Grāmatā par smago pagātnes likteni
Vakar sabiedrība tika iepazīstināta ar grāmatas “Latvijas Okupācijas muzejs. Latvija zem Padomju Savienības un nacionālsociālistiskās Vācijas varas. 1940–1991” jauno izdevumu
Grāmatas vāks, uz kura redzama vijole, ko no plāniem dēlīšiem un zupas kauliem izgatavojis Voldemārs Sproģis Vologdas invalīdu cietumā 1952. vai 1953. gadā |
Vakar, 4. jūnija pēcpusdienā, Latvijas okupācijas muzeja telpās plašāka sabiedrība tika iepazīstināta ar grāmatas “Latvijas Okupācijas muzejs. Latvija zem Padomju Savienības un nacionālsociālistiskās Vācijas varas. 1940–1991” jauno izdevumu. Bagātīgi ilustrētā kopojuma 216 lappusēs lasāmie teksti ir latviešu un angļu valodā. Grāmatā aplūkojami daudzi agrāk nepublicēti dokumentu faksimili, retas apspiestības laikmetu raksturojošas fotogrāfijas, kartes un piemiņas lietu attēli. Grāmatas galvenais redaktors ir Valters Nollendorfs, mākslinieks — Alnis Mitris. Līdzīga satura un iekārtojuma grāmata ar tekstiem latviešu un vācu valodā iznāca jau 1998. gadā, taču tās eksemplāri jau izpārdoti.
Valsts prezidente Vaira Vīķe–Freiberga savā vēlējumā jaunā izdevuma sagatavotājiem raksta: “Latvijas okupācijas muzeja grāmata latviešu un angļu valodā ir muzejs miniatūrā, kas liecina par mūsu tautai ļoti būtisku, sarežģītu un sāpīgu vēstures posmu. Vēlu tai savā veidā veikt to pašu uzdevumu, ko veic pats muzejs.”
Grāmata veidota galvenokārt tāpēc, lai koncentrētā un pārliecinoši izteiksmīgā veidā iepazīstinātu ar pusgadsimtu ilgušo smago okupācijas režīmu laiku ne vien latviešu, bet arī ārzemju lasītājus un muzeja apmeklētājus. Vēstures notikumu daudzpusīgā un precīzā atainojuma dēļ tā var labi noderēt arī kā mācību līdzeklis skolām. Paredzēts, ka šī grāmata pastāvīgi tiks dāvināta ārzemju viesiem, kas diplomātiskā protokola ietvaros apmeklēs muzeju. Vakar jaunizdevuma prezentācijā ar to tika iepazīstināti Latvijā akreditētie ārvalstu vēstnieki un citi vēstniecību darbinieki.
Muzeja grāmatas izdošanu angļu valodā finansiāli ir atbalstījis ārzemēs nodibinātais Latviešu fonds un nozīmīgi bijuši arī citu muzeja atbalstītāju ziedojumi. Īpaši minami Austrālijas latvieši, kas savākuši prāvus līdzekļus grāmatas izdošanai.
Mintauts Ducmanis, “LV” nozares redaktors