"Notiek asas diskusijas"
Strīdā starp Eiropas Savienību un tās kandidātvalsti Poliju tonis kļūst arvien asāks. 15 dalībvalstu lauksaimniecības ministri pēc sēdes neierasti asā formā nosodīja bilaterālā tirdzniecības līguma pārkāpumus no Polijas valdības puses.
Strīda iemesls, kas jau kopš aprīļa ir novedis līdz sarunu pārtraukšanai ekspertu līmenī, ir Polijas valdības lēmums jūtami paaugstināt ievedmuitu lauksaimniecības produktiem no ES. Savienība šo soli uztver kā 1995. gadā noslēgtā asociācijas līguma pārkāpšanu. Tajā abas puses vienojas likvidēt ierobežojumus importam un vienlaikus pazemināt subsīdijas eksportam. Šī līguma veiksmīga īstenošana tiek uzskatīta par priekšnoteikumu jūnijā ieplānotajai iestāšanās sarunu sākšanai par lauksaimniecības iedaļu.
Brisele noraida tiešu sakarību starp lēnajām sarunām par tirdzniecības iedaļu un gaidāmajām iestāšanās sarunām par lauksaimniecību. Pašreizējā Varšavas izturēšanās klimatu starp abām pusēm neuzlabo. "Polijai latiņu nevar nolikt zemāk nekā pārējām kandidātvalstīm."
Tāpat ES ministri atturīgi reaģēja arī uz Polijas vēlmi iestāšanās gadījumā nekavējoties saņemt tiešo palīdzību poļu lauksaimniekiem. Varšava pēdējā laikā ir izvirzījusi prasības pēc 6 miljardiem marku gadā. Turpretī ES norāda uz saspringto budžetu. Tā baidās, ka kandidātvalstis varētu novilcināt strukturālās pārmaiņas, ja zemnieki varēs balstīties uz bagātīgajām tiešajām subsīdijām no Briseles. Vācijas valsts sekretārs lauksaimniecības lietās Martins Ville brīdināja Poliju un pārējās kandidātvalstis "nerunāt tikai par tiešajiem maksājumiem", tādējādi atstājot novārtā daudz "neatliekamākus uzdevumus".
"Frankfurter Rundschau"