Frakciju viedokļi
Pēc 2000. gada 1. jūnija sēdes
Valsts radio tiešajā raidījumā
R.Ražuks (savienības "Latvijas ceļš" frakcija): Šodien Saeimas plenārsēdes laikā noritēja spraigs darbs. Mēs esam izskatījuši ļoti svarīgus, sagatavotus un pirms vasaras starpbrīža pieņemamus likumprojektus. Ļoti svarīga ir 17 likumprojektu pakete, kas veltīta finansu un kapitāla tirgus uzraudzībai un atbilst Eiropas Savienības direktīvu normām un pašreizējām prasībām, reālām izmaiņām dzīvē, jo šī pakete tagad sāk darboties un nodrošinās uzņēmējdarbības pamatprincipus un to, kas nepieciešams uzņēmējdarbībai. Ļoti svarīgs ir arī likumprojekts "Grozījumi Latvijas Kriminālprocesa kodeksā", lai paātrinātu lietu izskatīšanu un mazinātu pamatotus iebildumus no sabiedrības puses par tās lēno gaitu. Tāpat ļoti svarīgs ir likums "Grozījumi Ārstniecības likumā". Šeit ir vairākas fundamentālas izmaiņas, kas skar ārstniecības iestāžu sertificēšanas kārtību. Šī joma vairs nav reglamentēta par obligāto sertificēšanu, kam būtu nepieciešams, lai valsts līdzekļi, kuru mums pašreiz nav, tiek ieviestas obligātās prasības ārstniecības iestādēm, kas vairāk vai mazāk atbilst reālajai situācijai, un tādā veidā mēs novēršam šo pretrunu starp līdzekļu trūkumu un reālo nepieciešamību reglamentēt šo sfēru. Sertificēšana ārstniecības iestādēm būs brīvprātīga, par to tās lems pašas. Un, ja iestāde būs sertificēta, slimokase samaksās tai augstākas likmes par to pašu pakalpojumu nekā nesertificētai iestādei, kas būs izpildījusi tikai obligātās prasības. Tātad šī lieta tiek sakārtota.
Visspraigākās diskusijas izraisīja likumprojekts "Grozījumi Farmācijas likumā". Šeit izdevās panākt dažas būtiskas izmaiņas un pavirzīt šo likumu uz aptieku, tātad pamataptieku veidošanas pusi, ierobežojot to filiāļu izveidošanu. Pēc šodien pieņemtajiem likumiem katrai aptiekai pieļaujamas tikai divas filiāles lauku rajonos, kur vēl ir nepieciešamība tās paturēt kā pārejas perioda normu.
Protams, diemžēl es un citi, kas ierosināja to, ka aptiekas drīkst atvērt tikai cilvēks ar farmaceita izglītību, šodien vēl neguva atbalstu. Taču mēs turpināsim pie tā strādāt un diskutēt. Ļoti labi, ka šī diskusija ir uzsākta.
I.Burvis (Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas frakcija): Jāatzīmē, ka Saeimas plenārsēde šodien notika tik draudzīgā atmosfērā, kā laikam nav bijis vēl nekad. Acīmredzot siltais laiks labvēlīgi ietekmē visus deputātus.
Ražuka kungs pirms manis jau pateica, ka visasākās debates notika par likumprojektu "Grozījumi Farmācijas likumā". Tā būtībā arī bija. Pārējie jautājumi tika apspriesti un pat izstrīdēti nedaudz profesionālākā viedoklī. Bet jautājumā par Farmācijas likumu visasākais jautājums bija par šīm iespējām eksperimentēt Latvijas iedzīvotājiem ar Latvijas pilsoņiem. Ar ko tas ir saistīts? Tas varētu būt saistīts ar to, ka mēs jebkurā valsts jomā šodien visu laiku veicam eksperimentus, bet diemžēl nepievēršam uzmanību tam, ka šie eksperimenti rezultātā ļoti bieži ir ar negatīvu zīmi. Protams, zinātnē negatīvs rezultāts arī ir rezultāts, bet cilvēkiem jādzīvo reāla dzīve.
Tāpēc es pāreju pie otra jautājuma, kas būtībā ir daudz nopietnāks, kas noticis šajā nedēļā un kas atsauksies uz katru Latvijas pilsoni, uz katra Latvijas iedzīvotāja kabatu. Ir sākts process, kas saucas parakstu vākšana par "Latvenergo" privatizāciju. Tātad par izmaiņām Enerģētikas likumā.
Ja iepriekšējā referendumā mēs aicinājām cilvēkus neļauties, ka viņiem atņem to, ko viņi ir pelnījuši, bet viņiem nedod, tad šajā gadījumā mēs aicinām cilvēkus sargāt to, kas viņiem ir jau makā, kurš tagad būs apdraudēts. Jautājums par "Latvenergo". Domāju, ka nākošais runātājs papildinās visu to, ko es teikšu.
No politiskā viedokļa ļoti nopietns jautājums, jo iepriekšējās valdības laikā, pareizāk, tās pašas valdības iepriekšējo premjerministru laikā, Andrim Šķēlem tika uzdoti ļoti daudzi smagi jautājumi tieši saistībā ar "Latvenergo" privatizāciju. Un tā tas bija sagadījies, ka Šķēles kungam, kurš ļoti ātri strādā visos jautājumos, atbildēt uz šiem jautājumiem nebija laika vai spēka, vai veselības. Viens no šiem jautājumiem ir kāds analītisks materiāls, izņemot politisko gribu, tiek izmantots, balstoties uz "Latvenergo" privatizāciju. Visu laiku iepriekšējā valdība atsaucās uz Eiropas Savienības dotajām direktīvām, kuras būtībā nekad nav pastāvējušas.
Šodien, ja jūs esat pamanījuši, tiek gatavots, pareizāk, jau pieņemts lēmums par parlamenta brīvdienām, kuras ilgs ilgāk nekā parasti. Viens no iemesliem ir tieši tas, lai nedotu iespēju opozīcijai no parlamenta tribīnes visu laiku jums atgādināt par to, ka jums to vajag, nevis opozīcijai. Jums, cienījamie Latvijas iedzīvotāji, cienījamie Latvijas pilsoņi, tas ir ļoti nepieciešams — aktīvi piedalīties parakstu vākšanā un pēc tam arī referendumā.
J.Stalidzāne (Jaunās partijas frakcija): Šodien bija spraiga plenārsēde, kura tiešām notika, kā jau teica, stipri tādā vienotā atmosfērā, un nebija pārāk daudz asu un neauglīgu strīdu. Tātad, pirmkārt, tika balsots par nekustamā īpašuma nodokli, un šis jautājums ir saistīts ar baznīcām, bet šis jautājums ir saistīts arī ar īpašuma nodokli, kas veido pašvaldību budžetu. Tāpēc mūsu frakcija, noteikti mēs atbalstām to, ka nodokļu atvieglojumiem ir jābūt visām tām lietām, kas saistītas ar kulta organizāciju, bet baznīcām ir diezgan daudz īpašumu un arī zemes, kas nav saistīti ar kulta jautājumu, bet ir ļoti bieži iznomāti arī dažādām komercdarbībām un tā tālāk. Tādā sakarībā mūsu frakcijā mazliet domas dalījās. Mēs nebijām gluži viennozīmīgi noskaņoti atbalstīt šā likuma nodošanu komisijām sakarā ar to, ka tomēr šeit jāsaka pašvaldībām šis vārds un šis likums būtu jāpārstrādā tā, lai tiktu nodalīta tā daļa, kas ir ar kultu saistīta, un tā daļa, kas nav saistīta ar kulta darbībām, un lai pašvaldībām tiktu dota iespēja pašām noteikt papildu atvieglojumus tajos gadījumos, kad tie ir nepieciešami.
Nu arī mūsu frakcijas domas dalījās šajā jautājumā, par ko jau runāja Ražuka kungs, par aptieku jautājumu. Viena daļa uzskatīja, ka ir jādod pilnīgi brīva iespēja šeit komercdarbībai, bet tomēr es personīgi uzskatu, ka farmaceiti, advokāti, revidenti, notāri un cunftes amati un ka šeit tomēr būtu aptiekā tā vieta, kas ir saistīta tieši tikai ar cilvēku, jo tā nav ne ražošana, ne arī lielās noliktavas, ka šeit būtu noteikti jābūt farmaceitam kā īpašniekam, tā arī tam, kas tur iekšā precīzi strādā.
Ja runājam par 1.jūniju, tad 1.jūnijs ir Bērnu aizsardzības diena, un tā ir sagadījies, ka 1.jūnijā arī ir sākusies otrā kārta par likuma "Enerģētikas likums" 20.panta izmaiņām. Tātad no šodienas visi Latvijas pilsoņi var iet parakstīties atvērtajos vēlēšanu iecirkņos par to, lai "Latvenergo" netiktu sadalīts un netiktu privatizēts. Un lai tas tiktu izņemts ārā no privatizējamo uzņēmumu saraksta.
Ir izskanējusi informācija, ka tiek intensīvi strādāts ar "Esti Energia" un "Latvenergo" apvienošanu, bet es gribu teikt, ka vienotā energosistēmā šie uzņēmumi jau šodien strādā un var strādāt. Tik neskaidri, kā šie līguma nosacījumi šobrīd formulēti, ka tiešām atkal nevar saprast, kas tad no tā iznāks, ko apvienos — "Esti Energia" ar "Latvenergo" vai atsevišķas to daļas — tas var radīt atkal liekas problēmas šajā tautsaimniecības pamatstruktūrā.
O.Spurdziņš (Tautas partijas frakcija): Šodien Saeima strādāja patiešām ražīgi, un tika pieņemti daudzi likumi trešajā galīgajā lasījumā.
Es īpaši gribētu izdalīt atsevišķu likumu paketi, kas attiecas uz Finansu un kapitāla tirgus komisijas izveidošanu. Manuprāt, tas bija ļoti svarīgi, jo pēc tāda kārtīga un ražena darba Budžeta un finansu (nodokļu) komisijā beidzot arī Saeima atbalstīja šo visnotaļ svarīgo finansu jomu un kapitāla tirgu regulējošo likumu paketi. Tātad tika pieņemts "jumta" likums par Finansu un kapitāla tirgus komisijas izveidošanu un tās darbības pamatprincipiem un desmit šī "jumta" likuma pavadošie likumi.
Vēl es gribētu uzsvērt, ka trešajā galīgajā lasījumā tika pieņemti arī "Grozījumi likumā "Par muitas nodokli (tarifiem)"", kas faktiski ir pēdējais solis, lai sakārtotu auto tirgu mūsu valstī.
V.Balodis (apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK frakcija): Es gribētu atzīmēt, ka šodien Saeimas plenārsēdē arī tika izskatīti divi būtiski likumu grozījumi, kas skar reliģiskās organizācijas.
Pēc Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas iniciatīvas tika virzīti "Grozījumi likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli"", lai palīdzētu mūsu draudzēm un mūsu baznīcām zināmu laiku samazināt nekustamā īpašuma nodokli. Frakcijas "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK viedoklis bija, ka šis likumprojekts jānodod komisijai, un mums frakcijā bija obligātais balsojums. Diemžēl kolēģi Saeimā to neatbalstīja, un šī diskusija tālāk nenotiks.
Padomju režīma gados tika darīts viss, lai iznīcinātu mūsu dievnamus, bet tagad, draudzēm atgūstot savas baznīcas, mans viedoklis ir, ka tomēr valstij ir jāsniedz atbalsts, lai sakārtotu, un draudzēm būtu līdzekļi, ar ko atjaunot baznīcas.
Tāpat tika pieņemts likumprojekts "Grozījumi Reliģisko organizāciju likumā". Frakcijas neatbalstīja deputāta Mitrofanova priekšlikumu, ka draudžu vēlētos orgānos var piedalīties arī nepilsoņi. Frakcija ir nobažījusies par to, ka Latvijā pēdējā laikā ienāk aizvien jaunas, Latvijai netradicionālas reliģijas, galvenokārt sektas no ārzemēm, un mēs uzskatām, ka tām nebūtu vietas Latvijas sabiedrībā.
Kā kolēģi jau atzīmēja, ļoti būtisks ir likums "Grozījumi Farmācijas likumā". Arī mēs esam atbalstījuši Farmaceitu biedrību, jo uzskatām, ka pats galvenais aptieku darbībā tomēr ir klientu un pircēju veselība, ka farmaceitiem būtu jābūt vismaz pusei no aptiekas pamatkapitāla un tikai farmaceiti varētu nodrošināt zināmu garantiju medicīnas preparātu kvalitātei.
Šobrīd vairāki likumi tika grozīti, lai izveidotu Finansu un kapitāla tirgus komisiju, kas varētu būtiski ietekmēt vērtspapīru uzraudzību. Es arī gribētu informēt, ka šonedēļ Budžeta un finansu (nodokļu) komisijā ļoti smagās diskusijās tika atbalstīts likumprojekts "Par Nacionālās bibliotēkas projekta realizāciju", un komisija izšķīrās par to, ka bibliotēka ir nepieciešama, bet turpmākajos lasījumos nepieciešams vēl liels darbs — kā finansēt bibliotēkas celtniecību, kā samazināt izmaksas, kādus finansu avotus atrast, jo papildu nodoklis elektrībai nav pieņemams "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK deputātiem. Tādēļ es aicinātu visus Latvijas cilvēkus būt aktīviem, atsaukties uz Rīgas Domes priekšsēdētāja Andra Ārgaļa lūgumu aktīvi piedalīties ar priekšlikumiem, kādā veidā finansēsim Nacionālo bibliotēku.
Saeimas preses dienests