Par profilakses pasākumiem
Vakar, 29. martā, Iekšlietu ministrijā notika preses īssaiets par profilakses pasākumiem dzīvnieku mutes un nagu sērgas uzliesmojuma gadījumā. Tajā piedalījās iekšlietu ministrs Mareks Segliņš un Valsts veterinārā dienesta priekšnieks Vinets Veldre.
Iekšlietu ministrs Mareks Segliņš teica:
— Visiem ir zināms, ka Anglijā, Francijā un Holandē ir konstatēta dzīvnieku mutes un nagu sērga. Mēs sanācām kopā, lai apspriestu rīcību gadījumā, ja šī sērga parādīsies arī Latvijā. Tika apspriesta vairāku dienestu saskaņota rīcība sērgas uzliesmojuma gadījumā. Ļoti būtiski ir par to runāt, pirms dzīvnieku mutes un nagu sērga parādījusies Latvijā. Atbildīgās institūcijas sniedza ziņojumu par savu spēju reaģēt un rīkoties šajā ārkārtas situācijā. Šis jautājums ir jāizskata arī Ministru kabinetā, jo atsevišķi dienesti diemžēl izteicās, ka viņi gan rīkosies, taču pēc tam visiem iesniegs rēķinus. Lai nebūtu tāda situācija, ka viena ministrija otrai piesūta rēķinus, tika pieņemts lēmums uzdot visām atbildīgajām ministrijām sastādīt ziņojumu par savu rīcību ārkārtas situācijas gadījumā, kas būs jāiesniedz valdībā.
Iekšlietu ministrs atzina, ka šobrīd ārkārtas situācijām paredzēti apmēram 30 000 latu, ar ko nepietiek pat profilakses pasākumiem. Tieši tāpēc tas ir visas valdības jautājums.
Kā teica Valsts veterinārā dienesta priekšnieks V. Veldre, esot ļoti patīkami, ka visi atbildīgie dienesti ar tik lielu sapratni izturas pret šo situāciju. Apspriedē piedalījās Iekšlietu ministrijas struktūras, Valsts veterinārais dienests, Nacionālais vides veselības centrs, Valsts Meža dienests, kā arī Nacionālie bruņotie spēki. V. Veldre pastāstīja, ka ir ieplānots veikt mācības, kurās būtu iesaistītas visas atbildīgās institūcijas, lai praksē pārbaudītu to spēju rīkoties saskaņoti. Kā negatīvu faktoru V. Veldre minēja pašu zemnieku neieinteresētību veicamajos profilakses pasākumos.
No jau paveiktajiem profilakses pasākumiem tika minēts, ka ir pastiprināta veterinārā uzraudzība dzīvnieku novietnēs, dzīvnieku izcelsmes produkcijas ieguves vietās un pārstrādes uzņēmumos. Sagatavots arī aprīkojums paraugu ņemšanai, veterinārārsti tiek nodrošināti ar dezinfekcijas līdzekļiem un iekārtām, Veterinārās pārvaldes neatliekamās veterinārās palīdzības automobiļi tiek uzturēti kārtībā un ir gatavi izbraukt jebkurā diennakts laikā, robežkontroles un robežšķērsošanas punktos un ostu administrācijās tiek uzstādītas dezinfekcijas barjeras un paklāji, ir ierobežota kustība caur vairākiem robežpunktiem, daudzi pat slēgti.
Rūta Kesnere, “LV” informācijas redaktore