Valsts zemes dienests
Rīkojums Nr. 90
Rīgā 2001. gada 16. martāPar lauku apvidu zemes kadastrālās vērtēšanas metodisko norādījumu apstiprināšanu
Lai nodrošinātu vienotu zemes kadastrālās vērtības noteikšanu visā Latvijas teritorijā saskaņā ar MK 2000. gada 19. decembra noteikumiem Nr.466 "Grozījumi Ministru kabinetra 1999. gada 6. jūlija noteikumos Nr. 244 "Lauku apvidu zemes kadastrālās vērtēšanas noteikumi"" nosaku:
1. Apstiprināt metodiskos norādījumus "Par lauku apvidu zemes kadastrālās vērtības noteikšanas kārtību individuālā vērtēšanā, izmantojot tirgus vērtību imitāciju".
2. Apstiprināt metodiskos norādījumus "Par lauku apvidu zemes kadastrālās vērtības noteikšanas kārtību masveida vērtēšanā, izmantojot tirgus vērtību imitāciju".
3. Uzskatīt par spēku zaudējušām ar 1999. gada 30. jūlija rīkojumu Nr.320 apstiprinātās instrukcijas "Par lauku apvidu zemes kadastrālās vērtības noteikšanas kārtību individuālā vērtēšanā, izmantojot tirgus vērtību imitāciju" un "Par lauku apvidu zemes kadastrālās vērtības noteikšanas kārtību masveida vērtēšanā, izmantojot tirgus vērtību imitāciju".
4. Atbildīgais par rīkojuma izpildi - Nekustamā īpašuma vērtēšanas pārvaldes direktors G.Kalniņš.
5. Kontroli pār šī rīkojuma izpildi uzdodu Iekšējā audita departamentam.
Valsts zemes dienesta
ģenerāldirektors G.Grūbe
'
Metodiskie norādījumi
"Lauku apvidu zemes kadastrālās vērtības noteikšanas kārtība
individuālā vērtēšanā, izmantojot zemes tirgus vērtību imitāciju"
I. Vispārīgie noteikumi
1. Lauku apvidu zemes kadastrālo vērtību individuālā vērtēšanas procesā nosaka saskaņā ar Ministru kabineta 1999.gada 6.jūlija noteikumiem Nr. 244 Lauku apvidu zemes kadastrālās vērtēšanas noteikumi un Ministru kabineta 2000.gada 19.decembra noteikumiem Nr. 466 "Grozījumi Ministru kabineta 1999.gada 6.jūlija noteikumos Nr. 244 Lauku apvidu zemes kadastrālās vērtēšanas noteikumi " (tālāk tekstā - Noteikumi) un Ministru kabineta 1998.gada 5. maija noteikumiem Nr. 166 Nekustamā īpašuma lietošanas mērķu klasifikācija un dotajiem metodiskajiem norādījumiem.
2. Metodiskie norādījumi nosaka lauku apvidu zemes kadastrālās vērtēšanas individuāli procesa (turpmāk - zemes vērtēšana individuāli) organizāciju, vērtēšanas darbu izpildes kārtību, kadastrālo vērtību uzskaites un glabāšanas kārtību.
3. Zemes kadastrālās vērtēšanas objekts ir attiecīgā pagasta, pilsētas lauku teritorijas vai novada zemes vienība un to veidojošās zemes vienības daļas (zemesgabals).
4. Zemes vienības kadastrālo vērtēšanu uzsāk tikai pēc pārbaudes par tās reģistrēšanu Nekustamā īpašuma valsts kadastra reģistrā (tālāk tekstā - NĪVKR) izmantojot reģistrētos datus:
4.1. zemes vienības apzīmējumu;
4.2. platību (ha);
4.3. valsts vai pašvaldības institūcijas noteikto nekustamā īpašuma lietošanas mērķi (mērķus) (turpmāk - lietošanas mērķi) un tam (tiem) piekrītošās platības;
4.4. nekustamā īpašuma lietošanas tiesību apgrūtinājumus (tālāk tekstā - zemes lietošanas aprobežojumus (ierobežojumus)).
II. Lauku apvidu zemes kadastrālās vērtēšanas individuāli procesa organizācija
5. Zemes vērtēšanu individuāli uzsāk pēc pasūtītāja pieprasījuma.
6. Zemes vērtēšanu individuāli ir tiesīga pasūtīt fiziska vai juridiska persona, kam atbilstoši Latvijas Republikas likumdošanas prasībām ir īpašuma, tiesiskā valdītāja vai citas tiesības uz zemes īpašumu, kā arī ja uz zemes īpašuma atrodas tam piederošas būves.
7. Pasūtītājs, pasūtot zemes vērtēšanu individuāli, iesniedz Noteikumu 6.punktā norādītos dokumentus.
8. Pasūtījumu pieņem Valsts zemes dienesta (tālāk tekstā - VZD) reģionālās struktūrvienības darbinieks, kurš pārbauda iesniegto materiālu atbilstību zemes kadastrālās vērtēšanas prasībām un reģistrē VZD struktūrvienības noteiktā kārtībā.
9. Pieņemot pasūtījumu, pieņēmējs iepazīstina pasūtītāju ar attiecīgā zemes īpašuma zemes vienībai (zemes vienībām) NĪVKR norādīto lietošanas mērķi (mērķiem):
9.1. ja pasūtītājs nepiekrīt noteiktajam lietošanas mērķim, tad jāiesniedz jauns valsts vai pašvaldības institūcijas dokumentāls apliecinājums par lietošanas mērķi (mērķiem) un tam (tiem) atbilstošo platību, reģistrēšanai NĪVKR.
10.Vērtētājs, saņemot pasūtījumu , iesniegto informāciju salīdzina ar NĪVKR reģistrēto. Vispirms pārbauda, ar kādu vērtēšanas veidu (individuāli vai masveidā) attiecīgā zemes vienība ir bijusi novērtēta.
11. Ja zemes vienība:
11.1 ir bijusi novērtēta masveida vērtēšanas procesā, tad to atkārtoti novērtē individuāli atbilstoši Noteikumiem un dotajiem metodiskajiem norādījumiem;
11.2. ir bijusi novērtēta individuāli, tad pārbauda vai zemes vienības platība (eksplikācija), lietošanas mērķis (mērķi) un tā platība (to platības), dati par meža zemi (VMD dati), zemes lietošanas aprobežojumi (ierobežojumi) sakrīt;
11.3. nav bijusi vērtēta, tad to novērtē atbilstoši Noteikumiem un dotajiem metodiskajiem norādījumiem.
12. Gadījumos, ja 11.2. apakšpunktā minētie zemes vienību raksturojošie dati:
12.1. sakrīt, vērtētājs sagatavo vērtēšanas protokolu, kas apliecina vērtējuma saturu;
12.2. nesakrīt, zemes vienība jānovērtē atbilstoši Noteikumiem, NĪVKR aktualizētajai informācijai un dotajiem metodiskajiem norādījumiem, iepriekš veiktais zemes kadastrālais vērtējums anulējams, vērtētājam parakstoties, ierakstot datumu un izdarot atzīmi "anulēts" zemes vērtēšanas lietā.
13. Vērtētājs darba gaitā aizpilda vērtēšanas veidlapu, kurā ieraksta vērtēšanas datus, vērtēšanas datumu un parakstās (4.pielikums):
13.1 ja zemes īpašums sastāv no vairākām zemes vienībām, tad vērtēšanas veidlapā datus par vērtēšanu ieraksta katrai zemes vienībai;
13.2 ja zemes vienībai ir noteikti vairāki lietošanas mērķi, tad vērtēšanas veidlapā datus par vērtēšanu raksta katrai lietošanas mērķa platībai.
14. Vērtētājs NĪVKR vērtēšanas daļā (tālāk tekstā - aprēķina programmā) izvēlas vērtēšanas metodi (8.pielikums), ievada vērtēšanas datus un vērtība tiek aprēķināta automātiski.
15. Vērtētājs sagatavo zemes kadastrālās vērtēšanas individuāli protokolu (5.pielikums) divos eksemplāros:
15.1. viens izsniedzams pasūtītājam, ko paraksta nekustamā īpašuma kadastrālās vērtēšanas speciālists zemes kadastrālās vērtēšanas jautājumos;
15.2. otrs, ko paraksta nekustamā īpašuma kadastrālās vērtēšanas speciālists zemes kadastrālās vērtēšanas jautājumos un vērtētājs, nododams arhīvā.
16.Vērtētājs sagatavo izziņu no NĪVKR par zemes kadastrālo vērtību vai zemes kadastrālo vērtību nodoklim (6.pielikums, 7.pielikums).
III. Zemes kadastrālās vērtēšanas individuāli darbu izpilde lauksaimniecības,
mežsaimniecības un ūdenssaimniecības
vajadzībām izmantojamām zemēm
17. Darbam nepieciešamie materiāli:
17.1. zemes robežu (situācijas) plāna kopija ar atzīmi par reģistrēšanu NĪVK reģistrā;
17.2. atjaunotās LIZ kvalitātes novērtējuma kartes vai jaunākie LIZ kvalitātes novērtējuma kartogrāfiskie materiāli;
17.3. augsnes karte;
17.4. novietojuma korekcijas karte M 1: 25 000 vai novietojuma zonējuma karte M1:25 000;
17.5. pagasta plāna materiāls M 1:10 000 (dežūrplāns);
17.6. meža zemes novērtējuma kopsavilkums (3.pielikums), ja zemes gabalā ir izdalīta meža zeme, ko aprēķina Valsts meža dienesta teritoriālā struktūrvienība (virsmežniecība vai mežniecība).
18. Lauksaimniecības, mežsaimniecības un ūdenssaimniecības vajadzībām izmantojamām zemēm kadastrālo vērtību aprēķina Noteikumos noteiktā kārtībā (III. daļa).
19. Lauksaimniecībā izmantojamās zemes (tālāk tekstā - LIZ) kvalitātes novērtējumu nosaka:
19.1. pēc zemes robežu (situācijas) plānā attēlotās zemes īpašuma izvietojuma shēmas atjaunotā LIZ kvalitātes novērtējuma kartē vai jaunākajos LIZ kvalitātes novērtējuma kartogrāfiskos materiālos vai dežūrplānā atrod zemes vienības (vienību) atrašanās vietu;
19.2. uz zemes robežu plāna kopijas izgatavo zemes vērtēšanas oriģinālplānu:
19.2.1. uz zemes robežu (situācijas) plāna kopijas uznes LIZ kvalitātes novērtējuma kontūras un nosaka novērtējumu ar precizitāti līdz 5 ballēm. LIZ vērtējamas ne zemāk par 10 ballēm. LIZ kvalitātes novērtējuma kontūru izolīnijas iezīmē un novērtējumu ballēs ieraksta ar sarkanu krāsu;
19.2.2. LIZ kvalitātes novērtējumu koriģē pēc Noteikumos apstiprinātiem principiem, 7.un 8. pielikuma, kā arī metodisko norādījumu 1. un 2. pielikuma;
19.2.3. zemes vērtēšanas oriģinālplānu paraksta vērtētājs un ieraksta zemes vērtēšanas datumu.
19.3. ar planimetru vai paleti aprēķina LIZ platības hektāros pa zemes novērtējuma grupām un ieraksta vērtēšanas veidlapā. Aprēķināto platību summai jāsakrīt ar kopējo LIZ platību;
19.4. dežūrplānā iezīmē novērtētās zemes vienības robežas un ieraksta zemes vienības kadastra apzīmējumu un īpašuma nosaukumu, kā arī izzīmē LIZ kvalitātes novērtējuma kontūras un ieraksta novērtējumu ballēs.
20. Meža zemes kadastrālās vērtības noteikšanai izmanto:
20.1. datus no Valsts meža dienesta (turpmāk - VMD) datu bāzes "Meža fonds", ko aprēķina programmai pievieno centralizēti reizi gadā pēc stāvokļa meža zemēs uz 1.oktobri;
20. 2. meža zemes novērtējuma kopsavilkumus, atbilstoši instrukcijas 17.6.punktam.
21.Meža zemes vērtības noteikšanai izmanto sekojošu datu struktūru:
21.1. zemes vienības meža zemes platība;
21.2. meža zemes ballhektāru summa;
21.3. jaunaudžu un apmežojumu jaunaudžu vecumā platība;
21.4. jaunaudžu ballhektāru summa;
21.5. jaunaudžu ballhektāru summas samazinājums;
21.6. ar nodokli apliekamās meža zemes platība;
21.7. ar nodokli apliekamās meža zemes ballhektāru summas samazinājums.
22. Aprēķinot meža zemes kadastrālo vērtību tiek ņemti vērā saimnieciskās darbības ierobežojumi (ciršanas ierobežojumi), kas tiek izteikti kā ballhektāru summas samazinājums.
23. Nosakot kadastrālo vērtību zemes īpašumiem, kuros ir meža zemes, saskaņā ar Noteikumu 18.punktu, meža zemes ballhektāru summu samazina par:
23.1. jaunaudžu ballhektāru summas samazinājumu;
23.2. ar nodokli apliekamās meža zemes ballhektāru summas samazinājumu.
24. Nosakot kadastrālo vērtību nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanai, saskaņā ar Noteikumu 18.,23.punktiem, meža zemes ballhektāru summu samazina par:
24.1. jaunaudžu ballhektāru summu;
24.2. ar nodokli apliekamās meža zemes ballhektāru summas samazinājumu.
25. Meža zemes kadastrālās vērtības noteikšanai tiek ņemta vērā pēc datuma jaunākā informācija:
25.1. ja pēc datuma jaunākā informācija ir aprēķinu programmā VMD datos, tad aprēķina vērtību;
25.2. ja pēc datuma jaunāks ir meža zemes novērtējuma kopsavilkums, tad salīdzina meža zemes platību kopsavilkumā ar NĪVK reģistrēto;
25.2.1. ja platība sakrīt vai atšķiras līdz 5% ieskaitot, tad aprēķina programmā dzēš vecos VMD datus, ievada jaunos no kopsavilkuma, ievada mežaudzes vērtību un kopsavilkuma izsniegšanas datumu;
25.2.2. ja platības nesakritība pārsniedz 5%, tad vērtība netiek aprēķināta un pasūtītājam jāprecizē meža zemes dati.
26.Gadījumos, ja pasūtītājs iesniedz meža zemes novērtējuma kopsavilkumu, bet aprēķina programmā nav VMD dati par konkrēto zemes vienību, tad vērtētājs salīdzina kopsavilkumā uzrādīto meža zemes platību ar NĪVK reģistrēto:
26.1. ja platība sakrīt vai atšķiras par 5% ieskaitot, tad datus no kopsavilkuma ievada aprēķina programmā, ievada mežaudzes vērtību, kopsavilkuma iesniegšanas datumu un aprēķina vērtību;
26.2. ja platības nesakritība pārsniedz 5%, tad vērtība netiek aprēķināta un pasūtītājam jāprecizē meža zemes dati.
27. Gadījumos, ja pasūtītājs kārtējā taksācijas gadā iesniedz meža zemes novērtējuma kopsavilkumu, kas paredzēts meža zemes vērtības noteikšanai iepriekšējā taksācijas gadā, pārrēķina kadastrālo vērtību nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanai.
28. Gadījumos, ja meža zemes platība ir mazāka par 0,5 ha meža zemes vērtību nosaka Noteikumu 44.9.punktā noteiktā kārtībā.
29. Novietojuma koeficienta noteikšana (izņemot meža zemēm):
29.1.novietojuma korekcijas kartē atrod zemes vienības novietojuma koeficientu K2;
29.2.ja novietojuma korekcijas kartē nav noteikts koeficients, kas atbilst zemes vienības atrašanās vietai, tad atrod tuvāko punktu ar aprēķināto koeficientu K2 un pārrēķina to pēc attāluma pa ceļu kilometros starp zemes vienības centru un aprēķināto koeficienta vietu, izmantojot Noteikumu 3. - 5.pielikumus;
29.3.attālumus pārrēķina, pielīdzinot to garumus ceļam ar cieto segumu (grants ceļš - 1.5; pārējie ceļi - 3.0) un izsaka kilometros;
29.4.ja nav ceļa, tad nosakot zemes vienības novietojuma un starpgabalainības koeficientus, attālumu rēķina, pielīdzinot tā garumu iespējamajam piebraucamajam maršrutam.
30. Aprēķinot zemes vienības kadastrālo vērtību, meža zemei pielieto meža zemes novietojuma koeficientu (Noteikumu 5.pielikums), kas ir iekļauts aprēķina programmā.
31. Kadastrālajām teritorijām, kam ir izstrādātas novietojuma zonējuma kartes, novietojuma koeficientu nolasa no kartes.
32. Zemes īpašuma starpgabalainības koeficientu nosaka Noteikumu 53.punktā noteiktā kārtībā.
33. Vērtētājs vērtēšanas veidlapā ieraksta :
33.1. vērtēšanas metode - lauku zemes vērtēšana;
33.2. kadastra numuru, kadastra apzīmējumu;
33.3. īpašuma nosaukumu;
33.4. lietošanas mērķa (vai mērķu) kodu un platību (platības);
33.5. starpgabalainības koeficientu;
33.6. novietojuma koeficientu;
33.7. lauksaimniecībā izmantojamās zemes platību sadalījumu pa zemes novērtējuma grupām;
33.8. datumu, kad izsniegts meža zemes novērtējuma kopsavilkums, ja tas izmantots kadastrālās vērtības noteikšanā.
IV. Zemes kadastrālās vērtēšanas
individuāli darbu izpilde
dārzkopības sabiedrību (individuālo
augļu dārzu) apbūves zemēm
34. Dārzkopības sabiedrību (individuālo augļu dārzu) apbūves zemes kadastrālo vērtību aprēķina saskaņā ar Noteikumiem (IV.daļa) un metodisko norādījumu "Lauku apvidu zemes kadastrālās vērtības noteikšanas kārtība masveida vērtēšanā, izmantojot tirgus vērtību imitāciju" IV.daļu.
V. Zemes kadastrālās vērtēšanas individuāli
darbu izpilde lauku apbūves zemēm
35. Darbam nepieciešamie materiāli:
35.1.zemes robežu plāna kopija ar atzīmi par reģistrēšanu NĪVK reģistrā;
35.2.novietojuma korekcijas karte M 1: 25 000 vai novietojuma zonējuma karte M 1:25 000 ;
35.3.LIZ kvalitātes novērtējuma kartogrāfiskie un skaitliskie materiāli;
35.4.attiecīgās valsts vai pašvaldības institūcijas dokumentāls apliecinājums par zemes vienības inženiertehnisko nodrošinājumu (Noteikumu 1.pielikums), kā arī par lietošanas mērķi vai mērķiem un tiem atbilstošām platībām,
36.Lauku apbūves zemes kadastrālo vērtību aprēķina Noteikumu 61.punktā noteiktā kārtībā.
37.Ciema zemes bāzes vērtību nosaka pašvaldību teritorijām atbilstoši Noteikumu 16.pielikumam.
38. Ja zemes vienības atrodas ārpus ciema teritorijas, ciema zemes bāzes vērtību aprēķina kā vidējo svērto no divu ciemu vai ciema un pilsētas zemes bāzes vērtībām un attāluma starp zemes vienības un abiem ciemiem vai ciemu un pilsētu. Attālumu nosaka, aprēķinot ceļa garumu un pielīdzinot to ceļam ar cieto segumu (grants ceļš - 1.5; pārējie ceļi -3.0).
39. Lauku apbūves zemes kadastrālo novērtējumu koriģē atkarībā no zemes vērtību paaugstinošiem vai pazeminošiem faktoriem, kas tiek iedalīti divās grupās (Noteikumu 63.punkts).
40. I grupas korekciju faktorus, kuri ir tikai zemes vērtību pazeminošie faktori, nosaka katrai zemes vienībai atsevišķi.
41. Pie I grupas korekcijas faktoriem pieskaita:
41.1.apkārtējās vides piesārņotību;
41.2.zemes applūšanas risku, kas reģistrēts NĪVKR.
42. I grupas faktora iedarbība uz zemes vienību vērtību samazina atbilstoši Noteikumu 64.punktam.
42.1. 10%, ja platība, uz kuru darbojas ierobežojums, aizņem līdz 50% no zemes vienības kopplatības;
42.2. 20%, ja platība uz kuru darbojas ierobežojums, aizņem 51 - 100% no zemes vienības kopplatības.
43. Nosakot II grupas faktorus ņem vērā, ka:
43.1. tie attiecināmi tikai uz noteiktā lietošanas mērķa ietekmi tā reālās lietošanas izpratnē;
43.2. zemes vienības konfigurācijas un zemes vienības pieejamības ietekmi izskata šo faktoru kopsakarībā.
44. Ja lauku apbūves zeme sastāv no vairākām zemes vienībām, II grupas faktoru ietekmi nosaka katrai zemes vienībai atsevišķi.
45. II grupas korekcijas faktori:
vienības vienības vienības reljefsII grupas korekcijas | Samazi- | Palieli- |
faktori | nājums % | nājums % |
Zemes | ||
konfigurācija (nosaka | ||
kamerāli) nodrošina | ||
efektīvu izmantošanu | - | 1-4 |
apgrūtina izmantošanu | 1-4 | - |
Zemes | ||
pieejamība (nosaka | ||
kamerāli) laba (atrodas | ||
pie galvenā ceļa/ielas) | - | 1-4 |
slikta (pārējie) | 1-4 | - |
Zemes | ||
(nosaka kamerāli | ||
izmantojot topokarti): | ||
ar kritumu līdz 11% | ||
sarežģīts reljefs, | - | 0-4 |
kritums virs 11 % | 0-4 | - |
46. Ja lauku apbūves zemes īpašums sastāv no vairākām zemes vienībām, konfigurācijas ietekmi katrai zemes vienībai vērtē ar - 4%. Zemes parcelācijas gadījumā konfigurācijas ietekmi nosaka katrai zemes vienībai atsevišķi.
47. Lauku apbūves zemes gabala vērtību samazina par - 4% vienģimenes, divģimeņu dzīvojamo ēku apbūves teritorijām un daudzdzīvokļu māju apbūves teritorijām par atrašanos pie dzelzceļa vai maģistrālā ceļa.
48.Vērtētājs vērtēšanas veidlapā ieraksta:
48.1. vērtēšanas metode - apbūves zemes (bez zonējuma) vērtēšana;
48.2. kadastra numuru, kadastra apzīmējumu;
48.3. zemes īpašuma nosaukumu vai zemes vienības adresi;
48.4 . lietošanas mērķa (vai mērķu) kodu un platību (platības);
48.5. ciema zemes bāzes vērtību vai zemes vienības bāzes vērtību;
48.6. ciema centra novietojuma koeficientu;
48.7. novietojuma koeficientu;
48.8. inženiertehniskā nodrošinājuma koeficientu;
48.9. LIZ kvalitātes novērtējuma koeficientu;
48.10. I un II grupas korekcijas faktoru ietekmi procentos.
VI. Zemes kadastrālās vērtības
noteikšana speciālos vērtēšanas gadījumos
49. Zemes vienības, ko vērtē Noteikumu VI daļas noteiktā kārtībā, kadastrālās vērtības noteikšanai pielieto speciālas vērtēšanas metodes (turpmāk tekstā - SVG).
50. Zemes vienības, ko vērtē saskaņā ar Noteikumu 71.un 73. punktu, kadastrālās vērtības aprēķināšanai pielieto vērtēšanas metodi - SVG - 10.
51. Zemes vienības, ko vērtē saskaņā ar Noteikumu 78.un 79. punktu, kadastrālās vērtības aprēķināšanai pielieto vērtēšanas metodi - SVG - 20.
52. Zemes vienības, ko vērtē saskaņā ar Noteikumu 80. punktu, kadastrālās vērtības aprēķināšanai pielieto vērtēšanas metodi - SVG - 30.
53. Vērtētājs vērtēšanas veidlapā ieraksta:
53.1. vērtēšanas metode - SVG 10,20,30;
53.2. kadastra numuru, kadastra apzīmējumu;
53.3. zemes īpašuma nosaukumu vai zemes vienības adresi;
53.4. lietošanas mērķa (mērķu) kodu un platību (platības).
54. Kadastrālās teritorijas vidējās zemes kadastrālās vērtības un meža zemes vidējais novērtējums netiek ievadīti, bet tie iestrādāti aprēķinu programmā.
VII. Zemes kadastrālās vērtēšanas individuāli
materiālu kārtošana
55. Zemes kadastrālās vērtēšanas materiālus kārto:
55.1. zemes kadastrālās vērtēšanas lietā (pielikums), kas kā sējums pievienojams nekustamā īpašuma lietai;
55.2. pa pašvaldībām (pagasti, pilsētu lauku teritorijas, novadi) zemes kadastrālās vērtības noteikšanai nepieciešamos materiālus. Vērtētājs ir atbildīgs par šo materiālu glabāšanu.
56. Zemes kadastrālās vērtēšanas lieta sastāv no sekojošiem dokumentiem:
56.1. lauksaimniecības, mežsaimniecības un ūdenssaimniecības vajadzībām izmantojamām zemēm:
56.1.1. vērtēšanas protokola kopijas (ar vērtētāja oriģinālparakstu);
56.1.2. zemes vērtēšanas oriģinālplāna;
56.1.3. meža zemes novērtējuma kopsavilkuma, ja tajā norādītie dati izmantoti kadastrālās vērtības noteikšanā;
56.1.4. citiem ar dotā zemes īpašuma (lietojuma) vērtēšanu saistītiem izziņas materiāliem.
56.2. dārzkopības sabiedrību (individuālo augļu dārzu) apbūves zemēm:
56.2.1. vērtēšanas protokola kopijas (ar vērtētāja oriģinālparakstu);
56.2.2.citiem ar dotā zemes īpašuma (lietojuma) vērtēšanu saistītiem izziņas materiāliem
56.3. lauku apbūves zemēm:
56.3.1.vērtēšanas protokola kopijas (ar oriģinālparakstu);
56.3.2.valsts vai pašvaldību institūciju apstiprinātas izziņas par lietošanas mērķi vai mērķiem (tiem atbilstošām platībām) un inženiertehnisko nodrošinājumu;
56.3.3.citiem ar dotā zemes īpašuma (lietojuma) vērtēšanu saistītiem izziņas materiāliem.
57. Zemes kadastrālās vērtības noteikšanai nepieciešamos materiālus kārto pa pašvaldībām:
57.1. lauksaimniecības, mežsaimniecības un ūdenssaimniecības vajadzībām izmantojamām zemēm:
57.1.1.zemes kvalitatīvā novērtējuma kartes kopija un augsnes kartes kopija, ja tādas tiek izgatavotas no oriģināliem, kas glabājas VZD arhīvā;
57.1.2.pagasta novietojuma koeficientu karte;
57.1.3.pagasta plāna materiāls M 1:10 000 (dežūrplāns);
57.1.4.zemes vērtēšanas veidlapas.
Piezīme.
Punkta 57.1. apakšpunktos minētos materiālus var arī kārtot katru atsevišķi pa rajonu.57.2. dārzkopības sabiedrību (individuālo augļu dārzu) apbūves zemēm:
57.2.1.dārzkopības sabiedrības apbūves zemes paraugvērtības aprēķina veidlapa;
57.2.2.citi ar dotās dārzkopības sabiedrības apbūves zemes vērtēšanu saistīti materiāli.
57.3. lauku apbūves zemēm:
57.3.1.zemes vērtēšanas veidlapas;
57.3.2.ciemu parcelācijas plāni vai kadastra pārskata kartes palielināti izkopējumi;
57.3.3.citi ar zemes kadastrālo vērtēšanu saistīti materiāli.
VIII. Privatizējamo zemes vienību
kadastrālās vērtības individuāli un
izpirkšanas maksas noteikšana, kā arī
zemes kadastrālās vērtības individuāli
noteikšana juridisko darījumu vajadzībām
58. Lauksaimniecības, mežsaimniecības un ūdenssaimniecības vajadzībām izmantojamās zemes kadastrālo vērtēšanu veic doto metodisko norādījumu noteiktā kārtībā, ievērojot sekojošo:
58.1. privatizējamo zemes vienību novērtējuma pieteikumam pievieno attiecīgās pašvaldības izziņu par zemes platībām, kurās par lietotāja līdzekļiem veikta zemes meliorācija;
58.2. privatizējamo zemes vienību vērtībā un izpirkšanas maksā neiekļauj LIZ novērtējuma pieaugumu, kas radies zemes lietotājam par saviem līdzekļiem veicot zemes meliorāciju, platībai, kur meliorācija veikta par zemes lietotāja līdzekļiem LIZ kvalitātes novērtējumu pazemina līdz divām klasēm;
58.3. ja īpašuma meža zemei veikta meža inventarizācija, tad mežaudzes vērtības noteikšanai izmanto datus no meža zemes novērtējuma kopsavilkuma;
58.4. ja meži izvietoti vairākās zemes vienībās, tad meža audzes vērtība nosakāma katrai zemes vienībai atsevišķi, atbilstoši meža zemes novērtējuma kopsavilkumā uzrādītajiem skaitliskajiem un kartogrāfiskajiem materiāliem;
58.5. zemes kadastrālās vērtības samazinājumu par jaunaudzēm un apmežojumiem jaunaudžu vecumā nepielieto.
59. Dārzkopības sabiedrību (individuālo augļu dārzu) apbūves zemes kadastrālo vērtēšanu veic instrukcijā noteiktā kārtībā.
60. Lauku apbūves zemes kadastrālo vērtēšanu veic instrukcijā noteiktā kārtībā.
Nekustamā īpašuma vērtēšanas pārvaldes
direktors G.Kalniņš
1.pielikums
Lauksaimniecības zemes vērtēšanas tabula
Aramzemei, daudzgadīgiem stādījumiem, kultivētām ganībām
Zemes | Augsne | Reljefs | Zemes | Graudaugu | |||
novērtējums | un | īpašību | normatīvā | ||||
klase | balles | tips, | mehāniskais | mitruma | rakstu- | ražība, cnt/ha | |
apakštips | sastāvs | apstākļi | rojums | (klēts raža) | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | |
I | 100-91 | Vk | SM3 | Reljefs līdzens, augsnes | Sevišķi augsti | 51-56 | |
A | ūdens režīms pilnīgi | iekultivētas augsnes. | |||||
B | nokārtots, var būt | trūdsaturs virs 3%, | |||||
apūdeņošana vai | laba struktūra un | ||||||
divpusēja regulācija. | sakārta, bez podzo- | ||||||
lēšanās un glejošanās | |||||||
pazīmēm. | |||||||
II | 90-81 | Vk | SM | Reljefs līdzens, nogāzes | Augsnes labi | 45-51 | |
A | mS | slīpums 0-30, augsnes | iekultivētas, | ||||
B | mitruma apstākļi dabiski | ||||||
labi vai nokārtoti ar | |||||||
drenāžu | |||||||
III | 80-71 | Vk; B; A | a) SM; | Reljefs līdzens un viegli | a) augšņu iekultivēšana | 40-45 | |
mS; sS | viļņots, nogāzes slīpums | virs vidējāslīdz labai; | |||||
Pv; Pgv | 0-40. Augsnes mitruma | ||||||
Vgk; Bg;K | b) SM; mS | apstākļi dabiski labi vai | b) augšņu iekultivēšana | ||||
arī nokārtoti ar drenāžu. | laba | ||||||
IV | 70-61 | Vk; Vgk | M; SM; | Reljefs līdzens un viegli | Augšņu iekultivēšana | 34-40 | |
B; Bg; A | sM; sS | viļņots, nogāzes slīpums | virs vidējās līdz labai. | ||||
0-50 . Augsnes mitruma | |||||||
Pv; Pg; K; | SM; mS; sS | apstākļi dabiski labi vai | |||||
Vg; Ag | arī nokārtoti ar drenāžu | ||||||
E1Pv; E1Vk; | |||||||
Ag; D | |||||||
V | 60-51 | Vk; Vgk; B; | a) SM; mS | Reljefs līdzens vai viļņots, | a) augšņu iekultivēšana | 28-34 | |
Bgk; Pv; | nogāzes slīpums 0-50 , | vidēja; | |||||
Pgv;; A; K | b) M; S | mitruma apstākļi dabiski | b) augšņu iekultivēšana | ||||
labi vai nokārtoti | virs vidējās | ||||||
ar drenāžu. | |||||||
E1Pv; E1Vk | SM; mS; | Reljefs viļņots un | Augšņu iekultivēšana | ||||
M; S | paugurains, nogāzes | virs vidējas līdz labai. | |||||
slīpums 5-70 mitruma | |||||||
apstākļi dabiski labi vai | |||||||
nokārtoti ar drenāžu. | |||||||
Vg; VG; Pg; | SM; mS; | Reljefs līdzens, nogāzes | Augšņu iekultivēšana | ||||
PG Ag; AG; | M; S; k | slīpums 0-30 , mitruma | virs vidējās līdz labai. | ||||
D;Tz; Tzg | apstākļi nokārtoti | ||||||
ar drenāžu. | |||||||
VI | 50-41 | Vk; Vgk | a) SM; mS | Reljefs līdzens vai | a) augšņu iekultivēšana | 23-28 | |
B; Bg | viļņots, nogāzes | vidēja; | |||||
A; Pv; Pgv | b) M; S | slīpums 0-30 , mitruma | b) augšņu iekultivēšana | ||||
apstākļi dabiski | vidēja līdz virs vidējas. | ||||||
apmierinoši vai | |||||||
nokārtoti ar drenāžu | |||||||
E1Pv;E1Vk | a) SM; mS | Reljefs viļņots un | a) augšņu iekultivēšana | ||||
b) iS; M | paugurains, nogāzes | vidēja; | |||||
slīpums 5-70 , atsevišķās | b) augšņu iekultivēšana | ||||||
vietās līdz 100, mitruma | virs vidējas. | ||||||
apstākļi nokārtoti. | |||||||
E2Pv;E2Vk | M; SM mS; | Augšņu iekultivēšana | |||||
virs vidējās. | |||||||
Vg; VG; Pg; | a) SM; mS | Reljefs līdzens, | a) augšņu iekultivēšana | ||||
PG;Ag; AG; | nogāzes slīpums 0-50, | vidēja; | |||||
D; Tz; Tzg; | b) S; M | mitruma apstākļi | b) augšņu iekultivēšana | ||||
Tp; Tpg | un k | nokārtoti ar drenāžu. | vidēja līdz virs vidējai. | ||||
VII | 40-31 | Vk; Vgk; | a) SM; mS | Reljefs līdzens, viļņots | a) augšņu iekultivēšana | 17-23 | |
B; Bg;A; | vai paugurains, nogāzes | vidēja līdz zem vidējās; | |||||
Pv; Pgv | b) S; M | slīpums 0-50 , erodēto | b) augšņu iekultivēšana | ||||
augšņu grupā 5-100 , | vidēja. | ||||||
mitruma apstākļi daļēji | |||||||
E1Pv;E1Vk | a)M; SM1; S | nokārtoti, augsnes var | a) augšņu iekultivēšana | ||||
b)SM;mS;iS | būt periodiski mitras vai | vidēja; | |||||
arī augi var ciest no | b) augšņu iekultivēšana | ||||||
sausuma. | zem vidējas līdz vidējai. | ||||||
E2Pv;E2Vk | a) M; S | a) augšņu iekultivēšana | |||||
b) SM; mS | vidēja līdz virs vidējas; | ||||||
b) augšņu iekultivēšana | |||||||
vidēja. | |||||||
Vg; VG; Pg; | No S līdz | Augšņu iekultivēšana | |||||
PG Ag; AG; D | M un k | vidēja. | |||||
Tz; Tzg; | |||||||
Tp; Tpg | |||||||
VIII | 30-21 | Vk; Vgk; | No S līdz | Reljefs līdzens, viļņots | Augšņu iekultivēšana | 12-17 | |
B; Bg A; | M un K | vai paugurains, nogāzes | vāja līdz zem vidējās. | ||||
Pv; Pgv; E1 | slīpums 0-50 , erodēto | ||||||
Pv; E2Pv; E3 | augšņu grupā 5-150, | ||||||
Pv; E1Vk; | mitruma apstākļi | ||||||
E2Vk E3Vk | nenokārtoti. | ||||||
Vg; VG; Pg; | |||||||
Pg Ag; AG; D | |||||||
Tz; Tzg; | |||||||
Tp; Tpg | |||||||
IX | 20-11 | Kā iepriekš | Kā iepriekš | Reljefs podzolētām un | Augšņu iekultivēšana | 6-12 | |
gleja augsnēm 0-50, | vāja. | ||||||
erodēto augšņu grupā 5-180 , | |||||||
mitruma apstākļi | |||||||
nenokārtoti, augsnes var | |||||||
būt mitras vai augi var |
Zemes iekultivēšanas pakāpes raksturojums
ciest no sausuma. | |||||||
VZD Nekustamā īpašuma vērtēšanas pārvaldes direktors G.Kalniņš
2.pielikums |
|||||||
Iekultivēšanas | Iekultivēšanas pakāpes raksturojums | ||||||
pakāpes | |||||||
Minerālaugsnēm (Vk, Vgk, B, Bg, K, A, Pv, Pgv, EVk, EPv) | |||||||
Vāji iekultivētas | Lauksaimniecībā ekstensīvi izmantotas, dabiski sliktas, maz iekultivētas zemes. | ||||||
Var būt apaugušas, kā arī nelielas platības citu zemes lietošanas veidu vidū. | |||||||
Lauksaimnieciskā izmantošana stipri ierobežota. Trūdvielu horizonts sekls (<18 cm), | |||||||
trūdvielu saturs zems (<1,0 %). Pv, EPv, Pgv var būt skābas ( pH < 4.5 ), nodrošinājums | |||||||
ar augiem izmantojamo fosforu ļoti zems (< 40 mg/kg augsnes), nodrošinājums | |||||||
ar kāliju zems (< 50 mg/kg augsnes). Augsnes sablīvētas, bez struktūras. | |||||||
Pāreja no trūdvielu horizonta krasa. Var būt akmeņainība līdz "stiprai", mikroreljefs | |||||||
līdz "izteiktam". Augsne var periodiski ciest no mitruma vai sausuma. | |||||||
Augsnes izmantojamas ekstensīviem zālājiem. | |||||||
Zem vidējās | Galvenokārt ekstensīvi izmantotas, kā arī platības, kas nesen apgūtas lauksaimniecībā. | ||||||
Lauksaimnieciskā izmantošana ierobežota. Trūdvielu horizonts 18-23 cm, trūdvielu | |||||||
saturs pazemināts (1.0-1.5%). Pv, EPv, Pgv augsnes var būt skābas ( pH < 5.0 ). | |||||||
Nodrošinājums ar fosforu zems (40-60 mg/kg augsnes), ar kāliju zems - vidējs | |||||||
(50-90 mg/kg augsnes). Augsnes var būt sablīvētas, bez struktūras. Pāreja no trūdvielu | |||||||
horizonta krasa. Var būt akmeņainība līdz "virs vidējai", mikroreljefs līdz "izteiktam". | |||||||
Augsnes var būt periodiski mitras vai sausas. Piemērotas galvenokārt zālājiem, | |||||||
nosacīti - graudaugiem. | |||||||
Vidēji | Galvenokārt ilgstoši lauksaimniecībā izmantotas platības ar dabiski apmierinošiem | ||||||
iekultivētas | vai ar meliorāciju nokārtotiem mitruma apstākļiem. Trūdvielu horizonts 23-26 cm, | ||||||
trūdvielu saturs 1.5-2.0 %. Nodrošinājums ar fosforu vidējs (50-140 mg/kg augsnes), | |||||||
ar kāliju vidējs (90-180 mg/kg augsnes). Struktūra vidēji noturīga. Augsnes blīvums | |||||||
vidējs. Pāreja no trūdvielu horizonta pakāpeniska. Mikroreljefs un akmeņainība līdz | |||||||
"vidējai" pakāpei. Piemērotas lauksaimniecikai izmantošanai, galvenokārt graudaugiem, | |||||||
kartupeļiem (izņemot māla un smaga smilšmāla augsnēs), lopbarības sakņaugiem. | |||||||
Iespējama mehanizācijas pielietošana. | |||||||
Virs vidējās | Ietilpst dabiski labas, regulāri koptas un mēslotas platības ar nokārtotiem mitruma | ||||||
apstākļiem. Trūdvielu horizonts 26-28 cm, trūdvielu saturs >2,0 % | |||||||
(māla augsnēs >2.5 %). Nodrošinājums ar fosforu >100 mg/kg augsnes, ar kāliju | |||||||
> 140 mg/kg augsnes. Augsnes irdenas, ar labu struktūru. Pāreja no trūdvielu horizonta | |||||||
pakāpeniska. Mikroreljefs un akmeņainība līdz "mazai" pakāpei. Mehanizācijas pie | |||||||
lietošanas iespējas labas. Platības praktiski piemērotas visu kultūru audzēšanai. | |||||||
Labi | Ietilpst dabiski ļoti labas, ilgstoši iekultivētas, intensīvi izmantotas | ||||||
iekultivētas | platības (visbiežāk apdzīvoto vietu tuvumā) ar pilnīgi nokārtotiem mitruma apstākļiem. | ||||||
Trūdvielu horizonts >28 cm, trūdvielu saturs >2.5 %. Nodrošinājums ar fosforu | |||||||
> 130 mg/kg augsnes, ar kāliju >170 mg/kg augsnes. Augsnes reakcija pH >6.0. | |||||||
Agrofons izlīdzināts. Mikroreljefa, akmeņu - nav. Struktūra laba. Trūdvielas mēļveidīgi | |||||||
iespiežas dziļākos horizontos. Platības piemērotas visu kultūru audzēšanai. | |||||||
Purvainām minerālaugsnēm (D,Vg,Pg,VG,PG,Vgt,Pgt,VGt,Pgt,Ag,AG) | |||||||
Vāji iekultivētas | Lauksaimniecībā ekstensīvi izmantotas, dabiski sliktas, maz iekultivētas zemes. | ||||||
Var būt apaugušas kā arī nelielas platības citu zemes lietošanas veidu vidū. | |||||||
Lauksaimnieciskā izmantošana stipri ierobežota. Mitruma režīms nenokārtots. | |||||||
Velēnu podzolētās gleja augsnes var būt skābas (pH <4.5). Nodrošinājums ar fosforu | |||||||
ļoti zems (<40 mg/kg augsnes ), ar kāliju zems (<70 mg/kg augsnes). Zem trūdkārtas | |||||||
var būt blīvs gleja horizonts, ortšteins. Var būt akmeņainība līdz "stiprai", | |||||||
mikroreljefs līdz "izteiktam". Augsnes izmantojamas ekstensīviem zālājiem. | |||||||
Zem vidējās | Galvenokārt ekstensīvi izmantotas, kā arī platības,kas nesen apgūtas lauksaimniecībā. | ||||||
Lauksaimnieciskā izmantošana ierobežota. Mitruma režīms nenokārtots. | |||||||
Nodrošinājums ar fosforu zems (40-70 mg/kg augsnes), ar kāliju zems - vidējs | |||||||
(90-150 mg/kg augsnes). Zem trūdkārtas var būt blīvs gleja horizonts, ortšteins. | |||||||
Akmeņainība līdz "virs vidējas", mikroreljefs līdz "izteiktam". | |||||||
Piemērotas galvenokārt zālājiem, nosacīti - graudaugiem. | |||||||
Vidēji | Galvenokārt ilgstoši lauksaimniecībā izmantotas platības ar dabiski apmierinošiem | ||||||
iekultivētās | vai ar meliorāciju nokārtotiem mitruma apstākļiem. Nodrošinājums ar fosforu vidējs | ||||||
(100-200 mg/kg augsnes), ar kāliju vidējs (150-250 mg/kg augsnes). Akmeņu vidēji | |||||||
daudz, mikroreljefs vidēji izteikts. Smilšmāla, mālsmilts un saistīgas smilts augsnes | |||||||
noderīgas graudaugu, lopbarības sakņaugu un kartupeļu audzēšanai. | |||||||
Iespējama mehanizācijas pielietošama. | |||||||
Virs vidējās | Ietilpst dabiski labas, regulāri koptas un mēslotas platības ar nokārtotiem mitruma | ||||||
apstākļiem. Akmeņu, mikroreljefa "nav" vai "maz". Mehanizācijas pielietošanas | |||||||
iespējas labas. Trūdvielu horizonta biezums >25 cm. Trūdvielu saturs > 2.5%. | |||||||
Nodrošinājums ar fosforu >200 mg/kg augsnes, ar kāliju >250 mg/kg augsnes. | |||||||
Akmeņi un mikroieplakas "nav" vai "maz". Augsnes irdenas, ar labu struktūru. | |||||||
Platības praktiski piemērotas visu kultūru audzēšanai. | |||||||
Labi | Ietilpst dabiski ļoti labas, ilgstoši iekultivētas, intensīvi izmantotas platības | ||||||
iekultivētas | (visbiežāk apdzīvoto vietu tuvumā) ar pilnīgi nok;artotiem mitruma apstākļiem. | ||||||
Trūdkārtas biezums >30 cm, trūdvielu saturs >3.0 %, augsnes reakcija pH>6.0 | |||||||
Nodrošinājums ar fosforu > 200 mg/kg augsnes, ar kāliju >350 mg/kg augsnes. | |||||||
Struktūra laba. Agrofons izlīdzināts. Akmeņu un mikroreljefa nav. | |||||||
Platības piemērotas visu kultūru audzēšanai. | |||||||
Kūdras augsnes (Tz, Tzg, Tp, Tpg, VGT, PGT, AT) | |||||||
Vāji iekultivētas | Dabiski sliktas, ekstensīvi izmantotas platības. Visbiežāk nelielas kontūras citu zemes | ||||||
lietošanas veidu vidū. Mitruma apstākļi nenokārtoti. Kūdra vāji līdz vidēji | |||||||
sadalījusies. Nodrošināiums ar fosforu ļoti zems (< 60 mg/kg augsnes), ar kāliju | |||||||
zems (< 100 mg/kg augsnes). Augsnes reakcija var būt skāba-pH< 5.0. | |||||||
Izmantojamas tikai kā dabiskās pļavas un ganības. | |||||||
Zem vidējās | Ekstensīvi izmantotas platības. Mitruma apstākļi nenokārtoti. Kūdra vāji līdz vidēji | ||||||
sadalījusies. Augsnes reakcija pH visbiežāk < 5.0. Nodrošinājums ar fosforu zems | |||||||
(60-150 mg/kg augsnes, ar kāliju zems (100-300 mg/kg augsnes). | |||||||
Izmantojamas galvenokārt zālājiem. | |||||||
Vidēji | Mitruma apstākļi daļēji nokārtoti. Kūdras sadalīšanās pakāpe vidēja. | ||||||
iekultivētas | Nodrošinājums ar fosforu vidējs (150-250 mg/kg augsnes). ar kāliju vidējs | ||||||
(300-600 mg/kg augsnes). Augsnes reakcija pH<5.5. Platības piemērotas uzlabotām | |||||||
pļavām. Iespējama arī graudaugu un kartupeļu audzēšana. | |||||||
Mehanizācijas pielietošanas iespējas nav ierobežotas. | |||||||
Virs vidējās | Iekopti, regulāri mēsloti masīvi. Mitruma apstākļi nokārtoti. Kūdras sadalīšanās | ||||||
pakāpe vidēja vai laba. Nodrošinājums ar fosforu augsts (>250 mg/kg augsnes), | |||||||
ar kāliju labs (>600 mg/kg augsnes). Augsnes piemērotas uzlabotām pļavām un | |||||||
kultivētām ganībām. Noderīgas graudaugu un zālāju |
audzēšanai.
VZD Nekustamā īpašuma vērtēšanas pārvaldes direktors G.Kalniņš 3.pielikums VZD Nekustamā īpašuma vērtēšanas pārvaldes direktors G.Kalniņš 4.pielikums VZD Nekustamā īpašuma vērtēšanas pārvaldes direktors G.Kalniņš 5.pielikums VZD Nekustamā īpašuma vērtēšanas pārvaldes direktors G.Kalniņš 6.pielikums VZD Nekustamā īpašuma vērtēšanas pārvaldes direktors G.Kalniņš 7.pielikums VZD Nekustamā īpašuma vērtēšanas pārvaldes direktors G.Kalniņš 8.pielikums Nekustamā īpašuma lietošanas mērķiem atbilstošās lauku apvidu zemes kadastrālās vērtēšanas metodes
Nosakot apbūves zemes kadastrālo vērtību ar vērtēšanas metodi - apbūves zemes vērtēšana ar homogēnu zonējumu; 1) NĪ lietošanas mērķiem, kur tabulā norādīts SVG - 10, jāpielieto SVG - 15; 2) NĪ lietošanas mērķiem, kur tabulā norādīts SVG - 30, jāpielieto SVG - 35. Nekustamā īpašuma vērtēšanas pārvaldes direktors G. Kalniņš Metodiskie norādījumi "Lauku apvidu zemes kadastrālās vērtības noteikšanas kārtība masveida vērtēšanā, izmantojot zemes tirgus vērtību imitāciju"
I. Vispārīgie noteikumi 1. Lauku apvidu zemes kadastrālo vērtību masveida vērtēšanā nosaka saskaņā ar Ministru kabineta 1999.gada 6.jūlija noteikumiem Nr.244 "Lauku apvidu zemes kadastrālās vērtēšanas noteikumi", Ministru kabineta 2000.gada 19.decembra noteikumiem Nr.466 "Grozījumi Ministru kabineta 1999.gada 6.jūlija noteikumos Nr.244 "Lauku apvidu zemes kadastrālās vērtēšanas noteikumi" (turpmāk tekstā - Noteikumi), MK 1999.gada 25.maija noteikumiem Nr.193 "Nekustamo īpašumu kadastrālo vērtību aktualizācijas kārtība", MK 1998.gada 5.maija noteikumiem Nr. 166 "Nekustamā īpašuma lietošanas mērķu klasifikācija" un dotajiem metodiskajiem norādījumiem . 2. Metodiskie norādījumi nosaka lauku apvidu zemes masveida kadastrālās vērtēšanas procesa (turpmāk - zemes vērtēšana masveidā) organizāciju, vērtēšanas darbu izpildes kārtību, kadastrālo vērtību aktualizācijas kārtību, kadastrālo vērtību uzskaites, kontroles un glabāšanas kārtību. 3. Zemes īpašuma, lietojuma un zemes nomas (turpmāk tekstā - zemes vienības) zemes kadastrālo vērtību masveida vērtēšanā (turpmāk - zemes vērtību) nosaka atbilstoši Nekustamā īpašuma valsts kadastra reģistrā reģistrētajam nekustamā īpašuma (turpmāk tekstā -NĪ) lietošanas mērķim, NĪ lietošanas mērķa eksplikācijai un NĪ lietošanas tiesību apgrūtinājumiem (turpmāk tekstā - aprobežojumiem (ierobežojumiem)). 4. Lauku apvidu zemes vērtību aktualizāciju veic VZD reģionālās nodaļas NĪ kadastrālās vērtēšanas speciālists zemes kadastrālās vērtēšanas jautājumos (turpmāk tekstā - vērtēšanas speciālists) MK 1999.gada 25.maija noteikumu Nr.193 "Nekustamo īpašumu kadastrālo vērtību aktualizācijas kārtība" noteiktā kārtībā. II. Lauku apvidu zemes vērtēšanas masveidā organizācija un zemes vērtību aktualizācijas kārtība 5. Lauku apvidu zemes kadastrālās vērtības aprēķins notiek Nekustamā īpašuma valsts kadastra reģistra (turpmāk- NĪVKR) vērtēšanas daļā. 6. NĪVKR vērtēšanas daļa paredz zemes kadastrālās vērtības un zemes kadastrālās vērtības NĪ nodoklim: 6.1. automātisku pārrēķinu, 6.2. aprēķinu, pēc vērtēšanas datu ievades vai aktualizācijas. 7.NĪVKR vērtēšanas daļa nodrošina automātisku zemes kadastrālās vērtības un zemes kadastrālās vērtības NĪ nodoklim pārrēķinu atbilstoši normatīvajiem dokumentiem gadījumos, ja NĪVKR izmaina: 7.1. zemes vienības eksplikācija (kopplatība vai zemes lietošanas veidu platības): 7.1.1. vērtēšanas metodēm, kas saistītas ar lauksaimniecībā izmantojamās zemes un meža zemes kvalitatīvo novērtējumu: · ja izmaiņas skar lauksaimniecībā izmantojamās zemes vai meža zemes platību, tad automātisks pārrēķins notiek, ja minētās izmaiņas nav lielākas par 5% (ieskaitot); · ja izmaiņas neskar lauksaimniecībā izmantojamās zemes vai meža zemes platības, tad pārrēķins notiek pie jebkurām platību izmaiņām; 7.1.2. ja vērtēšanas metode nav saistīta ar lauksaimniecībā izmantojamās zemes un meža zemes kvalitatīvo novērtējumu - pie jebkurām zemes vienības platību izmaiņām. 7.2. NĪ lietošanas mērķis, ja tā maiņa nav saistīta ar attiecīgā NĪ lietošanas mērķa vērtēšanai pielietojamās metodes maiņu (1.pielikums), 7.3. zemes lietošanas aprobežojumi (ierobežojumi), 7.4. informācija no Valsts meža dienesta datu bāzes pēc regulārās datu apmaiņas. 8. Ja automātiskais kadastrālās vērtības pārrēķins, pēc 7.punktā minētajām izmaiņām, skar zemes vienības, kuras ir vērtētas pielietojot individuālo vērtēšanas veidu, tad: 8.1. kadastrālās vērtības pārrēķins notiek pielietojot masveida vērtēšanas veidu, 8.2. valdošais lauksaimniecībā izmantojamās zemes kvalitatīvais novērtējums ballēs tiek aprēķināts ar vienas balles precizitāti no LIZ sadalījuma pusklasēs, 8.3. inženiertehniskā nodrošinājuma koeficents tiek saglabāts tāds, kāds ir noteikts individuālajā vērtēšanas veidā. 9. Gadījumos, kad pēc NĪVKR reģistrētajām kadastrālo vērtību ietekmējošām izmaiņām nav iespējams automātisks zemes kadastrālās vērtības pārrēķins, tad zemes vienības kadastrālā vērtība kļūst neaktuāla. 10. Vērtēšanas speciālists veic: 10.1. zemes vienības pirmreizējo kadastrālo vērtēšanu - gadījumos, ja NĪVKR ir reģistrēta jauna zemes vienība; 10.2. zemes kadastrālo vērtību aktualizāciju, ja NĪVKR reģistrētās kadastrālo vērtību ietekmējošās izmaiņas nepieļauj automātisku vērtības pārrēķinu; 10.3. pēc pasūtītāja pieprasījuma sagatavo kadastrālās vērtēšanas protokolu (2.pielikums), izziņu par zemes kadastrālo vērtību (3.pielikums), izziņu par zemes kadastrālo vērtību nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanai (4.pielikums). 11. Ar NĪ nodokli apliekamo zemes vienību pirmreizējai vērtēšanai vai aktualizācijai nepieciešams saraksts no NĪVKR (ne retāk kā divreiz mēnesī) - "Zemes vienību un zemes vienību daļu saraksts, kurām nepieciešama vērtēšanas datu aktualizācija" (turpmāk tekstā- aktualizācijas saraksts) (5.pielikums). 12. Vērtēšanas speciālists aktualizācijas sarakstā uzskaitītajām zemes vienībām nosaka vērtēšanai nepieciešamos datus un ievada tos NĪVKR vērtēšanas daļā. Aktualizācijas sarakstā vērtētājs atzīmē datumu, kad konkrētās zemes vienības vērtēšanas dati ievadīti vērtēšanas daļā un parakstās. 13. Vērtēšanas speciālists sakārto zemes masveida vērtēšanas materiālus metodisko norādījumu VIII. daļā noteiktā kārtībā un nodod arhīvā. III. Zemes vērtēšanas masveidā darbu izpildes kārtība lauksaimniecības, mežsaimniecības, ūdenssaimniecības vajadzībām izmantojamām zemēm 14. Darbam nepieciešamie materiāli:
15.2. izmantojot atjaunotu LIZ kvalitātes novērtējuma karti vai jaunākos LIZ kvalitātes novērtējuma kartogrāfiskos materiālus, valdošo LIZ novērtējumu ballēs nosaka: 15.2.1. nolasot novērtējumu, kas noteikts LIZ kvalitātes novērtējuma kartē, ja tas ir vienīgais novērtējums, kas attiecas uz vērtējamo zemes gabalu, vai aizņem lielāko daļu no LIZ kopplatības; 15.2.2. valdošo, neveicot detālus aprēķinus, ja zemes vienībā ir vairākas, pēc platības līdzīgas, atšķirīga kvalitatīvā novērtējuma kontūras; 15.2.3. kā ekspertnovērtējumu, salīdzinot ar blakusesošām LIZ kvalitātes kontūrām, ja nav LIZ kvalitātes novērtējuma kartes vai situācija LIZ kvalitātes novērtējuma kartē būtiski atšķiras no situācijas kadastra pārskata kartē vai zemes robežu (situācijas) plānā. 16. Novietojuma koeficientu LIZ nosaka:
16.4. ja nav ceļa, tad nosakot zemes vienības novietojuma un starpgabalainības koeficientus, attālumu rēķina pa iespējamo piebraucamo maršrutu. 17. Ja kadastrālajai teritorijai ir izstrādāta novietojuma zonējuma karte, tad novietojuma koeficentu nolasa no kartes. 18. Zemes īpašuma starpgabalainības koeficientu nosaka Noteikumu 53.punktā noteiktā kārtībā. 19. Meža zemes kadastrālās vērtības noteikšanai izmanto meža zemes novietojuma koeficentu, kas ir iestrādāts vērtēšanas programmā un:
20. Meža zemes vērtības noteikšanai izmanto sekojošus VMD datu bāzes "Meža fonds" datus: 20.1. meža zemes ballhektāru summa; 20.2. jaunaudžu un apmežojumu jaunaudžu vecumā platība; 20.3. jaunaudžu ballhektāru summa; 20.4. jaunaudžu ballhektāru summas samazinājums; 20.5. ar nodokli apliekamās meža zemes platība; 20.6. ar nodokli apliekamās meža zemes ballhektāru summas samazinājums. 21. Aprēķinot meža zemes kadastrālo vērtību tiek ņemti vērā saimnieciskās darbības ierobežojumi (ciršanas ierobežojumi), kas tiek izteikti kā meža zemes ballhektāru summas samazinājums. 22. Nosakot kadastrālo vērtību zemes īpašumiem, kuros ir meža zeme, saskaņā ar Noteikumu 18.punktu, meža zemes ballhektāru summu samazina par: 22.1. jaunaudžu ballhektāru summas samazinājumu; 22.2. ar nodokli apliekamās meža zemes ballhektāru summas samazinājumu. 23. Nosakot kadastrālo vērtību NĪ nodokļa aprēķināšanai, saskaņā ar Noteikumu 18.,23.punktiem, meža zemes ballhektāru summu samazina par:
24. Gadījumos, ja zemes vienībai ir veikta meža inventarizācija, bet dati par meža zemes kvalitatīvo novērtējumu un jaunaudzēm NĪVKR vērtēšanas daļā nav reģistrēti, vērtēšanas speciālists ievada pēc meža zemes kopsavilkuma "Meža zemes novērtējuma kopsavilkums", ko iesniedz zemes īpašnieks (lietotājs) (5.pielikums). 25. Vērtēšanas speciālists salīdzina meža zemes platību "Meža zemes novērtējuma kopsavilkumā" ar meža zemes platību NĪVKR:
27. Ja meža zemes novērtējuma kopsavilkumā norādīts, ka minētais kopsavilkums paredzēts meža zemes kadastrālās vērtības noteikšanai par iepriekšējo taksācijas gadu, tad vērtētājs pārrēķina kadastrālo vērtību nekustamā īpašuma nodoklim. 28. Darba gaitā vērtēšanas speciālists papildina aktualizācijas sarakstu ar zemes kadastrālās vērtības noteikšanai nepieciešamo informāciju:
IV. Zemes vērtēšanas masveidā darbu izpildes kārtība dārzkopības sabiedrību (individuālo augļu dārzu) apbūves zemēm 30. Individuālo augļu dārzu apbūves (dārzkopības sabiedrību) zemes paraugvērtības aprēķinātas saskaņā ar Noteikumiem un ir iestrādātas NĪVKR vērtēšanas daļā. 31. Gadījumos, ja izveidojusies jauna dārzkopības sabiedrība, kurai nav noteikta zemes paraugvērtība, tad:
31.2. aprēķināto paraugvērtību iesniedz NĪVP pārbaudei un iestrādāšanai NĪVKR vērtēšanas daļā. 32. Vērtētājs pēc aktualizācijas saraksta vērtēšanas daļā attiecīgajai zemes vienībai izvēlas atbilstošo paraugvērtību pēc dārzkopības sabiedrības nosaukuma. 33. Zemes vērtību aprēķina automatizēti izvēloties vērtēšanas metodi - "Dārzkopības sabiedrību zemes vērtēšana". V. Zemes vērtēšanas masveidā darbu izpildes kārtība lauku apbūves zemēm 34. Darbam nepieciešamie materiāli:
38.2. NĪVKR reģistrēts zemes applūšanas risks. 39. Kopējais I grupas korekcijas faktoru samazinājums nedrīkst pārsniegt 20%, arī tad, ja konstatēta abu faktoru ietekme. 40. Gadījumos, ja ir jāaktualizē NĪVKR reģistrēta un ar individuālās vērtēšanas veidu novērtēta zemes vienība, tad inženiertehniskā nodrošinājuma koeficents tiek saglabāts tāds, kāds ir noteikts individuālajā vērtēšanas veidā. 41. Vērtētājs darba gaitā papildina aktualizācijas sarakstu, kurā ieraksta:
42. Zemes vērtību aprēķina automatizēti pēc vērtēšanas datu ievades NĪVKR vērtēšanas daļā un vērtēšanas metodes izvēles. Lauku apbūves zemes vērtēšanai izvēlas vērtēšanas metodi "Apbūves zemes (bez zonējuma) vērtēšana" VI. Zemes vērtības noteikšana speciāliem vērtēšanas gadījumiem 43. Speciāliem vērtēšanas gadījumiem SVG-20 (112104- zeme zem lidlaukiem; 091207- atklāto sporta teritoriju zeme), kur zemes vērtības noteikšanai pielieto kadastrālās teritorijas zemes vidējo kadastrālo vērtību, aktualizācijas sarakstā ieraksta aktualizācijas datumu un parakstās. 44. Speciāliem vērtēšanas gadījumiem SVG- 30 (NĪLM grupa- 12 - inženiertehniskās apgādes tīkli un objekti), kur pagalmu zemes kadastrālās vērtības noteikšanai pielieto lauku apbūves zemes vērtēšanu, bet pārējās zemes vienības platībai- kadastrālās teritorijas zemes vidējo kadastrālo vērtību - darbu izpildes kārtība ir kā šo metodisko norādījumu V. nodaļā noteiktā kārtība "Zemes vērtēšanas masveidā darbu izpildes kārtība lauku apbūves zemēm". 45. Speciāliem vērtēšanas gadījumiem SVG- 10 (NĪLM 011204- atsevišķi izdalītas lauksaimniecības servisa uzņēmumu apbūves teritorijas; NĪLM 011205 - atsevišķi izdalītas lauksaimniecības ražošanas apbūves teritorijas; NĪLM grupa 04- Ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde):
vērtēšanā saistīti uzziņas materiāli. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
47. Zemes masveida kadastrālās vērtēšanas lietā iekļauj materiālus par vienu taksācijas periodu un nodod arhīvā reizi gadā pēc taksācijas perioda noslēgšanas (pēc saraksta "Ar NĪ nodokli apliekamo zemes īpašumu, lietojumu un nomu uz valsts vai pašvaldības zemes, pamatsaraksts" nodošanas pašvaldībām), bet ne vēlāk kā līdz 1.februārim. Nekustamā īpašuma vērtēšanas pārvaldes direktors G. Kalniņš
1.pielikums Nekustamā īpašuma lietošanas mērķiem atbilstošās lauku apvidu zemes kadastrālās vērtēšanas metodes
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
termināli | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nosakot apbūves zemes kadastrālo vērtību ar vērtēšanas metodi - apbūves zemes vērtēšana ar homogēnu zonējumu; 1) NĪ lietošanas mērķiem, kur tabulā norādīts SVG - 10, jāpielieto SVG - 15; 2) NĪ lietošanas mērķiem, kur tabulā norādīts SVG - 30, jāpielieto SVG - 35. Nekustamā īpašuma vērtēšanas pārvaldes direktors G. Kalniņš 2.pielikums Nekustamā īpašuma vērtēšanas pārvaldes direktors G. Kalniņš 3.pielikums Nekustamā īpašuma vērtēšanas pārvaldes direktors G. Kalniņš 4.pielikums Nekustamā īpašuma vērtēšanas pārvaldes direktors G. Kalniņš 5.pielikums Nekustamā īpašuma vērtēšanas pārvaldes direktors G. Kalniņš 6.pielikums Nekustamā īpašuma vērtēšanas pārvaldes direktors G. Kalniņš
|