• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ar alkatīgām rokām pēc nabagu zelta un sudraba. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 5.04.2001., Nr. 55 https://www.vestnesis.lv/ta/id/6564

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Latvijas Republikas muitas tarifi Turpinājums

Vēl šajā numurā

05.04.2001., Nr. 55

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

Ar alkatīgām rokām pēc nabagu zelta un sudraba

Jānis Riekstiņš, Latvijas Valsts arhīva vecākais referents, - "Latvijas Vēstnesim"

Par 1940. un 1941. gadā veikto "privātīpašuma likvidāciju" - lielo uzņēmumu, banku, namu, zemes un cita īpašuma nacionalizāciju - tagad jau ir pateikts visai daudz. Arhīvu fondos atrodami visdažādākie PSRS Tautas Komisāru Padomes, LPSR valdības vai Augstākās Padomes Prezīdija lēmumi par tā vai cita īpašuma nacionalizāciju, instrukcijas - par kārtību, kā tā ir jārisina, atskaites un ziņojumi - par privātīpašuma pārņemšanu.

Taču dažkārt "privātīpašuma likvidācija" tika sākta pat bez jebkādiem oficiāliem augstāko varas iestāžu lēmumiem. 1940. gada augustā tā tas, piemēram, notika ar Rīgas lombarda vērtslietu nodošanu Latvijas bankas glabāšanā. Gandrīz veselu gadu lombarda un dažu citu iestāžu vadītāji centās pierādīt, ka vērtslietas 27 489 rubļu vērtībā atņemtas nepamatoti, ka tās esot jāatdod atpakaļ. Bet, kā jau tas tolaik bija pieņemts, pieļautās "kļūdas" varēja labot tikai ar Maskavas atļauju, kādu reti kad izdevās sadabūt.

Oficiāls lēmums par lombardos un tiesu iestādēs esošo vērtslietu nacionalizāciju tika pieņemts 1940. gada rudenī.

Šeit publicētie dokumenti uzskatāmi parāda, kādas postošas sekas šī vērtslietu nacionalizācija radīja daudziem ne īpaši turīgiem cilvēkiem.

Valsts saimniecības departamenta rīkojums

neizsniegt lombardos ieķīlātās vērtslietas

Jelgavas pilsētas lombardam Telefonogramma
Liepājas pilsētas lombardam 1940.g. 6. augustā

Saskaņā ar finansu ministra rīkojumu, sākot ar telefonogrammas saņemšanas brīdi, neizsniegt šādus lombardā ieķīlātos priekšmetus:

1. Zelta lietas, kas satur zeltu vairāk par 5 gr., izņemot laulības gredzenus;

2. Sudraba lietas, kuru tirgus vērtība pārsniedz 100 latus;

3. Zeltu un sudrabu stieņos - katrā daudzumā.

Valsts saimniecības departamenta vicedirektora v.i. A.Cielavs

..................................

LVA, 327.f., 1.apr., 455.l. 20.lp. Oriģināls.

Atzīmes dokumentā:

Nodots: lombardu direktoriem - Jelgavai plkst. 13.50, Liepājai plkst. 14.40

Revidents A.Landsmanis

Rīgas lombarda direktoram nodots 6. aug. pl.13.30 personīgi.

 

Rīgas lombarda lūgums atdot nacionalizētās vērtslietas

LPSR Rīgas pilsētas darbaļaužu deputātu izpildu komitejas

Komunālā saimniecības nodaļa

Finansu tautas komisāram Rīgas lombards

1941. gada 18. februārī

1940. gada 30. jūlijā tika publicēts finansu ministra 29. jūlija rīkojums par dārglietu, to izstrādājumu un dārgakmeņu nodošanu Latvijas bankas glabāšanā. Rīkojums pamatots ar likumu par banku un lielo rūpniecības uzņēmumu nacionalizāciju, un tā 1. pants paredz, ka juvelieru veikalu īpašniekiem, kā arī dārgmetālu un dārgakmeņu apstrādāšanas darbnīcu īpašniekiem jānodod Latvijas bankas glabāšanā vairākas dārgmetālu un dārgakmeņu kategorijas.

Rīgas lombards (kurš tagad ir valsts uzņēmums) toreiz piederēja Rīgas pilsētas pašvaldībai un tamdēļ pēc būtības nebija pakļauts nacionalizācijai, ne arī pielīdzināms privātiem juvelieru veikaliem vai darbnīcām, kam rīkojums bija domāts.

Tomēr 23. augustā, pamatojoties uz minēto rīkojumu, lombardā ieradās attiecīgā komisija un pēc preču izcenošanas grāmatām ar aktu izņēma lombarda veikalā atrodošās lombardam piederošās veikala preces - lombarda īpašumā pārgājušās dārglietas vērtībā Rbļ. 27 489,60, pēc tam minētās dārglietas ar paku Nr. 812 nodeva Latvijas bankas glabāšanā.

Akta norakstu pieliekam klāt.

Tirdzniecība ar vērtslietām tajā laikā bija ierobežota, tamdēļ lombardam nebija iebildumu, ka minētās vērtslietas līdz apstākļu noskaidrošanai glabājas Valsts bankā. Tagad vērtslietu tirdzniecība norit parastā kārtībā. Tirdzniecības tautas komisārs 1941. gada 31. janvārī izdevis Mazumtirdzniecības cenrādi zelta un sudraba izstrādājumiem. Sakarā ar to lombardam tagad būtu iespējams, ievērojot cenrādi un prasot pienācīgas atļaujas, pārdot lombardam piederošās vērtslietas un tādā kārtā atbrīvot tajās ieguldītos līdzekļus.

Pamatojoties uz teikto, Rīgas lombards Jūs lūdz dot rīkojumu PSRS Valsts bankas Latvijas Republikas kantorim atdot lombarda rīcībā paku Nr.812, kura tika nodota glabāšanā 1940. gada 24. augustā pēc 23. augusta akta, ko sastādīja Cenu inspekcijas pārstāvis B. Irbe, Arodbiedrību savienības pārstāvis E.Ķikurs un Latvijas bankas pārstāvis R.Puriņš.

Pielikumā: akta noraksts.

Pārvaldnieks: L.Zeimanis

Ieķīlājumu daļas vadītājs P.Grauze

..................................

LVA, 1400.f., 1.apr., 322.l., 25., 25.a lp. Oriģināls.

 

Rīgas pilsētas lombarda veikala nacionalizācijas akts

1940. gada 23. augustā komisija, sastāvoša no Cenu inspekcijas pārstāvja Ēvalda Irbes, Arodorganizāciju savienības pārstāvja Eduarda Ķikura un Latvijas bankas pārstāvja Roberta Puriņa, ieradās Rīgas pilsētas lombarda veikalā Rīgā, M.Ķēniņu ielā 8, un lombarda valdes locekļu Paula Grauzes un Kārļa Kalnieša klātbūtnē uzņēma saskaņā ar finansu ministra 1940. gada 29. jūlija rīkojumu pēc Rīgas pilsētas lombarda veikala preču īstenošanas grāmatām lombardam piederošās un veikalā atrodošās sekojošās dārglietas.

Nr. Gabalu Preces nosaukums Svars gramos
p.k. skaits
1 2 Zelta gredzeni ar briljantiem 6
2 1 Briljants bez apkaluma 1,15 kar.
3 1 Zelta aproce ar briljantiem 12,5
4 1 Zelta spraude ar briljantiem 6
5 1 Zelta aproce ar dimantiem 9
6 1 Sieviešu pulkstenis ar briljantiem
7 15 Vīriešu zelta kabatas pulksteņi
8 22 Sieviešu zelta pulksteņi
9 2 Vīriešu zelta rokas pulksteņi
10 5 Sieviešu zelta aproces-pulksteņi
11 32 Dažādas zelta ķēdes 714 br.
12 27 Dažādas zelta aproces 405 br.
13 37 Dažādi zelta gredzeni ar un bez akmeņiem 286 br.
14 2 Zelta karuļi 30 br.
15 1 pāris zelta auskaru 7
16 1 zelta spraude ar metāla daļām 10 br.
17 Zelta lūzumi 353 br.

Visām aktā minētām vērtslietām Rīgas pilsētas lombarda izdotā vērtība ir kopā Ls 27 489, 60 / Ls divdesmit septiņi tūkstoši četri simti astoņdesmit deviņi un 60 (100).

Visas aktā minētās preces iesaiņotas vienā kastē, kas noplombēta ar Cenu inspekcijas plombu Nr.1.

Akts sastādīts 3 eksemplāros, pie kam viens eksemplārs atstāts Cenu inspekcijas pārstāvim, otrs - Latvijas bankas pārstāvim un trešais - Rīgas pilsētas lombarda valdes loceklim P.Grauzam.

Trīs paraksti:

Apliecinām, ka Rīgas pilsētas lombarda veikalā vairāk dārgmetālu, kas būtu nododami Latvijas bankai, neatrodas.

..................................

LVA, 1400.f., 1. apr., 322.l., 26., 26.a lp. Noraksts.

 

Rīgas lombarda lūgums apstiprināt dārglietu

un ieroču pārdošanas kārtību

Latvijas PSR Rīgas pils. d.d.p. I.K

Komunālās saimniecības nodaļa

Rīgas pilsētas izpildu komitejai Rīgas lombards

Caur Komunālās saimniecības nodaļu Nr.928

1941. gada 25. martā

Š.g. 17. martā Rīgas proves uzraudzības inspekcija aizrādīja Rīgas lombardam, ka saskaņā ar dārgmetālu pārvaldes priekšnieka Maskavā ziņojumu, termiņā neizpirktas dārglietas jāpārdod vietējam "Juvelirtorga" iepirkšanas punktam par punkta noteiktām cenām.

Bez tam SZ (strādnieku - zemnieku - J.R. ) Milicijas pārvaldes Specdaļa, kas bij aizplombējusi lombarda ieroču noliktavu, devusi lombardam atļauju pārdot nenokārtotas ieķīlātas medību bises sporta b-bai "Dinamo" un Rīgas universālveikalam.

No minētiem valdības iestāžu paskaidrojumiem redzams, ka Vērtslietas un ieročus nedrīkst pārdot ūtrupē. Tā kā šādās ķīlās ieguldīti apgrozības līdzekļi un tie ir jāatbrīvo tekošam darbam, tad Rīgas lombards Jūs lūdz:

1) piekrist, ka Rīgas lombards noslēdz līgumu ar "Juvelirtorgu" pēc klātpieliktā parauga par ieķīlātu, nenokārtotu dārglietu un citu "Juvelirtorgam" piekritīgu mantu pārdošanu ārpus ūtrupēm;

2) piekrist, ka Rīgas lombards pārdod ieķīlātus, nenokārtotus ieročus ārpus ūtrupēm saskaņā ar attiecīgu valdības iestāžu norādījumiem.

Ja izpildu komiteja vēlētos tuvākus paskaidrojumus, tad tādus pilnvarots sniegt lombarda ieķīlājumu daļas vadītājs P. Grauze.

Pielikumā: Līguma projekts*

Pārvaldnieks: L. Zeimanis**

..................................

LVA, 140.f., 1.apr., 322.l., 42. lp. Oriģināls.

* Netiek publicēts.

** 1941. gada 1. aprīļa sēdē Rīgas pilsētas izpildu komiteja šos lombarda priekšlikumus atbalstīja.

 

Rīgas lombarda pārvaldnieka lūgums

atdot atsavinātās dārglietas

Finansu tautas komisāram

1941. gada 14. aprīlī

Š.g. 18. februārī Rīgas lombards iesniedza Jums rakstu Nr. 441, kurā lūdza Jūsu rīkojumu atdot lombarda rīcībā Valsts bankā glabājošās lombarda dārglietas Rbļ. 27 489, 60 vērtībā.

Minētās dārglietās ir ieguldīti lombarda apgrozības līdzekļi, un lombards nevar tos atstāt bez ievērības. Lombardam trūkst naudas, ko aizdot ieķīlātājiem, tādēļ spiests kreditēties Komunālā bankā un maksāt par aizņemtām summām %%, kamēr lombardam pašam piederošās vērtības stāv neizlietotas. Atkārtoti aizrādām, ka šāds stāvoklis slikti atsaucas uz lombarda darba plāna izpildīšanu.

Tādēļ laipni lūdzam Jūs dot atzinumu lombarda dārglietu jautājumā un paātrināt atbildi uz lombarda š.g. 18. februāra rakstu Nr. 441.

Pārvaldnieks (L. Zeimanis)

Ieķīl. daļas vadītājs (P. Grauze)

..................................

LVA, 1499.f., 1. apr., 322.l. , 54. lp. Noraksts.

 

LPSR finansu tautas komisāra paskaidrojums

lombarda nacionalizēto vērtslietu lietā

LPSR Finansu tautas komisariāts

Rīgas lombardam Valsts ieņēmumu pārvalde
Rīgā, Kaļķu ielā Nr. 9 Nr. 3-3-1110

Rīgā, 1941. g. 10. maijā

Atbildot uz Jūsu š.g. 18. februāra rakstu Nr. 441, FTK Valsts ieņēmumu pārvalde paziņo, ka prasību par 1940. g. 23. augustā Rīgas lombardā nacionalizēto vērtslietu atbrīvošanu neatrod par dibinātu. Rīgas lombards vērtslietu nacionalizācijas brīdī nebija valsts uzņēmums, un kā tādam nacionalizācija izvesta likumīgi.

FTK Valsts ieņēmumu pārvalde Rīgas lombardam liek priekšā nacionalizētās mantas vērtību norakstīt no savas bilances kā nacionalizētu.

Pārvaldes priekšnieks P. Korobkovs

Sektora vadītājs O. Pēns

..................................

LVA, 270.f., 1. apr., 232.l., 33.lp. Noraksts

 

Rīgas pilsētas izpildu komitejas lūgums atdot

Rīgas lombardam atņemtās vērtslietas

Latvijas PSR Tautas Komisāru Padomei Rīgas pilsētas izpildu komiteja

1941. gada 13.maijā

1940. g. 23./24. augustā komisija, sastāvoša no Cenu inspekcijas, Arodorganizāciju savienības un Latvijas bankas pārstāvjiem, uzņēma un pēc sastādītā akta nodeva Latvijas bankas glabāšanā Rīgas lombardam piederošās dārglietas Rbļ. 27 489, 60 vērtībā. Komisija pamatoja savu rīcību ar finansu ministra 1940.g. 29. jūlija rīkojumu par dārgmetālu, to izstrādājumu un dārgakmeņu nodošanu Latvijas bankas glabāšanā.

Rīgas lombards ar š.g. 18. februāra 441. un 14. aprīļa 1127. rakstiem pieprasījis Finansu Tautas komisariātam dot rīkojumu PSRS Valsts bankas Republikas kantorim izsniegt lombarda rīcībā pakā Nr.812 esošās vērtslietas, kas bija nodotas glabāšanā 1940.g. 24. augustā, jo lombards pēc būtības nebija pakļauts nacionalizācijai, ne pielīdzināts privātiem juvelieru veikaliem vai darbnīcām, kam rīkojums bija domāts.

Ar š.g. 10. maija 3-3-1110 rakstu Finansu Tautas komisariāta Valsts ieņēmumu pārvalde paziņojusi, ka prasību neatrod par dibinātu un ieskata, ka glabāšanā nodotās vērtslietas tikušas nacionalizētas, motivējot ar to, ka Rīgas lombards vērtslietu nacionalizācijas brīdī nebija valsts uzņēmums, tādēļ arī uz lombardu attiecināma nacionalizācija.

Sacītais neatbilst patiesībai, jo ar padomju iekārtas nostiprināšanos pašvaldības uzņēmumi pielīdzināti valsts uzņēmumiem, tādēļ lombarda rīcībā esošās vērtslietas nevar tikt nacionalizētas, bet gan pēc uzglabāšanas izsniedzamas atpakaļ.

Tas, ka lombardam vērtslietas līdz šim vēl nav izsniegtas atpakaļ slikti atsaucas uz lombarda darbības plāna izpildīšanu, jo, apgrozības līdzekļiem trūkstot, lombards spiests izdarīt aizņēmumu Komunālā bankā, maksājot 90%, kurpretrm lombardam pašam piederošās dārglietas stāv neizlietotas Valsts bankā.

Ievērojot sacīto, Rīgas pilsētas izpildu komiteja lūdz dot rīkojumu PSRS Valsts bankas Latvijas republikas kantorim atdot lombarda rīcībā paku Nr.812, kura tika nodota glabāšanā 1940.g. 24. augustā.

Priekšsēdētājs A.Deglavs

Sekretārs A.Ernsons

..................................

LVA, 270.f., 1.apr., 232.l., 34., 34.a lp. Oriģināls.

 

LPSR TKP finansu nodaļas lūgums dot slēdzienu

par Rīgas lombardam nacionalizētām vērtslietām

Latvijas PSR finansu tautas komisāram

1941. gada 21. maijā

Nosūtām Jums izskatīšanai pēc būtības Rīgas pilsētas izpildu komitejas vēstuli jautājumā par to dārglietu, kuras Valsts bankas glabāšanā tika nodotas 1940. gada augustā, atdošanu Rīgas lombardam.

Jūsu slēdziens šajā jautājumā tiek gaidīts ne vēlāk par š.g. 24. maiju.

Latvijas PSR TKP finansu nodaļas vadītāja vietnieks Bastins

..................................

LVA, 270.f., 1.apr., 232.l., 31.lp. Oriģināls.

 

LPSR Finansu tautas komisariāta paziņojums

par lombarda dārglietām

Latvijas PSR Tautas Komisāru Padomes LPSR Finansu tautas
Finansu nodaļai komisariāts

1941. gada 24. maijā

Atbildot uz Jūsu š. g. 21. maija rakstu Nr. 4992, Valsts ieņēmumu pārvalde paskaidro, ka Valsts bankas Latvijas republikas kantorī atrodošās Rīgas lombarda dārglietas nav nacionalizētas, bet gan novērtēšanas komisija, sastāvoša no Cenu inspekcijas, Arodbiedrības organizācijas un Latvijas bankas pārstāvjiem, nodevusi Latvijas republikas kantorī glabāšanā.

Sazinoties ar Valsts bankas Latvijas republikas kantori, noskaidrojās, ka Rīgas pilsētas lombardam un līdzīgiem dārgmetālu uzņēmumiem vērtības neizsniegs, kamēr nebūs attiecīgs PSRS Tautas Komisāru Padomes lēmums par to izlietošanu.

Pārvaldes priekšnieks P.Korobkovs

Inspektors P.Vende

..................................

LVA, 270. f., 1. apr., 232. l., 32. lp. Oriģināls.

 

LPSR Tautas Komisāru Padomes paskaidrojums

par lombarda vērtslietām

Latvijas PSR Finansu tautas komisariātā

Valsts ieņēmumu pārvaldē b. Korobkovam

Nosūtām Jums atpakaļ Rīgas pilsētas izpildu komitejas materiālu jautājumā par to vērtslietu atdošanu lombardam, kuras atrodas Valsts bankas glabāšanā. Latvijas PSR Finansu tautas komisariāta Valsts ieņēmumu pārvaldei kopīgi ar Valsts banku izskatīt šo jautājumu un visas lombardam piederošās vai nacionalizācijai pakļautās vērtslietas ieskaitīt Valsts fondā, kā arī izlemt jautājumu par to vērtslietu atdošanu darbaļaudīm, kuras nav pakļautas nacionalizācijai.

Tās vērtslietas, kuras pieder lombardam un ir ieskaitītas Valsts fondā, ir jānoraksta no lombarda bilances.

Latvijas PSR Tautas Komisāru Padomes finansu daļas vadītājs I.Bastins

..................................

LVA, 270. f., 1. apr., 232. l., 30. lp. Oriģināls. Tulkojums no krievu valodas.

Turpmāk - vēl

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!