• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Par likuma "Grozījumi Alkohola aprites likumā" otrreizēju caurlūkošanu. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 9.05.2002., Nr. 69 https://www.vestnesis.lv/ta/id/61937

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Saeimas paziņojums

Par meža zemesgabalu "Gāgu purvs"

Vēl šajā numurā

09.05.2002., Nr. 69

PAR DOKUMENTU

Izdevējs: Valsts prezidents

Veids: raksts

Pieņemts: 01.05.2002.

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

Valsts prezidenta raksti

Par likuma “Grozījumi Alkohola aprites likumā” otrreizēju caurlūkošanu

Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētājam Jānim Straumem

Augsti godātais Saeimas priekšsēdētāja kungs!

2002.gada 25.aprīlī Saeima pieņēma likumu “Grozījumi Alkohola aprites likumā”.

Izvērtējot minēto grozījumu 2.panta redakciju attiecībā uz papildinājumiem Alkohola aprites likuma 3.panta 2.daļā, vēlos lūgt Saeimu precizēt likumā lietoto terminoloģiju “ražošanas tehnoloģija” un “kvalitātes kritēriji”. Ņemot vērā to, ka minētie termini nav konkrēti definēti ne tikai šī likuma izpratnē, bet arī citos spēkā esošajos normatīvajos aktos, uzskatu, ka ir jānovērš iespēja patvaļīgi un nepamatoti tos interpretēt. Tāpat vienotu terminu skaidrojumu trūkums var izraisīt iespējamas korupcijas un interešu konflikta situācijas, kurās atsevišķu ierēdņu vai institūciju subjektīvā kompetencē tiek nodota normu skaidrošana un piemērošana dzīvē.

Alkohola izejvielu (jēlspirta, spirta) importa ierobežošanas ietekme nav izvērtēta attiecībā uz Latvijas tautsaimniecību kopumā, budžeta un ekonomiskajiem rādītājiem, tajā skaitā uz nodokļiem, eksporta konkurētspēju, tekošā rēķina deficītu, kā arī izmaiņām darba spēka tirgū. Minētie ierobežojumi rada priekšstatu par nelabvēlīgu un neparedzamu uzņēmējdarbības vidi tā vietā, lai veicinātu tos uzņēmējdarbības veidus, kas rada pievienoto vērtību un uzlabo eksporta pozitīvo bilanci.

Valstij ir svarīgi veicināt Latvijas lauksaimniecību un lauksaimniecības pārstrādi, taču tas būtu jārisina ar atbilstošiem likumdošanas un ekonomiskajiem instrumentiem.

Attiecībā uz 25.aprīlī pieņemto likuma “Grozījumi Alkohola aprites likumā” 2.panta redakciju, uzskatu, ka ir nepieciešams izvērtēt Latvijas valsts starptautiskās saistības, lai neradītu pretrunas starp Saeimas apstiprinātajiem starptautiskajiem līgumiem un Latvijas nacionālo likumdošanu.

Ievērojot iepriekš minēto, aicinu Saeimu precizēt un novērst augstāk norādītos likuma trūkumus.

Pamatojoties uz Latvijas Republikas Satversmes 71.pantu, nosūtu 2002.gada 25.aprīlī Saeimā pieņemto likumu “Grozījumi Alkohola aprites likumā” otrreizējai caurlūkošanai.

Ar cieņu,

Rīgā 2002.gada 1.maijā

Vaira Vīķe–Freiberga

Valsts prezidenta dokuments Nr.131

Iesniegts Saeimas kancelejā 01.05.2002.

 

 

Grozījumi Alkohola aprites likumā

Izdarīt Alkohola aprites likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1998, 23. nr.; 1999, 4. nr.; 2000, 1. nr.) šādus grozījumus:

1. Aizstāt 1. panta pirmās daļas 2. punktā vārdu “tarā” ar vārdu “iepakojumā”.

2. 3. pantā:

papildināt pantu ar jaunu otro daļu šādā redakcijā:

“(2) Alkohola un citu preču ražošanā ir izmantojams tikai Latvijā ražots jēlspirts vai spirts, ja to pieļauj produkcijas ražošanas tehnoloģija un kvalitātes kritēriji, kā arī ja tas nav pretrunā ar starptautiskajiem līgumiem Eiropas Savienības, Baltijas vienotās tirdzniecības savienības vai Pasaules tirdzniecības organizācijas ietvaros.”;

uzskatīt līdzšinējo otro, trešo un ceturto daļu attiecīgi par trešo, ceturto un piekto daļu;

papildināt pantu ar sesto daļu šādā redakcijā:

“(6) Fiziskajām personām atļauts ievest Latvijas Republikas muitas teritorijā vīnu personiskam patēriņam, samaksājot nodokļus likumos noteiktajā kārtībā. Ministru kabinets nosaka kārtību, kādā fiziskās personas var ievest Latvijas Republikas muitas teritorijā vīnu personiskam patēriņam, un maksimālo ievedamā vīna daudzumu noteiktā laika periodā.”

3. Izslēgt 6. panta ceturto daļu.

4. Aizstāt 6.1 panta pirmajā, otrajā un trešajā daļā vārdu “tara” (attiecīgā locījumā) ar vārdu “iepakojums” (attiecīgā locījumā).

5. Aizstāt 19. panta pirmajā daļā vārdus “uz kuru izsniedz licenci” ar vārdiem “kas minēta licencē”.

6. Papildināt likumu ar 19.1 pantu šādā redakcijā:

19.1 pants

Šā likuma 17. pantā minētās uzņēmējdarbības veikšanai licenci neizsniedz, ja uzņēmumam triju gadu laikā pirms pieteikuma iesniegšanas licences saņemšanai anulēta licence par šā likuma pārkāpumiem.”

7. 20. pantā:

aizstāt pirmās daļas 1. punktā vārdus “bērnudārzu, mācību iestāžu” ar vārdiem “izglītības iestāžu”;

papildināt pirmo daļu ar 4. punktu šādā redakcijā:

“4) daudzdzīvokļu mājā un iekļūšanai šajā tirdzniecības vietā tiek izmantotas koplietošanas kāpnes vai telpas.”

8. Izteikt 30. panta otro daļu šādā redakcijā:

“(2) Spirta vai spirta ražošanas blakusproduktu, kā arī jēlspirta patērētājs iesniedz Valsts ieņēmumu dienestam iesniegumu, norādot nepieciešamo spirta vai spirta ražošanas blakusproduktu, kā arī jēlspirta daudzumu un spirta vai spirta ražošanas blakusproduktu, kā arī jēlspirta uzglabāšanas vietas. Iesniegumam pievieno dokumentus, kas apliecina iesniegumā norādīto ziņu pamatotību, kā arī iepriekšējo spirta vai spirta ražošanas blakusproduktu, kā arī jēlspirta iegādes atļauju (ja tāda bijusi) un informāciju par iepriekšējās atļaujas darbības laikā izlietotajiem spirta vai spirta ražošanas blakusproduktu, kā arī jēlspirta daudzumiem. Spirta vai spirta ražošanas blakusproduktu, kā arī jēlspirta iegādes atļauja tiek izsniegta uz vienu gadu.”

9. Izteikt 31. panta tekstu šādā redakcijā:

“(1) Uzņēmumi un citi spirta patērētāji atļaujā norādītajā daudzumā ir tiesīgi spirtu izmantot:

1) pārtikas rūpniecības, medicīnas un veterinārmedicīnas, kā arī farmaceitiskās rūpniecības vajadzībām;

2) zinātniskās pētniecības vajadzībām, kosmētikas līdzekļu ražošanai, citu produktu vai preču (izņemot alkoholiskos dzērienus) kvalitātes noteikšanai;

3) ierīcēs un mehānismos, kuros spirts ietilpst kā neatņemama sastāvdaļa vai nodrošina šo ierīču un mehānismu darbību.

(2) Spirta izmantošana šā panta pirmās daļas 2. un 3. punktā minētajiem mērķiem atļauta gadījumos, kad nav pieļaujama denaturēta alkohola izmantošana.”

10. Aizstāt 41. panta pirmajā daļā vārdu “taras” ar vārdu “iepakojuma”.

11. Papildināt likumu ar 51. pantu šādā redakcijā:

51. pants

Alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecība aizliegta no pulksten 22.00 līdz 8.00, izņemot bārus, restorānus, kafejnīcas, klubus, kuros atļauta alkoholisko dzērienu pārdošana patērēšanai uz vietas, kā arī beznodokļu veikalus, kuri atrodas uz kuģiem, ostās, lidmašīnās vai lidostās.”

12. Izteikt 52. panta pirmo teikumu šādā redakcijā:

“Alkoholiskos dzērienus aizliegts pārdot personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem.”

13. 58. pantā:

papildināt pantu ar jaunu otro daļu šādā redakcijā:

“(2) Alkoholisko dzērienu ražotājiem, tirgotājiem un pārvadātājiem aizliegts sponsorēt bērnu un jaunatnes izklaides un sporta sacensības, ja informācijā par sponsorēšanu ir norāde uz kādu alkoholisko dzērienu, kā arī alkoholisko dzērienu lietošanu.”;

uzskatīt līdzšinējo otro daļu par trešo daļu.

14. Izteikt 65. panta tekstu šādā redakcijā:

“Latvijā ražotais un ievestais alkohols ir pakļauts obligātai atbilstības sertifikācijai saskaņā ar likumu “Par atbilstības novērtēšanu”, Preču un pakalpojumu drošuma likumu un Pārtikas aprites uzraudzības likumu.”

15. Izteikt 77. pantu šādā redakcijā:

77. pants

(1) Par spirta un alkoholisko dzērienu izņemšanas un konfiskācijas gadījumiem valsts institūcijas, kas veikušas šīs darbības, informē Valsts ieņēmumu dienestu triju dienu laikā no izņemšanas vai konfiskācijas dienas.

(2) Institūcijas, kuras kontrolē šajā likumā noteiktās kārtības ievērošanu, kā arī institūcijas vai amatpersonas, kuras ir tiesīgas pieņemt lēmumu administratīvā pārkāpuma lietā, triju dienu laikā informē Valsts ieņēmumu dienestu par konstatētajiem gadījumiem, kad alkoholiskie dzērieni realizēti personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem.”

16. 96. pantā:

papildināt 3. punktu pēc vārda “nemarķēts” ar vārdiem “vai neuzskaitīts”;

izslēgt 7. punktā vārdus “vai ilgāk par trim mēnešiem nav iesniedzis normatīvajos aktos paredzētos pārskatus”;

papildināt pantu ar 10. un 11. punktu šādā redakcijā:

“10) uzņēmuma īpašnieki vai darbinieki atkārtoti realizējuši alkoholiskos dzērienus personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem;

11) uzņēmums laikus neiesniedz normatīvajos aktos paredzētos pārskatus vai iesniegtajos pārskatos deklarējis apzināti nepatiesas ziņas.”

17. Papildināt pārejas noteikumus ar 4. un 5. punktu šādā redakcijā:

“4. Šā likuma 3. panta piektā daļa stājas spēkā 2003. gada 1. martā.

5. Šā likuma 20. panta pirmās daļas 4. punkta noteikums attiecināms uz gadījumiem, kad licence tiek pieprasīta pēc šā noteikuma spēkā stāšanās.”

Likums Saeimā pieņemts 2002. gada 25. aprīlī

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!