Par pensiju otrā līmeņa rādītājiem
Valsts fondēto pensiju shēmas līdzekļi, ko pārvalda Valsts kase, kopš shēmas darbības sākuma pērnā gada vidū procentos jau ir nopelnījuši gandrīz pusmiljonu latu — 447 313 latus. Kopumā valsts fondēto pensiju shēmā no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras līdz 2002.gada 1.decembrim jau bija ieskaitīti 11 427 955 lati
Valsts fondēto pensiju līdzekļu pārvaldītājs — Valsts kase — šo naudu ir ieguldījis valsts parādzīmēs un banku termiņnoguldījumos ar vidējo ienesīguma likmi 4,68% gadā. Tādējādi kopējie otrā pensiju līmeņa aktīvi jau pārsnieguši vienpadsmit miljonu robežu — tie ir 11 875 268 lati.
Mazākā ienesīguma likme vērtspapīros un depozītos ieguldītajiem pensiju līdzekļiem ir 2,9% gadā, lielākā — 7,46% gadā. Valsts vērtspapīros ieguldīti 71,37% pensiju fonda līdzekļu, banku termiņnoguldījumos — 24,02%, norēķinu kontā glabājas 4,61% līdzekļu.
Līdz 2002.gada 31.decembrim otrā līmeņa pensiju līdzekļus saskaņā ar likumu pārvalda tikai Valsts kase (līdzekļus drīkst ieguldīt tikai Latvijas valsts parādzīmēs un Latvijas lielāko banku depozītos), savukārt pēc tam pensiju sistēmas otrā līmeņa dalībnieki paši varēs izvēlēties savu līdzekļu pārvaldītāju.
Otrā pensiju līmeņa shēmas dalībnieki arī turpmāk varēs uzticēt savus fondēto pensiju līdzekļus pārvaldīšanai Valsts kasē. Izvēloties Valsts kases ieguldījumu plānu, pensiju shēmas dalībniekam nebūs jāveic nekādas papildu darbības, jo saglabāsies pašreizējā situācija. Turklāt Valsts kase jau stabili apliecinājusi savu veiksmīgo darbību pensiju līdzekļu pārvaldīšanā. Valsts kase, pārvaldot pensiju līdzekļus, nodrošina stabilitāti un ilgtermiņa drošību.
Salīdzinājumā ar privātajiem pārvaldītājiem Valsts kases piedāvātais ieguldījumu plāns paredz viszemākās izmaksas fondēto pensiju shēmas dalībniekiem. Sākot ar 2003.gada 1.janvāri, kad izdevumi par fondēto pensiju shēmas līdzekļu pārvaldīšanu tiks segti no shēmas dalībnieku iemaksām, maksimālais atlīdzības apjoms par Valsts kases ieguldījumu plāna pārvaldīšanu nepārsniegs 0,85% no aktīvu vidējās vērtības gadā.
Valsts fondēto pensiju likumā noteiktie finanšu instrumenti, kuros Valsts kase var ieguldīt fondēto pensiju shēmas dalībnieku līdzekļus, potenciāli spēj nodrošināt līdzīgu ienesīgumu kā privāto pārvaldītāju konservatīvie ieguldījumu plāni, turklāt saglabājot maksimāli iespējamu fondēto pensiju shēmas dalībnieku līdzekļu drošību, kas ir Valsts kases kā valsts pārvaldītāja galvenais mērķis.
Likums par valsts fondētajām pensijām stājās spēkā 2001.gada 1.jūlijā, līdz ar to Latvijā darbojas trīs līmeņu pensiju sistēma. Otrais pensiju līmenis paredz, ka daļa no katras personas sociālajām iemaksām vecuma pensijai ar līdzekļu pārvaldītāju starpniecību tiek ieguldīta finanšu un kapitāla tirgū, lai nodrošinātu šī uzkrājuma ieguldījumu peļņu un vērtības pieaugumu.
Personām līdz 30 gadiem piedalīšanās otrajā pensiju līmenī ir obligāta, savukārt 31—49 gadus vecie cilvēki to var izvēlēties brīvprātīgi. Pieteikumu par pievienošanos otrajam pensiju līmenim var iesniegt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.
Finanšu ministrijas preses dienests