• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Esot Eiropā, ejot uz Eiropu. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 20.04.2001., Nr. 62 https://www.vestnesis.lv/ta/id/7402

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Par celulozes rūpnīcas projektu

Vēl šajā numurā

20.04.2001., Nr. 62

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

Esot Eiropā, ejot uz Eiropu

Par Latvijas senvēsturi, vēsturi, mākslu un tradīcijām — Parīzē 2001. gadā

Projekta nepieciešamība

Latvijas tēla veidošanā lielas iespējas ir arī muzejiem. Latvijas vēstniecība Francijā vairākus gadus ir strādājusi, lai rastu iespēju Francijā uzņemt izstādi par Latvijas vēsturi un tradīcijām, līdz beidzot ir panākta vienošanās par to, ka izstāde “Latvijas senvēsture, vēsture, māksla un tradīcijas” tiks sarīkota Cilvēka muzejā Trokadero laukumā, Parīzē, 2001. gadā no aprīļa līdz decembrim. Izstāde būs viens no lielākajiem Latvijas kultūras pasākumiem Francijā visā pēckara periodā. Tā būs reta iespēja vienā no Eiropas kultūras centriem pievērst uzmanību Latvijai, Rīgai un mūsu kultūrvēsturiskajam mantojumam.

Mērķi un uzdevumi

Projekta realizācija virzīta uz Latvijas tēla pasaulē veidošanu, Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma atspoguļošanu, Latvijas un Francijas muzeju darbinieku un zinātnieku sadarbības un profesionālo sakaru izveidošanu. Paralēli izstādei plānoti kultūras pasākumi, koncerti, tikšanās, konference vai kolokvijs u.tml.

Darbības programma

Pēc kultūras ministres Karinas Pētersones un Cilvēka muzeja direktora Anrī Lumleja tikšanās Parīzē sākās pirmais posms izstādes sagatavošanā: praktiskais darbs pie izstādes tematiskās koncepcijas izstrādes un eksponātu atlases.

1999. gada 12. — 15. decembrī Latvijas Vēstures muzeja direktors Arnis Radiņš ar Kultūrkapitāla fonda atbalstu piedalījās darba grupas, kas izstrādāja izstādes koncepciju, sanāksmē Parīzē.

Parīzes Cilvēka muzeja darba grupa bija vizītē Latvijā no 2000. gada 27. aprīļa līdz 1. maijam. Franču kolēģi iepazinās ar atlasītajiem eksponātiem un mūsu izstrādāto izstādes koncepcijas projektu. 28. aprīlī, tiekoties Cilvēka muzeja pārstāvjiem un Latvijas Vēstures muzeja pārstāvjiem, tika saskaņots sadarbības protokols. Sarunās piedalījās Latvijas vēstniece Francijā Sandra Kalniete, Kultūras ministrijas Valsts sekretāra vietnieks Uldis Lielpēters, abu muzeju direktori un citi speciālisti. Pēc sarunām sadarbības līgums tika papildināts, tulkots latviešu valodā un ar Francijas vēstniecības Rīgā palīdzību oriģināli abās valodās saskaņoti. Franču valodā tika iztulkots Latvijas Vēstures muzeja izstādes koncepcijas projekts.

Lai turpinātu projekta īstenošanu, bija nepieciešams kopīgi ar Francijas kolēģiem vienoties par izstādes tehnisko iekārtojumu — vitrīnām, manekeniem, iespējamām interjera rekonstrukcijām u.tml. Izstādes kuratore U.Balode un mākslinieks Ģ.Boronovskis ar Kultūras ministrijas un Kultūrkapitāla fonda atbalstu devās radošajā braucienā uz Parīzi no 2000. gada 1. līdz 4. jūnijam. Cilvēka muzejā viņi apskatīja izstādei paredzētās telpas, mākslinieks Ģ.Boronovskis saņēma telpas plānus, skicēja un fotografēja telpu. Ar Francijas puses mākslinieku apsprieda iespējamo iekārtojumu. Apskatīja jau esošās vitrīnas un pārrunāja iespēju atsevišķas vitrīnas izgatavot pēc mūsu skicēm, ja tas būs nepieciešams.

U.Balode Cilvēka muzeja fondos strādāja ar kartotēku — izrakstīja visus priekšmetus, kas ir muzeja latviešu etnogrāfiskajā kolekcijā. Daļu no priekšmetiem apskatīja un nofotografēja. Tas tika darīts, lai , komplektējot izstādes eksponātus Latvijā, varētu jau Francijā esošos priekšmetus iekļaut kopīgajā izstādes koncepcijā.

Sadarbības līgums, kuru Rīgā parakstīja Latvijas Vēstures muzeja direktors Arnis Radiņš, tika atstāts parakstīšanai franču pusei. Parakstītu to nosūtīja uz Latviju. (Sk. sadarbības līguma latviešu valodā kopiju pielikumā.)

Izstādes sagatavošanas otrajā posmā tika izstrādāts izstādes mākslinieciskā dizaina projekts. Iesākts darbs pie arheoloģisko un etnogrāfisko tērpu rekonstrukcijām, kuras būs nepieciešamas eksponēšanai. Tiek zīmēti zīmējumi, kas paredzēti ekspozīcijai un izstādes katalogam. Pilnībā pabeigti izstādes kataloga teksti, tie tulkoti franču valodā, noris darbs pie vizuālā materiāla atlases un fotogrāfiju izgatavošanas. Kataloga teksti un izstādes mākslinieciskā dizaina skices nosūtīti uz Franciju.

Izstādes sagatavošanas trešajā posmā saskaņā ar izstrādāto izstādes plānu tika precizēti senlietu saraksti, kā arī izgatavotas trūkstošās rekonstrukcijas. Atlasīti audiovizuālie materiāli: mūzikas kompaktdiski, videomateriāli par Latviju. Pēc sarunām ar SIA mūzikas ierakstu izdevniecību “Upe” panākta vienošanās par informatīvo atbalstu un saņemti kompaktdiski un audiokasetes bez maksas izstādes vajadzībām. Laikā no 26. novembra līdz 2. decembrim muzeja darbinieki no Francijas bija darba vizītē Latvijā. Vizītes laikā tika precizēti atlasīto senlietu saraksti, apspriesta izstādes koncepcija un tālāka darba gaita.

Ceturtā posma uzdevumi ir:

• muzeja priekšmetu iesaiņošana;

• eksponātu apdrošināšana;

• eksponātu transportēšana uz Franciju;

• izstādes iekārtošana, atklāšana un eksponēšana Parīzē;

• ar izstādi saistās aktivitātes — folkloras grupu uzstāšanās, kino vakari, latviešu virtuves dienas u.tml.

Eksponātu iesaiņošanai ir nepieciešami speciāli materiāli un cilvēki, kas prot šo darbu veikt atbilstoši eksponātu saglabāšanas noteikumiem. Eksponāti tiks apdrošināti akciju sabiedrībā “Balta”. Transportēšanas pakalpojumus sniegs firma “Spedair”. Izstādes iekārtošanai uz Parīzi brauks divi muzeja darbinieki, kas pavadīs tur 15 dienas, un viens darbinieks, kas uzturēsies Parīzē piecas dienas. Ceļa izdevumus un viesnīcu apmaksā Francijas puse.

Ņemot vērā, ka šāds projekts ir nozīmīgs ne tikai muzeja, bet arī nacionālajā mērogā, Latvijas Vēstures muzejs vēl jo vairāk izjūt atbildību par sekmīgu tā īstenošanu. Tikai savlaicīgs un plānveidīgs darbs var nodrošināt šī starptautiskās sadarbības projekta sekmīgu norisi.

Sagaidāmais rezultāts

Izstādes eksponāti tiks iepakoti, apdrošināti un nogādāti Francijā. Izstāde tiks iekārtota un atklāta 2001.gada 24.aprīlī.

Projektu īsteno:

Projekta vadītāja — Una Balode, Latvijas Vēstures muzeja direktora vietniece zinātniskajā darbā.

Latvijas puse (Kultūrkapitāla fonds, sponsori “Latvijas Mobilais telefons”, “Unibanka”, “Lattelekom” un citi) ieguldījuši šajā projektā jau vairāk nekā 20 tūkstošus latu.

Savukārt Parīzes muzejs šobrīd jau veic lielu reklāmas kampaņu visos medijos, kā arī plāno izdot ilustrētu izstādes katalogu. Mediju uzmanības piesaistei iecerēts ieguldīt aptuveni 100 tūkstošus franku, BNS vēstīja Una Balode.

Izstādes atklāšanā piedalīsies kultūras ministre Karina Pētersone, Latvijas Vēstures muzeja direktors Arnis Radiņš, kā arī aicināts piedalīties Francijas kultūras ministrs.

Atklāšanā piedalīsies folkloras grupa “Vilki” no Latvijas. Paredzēts, ka arī latviešu tradicionālajos svētkos — Jāņos un Ziemassvētkos, tiks īpaši pievērsta Francijas pilsoņu un tūristu uzmanība, rīkojot dažādus pasākumus.

Muzeja darbiniece BNS sacīja: ik gadu Franciju apciemo 65–70 miljoni tūristu, un, iespējams, būs liela interese arī par Latvijas izstādi.

Izstādes ilgums:

25.04.2001.–20.01.2002.

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!