Ir piepildījies cilvēces sapnis — pacelties gaisā, būt brīvam kā putnam un lidot, lidot, ļauties vēja glāstam un gleznainām ainavām, kas paveras tikai no debesu augstumiem.
Fotogrāfija piedzima laikā, kad ar gaisa baloniem ļaudis jau lidinājās virs pilsētām un laukiem. Pasaules fotovēstures grāmatās varam redzēt un lasīt par franču fotogrāfa Nadara fotogrāfiskajiem reisiem virs 19.gs. Parīzes.
Arī Latvijā kopš 20.gs.sākuma, bet īpaši no Pirmā pasaules kara laika ir zināmas fotogrāfijas, kuras uzņēmuši tie latviešu fotogrāfi, kas iesaukti cara armijas aviācijas daļās. Viens no tiem ir smiltēnietis Ernests Zaļkalns. Smalkā un respektablā fototehnika un Ložmetēju kalns no gaisa apskatāma fotogrāfijās jau kopš Latvijas Fotogrāfijas muzeja atklāšanas 1992.gadā.
Tagad ir īstenojies projekts “Latvija. Iezīmētas vietas”. Tās ir lielformāta krāsu fotogrāfijas, kuru autors ir Jānis Vītiņš — fotogrāfs, fotofirmas īpašnieks un nu jau arī pilots. Sadarbībā ar Latvijas Fotogrāfijas muzeju izstāde ieguvusi kultūrvēsturisku dimensiju, jo 40 fotoattēlos var apskatīt Rīgu un Latviju, kāda tā bija 20.gs. 20.un 30.gados, un šīs pašas vietas mūsdienās. Daži salīdzinājumi: 30. gadu aerofotogrāfijā redzamas Kokneses pilsdrupas un Pērses ieteka Daugavā. J.Vītiņa fotogrāfijā tās pašas pilsdrupas jau ir kā kuģis jūrā. Izstādē šādi salīdzinājumi ir vairāki.
Pats aizraujošākais mūsdienu fotogrāfijās izstādes apmeklētājiem ir atrast savu māju daudzkrāsainajā paklājā, ko var dēvēt arī par grafiku. Ēku jumtu krāsainību neapšaubāmi ir devis Latvijas neatkarības laiks, kad namu īpašnieki ķērās pie jumtu remontiem.
Arhitektiem šī izstāde ir kā medusmaize, jo 20.gadu aerofotogrāfiju nemaz tik daudz nav saglabājies. Tā kādā fotogrāfijā velti meklēt K.Valdemāra ielu, jo tādas toreiz vēl nebija. Izstāde tika komplektēta no Latvijas Kara muzeja fondiem, no privātkolekcijām un no fotogrāfa Andreja Berķa uzņēmumiem, kas atrodas Latvijas Fotogrāfijas muzeja krājumā. Andrejs Berķis, dienot Latvijas armijā, konkrēti aviācijā kā fotogrāfs, 1927.gadā fotografējis no gaisa Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes bēres. Tas tika atklāts, pastkartes formāta fotogrāfijas palielinot minētajai izstādei. Tā paralēli veikts arī izpētes darbs, jo nevienai pirmskara gadu fotogrāfijai nebija atšifrējuma.
Izstāde ir interesanta visdažādāko profesiju pārstāvjiem — vides speciālistiem, ainavu kopējiem, māksliniekiem u.c.
Fotoprojekts, ko atbalsta Kultūrkapitāla fonds, ir dārgs prieks, un jāizsaka pateicība autoram Jānim Vītiņam, kurš ieguldījis lielu darbu izstādes tapšanā. Šāda koncepcija ar vēsturiskajām fotogrāfijām līdz šim Latvijā nav bijusi. Latvijas Fotogrāfijas muzejs gaida izstādes apmeklētājus līdz 2002.gada 7.jūlijam.
Pēteris Korsaks, fotovēsturnieks un izstādes kurators, — “Latvijas Vēstnesim”
Rīga. Raiņa un Brīvības bulvāru rajons. 1927. gads Foto: Andrejs Berķis |
Rīga. Daugavgrīvas cietoksnis Foto: Jānis Vītiņš |
|
Rīga. Esplanāde. 1927. gads Foto: Andrejs Berķis |
Kolkas bāka Foto: Jānis Vītiņš |
|
Rīga. Daugava. Ap 1927. gadu Foto: Andrejs Berķis |
Turaidas pils Foto: Jānis Vītiņš |