Par sadarbību cilvēktiesībās
Valsts cilvēktiesību biroja (VCB) direktors Olafs Brūvers un direktora vietniece Diāna Šmite 7. februārī tikās ar ANO pastāvīgo koordinatori un ANO Attīstības programmas pastāvīgo pārstāvi Latvijā Gabriēli Kēleri un pastāvīgās pārstāves vietnieci Initu Pauloviču.
VCB direktors informēja, ka viens no biroja darba virzieniem ir izskatīt iedzīvotāju sūdzības par iespējamiem cilvēktiesību pārkāpumiem. Pagājušajā gadā VCB saņēma 1151 rakstisku iesniegumu, kā arī sniedza 4150 mutiskas konsultācijas, un katru gadu iesniegumu skaits pieaug. Spriežot pēc VCB saņemtajām sūdzībām, Latvijā aktuālākie ir sociāli ekonomiskie jautājumi – tiesības uz mājokli, sociālo palīdzību u.c. Nozīmīgas ir arī personas tiesības uz humānu apiešanos un cieņas respektēšanu. Kā svarīgu darbības jomu O. Brūvers minēja arī prasību pieteikumu gatavošanu Satversmes tiesai – Satversmes tiesa ir apmierinājusi vairākas VCB prasības. Nozīmīgs darbības virziens ir arī sabiedrības informēšana cilvēktiesību jautājumos – VCB darbinieki regulāri lasa lekcijas, apmeklē skolas, citas valsts un pašvaldības iestādes.
ANO Attīstības programmas pārstāve īpašu interesi izrādīja par jautājumiem, kas saistīti ar iedzīvotāju tiesībām uz taisnīgu tiesu, to skaitā par ilgo pirmstiesas izmeklēšanas laiku. Kā atzina Olafs Brūvers, lai arī pēdējā laikā šajā ziņā vērojami uzlabojumi, iesniegumu skaits par šīm problēmām joprojām ir liels. VCB darbinieki regulāri apmeklē ieslodzījuma vietas, pievērš tiesībsargājošo struktūru pārstāvju uzmanību cilvēktiesību ievērošanas jautājumiem. Uz jautājumu, kā ANO AP varētu palīdzēt risināt tiesu sistēmas problēmas, O. Brūvers ieteica aktīvāk darboties tiesnešu informēšanā un izglītošanā, īpaši starptautisko tiesību jomā.
Latvijā likumdošana bieži tiek dažādi interpretēta, ir problēmas arī ar starptautisko cilvēktiesību standartu ieviešanu.
Gabriēli Kēleri interesēja arī ombudinstitūcijas veidošanas problēmas Latvijā. O. Brūvers informēja, ka jau pašlaik VCB atbilst visiem galvenajiem šādas institūcijas kritērijiem. VCB darbību reglamentē atsevišķs likums, ir nodrošināta iestādes neatkarība (VCB atskaitās tikai Latvijas parlamentam). Svarīgi ir arī tas, ka VCB ir tiesīgs skatīt visus cilvēktiesību jautājumus. Diemžēl problēmas rada ierobežotais finansējums un no tā atkarīgais darbinieku skaits. Pašlaik vienam juristam bieži nākas vienlaikus izskatīt līdz 30 lietām.
Sarunas gaitā G. Kēlere informēja, ka sakarā ar Latvijas iespējamo iestāšanos Eiropas Savienībā tiek domāts arī par izmaiņām ANO Attīstības programmas darbībā Latvijā. Sarunā panākta vienošanās par abu institūciju pārstāvju regulārām tikšanām, kas varētu veicināt sadarbību aktuālu cilvēktiesību problēmu risināšanā.
VCB Informācijas un sabiedrisko attiecību daļa