Valsts ieņēmumu dienesta rīkojums Nr.997
Rīgā 2002.gada 21.jūnijā
Grozījumi ar Valsts ieņēmumu dienesta 2000.gada 11.aprīļa rīkojumu Nr.259 “Par tabakas izstrādājumu akcīzes nodokļa aprēķināšanu, maksāšanu un ar to saistīto darbību uzrādīšanu grāmatvedībā” apstiprinātajos metodiskajos norādījumos
1. Izdarīt “Metodiskajos norādījumos par tabakas izstrādājumu akcīzes nodokļa aprēķināšanu un maksāšanu un ar to saistīto darbību uzrādīšanu grāmatvedībā”, kas apstiprināti ar Valsts ieņēmumu dienesta 2000.gada 11.aprīļa rīkojumu Nr.259 “Par tabakas izstrādājumu akcīzes nodokļa aprēķināšanu, maksāšanu un ar to saistīto darbību uzrādīšanu grāmatvedībā”, šādus grozījumus:
1.1. pirmajā daļā:
1.1.1. izteikt pirmo rindkopu jaunā redakcijā:
“Kārtību, kādā veicama uzņēmējdarbība ar tabakas izstrādājumiem Latvijas Republikas muitas teritorijā, nosaka likums “Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu” un Ministru kabineta 2000.gada 29.augusta noteikumi Nr.298 “Tabakas izstrādājumu aprites noteikumi”. Kārtību, kādā tabakas izstrādājumi tiek aplikti ar akcīzes nodokli, nosaka likums “Par akcīzes nodokli tabakas izstrādājumiem”.”;
1.1.2. svītrot ceturtajā rindkopā vārdus “Ar 2000.gada 1.janvāri”;
1.1.3. izteikt piekto rindkopu šādā redakcijā:
“Kārtību, kādā atļauts izveidot un turēt akcīzes preču noliktavu, nosaka Ministru kabineta 2000.gada 13.jūnija noteikumi Nr.199 “Kārtība, kādā atļauts izveidot un turēt akcīzes preču noliktavu alkoholiskajiem dzērieniem, alum un tabakas izstrādājumiem”.”;
1.1.4. izteikt desmito rindkopu šādā redakcijā:
“Ar tabakas izstrādājumu akcīzes nodokļa markām atļauts marķēt cigaretes:
• Latvijas teritorijā — tikai akcīzes preču noliktavās;
• ārvalstīs — ievešanai Latvijas Republikas muitas teritorijā.”;
1.2. otrajā daļā:
1.2.1. izteikt 1.punktu šādā redakcijā:
“1) juridiskās personas, kas ieved tabakas izstrādājumus Latvijas Republikas muitas teritorijā izlaišanai brīvam apgrozījumam (licencēti importētāji);”;
1.2.2. papildināt daļu ar otro rindkopu šādā redakcijā:
“Saskaņā ar Ministru kabineta 2000.gada 29.augusta noteikumiem Nr.298 “Tabakas izstrādājumu aprites noteikumi”, tabakas izstrādājumu ražošanu un ievešanu izlaišanai brīvam apgrozījumam ir tiesīgi veikt tikai tādi uzņēmumi, kuri saņēmuši Valsts ieņēmumu dienestā attiecīgas licences.”;
1.3. izteikt trešo daļu jaunā redakcijā:
“III daļa. Ar akcīzes nodokli apliekamais objekts
Ar akcīzes nodokli apliekamais objekts ir gan pašražoti, gan ievesti tabakas izstrādājumi, kas pilnīgi vai daļēji gatavoti no tabakas vai tabakas aizstājējiem un paredzēti smēķēšanai. Pamatojoties uz likuma “Par akcīzes nodokli tabakas izstrādājumiem” 3.panta otro daļu, akcīzes nodoklis piemērojams precēm, kas saskaņā ar Latvijas kombinēto nomenklatūru atbilst šādiem kodiem:
1) tabaku saturošiem cigāriem, cigāriem ar nogrieztiem galiem un cigarellām — 2402 10 00 0;
2) tabaku saturošām cigaretēm:
a) ar filtru — 2402 20 10 1 un 2402 20 90 1,
b) bez filtra — 2402 20 10 9 un 2402 20 90 9;
3) smēķējamai tabakai, kas satur vai nesatur tabakas aizstājējus jebkurā proporcijā — 2403 10 10 0 un 2403 10 90 0.
Uzņēmumi, veicot tabakas izstrādājumu vietējos pārvadājumus (pārvietojumus), kā arī piegādājot tabakas izstrādājumus attiecīgajām uzņēmuma struktūrvienībām, noformē un pievieno katrai tabakas izstrādājumu partijai stingrās uzskaites preču pavadzīmi-rēķinu atbilstoši Ministru kabineta 1995.gada 5.septembra noteikumiem Nr.268 “Noteikumi par preču pavadzīmes-rēķina lietošanas un noformēšanas kārtību” un ievērojot Ministru kabineta 2000.gada 29.augusta noteikumu Nr.298 “Tabakas izstrādājumu aprites noteikumi” prasības.”;
1.4. papildināt ceturtās daļas rindkopu pēc 2.piemēra aiz vārdiem “Ar akcīzes nodokli apliekamā cigarete” ar tekstu iekavās “(ar filtru vai bez tā)”;
1.5. piektajā daļā:
1.5.1. izteikt 6.piemēru jaunā redakcijā:
“6.piemērs
Akcīzes nodokļa aprēķins pirms akcīzes nodokļa marku saņemšanas.
Licencēts importētājs gatavojas importēt 3 000 000 cigaretes ar filtru (150 000 paciņas ar 20 cigaretēm katrā), neizmantojot atlikto aprēķinātā akcīzes nodokļa maksāšanu, t.i., neiesniedzot nodrošinājumu.
Akcīzes nodokļa likme cigaretēm ar filtru ir Ls 5,1 par 1000 cigaretēm.
Akcīzes nodokļa summa A = 3 000 000 x 5,1 : 1000 = Ls 15 300.
Pirms akcīzes nodokļa marku saņemšanas aprēķinātais akcīzes nodoklis Ls 15 300 ir jāsamaksā budžetā.”;
1.5.2. izteikt 7.piemēru jaunā redakcijā:
“7.piemērs
Akcīzes nodokļa aprēķins atbilstoši taksācijas periodā saņemtajām akcīzes nodokļa markām.
Akcīzes preču noliktavas turētājs martā ir saņēmis 10 000 akcīzes nodokļa markas, kas ir paredzētas 200 000 cigarešu bez filtra marķēšanai (10 000 paciņas ar 20 cigaretēm katrā).
Akcīzes nodokļa likme cigaretēm bez filtra ir Ls 6,1 par 1000 cigaretēm.
Akcīzes nodokļa summa A = 200 000 x 6,1 : 1000 = Ls 1220.
Neatkarīgi no tā, vai visas akcīzes nodokļa markas ir izmantotas martā mēnesī vai daļa no tām tiks izmantota aprīlī, akcīzes nodoklis maksājams valsts budžetā līdz 15.aprīlim par visām taksācijas periodā saņemtajām akcīzes nodokļa markām.”;
1.5.3. svītrot 2.punktā vārdus “kuri nav jāmarķē ar akcīzes nodokļa markām un” un papildināt teikumu ar vārdiem “ja likumā “Par akcīzes nodokli tabakas izstrādājumiem” nav noteikts citādi”;
1.5.4. izteikt 3.punktu šādā redakcijā:
“3) Akcīzes preču noliktavas turētājs par taksācijas periodu aprēķināto akcīzes nodokli par tabakas izstrādājumiem (izņemot cigaretes), kuri taksācijas periodā izvesti no akcīzes preču noliktavas, iemaksā valsts budžetā 15 dienu laikā pēc taksācijas perioda beigām, ja likumā “Par akcīzes nodokli tabakas izstrādājumiem” nav paredzēts citādi.”;
1.5.5. izteikt pēdējas rindkopas otro teikumu šādā redakcijā:
“Piemēram, 2002.gada septembrī, 15.datums ir svētdiena, tātad par maksāšanas termiņu ir uzskatāms 16.septembris.”;
1.6. izteikt sesto daļu jaunā redakcijā:
“VI daļa. Akcīzes nodokļa uzrādīšana grāmatvedībā
1. Akcīzes nodokļa maksātājs, kas grāmatvedību kārto divkāršā ieraksta sistēmā, akcīzes nodokļa par tabakas izstrādājumiem iegrāmatošanai vadītāja apstiprinātajā grāmatvedības kontu plānā paredz saimniecisko darījumu būtībai atbilstošus kontus.
Šo metodisko norādījumu piemēros lietotie grāmatvedības konti, izveidoti atbilstoši likuma “Par uzņēmumu gada pārskatiem” 10., 11., 12., 13. un 14.pantā sniegtajām bilances un peļņas vai zaudējumu aprēķina shēmām.
2. Akcīzes nodokļa maksātājs akcīzes nodokļa par tabakas izstrādājumiem iegrāmatošanai lieto šādus kontus:
2.1. kontu grupas “Kreditori” kontu “Norēķini par akcīzes nodokli”,
2.2. kontu grupas “Debitori” kontu “Akcīzes nodokļa markas”;
2.3. kontu grupas “Debitori” kontu “Pārmaksātais akcīzes nodoklis”;
2.4. kontu grupas “Saimnieciskās darbības izmaksas” kontu “Akcīzes nodoklis”;
2.5. kontu grupas “Krājumi” atbilstošus kontus.
3. Konta “Norēķini par akcīzes nodokli” kredītā uzskaita samaksai valsts budžetā aprēķināto nodokli.
4. Konta “Akcīzes nodokļa markas” debetā uzskaita tabakas izstrādājumu marķēšanai saņemtās akcīzes nodokļa markas, par kurām samaksāts vai maksājams akcīzes nodoklis.
Konta “Akcīzes nodokļa markas” kredītā uzskaita tabakas izstrādājumu marķēšanai izlietotās vai Valsts ieņēmumu dienestam atdotās akcīzes nodokļa markas.
Lai kontrolētu saņemto akcīzes nodokļa marku apriti, licencēts importētājs vai akcīzes preču noliktavas turētājs izveido akcīzes nodokļa marku analītisko uzskaiti.
5. Konta “Pārmaksātais akcīzes nodoklis” debetā uzskaita par Valsts ieņēmumu dienestam atpakaļ atdotajām akcīzes nodokļa markām (vai citos gadījumos, kad izveidojas akcīzes nodokļa pārmaksa) samaksāto akcīzes nodokli.
6. Ja tabakas izstrādājumu krājumu uzskaitei lieto periodiskās inventarizācijas metodi, tad konta “Akcīzes nodoklis” debetā uzskaita:
6.1. aprēķināto vai samaksāto akcīzes nodokli par tabakas izstrādājumiem (cigaretēm) atbilstoši marķēšanai izlietotajām akcīzes nodokļa markām;
6.2. aprēķināto vai samaksāto akcīzes nodokli par nemarķētajiem tabakas izstrādājumiem, kurus izved no akcīzes preču noliktavas vai ieved Latvijas Republikas muitas teritorijā izlaišanai brīvam apgrozījumam.
7. Ja tabakas izstrādājumu uzskaitei lieto nepārtrauktās inventarizācijas metodi, tad konta “Krājumi” debetā uzskaita:
7.1. aprēķināto vai samaksāto akcīzes nodokli par tabakas izstrādājumiem (cigaretēm) atbilstoši marķēšanai izlietotajām akcīzes nodokļa markām;
7.2. aprēķināto vai samaksāto akcīzes nodokli par nemarķētajiem tabakas izstrādājumiem, kurus izved no akcīzes preču noliktavas vai ieved Latvijas Republikas muitas teritorijā izlaišanai brīvam apgrozījumam.
Marķēto tabakas izstrādājumu (cigarešu) ievešana Latvijas Republikas
muitas teritorijā vai izvešana no akcīzes preču noliktavas
8. Par cigaretēm, kuras ieved Latvijas Republikas muitas teritorijā izlaišanai brīvam apgrozījumam vai izved no akcīzes preču noliktavas, akcīzes nodokli valsts budžetā maksā vienā no šādiem gadījumiem:
8.1. pirms akcīzes nodokļa marku saņemšanas;
8.2. par taksācijas periodā saņemtajām akcīzes nodokļa markām 15 dienu laikā pēc taksācijas perioda beigām, ja licencēts importētāja vai akcīzes preču noliktavas turētāja nodrošinājums atbilst noteiktajam lielumam.
9. Lai saņemtu akcīzes nodokļa markas, licencēts importētājs vai akcīzes preču noliktavas turētājs Valsts ieņēmumu dienestā kopā ar citiem akcīzes nodokļa marku saņemšanai paredzētajiem dokumentiem iesniedz attiecīgajai tabakas izstrādājumu partijai atbilstošu akcīzes nodokļa aprēķinu.
10. Akcīzes nodokli par cigaretēm atbilstoši Valsts ieņēmumu dienestā apstiprinātajam akcīzes nodokļa aprēķinam uzskaita:
10.1. ja akcīzes nodokli maksā pirms akcīzes nodokļa marku saņemšanas:
D “Akcīzes nodokļa markas”
K “Nauda”;
10.2. ja akcīzes nodokli atbilstoši taksācijas periodā saņemtajām akcīzes nodokļa markām maksā 15 dienu laikā pēc taksācijas perioda beigām:
D “Akcīzes nodokļa markas”
K “Norēķini par akcīzes nodokli”.
Akcīzes nodokļa samaksu uzrāda:
D “Norēķini par akcīzes nodokli”
K “Nauda”.
11. Akcīzes nodokli par cigaretēm atbilstoši cigarešu marķēšanai izlietotajām akcīzes nodokļa markām uzskaita:
11.1. ja krājumu uzskaitei lieto nepārtrauktās inventarizācijas metodi:
D “Krājumi”
K “Akcīzes nodokļa markas”;
11.2. ja krājumu uzskaitei lieto periodiskās inventarizācijas metodi:
D “Akcīzes nodoklis”
K “Akcīzes nodokļa markas”.
12. Ieņēmumus no tabakas izstrādājumu pārdošanas iegrāmato:
D “Nauda”
K “Ieņēmumi no saimnieciskās darbības”
K “Norēķini par pievienotās vērtības nodokli”.
8.piemērs
Licencēts importētājs pirms akcīzes nodokļa marku saņemšanas samaksājis valsts budžetā akcīzes nodokli Ls 1525 par 250 000 cigaretēm bez filtra (akcīzes nodokļa aprēķinu sk. 2.piemērā).
Visas akcīzes nodokļa markas izlietotas cigarešu marķēšanai.
Licencēts importētājs krājumus uzskaita, izmantojot nepārtrauktās inventarizācijas metodi.
Licencēts importētājs grāmatvedībā akcīzes nodokli uzrāda šādi (Ls):
1) samaksā budžetā akcīzes nodokli un saņem akcīzes nodokļa markas:
D “Akcīzes nodokļa markas” 1525
K “Nauda” 1525,
2) izlieto akcīzes nodokļa markas cigarešu marķēšanai:
D “Krājumi” 1525
K “Akcīzes nodokļa markas” 1525.
9.piemērs
Akcīzes preču noliktavas turētājs, izmantojot nodrošinājumu, februārī saņem marķējamo vienību skaitam – 250 000 cigaretēm bez filtra – atbilstošu akcīzes nodokļa marku daudzumu.
Akcīzes nodoklis Ls 1525 (akcīzes nodokļa aprēķinu sk. 2.piemērā) maksājams 15 dienu laikā pēc taksācijas perioda beigām, t.i., līdz 15.martam.
Visas akcīzes nodokļa markas izlietotas cigarešu marķēšanai.
Akcīzes preču noliktavas turētājs krājumus uzskaita, izmantojot krājumu uzskaites periodiskās inventarizācijas metodi.
Akcīzes preču noliktavas turētājs grāmatvedībā akcīzes nodokli uzrāda šādi (Ls):
1) izmantojot nodrošinājumu, saņem akcīzes nodokļa markas un iegrāmato budžetā maksājamo akcīzes nodokli:
D “Akcīzes nodokļa markas” 1525
K “Norēķini par akcīzes nodokli” 1525,
2) izlieto akcīzes nodokļa markas cigarešu marķēšanai:
D “Akcīzes nodoklis” 1525
K “Akcīzes nodokļa markas” 1525,
3) samaksā akcīzes nodokli budžetā atbilstoši saņemtajām akcīzes nodokļa markām:
D “Norēķini par akcīzes nodokli” 1525
K “Nauda” 1525.
Nemarķēto tabakas izstrādājumu ievešana Latvijas Republikas
muitas teritorijā vai izvešana no akcīzes preču noliktavas
13. Licencēts importētājs par nemarķētajiem tabakas izstrādājumiem, kuri ievesti Latvijas Republikas muitas teritorijā izlaišanai brīvam apgrozījumam, aprēķinātā akcīzes nodokļa samaksu pirms tabakas izstrādājumu uzrādīšanas muitas iestādē uzrāda:
13.1. ja krājumu uzskaitei lieto nepārtrauktās inventarizācijas metodi:
D “Krājumi”
K “Nauda”;
13.2. ja krājumu uzskaitei lieto periodiskās inventarizācijas metodi:
D “Akcīzes nodoklis”
K “Nauda”.
14. Akcīzes preču noliktavas turētājs par nemarķētajiem tabakas izstrādājumiem, kuri taksācijas periodā izvesti no akcīzes preču noliktavas, aprēķināto akcīzes nodokli uzskaita:
14.1. ja krājumu uzskaitei lieto nepārtrauktās inventarizācijas metodi:
D “Krājumi”
K “Norēķini par akcīzes nodokli”;
14.2. ja krājumu uzskaitei lieto periodiskās inventarizācijas metodi:
D “Akcīzes nodoklis”
K “Norēķini par akcīzes nodokli”.
Akcīzes nodokļa samaksu uzrāda:
D “Norēķini par akcīzes nodokli”
K “Nauda”.
15. Ieņēmumus no nemarķēto alkoholisko dzērienu pārdošanas iegrāmato:
D “Nauda”
K “Ieņēmumi no saimnieciskās darbības”
K “Norēķini par pievienotās vērtības nodokli”.
10.piemērs
Licencēts importētājs samaksā akcīzes nodokli Ls 1220 (akcīzes nodokļa aprēķinu sk. 5.piemērā) par 1000 paciņām smēķējamās tabakas (vienas paciņas svars ir 0,2 kg) pirms smēķējamās tabakas uzrādīšanas muitas iestādē.
Licencēts importētājs krājumus uzskaita, izmantojot krājumu uzskaites nepārtrauktās inventarizācijas metodi.
Licencēts importētājs grāmatvedībā akcīzes nodokli uzrāda šādi (Ls):
samaksā akcīzes nodokli budžetā:
D “Krājumi” 1220
K “Nauda” 1220.
Atliktā akcīzes nodokļa maksāšana,
pārvietojot tabakas izstrādājumus
16. Licencēts importētājs atlikto nodokļa maksāšanu var piemērot aprēķinātajam akcīzes nodoklim par tabakas izstrādājumiem, kurus ieved Latvijas Republikas muitas teritorijā to pārvietošanai uz akcīzes preču noliktavu.
17. Akcīzes preču noliktavas turētājs atlikto nodokļa maksāšanu, pārvietojot tabakas izstrādājumus, piemēro aprēķinātajam akcīzes nodoklim par tabakas izstrādājumiem šādos gadījumos:
17.1. no vienas akcīzes preču noliktavas pārvietojot uz citu akcīzes preču noliktavu;
17.2. izvedot no akcīzes preču noliktavas tālākai izvešanai no Latvijas Republikas muitas teritorijas;
17.3. ievedot Latvijas Republikas muitas teritorijā to pārvietošanai uz akcīzes preču noliktavu.
18. Licencēts importētājs vai akcīzes preču noliktavas turētājs, piemērojot atlikto nodokļa maksāšanu, aprēķināto nodokli nemaksā, ja Valsts ieņēmumu dienestam iesniedz dokumentus, kas apliecina, ka tabakas izstrādājumi atbilst vienam no šādiem nosacījumiem:
18.1. tie ir saņemti akcīzes preču noliktavā;
18.2. tie ir izvesti no Latvijas Republikas muitas teritorijas.
19. Akcīzes nodokli, piemērojot atlikto nodokļa maksāšanu, pārvietojot tabakas izstrādājumus, uzskaita:
D “Atliktais akcīzes nodoklis”
K “Norēķini par atlikto akcīzes nodokli”.
20. Aprēķināto akcīzes nodokli pēc tabakas izstrādājumu saņemšanas akcīzes preču noliktavā vai izvešanas no Latvijas Republikas muitas teritorijas iegrāmato:
D “Norēķini par atlikto akcīzes nodokli”
K “Atliktais akcīzes nodoklis”.
Akcīzes nodokļa marku atdošana
Valsts ieņēmumu dienestam
21. Ja licencēts importētājs vai akcīzes preču noliktavas turētājs taksācijas periodā izmantoja nodrošinājumu un atdod Valsts ieņēmumu dienestam taksācijas periodā saņemtās, bet neizmantotās vai bojātās akcīzes nodokļa markas 15 dienu laikā pēc taksācijas perioda beigām, (t.i., akcīzes nodoklis par taksācijas periodu vēl nav samaksāts), tad akcīzes nodoklis, kurš aprēķināts par marķējamiem tabakas izstrādājumiem (cigaretēm) atbilstoši atdodamo akcīzes nodokļa marku daudzumam, nav jāmaksā.
Par marķējamiem tabakas izstrādājumiem (cigaretēm) atbilstoši atdodamajām akcīzes nodokļa markām aprēķināto akcīzes nodokli, kurš par taksācijas periodu nav samaksāts, uzskaita:
D “Norēķini par akcīzes nodokli”
K “Akcīzes nodokļa markas”.
11.piemērs
Akcīzes preču noliktavas turētājs, izmantojot nodrošinājumu, martā saņem marķējamo vienību skaitam — 100 000 cigarešu ar filtru, kas paredzēts izvešanai no akcīzes preču noliktavas pārdošanai — atbilstošu akcīzes nodokļa marku daudzumu.
Akcīzes nodokļa aprēķins par cigaretēm ar filtru, saņemot akcīzes nodokļa markas:
1) akcīzes nodokļa likme cigaretēm ar filtru — Ls 5,1 par 1000 cigaretēm;
2) akcīzes nodokļa summa A = 100 000 x 5,1 : 1000 = Ls 510.
Akcīzes nodoklis Ls 510 maksājams 15 dienu laikā pēc taksācijas perioda beigām, t.i., līdz 15.aprīlim.
Martā akcīzes nodokļa markas tika izlietotas 60 000 cigarešu marķēšanai un 40 000 akcīzes nodokļa markas cigarešu marķēšanai palika neizmantotas.
Lai uzrādītu akcīzes nodokli atbilstoši 40 000 cigarešu ar filtru marķēšanai neizmantoto un Valsts ieņēmumu dienestam atdodamo akcīzes nodokļa marku daudzumam, akcīzes preču noliktavas turētājs aprēķina akcīzes nodokli 40 000 cigaretēm ar filtru.
Akcīzes nodokļa aprēķins atbilstoši atdodamo akcīzes nodokļa marku daudzumam:
1) akcīzes nodokļa likme cigaretēm ar filtru — Ls 5,1 par 1000 cigaretēm;
2) akcīzes nodokļa summa A = 40 000 x 5,1 : 1000 = Ls 204.
Neizmantotās 40 000 akcīzes nodokļa markas akcīzes preču noliktavas turētājs atdod Valsts ieņēmumu dienestam 15 dienu laikā pēc taksācijas perioda beigām līdz akcīzes nodokļa samaksai.
Akcīzes preču noliktavas turētājs grāmatvedībā akcīzes nodokli uzrāda šādi (Ls):
1) izmantojot nodrošinājumu, saņem akcīzes nodokļa markas:
D “Akcīzes nodokļa markas” 510
K “Norēķini par akcīzes nodokli” 510,
2) samazina budžetā maksājamo akcīzes nodokli atbilstoši Valsts ieņēmumu dienestam atdodamo akcīzes nodokļa marku daudzumam:
D “Norēķini par akcīzes nodokli” 204
K “Akcīzes nodokļa markas” 204,
3) samaksā budžetā akcīzes nodokli atbilstoši cigarešu marķēšanai izlietotajām akcīzes nodokļu marku daudzumam:
D “Norēķini par akcīzes nodokli” 306
K “Nauda” 306.
22. Ja licencēts importētājs vai akcīzes preču noliktavas turētājs atdod Valsts ieņēmumu dienestam taksācijas periodā saņemtās, bet neizmantotās vai bojātās akcīzes nodokļa markas un akcīzes nodoklis par marķējamiem tabakas izstrādājumiem (cigaretēm) bija samaksāts pirms attiecīgo akcīzes nodokļa marku saņemšanas, tad samaksātais nodoklis tiek pārskaitīts turpmākajiem nodokļa maksājumiem vai pēc uzņēmuma rakstveida pieprasījuma atmaksāts 30 dienu laikā.
Par marķējamiem tabakas izstrādājumiem (cigaretēm) pirms attiecīgo akcīzes nodokļa marku atdošanas samaksāto akcīzes nodokli uzskaita:
D “Pārmaksātais akcīzes nodoklis”
K “Akcīzes nodokļa markas”;
22.1. ja pārmaksāto akcīzes nodokli pārskaita turpmākajiem nodokļa maksājumiem, tad atbilstoši Valsts ieņēmumu dienestā apstiprinātajam akcīzes nodokļa aprēķinam, saņemot akcīzes markas, to iegrāmato:
D “Akcīzes nodokļa markas”
K “Pārmaksātais akcīzes nodoklis”;
22.2. ja pēc licencēta importētāja vai akcīzes preču noliktavas turētāja rakstveida pieprasījuma Valsts ieņēmumu dienests pārmaksāto akcīzes nodokli atmaksā, tad to iegrāmato:
D “Nauda”
K “Pārmaksātais akcīzes nodoklis”.
12.piemērs
Licencēts importētājs pirms akcīzes nodokļa marku saņemšanas samaksājis valsts budžetā akcīzes nodokli Ls 1525 par 250 000 cigarešu bez filtra marķēšanai (akcīzes nodokļa aprēķinu sk. 2.piemērā).
Licencēts importētājs izlieto 200 000 akcīzes nodokļa markas cigarešu marķēšanai un 50 000 akcīzes nodokļa markas cigarešu marķēšanai palika neizmantotas.
Lai uzrādītu akcīzes nodokli atbilstoši 50 000 tabakas izstrādājumu marķēšanai neizmantoto un Valsts ieņēmumu dienestam atdodamo akcīzes nodokļa marku daudzumam, licencēts importētājs aprēķina akcīzes nodokli 5000 cigaretēm bez filtra.
Akcīzes nodokļa par tabakas izstrādājumiem, atdodot akcīzes nodokļa markas, aprēķins:
1) akcīzes nodokļa likme cigaretēm bez filtra – Ls 6,1 par 1000 cigaretēm;
2) akcīzes nodokļa summa A = 50 000 x 6,1 : 1000 = Ls 305.
Neizmantotās 50 000 akcīzes nodokļa markas, par kurām nodoklis ir samaksāts, licencētais importētājs atdod Valsts ieņēmumu dienestam.
Licencēts importētājs grāmatvedībā akcīzes nodokli uzrāda šādi (Ls):
1) samaksā akcīzes nodokli budžetā un saņem akcīzes nodokļa markas:
D “Akcīzes nodokļa markas” 1525
K “Nauda” 1525,
2) uzskaita pārmaksāto akcīzes nodokli atbilstoši atdodamo akcīzes nodokļa marku daudzumam:
D “Pārmaksātais akcīzes nodoklis” 305
K “Akcīzes nodokļa markas” 305,
3) pēc rakstveida pieprasījuma saņem pārmaksāto akcīzes nodokli:
D “Nauda” 305
K “Pārmaksātais akcīzes nodoklis” 305.
23. Ja licencēts importētājs vai akcīzes preču noliktavas turētājs sedz atdoto neizmantoto vai bojāto akcīzes nodokļa marku iegādes izdevumus, kā arī izdevumus, kas saistīti ar atdoto akcīzes marku iznīcināšanu, tad tos uzrāda:
D “Saimnieciskās darbības izmaksas”
K “Nauda”.
Tabakas izstrādājumu inventarizācija
24. Akcīzes preču noliktavas turētājs pirms tabakas izstrādājumu akcīzes nodokļa deklarācijas par taksācijas periodu aizpildīšanas un iesniegšanas Valsts ieņēmumu dienestā pēctaksācijas perioda pirmajā datumā inventarizē tabakas izstrādājumus, kas atrodas akcīzes preču noliktavā.
Inventarizācijas rezultāti uzrādāmi akcīzes nodokļa deklarācijā likumā noteiktajā termiņā un grāmatvedības reģistros.
25. Ja inventarizācijā tiek konstatēta grāmatvedības reģistros un inventarizācijā uzskaitīto datu atšķirība, t.i., pārpalikums vai iztrūkums (izlaupījums, zaudējums, zudums u.c.), tad to uzrāda gan grāmatvedības reģistros, gan nodokļu deklarācijā, ievērojot šādu kārtību:
25.1. ja inventarizācijā ir konstatēts pārpalikums, to apliek ar akcīzes nodokli pēc likuma 7.pantā noteiktās likmes;
25.2. ja inventarizācijā ir konstatēts iztrūkums, to apliek ar akcīzes nodokli pēc likuma 7.pantā noteiktās likmes, izņemot iztrūkumu, kas radies nepārvaramas varas dēļ. Par šo iztrūkumu jābūt pierādījumiem, kas apstiprināti ar atbilstošiem valsts uzraudzības un kontroles iestāžu izsniegtiem dokumentiem un kurus iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā kopā ar akcīzes nodokļa deklarāciju.
26. Tabakas izstrādājumus inventarizē, ievērojot Ministru kabineta 2000.gada 25.jūlija noteikumos Nr.243 “Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju” noteikto norises kārtību.
27. Pēc uzskaites datiem noteikto tabakas izstrādājumu atlikumu salīdzina ar inventarizācijā konstatēto tabakas izstrādājumu atlikumu katram tabakas izstrādājumu veidam. Inventarizācijas rezultātu salīdzinājums ar uzskaites datiem (ieteicamo paraugu sk. pielikumā) ir iesniedzams kopā ar tabakas izstrādājumu akcīzes nodokļa deklarāciju.
28. Akcīzes nodokli, kas aprēķināts samaksai valsts budžetā par inventarizācijā konstatēto tabakas izstrādājumu pārpalikumu vai iztrūkumu, uzskaita:
D “Saimnieciskās darbības izmaksas”
K “Norēķini par akcīzes nodokli”.”;
1.7. papildināt septītās daļas pirmo teikumu aiz vārdiem “Noteikumi par akcīzes nodokļa” ar vārdu “deklarāciju”;
1.8. izteikt pielikuma piezīmes šādā redakcijā:
“* — tabakas izstrādājumi, kurus izved no akcīzes preču noliktavas to pārvietošanai uz citu akcīzes preču noliktavu vai to tālākai izvešanai no Latvijas Republikas muitas teritorijas.
** — iztrūkums, par kuru ir pierādījumi, kas apstiprināti ar attiecīgiem valsts uzraudzības un kontroles iestāžu izsniegtiem dokumentiem, par to, ka šis iztrūkums radies nepārvaramas varas dēļ.”
2. Rīkojums stājas spēkā pēc publicēšanas laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”.
Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora v.i. N.Jezdakova