Caur mākslu tautas dvēselē
Daži no izstādē redzamajiem mākslas darbiem; izstādes apmeklētājus uzrunā Latvijas vēstniece Čehijā Iveta Šulca; |
Vakar, 15. aprīlī, Mākslas akadēmijā tika atklāts izstāžu projekts “Prāgas un Rīgas mākslas dialogs. Mūsdienu čehu māksla”, kuru iniciēja Latvijas vēstniecība Čehijā. Projekta patroni ir Prāgas mērs Pāvels Bēms un Rīgas domes priekšsēdētājs Gundars Bojārs. Sākot no 15. aprīļa, Rīgā ir apskatāmas trīs čehu mākslas izstādes – čehu mūsdienu glezniecība Latvijas Mākslas akadēmijā, čehu mūsdienu keramika un Pāvela Baņkas fotogrāfijas galerijā “Daugava” un čehu mūsdienu stikls galerijā “ASūna”. Projektu atklājot, Mākslas akadēmijas rektors Jānis Osis atzina, ka čehu mākslas izstādes Rīgā ir Latvijas mākslu bagātinošs notikums. J. Osis atcerējās padomju laikus, kad gara brīvība un radošās izpausmes Latvijā tika slāpētas un daudzu Latvijas kultūras cilvēku skati vērsās uz toreizējo Čehoslovākiju, kur parādījās tolaik pirmie brīvības uzplaiksnījumi, kas deva cerības arī Latvijai. Čehijas māksla vienmēr ir bijusi ļoti augstā līmenī, īpaši tas sakāms par leģendāro čehu stiklu. Kā uzsvēra J. Osis, Latvijā stikla māksla veidojās, lielā mērā apgūstot tieši čehu mākslinieku pieredzi.
Latvijas vēstniece Čehijā Iveta Šulca atgādināja, ka Rīgā redzamās izstādes ir jau projekta otrā daļa, jo tas aizsākās martā Prāgā ar latviešu glezniecības, stikla un keramikas izstādēm. Vēstniece teica: “Cilvēkiem ir vajadzīga draudzība, un tāda ir vajadzīga arī tautām un valstīm. Draudzība ir dialogs, kas ļauj sajust vienam otru, un mākslu dialogs paver skatu tautu dvēselē. Māksla ļauj bez vārdiem saprast, kāpēc čehu un latviešu tautas tik ļoti mīl savu zemi un aizstāv to neatkarību. Prāgas sammitā Prāgas pili rotāja sirsniņa ar uzrakstu “make love not war” (mīlēsim, nevis karosim), es to gribētu pārfrāzēt: “make art not war” (radīsim mākslu, nevis karosim).”
Kā “LV” pastāstīja I. Šulca, projekta dvēsele ir Sarmīte Grava (Latvijas Televīzijas ģenerāldirektora Ulda Gravas kundze), kas ilgu laiku dzīvojusi Čehijā. Doma par mākslu dialogu radās tāpēc, ka mūsu tautas viena par otru zina samērā maz un māksla vislabāk ļauj saprast vienam otru bez vārdiem. Visuzskatāmāk dialoga būtība atklājas čehu un latviešu mākslinieku darbu katalogā, kurā ir 60 attēli, ko būtiski papildina Latvijas mākslas zinātnieka Andra Teikmaņa un čehu mākslas zinātnieka Jāna Šetlīka domas par mākslas attīstību. Kā uzsvēra vēstniece, izstādot savu mākslu citā zemē, mēs labāk sevi apjaušam, jo ieraugām sevi Eiropas kontekstā. Projektā piedalījās divas Prāgas un divas Rīgas galerijas, kā arī Latvijas un Čehijas mākslas akadēmijas. Tieši abu valstu mākslas akadēmiju mācībspēki bija tie, kuri vēlējās, lai mūsdienu glezniecību pārstāvētu ne tikai labi
Mākslas akadēmijas prorektors Aleksejs Naumovs, rektors Jānis Osis, vēstniece Čehijā Iveta Šulca, māksliniece Džemma Skulme, un citi apmeklētāji |
zināmi, savu vietu jau iekarojuši gleznotāji, bet arī jaunie, tikko izstādīties sākušie mākslinieki. Vēstniece īpaši aicināja aplūkot stikla skulptūras, kas čehu mākslā ir unikālas. Savukārt galerijā “Daugava” skatāmie pasaulslavenās keramiķes Jindras Vikovas darbi lieliski harmonē ar tur redzamajām viņas dzīvesbiedra fotogrāfa Pāvela Baņkas fotogrāfijām, kurās redzama pati keramiķe. Arī tur redzams dialogs, šoreiz starp skulptūru un fotogrāfiju. Visas izstādes būs skatāmas Rīgā divas nedēļas, un tās ir vizuāla uvertīra Prāgas dienām Rīgā nākamajā nedēļā, kas būs iezīmīgas ar trim spilgtiem notikumiem – Čehijas kamerbaleta uzstāšanos Latvijas Nacionālajā operā, izstādi Dekoratīvi lietišķās mākslas muzejā, kurā būs aplūkojams čehu stikls no renesanses līdz mūsdienām, un koru koncertu.
Rūta Kesnere, “LV” informācijas redaktore
Foto: Arnis Blumbergs, “LV”