz sanatoriju vai pansionātu, izziņa par reģistrēšanos citā dzīvesvietā vai citi dokumenti).
No īres maksas, kā arī maksas par centrālo apkuri un telefonu šīs personas netiek atbrīvotas.
Dzīvokļa un tā iekārtas remonts
15. īrnieku pienākums ir par saviem līdzekļiem veikt viņu aizņemto dzīvojamo telpu un dzīvokļa koplietošanas vietu kārtējo remontu, kā arī sanitārtehnisko iekārtu remontu un nomaiņu saskaņā ar īres līgumu.
Atbildība
16. Personas, kas pārkāpj šos noteikumus, ir krimināli, administratīvi un civiltiesiski atbildīgas saskaņā ar spēkā esošajiem likumdošanas aktiem.
Latvijas Republikas arhitektūras un celtniecības ministrs A. PRŪSIS