Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:
Grozījumi Operatīvās darbības likumā
Izdarīt Operatīvās darbības likumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1994, 1.nr.; 1995, 18.nr.; 1997, 15.nr.) šādus grozījumus:
1. Aizstāt 2., 4., 10., 22., 23. un 28.pantā vārdu “noziegums” (attiecīgā locījumā) ar vārdiem “noziedzīgs nodarījums” (attiecīgā locījumā).
2. Izteikt 3.panta tekstu šādā redakcijā:
“(1) Operatīvās darbības tiesiskais pamats ir Latvijas Republikas Satversme, Latvijas Kriminālprocesa kodekss, šis likums, kā arī citi likumi un starptautiskie līgumi, kas reglamentē valsts drošības, aizsardzības, ekonomiskās suverenitātes un sabiedriskās kārtības nodrošināšanas subjektu uzdevumus, tiesības un pienākumus.
(2) Valsts institūcijas, kurām ar likumu ir noteiktas tiesības veikt operatīvo darbību, savas kompetences ietvaros un atbilstoši šim likumam izdod iekšējos normatīvos aktus par šīs darbības organizāciju, metodēm, taktiku, līdzekļiem un uzskaiti. Šie normatīvie akti stājas spēkā tikai pēc tam, kad tos akceptējis ģenerālprokurors.”
3. 7.pantā:
aizstāt ceturtajā daļā vārdu “tiesnešu” ar vārdiem “Augstākās tiesas priekšsēdētāja vai viņa īpaši pilnvarota Augstākās tiesas tiesneša”;
izteikt piektās daļas pirmo teikumu šādā redakcijā:
“(5) Gadījumos, kad jārīkojas nekavējoties, lai novērstu terorismu, slepkavību, bandītismu, masu nekārtības, citu smagu vai sevišķi smagu noziegumu, kā arī tad, kad reāli ir apdraudēta personas dzīvība, veselība vai īpašums, šā panta ceturtajā daļā minētos operatīvās darbības pasākumus var veikt bez tiesneša akcepta.”;
papildināt pantu ar septīto daļu šādā redakcijā:
“(7) Tiesneša atļauja (akcepts) vai tās atteikums noformējams rakstveidā, ievērojot šajā likumā, likumā “Par valsts noslēpumu” un citos normatīvajos aktos reglamentētos klasificētas informācijas aizsardzības noteikumus.”
4. Aizstāt 8.panta trešajā daļā vārdus “dienesta noslēpums” ar vārdiem “valsts noslēpums”.
5. Aizstāt 16.panta pirmajā daļā vārdus “novērstu vai atklātu noziegumus” ar vārdiem “novērstu vai atklātu noziedzīgus nodarījumus, valstij svarīgu interešu, valsts drošības un aizsardzības apdraudējumu”.
6. Izteikt 17.panta ievaddaļu šādā redakcijā:
“Ja operatīvās darbības subjekta rīcībā ir pamatotas ziņas par personu saistību ar noziegumu, kā arī par valstij svarīgu interešu, valsts drošības un aizsardzības apdraudējumu, ir atļauta:”.
7. Izslēgt 19.panta otrās daļas 1.punktā vārdus “(iepriekšējās izmeklēšanas)”.
8. 19.1 pantā:
papildināt trešo daļu pēc vārdiem “operatīvās darbības subjekts” ar vārdiem “pēc šīs personas piekrišanas”;
papildināt ceturto daļu pēc vārda “smaga” ar vārdiem “vai sevišķi smaga”.
9. Papildināt 23.panta ceturto daļu ar 4.punktu šādā redakcijā:
“4) iestājies kriminālatbildības noilgums.”
10. 24.pantā:
aizstāt pirmajā daļā vārdus “dienesta noslēpums” ar vārdiem “valsts noslēpums”;
izteikt pirmās daļas otro teikumu šādā redakcijā:
“Šādu informāciju kā pierādījumu kriminālprocesā drīkst izmantot tādā veidā un apjomā, lai nodrošinātu šajā likumā noteikto operatīvās darbības slepenību un garantētu operatīvās darbības pasākumos iesaistīto personu konfidencialitāti un drošību, un kārtībā, kāda noteikta Latvijas Kriminālprocesa kodeksā.”
11. 26.pantā:
papildināt pantu ar jaunu otro daļu šādā redakcijā:
“(2) Operatīvās darbības galvenos virzienus, tās veidu, saturu, apjomu un intensitāti nosaka operatīvās darbības subjekta vadītājs, ņemot vērā operatīvo un kriminogēno situāciju un pārmaiņas savas darbības sfērā, kā arī pastāvošā apdraudējuma veidu un bīstamību, lai nodrošinātu likumā noteikto uzdevumu izpildi un mērķu sasniegšanu.”;
uzskatīt līdzšinējo otro un trešo daļu attiecīgi par trešo un ceturto daļu.
12. 34.pantā:
izteikt pirmo daļu šādā redakcijā:
“(1) Operatīvās darbības parlamentāro kontroli veic Saeima.”;
papildināt otro daļu pēc vārdiem “ziņojumus un pārskatus” ar vārdiem “izskatīt šo iestāžu pārbaudes rezultātus”.
13. Pārejas noteikumos:
izslēgt 4. un 5.punktu;
papildināt pārejas noteikumus ar 6.punktu šādā redakcijā:
“6. Grozījumi likuma 7.panta ceturtajā daļā, kuri paredz Augstākās tiesas priekšsēdētāja vai viņa īpaši pilnvarota Augstākās tiesas tiesneša akceptu operatīvās darbības pasākumu veikšanai sevišķajā veidā, stājas spēkā 2002.gada 1.novembrī. Ministru kabinets līdz 2002.gada 1.novembrim nodrošina Augstāko tiesu ar valsts noslēpuma aizsardzības noteikumiem atbilstošām telpām un aprīkojumu.”
Likums Saeimā pieņemts 2002.gada 27.jūnijā.
Valsts prezidente V.Vīķe-Freiberga
Rīgā 2002.gada 10.jūlijā