• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"Cilvēks diskete". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 12.05.2000., Nr. 171/172 https://www.vestnesis.lv/ta/id/6217

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

"Garants pret iespējamu Krievijas krīžu ietekmi"

Vēl šajā numurā

12.05.2000., Nr. 171/172

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

"Cilvēks diskete"

"Argumenti i fakti"

— 2000.05.03.

Josiro Nakamacu ir vairāk nekā trīs tūkstošu izgudrojumu autors.

Saskaņā ar Amerikas Zinātņu akadēmijas sastādīto reitingu viņš ietilpst cilvēces dižāko izgudrotāju pieciniekā. Tie ir senais grieķis Arhimeds, anglis Maikls Faradejs, poļu izcelsmes Krievijas pilsone Marija Kirī, serbs Nikola Tesla un, beidzot, mūsu sarunas biedrs — datoru disketes izgudrotājs, japāņu doktors Josiro Nakamacu. Lūk, viņa stāstījums.

Mana māte bija augsti izglītots, inteliģents cilvēks, un kopš agras bērnības viņa mudināja mani uz aktīvu radošu darbību. Es sāku modelēt lidmašīnas, kad man vēl bija tikai trīs gadi, bet piecu gadu vecumā jau veicu savu pirmo izgudrojumu; 14 gados izgudroju ar petroleju darbināmu sūkni, ko pieņēma ražošanā Japānas rūpniecība un, liekas, ražo to vēl šobaltdien. Savā mūžā, bet man ir jau 72 gadi, esmu izdarījis vairāk nekā trīs tūkstošus izgudrojumu. Disketi, ko izmanto datoros, izgudroju, kad man bija 24 gadi, un visas tiesības to izgatavot un izmantot no manis nopirka kompānija IBM, pavisam tā no manis nopirkusi 16 licences. Tas arī ir savā ziņā pasaules rekords.

 

Filozofija

Starp citu, esmu pārliecināts, ka izgudrotprasmi var iemācīt arī parastam vidusmēra cilvēkam. Šai nolūkā esmu radījis izgudrotprasmes filozofiju. Ja jaunais cilvēks kopš agras jaunības to pilnīgi pieņems, padarīs to par daļu no sevis, viņš šajā jomā spēs gūt nopietnus panākumus. Šo filozofiju var lietot ne tikai lietišķajās zinātnēs, kā mašīnbūve vai ķīmija, bet arī biznesā, ekonomikā, izglītībā un pat politikā. Izgudrotprasme taču nepieciešama visur. Teiksim, cilvēkam, kurš sāk savu biznesu no nulles, jāizdomā kaut kas pilnīgi jauns, citādi viņa prece netiks pārdota.

Es esmu japānis un tāpēc domāju tēlaini. Tad nu izgudrotprasme, manuprāt, tā ir piecstāvu pagoda. Un pirmais stāvs — tas ir dvēseles spēks. Tikai garā stiprais var iet grūtu ceļu, kad vairums izvēlas vieglu. Bet izgudrotprasme — tas ir ļoti grūts ceļš. Taču stiprs, veselīgs gars ir tikai veselīgā ķermenī. Un tas ir otrais stāvs. Trešais ir mācības. Taču es pie tām pieskaitu ne tikai inženierzinātņu apguvi vien. Izgudrotājam jāapgūst arī ekonomiskā domāšana. Turklāt jāpārzina vēl kāda zinātnes sfēra. Es, piemēram, studēju medicīnu, un tāpēc tā kļuvusi par to nozari, kurā es vairāk nekā citās jomās esmu iemiesojis savas zināšanas un spēju izgudrot. Ceturtais stāvs — tā ir prasme profesionāli veikt eksperimentus. Un, beidzot, piektais. Cilvēkam jāpiemīt kaut kam tādam, kas darbojas kā šautenes slēdzis. Tas ir talants.

Pasaulē izgudrojumu uzskata par pabeigtu tikai tad, ja tas ir patentēts un novests līdz nepieciešamajam ražošanas līmenim. Ja tas palicis izmēģinājuma parauga līmenī, tad tādam zinātniekam var izteikt vienīgi līdzjūtību: viņa darbs bijis velts. Cik es zinu, tieši šī, pēdējā līmeņa trūkums ir cēlonis, kāpēc daudzi izcili krievu izgudrotāji aizmirsti.

 

Kā dzīvot

Izgudrotājam ļoti svarīgi ir ievērot tādu dzīves veidu, kas pēc iespējas ilgāk ļauj saglabāt smadzenes svaigas. Smadzenēm ļoti kaitīgs ir alkohols, tabaka, kafija, un pat tēja, it īpaši melnā. Tāpēc es esmu izgudrojis speciālu dzērienu, kurā ietilpst 14 smadzeņu darbībai noderīgu vielu.

Tagad par ēšanu. Esmu izpētījis dažādu tautu ēšanas tradīcijas un secinājis, ka japāņu ēdiens, kura galvenie elementi ir zivis un rīsi, vairāk nekā citi tuvojas optimālajam. Kaitīgi ir tauki, augu eļļas un sāls. Problēma ir tā, ka bez tiem barība kļūst negaršīga, taču es esmu izdomājis tiem aizstājējus.

Un vēl: vīrieši novecot sāk no 43, sievietes — no 39 gadiem. Šajā vecumā sāk pasliktināties daudzas organisma funkcijas: redze, musukuļu spēks, smadzeņu darbība. Ja cilvēks grib saglabāties iespējami ilgāk, vēlams savu dzīves veidu mainīt tieši šajā laikā. Daudzi aizraujas ar skriešanu, taču brieduma gados tā nenes neko citu kā vien ļaunumu. Daudz noderīgāka ir regulāra darbošanās ar hantelēm un pat svaru stieni. Katram muskulim jāsaņem slodze. Jāvingro ne mazāk kā divas stundas dienā, taču nevis no rītiem, bet gan pēc pusdienām, lai neļautu uzkrāties taukiem.

Vēl viens svarīgs moments ir zemūdens peldēšana. Bez jebkādām palīgierīcēm. Organismā uzkrājas skābekļa pārpalikums, kas arī kaitē organismam, un elpas aizture palīdz no tā tikt vaļā. Zem ūdens (bet es viegli pārpeldu 30 metru baseinu) man galvā nāk brīnišķīgas idejas. Lai tās nepazaudētu, es pat izdomāju īpašu papīru un spalvaskātu, kas ļauj izdarīt pierakstus zem ūdens.

Tagad par skumjo. Es regulāri uzstājos Japānas televīzijā ar stāstījumu, kā ievērot pareizu dzīves veidu. Tomēr aptaujas liecina, ka mani klausītāji varbūt arī gribētu sekot manam paraugam, taču viņiem nepietiek gribasspēka. Taču tas, par ko es runāju, darāms katru dienu.

 

Pēdējie atklājumi

Galvenā problēma, kas šobrīd risināma cilvēcei, — tie ir jaunas enerģijas meklējumi. Jāpārtrauc apkārtējās vides piesārņošana. Taču ne atomenerģija, ne vēja vai paisuma enerģija naftu aizstāt nevar. Un tomēr es esmu atradis alternatīvu avotu: tā ir kosmiskā enerģija. Teorētiskie pētījumi jau beigušies, un nākamgad, es ceru, tiks radīts enerģētiskās iekārtas prototips. To varēs izmantot kā rūpniecībā, tā arī sadzīves vajadzībām.

Turklāt esmu radījis nelielu dzinēju, ko darbina ūdens. Tas ir patentēts ar nosaukumu "Enerix" un var tikt iemontēts automobilī. Jautājumms tikai, kad šos dzinējus reāli sāks izgatavot. Tas ir atkarīgs no autokoncerniem. Jo eneriksa ieviešana kolosāli ietekmēs visu pasaules kārtību. Strauji kritīs pieprasījums pēc naftas. Mainīsies visa pasaules saimniecības struktūra. Pašlaik pasaule it kā gatavojas lēcienam. Izstrādāts milzīgs daudzums pilnīgi jaunu tehnoloģiju, kuras gaida savu stundu.

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!