"Vilcināšanās iestāšanās sarunās nebūs"
"Grūtākās nodaļas vēl ir priekšā". ES mājas uzdevumi. Informācijas kampaņa.
Eiropas Komisija apstrīd to, ka tā novilcinot sarunas par iestāšanos ar divpadsmit kandidātvalstīm. Par ES paplašināšanu atbildīgais komisārs Ginters Ferhoigens saka, ka patiesībā esot gluži pretēji. Sarunas notiekot ātrāk nekā iepriekšējās paplašināšanās reizēs. Pēc tam, kad Polija bija atklāti paudusi vilšanos par iespējamajiem bremzēšanas manevriem no Briseles puses, Ferhoigens sastādīja kopumā pozitīvu jau divus gadus notiekošo sarunu starpbilanci.
Ar pirmo kandidātvalstu grupu Komisija sarunas risinot jau par 25 no 31 iedaļas. Otrajai grupai iestāde jau esot sagatavojusi 43 sarunu projektus. Līdz gada vidum par pabeigtām varēšot uzskatīt apmēram pusi visu iedaļu.
Taču Ferhoigens nenoklusēja to, ka gan Komisijai, gan arī kandidātvalstīm grūtākās sarunu iedaļas vēl ir priekšā. Pie tādām galvenokārt pieder lauksaimniecība, tieslietas un iekšpolitika, darba ņēmēju brīva pārvietošanās un budžeta jautājumi, piemēram, jauno dalībvalstu iemaksas ES budžetā. Tāpēc nevienam neesot jābrīnās, ja tagad sarunas kļūšot grūtākas, teica Ferhoigens. "Sastrēguma nav, tikai aizķeršanās ar ES likumdošanas pārņemšanu vienā vai otrā kandidātvalstī."
Taču Ferhoigens neatstāja nekādas šaubas, ka arī ES ir jāizpilda savi mājasdarbi. ES iekšējās reformas ir jāpabeidz līdz galotņu sanāksmei gada beigās Nicā. "Es brīdinu tās nepārcelt uz vēlāku laiku," piebilda Ferhoigens. Komisijai un dalībvalstīm partneriem Austrumos esot jādod zīme, ka paplašināšanās procesam kopumā nekādi zaudējumi nodarīti netiks. Tāpat viņš iebilda arī pret to, ka Vācijas Industrijas un tirdzniecības dienas (DIHT) un citi Vācijas ekonomikas pārstāvji arvien vairāk apšauba Briseles kandidātvalstu uzņemšanas termiņu plānu. DIHT atbalstot Komisijas pozīciju: 2005. gads esot vēlākais termiņš līdz šim lielākās paplašināšanas pabeigšanai, iespējams, izņemot Rumāniju un Bulgāriju.
Turklāt Komisija vēlas iedzīvotājus dalībvalstīs un kandidātvalstīs labāk informēt par Savienības paplašināšanu.
Ratifikācija parlamentos nebūs veiksmīga, ja cilvēki nebūs pārliecināti par gandrīz 30 dalībvalstu Savienības priekšrocībām, teica Ferhoigens.
"Frankfurter Allgemeine Zeitung"