• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Administratīvi teritoriālā iedalījuma projekts ar 102 pašvaldībām. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 26.04.2001., Nr. 65 https://www.vestnesis.lv/ta/id/7724

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Administratīvi teritoriālā iedalījuma projekts ar 33 pašvaldībām

Vēl šajā numurā

26.04.2001., Nr. 65

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

Administratīvi teritoriālā iedalījuma projekts ar 102 pašvaldībām

Projektu izstrādājusi SIA "Sigma serviss", Kurzemes attīstības aģentūra

sadarbībā ar Kuldīgas rajona padomi

 

Ministru kabineta 2001.gada 17.aprīļa sēdē (prot. Nr.18, 23.§) tika nolemts sabiedriskai apspriešanai nodot pašvaldību administratīvi teritoriālā iedalījuma projekta divus variantus. Šodien šie dokumenti - "Latvijas Vēstneša" lasītāju rīcībā.

1. Esošās situācijas raksturojums

Atgūstot valstisko neatkarību, Latvijas valsts mantoja padomju laikā veidoto teritorijas administratīvo iedalījumu, kurš bija pieskaņots kompartijas organizāciju tīkla ērtībām, nevis demokrātijas veicināšanai.

Šodien Latvijā pastāvošais vietējo pašvaldību teritoriālais iedalījums neataino ilgā vēsturiski laikā veidojušos administratīvi teritoriālo struktūru, bet gan iedalījumu, kas balstās uz kolhozu un sovhozu teritorijām.

Pēc neatkarības atgūšanas ir paplašinātas pagastu un pilsētu pašvaldību funkcijas un paaugstināta to patstāvība un atbildība, bet pašvaldību administratīvi teritoriālais iedalījums ar nelielām izmaiņām saglabājies no padomju laika. No tā izriet pretruna starp pārvaldes formu un saturu, jo pārvaldes formu veido vecais teritoriālais iedalījums, bet tās saturu nosaka jaunā pašvaldību kompetence.

Šobrīd Latvijā ir šāds pašvaldību sadalījums pēc iedzīvotāju skaita tajās:

Z1.GIF (59703 BYTES)

Tātad vairums (71%) pašvaldību ir ar iedzīvotāju skaitu zem 2000. Toties kopējais iedzīvotāju skaits, kas dzīvo šajās pašvaldībās, sastāda tikai 15% no visu Latvijas iedzīvotāju kopskaita.

Šāda situācija rada finansu līdzekļu sadrumstalotību starp daudzajām nelielajām pašvaldībām, kas savukārt padara jau tā trūkstošo līdzekļu izmantošanu vēl neracionālāku. Pašvaldības savstarpējo norēķinu apjoms pagājušā gadā sastādīja 5,9 miljonus latu.

Daudzām pašvaldībām to nelielā mēroga dēļ ir maza pašu ieņēmumu bāze. Tā, piemēram, 1999. gadā 33 pašvaldību budžeta ieņēmumi, atskaitot mērķdotācijas nepārsniedza 50 tūkst. latu. Mazajā pašvaldībā nav iespējas koncentrēt finansu līdzekļus. Pašvaldībās, kurās gadā budžeta ieņēmumi bez mērķdotācijām nepārsniedz 100 tūkst. latu, ir lielas problēmas ar investīciju piesaisti, bet tādas pašvaldības mums ir vairāk nekā divi simti. Pašvaldību ienākumi, rēķinot uz vienu iedzīvotāju, dažādās pašvaldībās atšķiras desmit līdz divdesmit reizes.

Pašvaldību sadalījumu grupās atkarībā no pašvaldību ieņēmumiem raksturo šāda diagramma (1999.gada dati):

Z2.GIF (49262 BYTES)

Nelielo pašvaldību pārvaldes izdevumi, rēķinot uz vienu iedzīvotāju, pārsniedz lielāko pašvaldību attiecīgos izdevumus. Tā, piemēram, lauku pašvaldību grupā (rajona pilsētas, novadi, pagasti) ar iedzīvotāju skaitu virs 10 tūkstošiem pašvaldību izdevumi varas un pārvaldes institūcijām sastāda 13,3 Ls/iedz., bet pašvaldību grupā ar iedzīvotāju skaitu mazāku par 700 pašvaldību pārvaldes izdevumi sastāda 24,7 Ls/iedz.

Administratīvajās teritorijās ar nelielu iedzīvotāju skaitu parasti nav pietiekamas savas infrastruktūras pašvaldībām uzticēto funkciju veikšanai. Daļa pašvaldību savas kompetences robežās nav spējīgas nodrošināt savas teritorijas sociāli ekonomisko attīstību. 86% pašvaldību nav izstrādājušas un tiesiski akceptējušas savu teritoriju attīstības plānojumus. Tas kavē investīciju piesaisti, saimniecības pārstrukturēšanu un jaunu darba vietu radīšanu.

Pašvaldībās ar nelielu iedzīvotāju skaitu nav iespējams atdalīt lēmējvaru no izpildvaras. Tas traucē kvalificētas pašvaldības administrācijas izveidi un palielina korupcijas iespējamību.

Pašvaldības, kurās ir tikai daži simti vēlētāju, rodas problēmas pašvaldību vēlēšanu organizēšanā, jo iespējamo politiķu skaits mazapdzīvotā pagastā ir ļoti ierobežots, vēlētāji praktiski paliek bez izvēles iespējām. (To apliecina arī pēdējo pašvaldību vēlēšanu sagatavošanas process.) Mazo pašvaldību politiķiem nav ietekmes nacionālajā politikā, un savukārt valsts politiķiem ir maza interese par notiekošo nelielajās pašvaldībās.

Kā liecina rajonu administratīvo teritoriju izpētes dati, pašvaldības ar mazu iedzīvotāju skaitu nepilda daudzas ar likumu noteiktās funkcijas. Tā, piemēram, 262 pašvaldībās nav izveidoti sociālās palīdzības dienesti, lai gan likums nosaka, ka šādi dienesti jāizveido katrā pašvaldībā. Apkopojot rajonu izpētes projektus, iegūts šāds attēls, kas raksturo pašvaldību veikto funkciju procentuālo īpatsvaru atkarībā no iedzīvotāju skaita tās teritorijā:

Z4.GIF (78220 BYTES)

Latvijas situācija pašvaldību jomā ir specifiska ar to, ka vienai pusei (50%) valsts iedzīvotāju ir tikai viena - vietējā pašvaldība, otrai pusei ir gan vietējā, gan rajona pašvaldība. To var tulkot kā neuzticēšanos un nevienādu attieksmi pret pusi iedzīvotāju un lielāko daļu pašvaldību. Ļoti atšķirīgie pašvaldību lielumi rada iedzīvotājiem nevienlīdzīgas iespējas saņemt pašvaldību pakalpojumus.

Iepriekšminētie apsvērumi uzskatāmi parāda, ka Latvijā ir nepieciešama pašvaldību reforma, veicot mēroga palielināšanu.

2. Problēmas nostādne

 

Teritoriālās pārvaldes sistēmai ir raksturīgi divi būtiski elementi:

1) teritorija, kurā pārvalde tiek realizēta,

2) pārvaldes funkcijas, kas šai teritorijā tiek veiktas.

Latvija vēsturiski ir pieredzējusi daudz dažādu pārvaldes sistēmu. Pārsvarā tās ir bijušas svešu varu veidotas. Pēc neatkarības atgūšanas valstī iedibināja demokrātisku teritoriālo pārvaldi. Bijušo ciema padomju teritorijās ievēlēja vietējās pašvaldības. Tām tika uzticētas jaunas funkcijas un piešķirta nozīmīga patstāvība. Vecā formā tika ielikts jauns saturs. Pārskatā "Par tautas attīstību Latvijā. 1999" tas ir novērtēts šādi:

"Valdības aparāts 90. gados piedzīvojis intensīvas reformas, turpretī vietējo pašvaldību un rajonu pašvaldību līmenī joprojām saglabājas no padomju laika mantota fragmentēta administratīva struktūra ar 26 rajoniem un 473 pagastiem. Tāds teritoriāls iedalījums nav efektīvs. Tā izveides pamatā bija ideoloģiski apsvērumi un komunistiskās partijas organizāciju tīkls, nevis ekonomiski un demokrātiski principi."

Tātad administratīvi teritoriālās reformas (ATR) nepieciešamību nosaka pretruna starp pārvaldes veco formu (teritoriālo iedalījumu) un jauno saturu (pašvaldību kompetenci).

Atbilstoši Administratīvi teritoriālās reformas likumam reformas mērķis ir izveidot ekonomiski attīstīties spējīgas administratīvās teritorijas un pašvaldības, kas nodrošinātu kvalitatīvus pakalpojumus iedzīvotājiem.

Reformas svarīgākais jautājums ir par mērogu:

Kādam jābūt pašvaldības mērogam, lai pašvaldība būtu demokrātiska un reizē arī ekonomiski efektīva?

Meklējot atbildi uz šo jautājumu, par analīzes sākuma jeb atskaites punktu ir jāpieņem pašvaldību funkcijas, jo tās visbūtiskāk ietekmē pašvaldību struktūru. Gadījumos, ja pašvaldības veic neliela apjoma un nenozīmīgas funkcijas, tās teritoriāli un institucionāli ir jāveido pavisam citādāk nekā tad, ja to kompetencē ir atbildīgi pienākumi.

Likumdošanas aktos Latvijas vietējām pašvaldībām noteikti būtiski uzdevumi. No demokrātijas viedokļa tas ir nozīmīgs ieguvums. Nav arī bijuši publiski paziņojumi, ka vietējo pašvaldību kompetence būtu jāsamazina. Tāpēc ir pilnīgi pamatoti uzskatīt, ka sabiedrība sagaida, ka vietējās pašvaldības ir stipras un tās veic nozīmīgus uzdevumus sabiedrības pārvaldes jomā.

Daudz sarežģītāka situācija ir ar reģionālo pārvaldi, jo gan politiski, gan sabiedriski šis jautājums ir samērā neskaidri definēts.

 

 

3. Pašvaldību mēroga ekonomiskais aspekts

Katra pašvaldība savā teritorijā veic daudz svarīgu funkciju iedzīvotāju vajadzību apmierināšanai. Šo funkciju izpilde realizējas kā pašvaldības finansiāli saimnieciska darbība savā teritorijā. Pašvaldības ieņēmumus veido likumos noteiktie nodokļu atskaitījumi, dotācijas no pašvaldību finansu izlīdzināšanas fonda, valsts budžeta dotācijas, kā arī pašvaldību finansiālās un saimnieciskās darbības rezultātā gūtie ienākumi. Pašvaldības izdevumi paredzēti vienīgi pašvaldības funkciju izpildei.

Pašvaldības funkcijas ir iedalāmas divās grupās:

1) pastāvīgās, kas definētas likumā "Par pašvaldībām";

2) nosacīti mainīgās, kurās ietilpst funkcijas, kas nepieder pirmajai grupai un kuras ir definētas citos likumos, vai kuras likumīgā kārtībā uz laiku nodotas vai deleģētas pašvaldībām, kā arī pašvaldību brīvprātīgās iniciatīvas.

Projektā ir analizēta katra pastāvīgā funkcija atsevišķi.

Organizēt iedzīvotājiem komunālos pakalpojumus (ūdensapgāde un kanalizācija; siltumapgāde; sadzīves atkritumu apsaimniekošana; notekūdeņu savākšana, novadīšana un attīrīšana) neatkarīgi no tā, kā īpašumā atrodas dzīvojamais fonds.

Šī ir izteikta saimnieciska funkcija. Jo lielākā apjomā to veic, jo relatīvi mazākas ir izmaksas, rēķinot uz vienu vienību. Lai izveidotu modernas attīrīšanas iekārtas, ir nepieciešamas lielas investīcijas, un, lai tās apmaksātu, nepieciešams liels izmantošanas apjoms. Apdzīvotai vietai ar 10 000 edzīvotāju skaitu nepieciešamais kapitāllīdzekļu apjoms attīrīšanas iekārtu uzbūvēšanai ir robežās no 1 līdz 2 miljoniem latu. Kā rāda pasaules prakse, atkritumu šķirošana ir ekonomiski izdevīga, ja apkalpojamās teritorijas iedzīvotāju skaits ir vairāki desmiti tūkstošu, bet pārstrāde - ja vairāki simti tūkstošu.

Gādāt par savas administratīvās teritorijas labiekārtošanu un sanitāro tīrību (ielu, ceļu un laukumu būvniecība, rekonstruēšana un uzturēšana; ielu, laukumu un citu publiskai lietošanai paredzēto teritoriju apgaismošana; parku, skvēru un zaļo zonu ierīkošana un uzturēšana; industriālo atkritumu savākšanas un izvešanas kontrole; pretplūdu pasākumi; kapsētu un beigto dzīvnieku apbedīšanas vietu izveidošana un uzturēšana).

Arī šī ir saimnieciska funkcija, pie kuras darbojas tas pats iepriekš minētais princips - izpilde ir ekonomiska, ja darbu apjoms ir liels.

Kā rāda rajonu izpētes projekti, tad tādu specifisku funkciju kā klaiņojošu dzīvnieku izķeršanu un beigtu dzīvnieku apbedīšanu mazas pašvaldības veic reti, jo pie maza mēroga tādi atgadījumi ar dzīvniekiem notiek reti, bet, ja notiek, tad nav piemērotu līdzekļu.

Noteikt kārtību, kādā izmantojami publiskā lietošanā esošie meži un ūdeņi, ja likumos nav noteikts citādi.

Tā ir administratīva funkcija.

Gādāt par iedzīvotāju izglītību (iedzīvotājiem noteikto tiesību nodrošināšana pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības iegūšanā; pirmsskolas un skolas vecuma bērnu nodrošināšana ar vietām mācību un audzināšanas iestādēs; organizatoriska un finansiāla palīdzība ārpusskolas mācību un audzināšanas iestādēm un izglītības atbalsta iestādēm u.c.).

Izglītības nodrošināšana ir viena no svarīgākajām pašvaldības funkcijām. Nodrošināt izglītību pašvaldībai pirmkārt nozīmē uzturēt vispārējas izglītības, pirmskolas un ārpusskolas mācību iestādes.

Ja pašvaldības teritorijā ir vidusskola vai ģimnāzija, tad tās klātbūtne aktivizē sabiedrisko dzīvi, jo vidusskola nozīmē daudzu speciālistu (pedagogu) ar augstāko izglītību klātbūtni un vairāku simtu rosīgu jauniešu darbošanos. Ja bērni varēs iegūt labu vidējo izglītību savā pašvaldības teritorijā, tad tas pozitīvi ietekmēs iedzīvotāju izvēli dzīvot šajā teritorijā.

Uzdevums nodrošināt vidējo vispārējo izglītību nozīmē, ka pašvaldībai ir jābūt spējīgai uzturēt savu vidusskolu vai ģimnāziju.

Atbilstoši MK noteikumiem Nr.463 "Noteikumi par valsts vispārējās vidējās izglītības standartu", lai vidējā izglītība būtu kvalitatīva, vēlams, ka vidusskolas klasēs būtu 4 apmācību programmu virzieni (vispārizglītojošais; humanitārais un sociālais; matemātikas, dabaszinību un tehnikas; profesionālais). Ņemot vērā, ka vidusskolā ir 3 klases un pieņemot, ka katrā klasē ir minimālais skolēnu skaits - 15 (komplektācijas norma 15 - 34 skolēni), iegūstam, ka lai veidotos apstākļi kvalitatīvas vidējās izglītības ieguvei, ir nepieciešami 3x4x15 = 180 skolēni vidusskolas klasēs.

Zinot to, ka pēc statistikas Latvijā vidēji uz 45 iedzīvotājiem ir viens vidusskolnieks, iegūstam, ka vidusskolas pastāvēšanai vēlams 180x45=8100 iedzīvotāju. Šāds iedzīvotāju skaits rada iespējas vietējai pašvaldībai uzturēt savu vidusskolu un nodrošināt kvalitatīvu vidējo izglītību.

Ja pašvaldības teritorija apvieno mazpilsētu un vairākus pagastus un tajā ir pietiekams skolēnu skaits, pašvaldība var izveidot savu skolu tīklu, kad nelielajās apdzīvotās vietās ir bērnudārzi un sākumskolas, lielākajos centros - pamatskolas, bet pilsētiņā vidusskola vai pat ģimnāzija. Tas nodrošinātu kvalitatīvu apmācību, skolēniem pārejot no zemāka līmeņa uz augstāku.

Ja pašvaldībā ir minētais iedzīvotāju skaits, tad tai ir racionāli uzturēt savu mūzikas, mākslas, sporta skolu un citas ārpusskolas mācību iestādes, organizēt daudzveidīgu un kvalitatīvu pieaugušo izglītību, kā arī izveidot savu skolu valdi.

Rūpēties par kultūru un sekmēt tradicionālo kultūras vērtību saglabāšanu un tautas jaunrades attīstību (organizatoriska un finansiāla palīdzība kultūras iestādēm un pasākumiem, atbalsts kultūras pieminekļu saglabāšanai u.c.).

Neatkarīgi no iedzīvotāju skaita pašvaldības teritorijā iedzīvotāju vēlmju dažādība nodarboties ar kultūras jaunradi vai apmeklēt kultūras iestādes un pasākumus ir vienlīdz apjomīga gan lielās, gan mazās pašvaldībās.

Toties iespēja organizēt plašāku pasākumu dažādību lielākā pašvaldībā ir lielāka. Arī finansiālie izdevumi lielākās pašvaldībās būs relatīvi mazāki, jo vienu un to pašu inventāru un iekārtas varēs izmantot lielāks iedzīvotāju skaits.

Nodrošināt veselības aprūpes pieejamību, kā arī veicināt iedzīvotāju veselīgu dzīvesveidu.

Veselības aprūpe ir finansiāli dārga. Pie lielāka iedzīvotāju skaita ir iespējams organizēt racionālāku dārgu medicīnisko iekārtu izmantošanu, palielināt augsti kvalificētu medicīnas darbinieku noslodzi, tādējādi celt veselības aprūpes kvalitāti un samazināt izdevumus. Kā rāda rajonu izpētes projektu ietvaros veiktās aptaujas, tad iedzīvotāji vairāk vadās no tā, vai veselības aprūpe ir kvalitatīva, nekā no tā, cik tālu ārstniecības iestāde atrodas. Vienlaikus tas nenozīmē mazo feldšeru punktu likvidāciju. Tieši otrādi - augstas kvalifikācijas medicīniskais personāls ir jāatslogo, veicot primāro veselības aprūpi daudzās ambulancēs.

Veselīga dzīvesveida organizēšanā lielākai pašvaldībai ir lielākas iespējas gan no pasākumu dažādības viedokļa, gan no to izmaksām (līdzīgi kā 5.funkcijas gadījumā). Pie lielāka iedzīvotāju skaita ir vieglāk dibināt dažādus sporta un citu brīvā laika aktivitāšu klubus.

Nodrošināt iedzīvotājiem sociālo palīdzību (sociālo aprūpi) (sociālā palīdzība maznodrošinātām ģimenēm un sociāli mazaizsargātām personām, veco ļaužu nodrošināšana ar vietām pansionātos, bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu nodrošināšana ar vietām mācību un audzināšanas iestādēs, bezpajumtnieku nodrošināšana ar naktsmītni u.c.).

Sociālo palīdzību, ko realizē naudas sadalīšanas forma, vienlīdz labi var veikt gan liela, gan maza pašvaldība. Toties kvalificētas sociālās palīdzības veikšanai ir nepieciešami dažādu profesiju sociālie darbinieki. Mazām pašvaldībām nelielā apjomā tādus darbiniekus ir finansiāli neizdevīgi algot, kā arī grūti atbilstoši noslogot. Rajonu izpētes projekti rāda, ka veco ļaužu pansionātus, sociālās aprūpes centrus, bezpajumtnieku naktsmītnes parasti organizē lielākas pašvaldības (ar iedzīvotāju skaitu virs 4000), mazākās to neveic vai pērk šos pakalpojumus no citām pašvaldībām. Kā, piemēram, Kandavas pieredze rāda, pašvaldība spēja izveidot sociālās palīdzības centru, kad pašvaldības iedzīvotāju skaits reformas rezultātā no 3947 palielinājās uz 8689.

Kārtot aizbildnības, aizgādnības un adopcijas lietas, kā arī ar audžuģimenēm saistītos jautājumus.

Šie ir tiesiski un sociāli sarežģīti pienākumi, kurus var veikt tikai augsti kvalificēti speciālisti. Mazām pašvaldībām ir problēmas attiecīgu darbinieku sameklēšanā un arī atalgošanā, tāpēc bieži vairākas mazas pašvaldības to veic kopīgi.

Sniegt palīdzību iedzīvotājiem dzīvokļa jautājumu risināšanā.

Ja arī dzīvojamo māju privatizācijas process būs sekmīgi pabeigts, pašvaldībai būs jāuztur savs dzīvokļu fonds, lai sniegtu sociāli neaizsargāto iedzīvotāju grupām palīdzību dzīvokļu jautājumos. Pie lielāka iedzīvotāju skaita labāk izlīdzinās vajadzības varbūtība pēc šādiem dzīvokļiem un līdz ar to šo dzīvokļu izmantošana, kā rezultātā samazinās uzturēšanas izmaksas.

Sekmēt uzņēmējdarbību attiecīgajā administratīvajā teritorijā, rūpēties par bezdarba samazināšanu.

Pašvaldībai ir ļoti izdevīgi, ja tās teritorijā ir daudz un dažādu veidu uzņēmumi, jo tāda situācija izlīdzina sociālos un ekonomiskos riskus un stabilizē pašvaldības ieņēmumus. Pieņemsim, ja pagastā (kā tas ir samērā bieži) ir tikai viena koku zāģētava un kokmateriālu eksportā iestājas krīze, tad sekas uzreiz jūt gan pašvaldības iedzīvotāji, gan pašvaldības budžets.

Uzņēmējdarbībā mērogam ir ļoti liela nozīme gan no jau minētā riska izlīdzināšanas faktora, gan no ražošanas investīciju piesaistes. Uzņēmumi veidosies tur, kur būs attīstīta tehniskā infrastruktūra, kur būs atbilstoši darbaspēka resursi.

Daudzas lauku pašvaldības cer uz tūrisma attīstību savās teritorijās, bet bieži vien šis biznesa veids neattīstās tāpēc, ka viena pašvaldība mazā mēroga dēļ nespēj piedāvāt plašu (vairāku dienu) programmu un kvalitatīvus pakalpojumus.

Lielāku pašvaldību iespējas uzņēmējdarbības veicināšanā ir daudz lielākas nekā mazajām. Tām ir vieglāk pamatot projektus, piesaistīt investīcijas un saņemt kredītus. Tās parasti izveido biznesa informācijas un konsultāciju centrus. Nelielām pašvaldībām praktiski nav instrumentu uzņēmējdarbības veicināšanai un bezdarba samazināšanai. Rajonu izpētes projektos šī funkcija parādās kā visvairāk neveikta funkcija pagastos.

Izsniegt atļaujas un licences uzņēmējdarbībai, ja tas paredzēts likumos.

Administratīva funkcija.

Gādāt par sabiedrisko kārtību, apkarot žūpību un netiklību.

Savu īpašo ieguldījumu sabiedriskās kārtības nodrošināšanā vietējā pašvaldība var realizēt, izveidojot municipālo policiju. Vairumam pagastu municipālās policijas nav, jo nelielajās pašvaldībās municipālās policijas uzturēšana ir relatīvi dārga.

Saskaņā ar attiecīgās pašvaldības teritorijas plānojumu noteikt zemes izmantošanas un apbūves kārtību.

Likums "Par pašvaldībām" nosaka, ka, pildot savas funkcijas, pašvaldībai ir pienākums izstrādāt teritorijas attīstības plānu. Tas ir diezgan komplicēts pienākums, kas svarīgs pašvaldības attīstībai. Plānošanu pašvaldībā būtu jāveic regulāri, nevis kā vienreizēju pasākumu. Visiem nozīmīgiem teritorijas izmantošanas un apbūves pasākumiem ir jābūt saskaņotiem ar teritorijas attīstības plānu.

Rajonu izpētes projektos konstatēts, ka mazās pašvaldībās parasti attīstības plānošanu pastāvīgi un patstāvīgi neveic, bet vairumā gadījumu to nodod specializētajām firmām kā vienreizēju pasūtījumu.

Pārzināt būvniecību attiecīgajā administratīvajā teritorijā.

Būvniecības pārzināšanu var realizēt tikai ar atbilstošu speciālistu līdzdalību, jo process ir komplicēts. Pagastos būvniecības procesi nav tik bieži, tur arī nav viegli atrast atbilstošas kvalifikācijas speciālistus, tāpēc pagasti parasti vienojas par kopējas būvvaldes izveidošanu. Lielākās pašvaldības veido savas būvvaldes.

Veikt civilstāvokļa aktu reģistrāciju.

Tieslietu ministrijas metodiski vadīts un stingri reglamentēts reģistrācijas darbs, kuru vienlīdz labi iespējams veikt gan lielā, gan mazā pašvaldībā.

Savākt un sniegt valsts statistikai nepieciešamās ziņas.

Uzskaites darbs, ko vienlīdz labi var veikt gan lielās, gan mazās pašvaldības.

Organizēt tiesu piesēdētāju vēlēšanas un veikt nepieciešamos pasākumus vietējās pašvaldības domes (padomes) vēlēšanās.

Vēlēšanu procesu koordinē Centrālā vēlēšanu komisija, tāpēc nav konstatētas atšķirības tā izpildē atkarībā no pašvaldības mēroga. Attiecībā uz tiesu piesēdētāju vēlēšanām vietējo pašvaldību mazais mērogs ir būtisks šķērslis šo vēlēšanu organizēšanai.

Piedalīties civilās aizsardzības pasākumu nodrošināšanā.

Pašvaldības šo funkciju realizē savu iespēju robežās, īpašu prasību tā izpildē nav, jo atbildību par to uzņemas valsts institūcijas (Iekšlietu ministrija).

Organizēt sabiedriskā transporta pakalpojumus.

Šo funkciju, kaut arī tā noteikta kā rajonu pašvaldību funkcija, realizē lielākās vietējās pašvaldības, visbiežāk pilsētu un novadu pašvaldības.

Veikt attiecīgajā administratīvajā teritorijā dzīvojošo bērnu uzskaiti.

Īstenot bērnu tiesību aizsardzību attiecīgajā administratīvajā teritorijā.

Šie ir jauni vietējo pašvaldību pastāvīgi pienākumi, kas aktualizējušies pēc pēdējā laika pārkāpumiem bērnu tiesību aizsardzības jomā. Vēl nav bijusi prakse, tāpēc grūti spriest, kā pašvaldības mērogs ietekmēs to izpildes apjomu un kvalitāti.

Veicot kopsavilkumu par funkciju izpildi atkarībā no pašvaldības lieluma (iedzīvotāju skaita), var konstatēt, ka lielāka mēroga pašvaldībās ir iespēja veikt lielāku funkciju apjomu, labākā kvalitātē nekā mazajās, un izmaksu ziņā arī lētāk.

Ja reforma netiek veikta, saglabājas situācija, ka dažādās teritorijās iedzīvotājiem būs dažādas kvalitātes un apjoma pakalpojumi atkarībā no pašvaldības mēroga. Kad pašvaldību lielums iedzīvotāju skaita ziņā pārsniedz 5000, tad pašvaldību administratīvās kapacitātes atšķirības samazinās.

4. Pašvaldību mēroga demokrātiskais aspekts

Vietējā pašvaldība ir iedzīvotājiem vistuvākā vara. Iedzīvotāji sagaida, ka vietējā pašvaldība nodrošinās saikni ar iedzīvotājiem un savas kompetences ietvaros risinās jautājumus atbilstoši sabiedrības interesēm.

Pašvaldību sistēmas demokrātiskums tiek nodrošināts, ja:

• iedzīvotājiem ir tiesības vēlēt un tikt ievēlētiem pašvaldību lēmējinstitūcijā,

• iespējams iegūt informāciju par pašvaldības darbību,

• ir iespējams ietekmēt pašvaldības darbību,

• ir iespēja saņemt likumā noteiktos pašvaldību pakalpojumus.

Mūsu valstī ievēlējamības princips realizējas neatkarīgi no tā, cik liela ir administratīvā teritorija un cik liels tās iedzīvotāju skaits. Tā ir konstitucionāla norma, un pašvaldības mērogs to nemaina. Cits būtisks jautājums, kas saistās ar pašvaldību vēlēšanām, ir tas, kādu pārstāvniecības kārtību vēlēšanas nodrošina. Šobrīd pastāvošo situāciju var raksturot kā ļoti nevienmērīgu. Tā, piemēram, Rīgā, kur uz 788 283 iedzīvotājiem ir 60 deputāti, pārstāvniecības norma ir viens deputāts uz 13 138 iedzīvotājiem, bet Alūksnes rajona Kalncempju pagastā, kur uz 357 iedzīvotājiem ir 7 deputāti, pārstāvniecības norma ir 51, t.i. 258 reizes lielāka nekā Rīgā. Šī piemēra sakarā varētu būt iebildums, ka tiek salīdzinātas pilsētas un lauku pašvaldības, tāpēc salīdzināšanai paņemsim citu pagastu, piemēram, Bauskas rajona Iecavas pagastu, kur uz 9094 iedzīvotājiem ir 11 deputāti (pārstāvniecības norma 828). Tas nozīmē, ka pārstāvniecības norma Iecavas pagastā ir 16 reizes zemāka nekā Kalncempju pagastā. Pārstāvniecības normu atšķirības būtu iespējams novērst, samazinot iedzīvotāju skaita atšķirības pašvaldību teritorijā.

Veidojot jaunas - lielākas administratīvas teritorijas, īpaši aktuāls kļūst jautājums par bijušo pagastu (pilsētu) pārstāvniecību apvienotās pašvaldības lēmējinstitūcijā. Iedzīvotājiem ir bažas, ka, ņemot vērā viņu pagasta iedzīvotāju nelielo īpatsvaru, viņiem nebūs nekādas teikšanas apvienotajā pašvaldībā.

Ja šo jautājumu atrisina, tad iespējams būtiski samazināt pretestību ATR. Projektā tiek piedāvāts konkrēts šīs problēmas risinājums.

Iespēja iegūt informāciju par pašvaldības darbu ir vairāk atkarīga no tiesiskās sistēmas sakārtotības, nevis no pašvaldības mēroga. No vienas puses, tīri tehnisku apstākļu dēļ sekot pašvaldības darbībai mazākā mērogā ir vieglāk nekā lielā, bet, no otras puses, ja pašvaldība ir liela, tad tās darbībai uzmanību pievērš daudz lielāks masu mediju skaits un to sekošanas līmenis ir analītiskāks un dziļāks nekā neliela mēroga gadījumos. Turklāt lielāku pašvaldību gadījumā ir lielākas iespējas nevalstisko organizāciju veidošanai un to ietekmei uz pašvaldības darbību. Nevalstiskās organizācijas ir ļoti laba forma, kā demokratizēt sabiedriskos procesus, jo tādējādi ne tikai deputātiem, bet ļoti daudziem cilvēkiem ir iespēja iesaistīties aktuālu jautājumu risināšanā. Bez tam sabiedriskā organizācija ir daudz respektablāks spēks nekā indivīds.

Spēja ietekmēt pašvaldības darbību (te domāts periods pēc ievēlēšanas), lai tās atbilstu vairuma iedzīvotāju interesēm, nav viennozīmīgi saistīts ar pašvaldības teritorijas lielumu vai iedzīvotāju skaitu tajā. Ja varas tuvumu vērtē kā apstākli, cik tālu jādodas, lai tiktu pie vēlētiem vietējās varas pārstāvjiem, un cik sarežģīta ir procedūra, lai pie viņiem nokļūtu, tad pie lieliem mērogiem vara ir fiziski tālāk nekā pie maziem. Bet, kā rāda rajonu izpētes projekti, tad iedzīvotāji tikai 3 - 10 % gadījumu meklē pašvaldības deputātus. Vairumā gadījumu viņiem ir nepieciešami pašvaldības darbinieki, kas uzklausa un risina viņu problēmas. No šī apsvēruma darbinieki ir vienlīdz pieejami kā lielās, tā mazās pašvaldībās. Iedzīvotājiem, kas pieraduši pie nelielām pašvaldībām (pamatā lauku iedzīvotāji), liekas, ka mazākas pašvaldības ir demokrātiskākas par lielajām. Jautājumu risināšana nelielā pašvaldībā bieži vien ar izrunāšanos arī beidzas, jo mazai pašvaldībai un līdz ar to tās politiķiem nav tāda ietekmes un iespēju kā lielākām pašvaldībām.

Savukārt lielāko pašvaldību iedzīvotāji pašvaldības darbības ietekmēšanai izmanto ne tik daudz tiešas kontaktēšanās metodi, cik citas aktivitāšu formas, kā, piemēram, presi, nevalstiskās organizācijas, piketus u.c. Tātad pašvaldības mērogs nosaka metodes, kuras iedzīvotāji izvēlas pašvaldības ietekmēšanai, bet tas nenozīmē demokrātijas samazināšanos līdz ar mēroga palielināšanos.

Iedzīvotāju tiesību nodrošinājums par pašvaldību kompetencē esošajiem jautājumiem vērtējams gan pēc apjoma, kādā pakalpojumi tiek nodrošināti, gan pēc kvalitātes, kādā tie tiek realizēti. Sociāli taisnīgi būtu, ja iedzīvotāji varētu vienādā apjomā un kvalitātē izmantot tiesības un saņemt pakalpojumus, ko sniedz vietējās pašvaldības neatkarīgi no tā, kurā pašvaldības teritorijā viņi dzīvo. Pirmo lielāko atšķirību rada tas, ka vienai pusei Latvijas iedzīvotāju (republikas pilsētās) ir tikai viena pašvaldība - vietējā, bet otrai - divas, t.i. vietējā un rajona. Tas nozīmē, ka vienai daļai ir lielākas tiesības savā pašvaldībā atrisināt lielāku jautājumu klāstu nekā otrai.

Otra atšķirība izriet no tā, ka lielāka mēroga pašvaldībās iedzīvotājiem ir iespējas saņemt lielāku pakalpojumu klāstu labākā kvalitātē. ATR viens no uzdevumiem ir izlīdzināt šīs atšķirības. Lielākās pašvaldībās ir lielākas iespējas nodalīt lēmējvaru no izpildvaras un līdz ar to izveidot profesionālu administrāciju. Iedzīvotājiem varētu būt bažas, ka, veidojot lielākas pašvaldības, pakalpojumi attālināsies no iedzīvotājiem, un tas būtu ekvivalents kvalitātes zudumam. Bet tas ir nepareizs priekšstats (bieži vien no ieinteresēto grupu puses veidots priekšstats), jo apvienošanās, lai izveidotu kopīgu lēmējinstitūciju un kopīgu saimniecisko darbību, nenozīmē pakalpojumu centru attālināšanos. Tieši otrādi - centru var būt vairāk nekā pirms reformas.

Rezumējot iepriekš apskatīto, var secināt, ka pašvaldības mērogs nav pamats, lai apgalvotu, ka pie viena mēroga pašvaldība ir demokrātiska, bet pie cita - ne. Bet ir daži būtiski sociālpsiholoģiski momenti, ar kuriem jārēķinās, veicot reformas. Pirmkārt, tā ir sabiedrības pretestība pastāvošās, ierastās kārtības grozīšanai. Tas nekas, ka esošā sistēma nav pati pilnība (piemēram, tagadējais pagasts ir bijušā kolhoza vai sovhoza teritorija) vai ir tālu no tās, no sociālpsiholoģiskā aspekta slikti ir tas, ka tiek veiktas tik būtiskas izmaiņas. Nerunājot par valsts ārējo robežu mainīšanu, arī iekšējo administratīvo teritoriju robežu grozīšanu cilvēki uztver kā stabilitātes apdraudējumu. Administratīvās robežas savos prātos cilvēki ir novilkuši daudz stingrāk, nekā tās pastāv reālajā darbībā.

Otrkārt, cilvēkiem patīk, ka lietas var lemt un risināt uz vietas. Viņiem liekas, ka liela pašvaldība nenodrošinās saikni ar iedzīvotājiem. Vietējās pašvaldības pastāvēšana noteiktā mērogā uztur lokālo identitāti attiecīgajā teritorijā. Ja pagastā vairs nebūs vietējās pašvaldības, tad cilvēki to uztvers kā pagasta likvidāciju, kā vietējās identitātes apdraudējumu, neskatoties uz to, ka apvienot pagastus vienā pašvaldībā nenozīmē likvidēt pagastu kā teritoriālu vienību.

Treškārt, Latvijā situāciju dara smagāku tas, ka vēsturiski īsā periodā bijušas daudzas administratīvas teritorijas. Un šīs reformas vienmēr kalpojušas varas nesēju ērtībām, nevis sabiedrības interesēm. Latvijā ilgstoši vara tautai bija sveša. Šī realitāte ir pārtapusi sindromā, kurš izpaužas tādējādi, ka pat pret tautas pašas demokrātiski vēlētu varu vairumā gadījumu sabiedrība turpina izturēties kā pret svešu. Bez tam sabiedrībā ir noturīgs viedoklis par to, ka cits (cits pagasts) noteikti ir svešinieks vai gandrīz naidnieks. Tāpēc apvienošanās process ir bīstams, jo par vietējo likteņiem sāks lemt naidīgi svešinieki.

Ceturtkārt, cilvēki maz saskata un viņus maz interesē reformas rezultāti ilgākā laika posmā, viņi vēlas redzēt augļus uzreiz. Diemžēl administratīvās reformas ieguvumi ir jūtami tikai pēc vairākiem gadiem.

Sabiedrību nevajadzētu traumēt ar biežām reformām. Tā kā reformas ir ļoti dārgas un grūti realizējams pasākums, reformas uzdevumi jāvērtē no iespējami tālākas perspektīvas. Reforma jāveic maksimāli īsā laikā, koncentrējot līdzekļus un pūles.

Būtībā cilvēkus baida nevis lielāka mēroga pašvaldības, bet gan pārmaiņas. Tāpēc, veicot reformu, ir jāveic rūpīgs izskaidrošanas darbs par to, kas un kā notiks.

5. Jaunu vietējo pašvaldību administratīvo teritoriju

veidošanas kritēriji

Administratīvi teritoriālās reformas likums nosaka divu veidu kritērijus.

Viens ir reformas vērtēšanas nepieciešamības kritērijs (10. pants), bet otrs - novadu veidošanas kritērijs (7. pants).

Pirmais ir:

1) pašvaldības teritorijas ilglaicīga attīstība;

2) finansu ieņēmumu bāze;

3) pašvaldības funkciju veikšanai nepieciešamā infrastruktūra;

4) iedzīvotāju skaits;

5) pašvaldību ekonomiskā, ģeogrāfiskā un vēsturiskā vienotība;

6) pašvaldības pakalpojumu sasniedzamība;

7) citi nosacījumi pēc rajona padomes priekšlikuma.

Saskaņā ar likumu novadu veidošanas kritērijus ir jāformulē rajonu izpētes projektos.

Apkopojot minētos projektus, dominē šādi kritēriji:

• Iedzīvotāju skaits novadā.

• Nozīmīgu sociāli-ekonomisko centru esamība novadā.

• Iespēja izveidot nepieciešamo satiksmi.

• Teritorijas ģeogrāfiskā vienotība.

• Iedzīvotāju un teritorijas kultūrvēsturiskā vienotība.

• Apdzīvojuma struktūra.

• Novada teritorijas ilglaicīgas attīstības spēja.

• Pašvaldību kopējā infrastruktūra.

• Pašvaldības funkciju veikšanai nepieciešamā infrastruktūra.

• Pašvaldību ekonomiskā vienotība.

• Pašvaldības spēja uzturēt vidusskolu.

• Pašvaldības ieņēmumu bāze.

• Pašvaldības pārvaldes izdevumu lielums;

• Iedzīvotāju viedoklis par reformu un iespējamiem apvienošanās partneriem.

• Iedzīvotāju kustība, izmantojot pakalpojumus.

• Pašvaldības pakalpojumu sasniedzamība.

• Pakalpojumu koncentrācijas vietas.

• Novada pašvaldības finansiāli ekonomiskā patstāvība un spēja piesaistīt investīcijas un kredītus.

• Pašvaldību sadarbība.

• Pašvaldības administratīvā kapacitāte (nepieciešamība un spēja kvalitatīvi veikt visas pašvaldību funkcijas, projektu spēja).

• Spēja nodalīt lēmējvaru no izpildvaras.

• Pašvaldību vērtējums par reformu un iespējamiem apvienošanās partneriem.

• Minimālas pilsētu un pagastu robežu izmaiņas, veidojot novadus.

• Novada līdzvērtība sadarbībai ar ārzemju partneriem.

Tā kā šeit minētie kritēriji ir projektos minēto kritēriju mehāniska summa, tie savstarpēji pārklājas un viens otru zināmā mērā atkārto.

Izteikti integrējošs rādītājs ir iedzīvotāju skaits pašvaldībā. Kā to parādīja pašvaldības mēroga ekonomiskā analīze, tad daudzi rādītāji ir atkarīgi no iedzīvotāju skaita, un faktiski visos gadījumos izdevīgi, ja pašvaldībā ir lielāks iedzīvotāju skaits. Pie liela iedzīvotāju skaita, kad pārvaldes struktūra kļūst sarežģīta, iestājas zināms piesātinājums. Latvijā tik lielu pašvaldību, izņemot Rīgu, nav.

Ņemot vērā, ka izglītības nodrošināšana ir viens no vissvarīgākajiem vietējās pašvaldības pienākumiem vietējās sabiedrības priekšā, tad, pamatojoties uz argumentiem, kas izklāstīti 2. nodaļā pie pašvaldību funkciju analīzes, vēlams, lai pašvaldībai būtu apstākļi savas vidusskolas uzturēšanai. Tas nozīmē, ka teritorijā būtu jābūt ne mazāk par 8100 iedzīvotājiem, ja mēs vēlamies, lai šajā skolā būtu plašas un kvalitatīvas apmācības iespējas. Ja pieļaujam, ka lauku vidē varētu būt vidusskolas, kurām grūti nodrošināt 4 programmas vidusskolas klasēs un to skaitu samazinām uz pusi (tādējādi arī samazinot apmācības kvalitāti), tad prasības pēc iedzīvotāju skaita pašvaldībā samazinātos uz pusi. Bet tai pašā reizē jārēķinās, ka tieši lauku vidē pārsvarā ir nelabvēlīgas demogrāfiskās tendences - iedzīvotāju dabiskais pieaugums ir negatīvs, kā arī to, ka iedzīvotāju vecuma struktūrā dominē vecāku gadu cilvēki. Lai kompensētu minētos riskus, būtu pareizi nosacījumu par iedzīvotāju skaitu no 4050 palielināt līdz 5000.

Tāpēc kā pamatkritērijs tiek noteikts minimālais iedzīvotāju skaits pašvaldības teritorijā, un tas ir 5000.

Ja teritorijas vidējais iedzīvotāju blīvums ir 50 cilvēku uz kvadrātkilometru, tad ir nepieciešama teritorija ar platību 100 km2, ja blīvums ir 5 cilv./ km2, tad 1000 km2. Salīdzinājumam Latvijas lielākā - Dundagas - pagasta platība ir 554 km2.

Bez jau minētajiem pozitīvajiem faktoriem, kas izriet no iedzīvotāju skaita palielināšanās, būtu vēl jāatzīmē tas, ka, palielinoties iedzīvotāju skaitam vietējās pašvaldībās, teritorijā palielinātos ekonomisko un sociālo resursu dažādība un daudzums, pašvaldība kvalitatīvāk varētu veikt attīstības plānošanu un nodrošināt attīstību, palielinātos vietējo pašvaldību ietekme valsts dzīvē, uzlabotos iedzīvotāju sociāli ekonomisko apstākļu izlīdzināšana, samazinātos vajadzība pēc sarežģītas pašvaldības finansu izlīdzināšanas. Pēc ārzemju ekspertu vērtējuma pie iedzīvotāju skaita, kas pārsniedz simt tūkstošus, pārvaldes sistēmai sāk parādīties neefektivitātes pazīmes.

Iedzīvotāju skaits nav vienīgais kritērijs jaunu administratīvo teritoriju veidošanai. Cilvēku dzīvei ir nepieciešama sociālā un tehniskā infrastruktūra. Infrastruktūras objekti jeb pakalpojumu centri izvietojas blīvi apdzīvotajās vietās, kas Latvijas apstākļos ir ciemi un pilsētas. Iedalījums pilsētās un ciemos Latvijā nav viennozīmīgs, jo pilsētas statuss ir Durbei ar 465, bet nav Ķekavai ar 6300 iedzīvotājiem un Iecavai ar 6400. Apdzīvoto vietu klasifikācijai ir nepieciešama sakārtošana ar normatīvo aktu palīdzību. Tātad svarīgākais ir nevis vietas apzīmējums, bet tas, kādi sociāli un ekonomiskie resursi tur koncentrējas. Pakalpojumu iestādes, kas atrodas šādos centros, apkalpo ne tikai pilsētas vai ciema iedzīvotājus, bet arī iedzīvotājus plašākā apkaimē. To ekonomiski nevar atļauties neviena valsts pasaulē, ka skolas, kultūras nami, bibliotēkas, muzejus, ārstniecības iestādes tiktu veidotas jebkurā mazā apdzīvotā vietā.

Lai ar kāds būtu administratīvais teritorijas dalījums, pilsētas (lielākie ciemi) un apkārtējās lauku teritorijas ir saistītas. Laika gaitā ir izveidojušies ceļi, sakari un ieradumi, kuru dēļ katrs lauku cilvēks ir izvēlējies sev tuvāko pilsētu (ciemu). Nelielas vai vidējas pilsētas iekļaušana administratīvajā teritorijā būtu vēlama no daudziem sociāli ekonomiskiem apstākļiem. Pilsētās parasti koncentrējas sociālās un tehniskās infrastruktūras objekti. Tuvāko lauku cilvēki tos izmanto neatkarīgi no tā, kuras pašvaldības teritorijā viņi dzīvo. Sīki iedalītu teritoriju administratīvā nošķirtība rada sarežģījumus pašvaldību savstarpējos norēķinos.

Lauku attīstība nav iespējama bez saistības ar tuvākajām pilsētām, jo lauku cilvēkiem pilsēta bieži vien nozīmē tirgu, darba vietu, iestādi, pakalpojumus, satiksmes mezglu tālākam ceļam utt. Administratīvi teritoriālajam iedalījumam šo vienotību vajadzētu tikai apstiprināt. Tāpēc no attīstības viedokļa katrā jaunveidojamā teritorijā ir nepieciešams vismaz viens šāds attīstības centrs vai nu esošs, vai nu topošs.

Pilsētām ir vietējā attīstības centra loma, kamēr tās nav pārāk lielas. Kļūstot par lielpilsētām, pazūd to lokālais raksturs un tās kļūst par lielākas teritorijas nozīmes centru.

Latvijas situācijā pilsēta sāk pildīt vietējā attīstības centra lomu, ja tās iedzīvotāju skaits ir virs 2000. Vidusskolas klasēs var izveidot 2 programmas parasti tajos centros, kur iedzīvotāju skaits nav mazāks par 2000. Ja iedzīvotāju skaits pilsētā tuvojas 25 000 un ir pāri, tad tā kļūst par lielpilsētu. Cilvēks, kas izvēlējies laukus par savu dzīvesvietu, lielpilsētu parasti neuztver kā savu sociālo vidi. Lielpilsētu dzīves organizācija ir pārāk atšķirīga salīdzinājumā ar lauku vidi. Ja lielpilsētas piegulošā teritorija atbilst kritērijiem, kas ļauj tajā izveidot novadus, tad ir labāk lielpilsētu atstāt kā patstāvīgu administratīvu vienību.

Lielpilsētu funkcionālās robežas parasti labi iezīmē apvedceļš. Tāpēc apvedceļš vai tā iespējamā trajektorija ir piemērota līnija administratīvajai robežai.

Ja lielpilsētas piegulošai teritorijai nav izteiktu patstāvības pazīmju, risinājums tiek meklēts individuālās analīzes veidā.

Tāpēc kā otrais kritērijs tiek noteikta nepieciešamība, lai jaunveidojamā teritorijā būtu attīstības centrs ar iedzīvotāju skaitu no 2 000 līdz 25 000.

Attīstības centru izvietojums Latvijā nav vienmērīgs, jo ir vietas, kur pilsētas sablīvējas, piemēram Talsu rajonā: Talsi, Valdemārpils, Stende, Sabile, vai Limbažu rajonā: Ainaži, Salacgrīva, Staicele, Aloja, Limbaži, vai arī posmā no Rīgas līdz Plaviņām: Salaspils, Ikšķile, Ogre, Ķegums, Lielvārde, Skrīveri, Aizkraukle, Koknese, un ir vietas, kur vairāk kā 30 km attālumā nav nevienas pilsētas kā, piemēram, Liepājas rajona dienvidu daļā, Cēsu rajona dienvidu daļā vai Talsu rajona ziemeļu daļā. Ir grūti definēt vienotu pieeju šādu specifisku situāciju izvērtēšanai.Jāpieļauj, ka vienā jaunveidojamā pašvaldībā var būt vairāki attīstības centri un ka citur, kur nav izteiktu attīstības centru, par tādu tiek ieteikts tas, kurš perspektīvā tikai varētu veidoties.

Veidojot jaunas administratīvas teritorijas, svarīgs ir jautājums par administratīvā centra atrašanās vietu. Lai arī reforma neparedz pašvaldības pakalpojumu koncentrāciju tikai centrā, bet no teritorijas vienotības viedokļa ir svarīgi, kur šis centrs atradīsies un kādas būs satiksmes iespējas. Satiksmes iespējas ir vērtējamas no ceļu esamības un attāluma. Sabiedriskā pasažieru transporta kustība, kaut arī nozīmīgs faktors, ir organizatoriski maināms lielums daudz vieglāk nekā ceļu tīkls. Reformas norises var veicināt atsevišķas ceļu tīkla izmaiņas, pieskaņojot to reālajām vajadzībām, bet pamatā jārēķinās ar esošo ceļu situāciju. Ja uz reformas brīdi nepastāv ceļu tīkls, kas no visas jaunveidojamās teritorijas ir virzīts uz centru, tad šāds centrs nepildīs savu funkciju un teritorija arī nebūs vienota, tai būs mākslīga veidojuma pieskaņa. Ceļi atstāj ļoti lielu iespaidu uz cilvēku kustības virzieniem, veidojot ieradumus, tradīcijas un vērtējumu par to, kas ir vietējais un kas nav. Ceļi zināmā mērā atspoguļo arī apdzīvojuma struktūru un vides ģeogrāfiskās īpatnības. Apdzīvojums neveidojas tur, kur nav ceļu. Ja nav ceļu, tad dabisko šķēršļu (ūdeņu, purvu un mežu) šķirtas teritorijas tā arī paliek šķirtas.

Tāpēc kā trešais kritērijs tiek noteikta nepieciešamība, lai būtu ceļu tīkls, kas virzīts no jaunveidojamās teritorijas atsevišķām daļām uz administratīvo centru.

Attālums ir būtisks lielums, kas ietekmē cilvēku izvēli par to, kas ir vietējais centrs. No diviem līdzvērtīgiem centriem cilvēks neapšaubāmi izvēlēsies to, kas tuvāks. Veidojot jaunas teritorijas, attālumam jābūt kā ierobežojošam faktoram. Ja noteikta attāluma robežās nav neviena attīstības centra, tad ir īpaši jādomā kā atrisināt situāciju. Nosakot pieļaujamo attālumu, varētu vadīties no šādiem apsvērumiem. Ja ģeometriskais attālums ir 30 km, tad attālums pa ceļu varētu būt no 30 līdz 40 km. Šo attālumu pārvarēšanai autosatiksmes gadījumā var plānot aptuveni pusstundas ilgu braucienu vai sliktākajā gadījumā - stundu. No ceļā pavadītā laika viedokļa to var uzskatīt par pieņemamu. Turklāt jāievēro, ka, maksimālais attālums, lai arī kāda nebūtu teritorijas konfigurācija, attieksies uz relatīvi nelielu vietējās pašvaldības iedzīvotāju daļu.

Tāpēc kā ceturtais kritērijs tiek noteikts maksimāli pieļaujamais attālums no administratīvā centra līdz robežai ne lielāks kā 30 km.

Ja nosacīti pieņem, ka teritorija ir riņķis ar rādiusu 30 km, tad maksimālās platības lielums ir 2826 km2 Latvijas teritorijā var izvietot 23 šādas vienības.

Lai veicinātu pēc iespējas vienmērīgāku valsts teritorijas attīstību, ir jāatrod un jāizmanto pēc iespējas lielāks iespējamo attīstības centru skaits. Galvenā vērība jāpievērš iedzīvotāju skaita, nevis teritorijas platības palielināšanai.

Ja, lietojot minētos kritērijus, paliek neatrisinātās teritorijas, tad kā papildus (piektais) kritērijs varētu kalpot individuālā analīze, kuras rezultātā noskaidro iespējamos un perspektīvos attīstības centrus, kā arī citus apstākļus, kuru dēļ varētu izveidoties novadi. Ja teritorija atrodas lielpilsētas tuvumā, analizē apvienošanās iespējas ar lielpilsētu, vai arī lielpilsētu aptverošās teritorijas izveidi kā atsevišķu novadu ar centru lielpilsētā.

 

Tāpēc kā papildu - piektais kritērijs tiek noteikta individuālā analīze, ja pirmo četru kritēriju lietošanas rezultātā ir palikušas neapgūtas teritorijas.

 

 

6. Apvienoto pašvaldību teritoriju noteikšanas procedūra

Apvienoto pašvaldību teritoriju noteikšanas procedūra balstās uz iepriekšējā nodaļā nosauktajiem 4+1 kritērijiem:

1) iedzīvotāju skaits jaunveidojamās pašvaldības teritorijā nedrīkst būt mazāks par 5000;

2) jaunveidojamā teritorijā jābūt attīstības centram ar iedzīvotāju skaitu no 2000 līdz 25000;

3) jaunveidojamās teritorijas ceļu tīklam jābūt virzītam no teritorijas atsevišķām daļām uz administratīvo centru;

4) attālums no jaunveidojamās teritorijas administratīvā centra līdz robežai nedrīkst pārsniegt 30 km.

+) individuālā analīze.

Procedūrai ir šādi soļi:

1.solis.

Par lielpilsētām tiek noteiktas pilsētas, kuru iedzīvotāju skaits pārsniedz 25000. Un tās ir Rīga (788 283), Daugavpils (114 510), Liepāja ( 94 807), Jelgava (70 931), Jūrmala (58 993), Ventspils (46 423), Rēzekne (40 095), Valmiera(28 516), Jēkabpils (28 300), Ogre (27774). Šīs pilsētas 1.solī netiek apvienotas ar kaimiņu teritorijām, bet tiek pieņemts, ka tām tiek pievienotas cieši piegulošās teritorijas līdz esošajam vai nosacītajam apvedceļam.

2.solis.

Tiek noteiktas apdzīvotās vietas (pilsētas un ciemi), kuros iedzīvotāju skaits ir no 4000 līdz 25000. Šādas vietas ir izteikti un pārliecinoši attīstības centri, ap kuriem droši var veidot jaunas administratīvās teritorijas. Izmantojot minētos kritērijus, un ņemot vērā jau reāli iesākušos novadu veidošanās gadījumus, tiek iezīmētas šinī solī tapušās teritorijas.

3.solis.

Iepriekšējo soļu rezultātā ir "apgūta" liela daļa valsts teritorijas, bet vēl ir pietiekami daudz "baltu" plankumu, tāpēc šajā solī tiek apskatīti novadi ap centriem ar iedzīvotāju skaitu no 2000 līdz 4000. Saliekot kopā iepriekšējo soļu rezultātus, redzams, ka ir nepieciešams meklēt risinājumu lielpilsētu apkārtnē esošām teritorijām, jo tām nav pietiekošas patstāvības, lai varētu izveidot novadus atbilstoši nodefinētajiem kritērijiem.

4.solis.

Arī pēc trešā soļā veikšanas aizvien vēl paliek "baltie" plankumi. Tāpēc, turpinot individuālo analīzi, tiek piedāvāts izveidot Pāvilostas, Bārtavas, Ezeres, Jaunpils, Engures, Staicele - Alojas, Mazsalacas, Apes, Lizuma, Piebalgas, Līgatnes, Krimuldas, Madlienas, Ropažu, Neretas, Aknīste, Zasas un Aglonas novadu. Apkopojošie dati par visiem jaunveidojamiem novadiem ir doti tabulā, bet kartogrāfiskais materiāls par novadu veidošanas metodiku pievienots attēlos 5.1.-5.8. ( Šajā laikraksta publikācijā kā tehniski skaidri grūti reproducējami netiek pievienoti - "LV" red.)

7. Jaunveidojamās administratīvās teritorijas

Nr. Teritorija Iedzīvotāju Platība Administratīvais
p.k. skaits km2 centrs
1 Ādažu novads 6975 161,25 Ādaži
2 Aglonas novads 5314 394,34 Aglona
3 Aizkraukles novads 16558 678,20 Aizkraukle
4 Aizputes novads 12421 643,58 Aizpute
5 Aknīstes novads 5881 463,07 Aknīste
6 Alojas novads 7181 629,75 Aloja
7 Alsungas novads 5552 725,1 Jūrkalne
8 Alūksnes novads 20532 1577,27 Alūksne
9 Apes novads 6520 724,34 Ape
10 Auces novads 10950 669,70 Auce
11 Babītes novads 8242 243,34 Piņķi
12 Baldones novads 6163 245,48 Baldone
13 Balvu novads 20973 1475,24 Balvi
14 Bauskas novads 34096 1014,18 Bauska
15 Carnikavas novads 4704 80,49 Carnikava
16 Cēsu novads 42899 1346,74 Cēsis
17 Cesvaines novads 6037 415,43 Cesvaine
18 Dagdas novads 13332 1153,76 Dagda
19 Daugavpils 114510 73,93 Daugavpils
20 Daugavpils novads 18493 942,50 Daugavpils
21 Dobeles novads 27976 843,99 Dobele
22 Dundagas novads 6023 1067,91 Dundaga
23 Elejas novads 7141 343,44 Eleja
24 Engures novads 6039 432,56 Engure
25 Ērgļu novads 5976 593,28 Ērgļi
26 Ezeres novads 6499 490,03 Ezere
27 Garkalnes novads 7728 155,10 Garkalne
28 Grīvas novads 12570 809,70 Daugavpils
29 Grobiņas novads 16826 1002,23 Grobiņa
30 Gulbenes novads 21332 1043,48 Gulbene
31 Iecavas novads 9094 311,92 Iecava
32 Ikšķiles novads 6186 130,42 Ikšķile
33 Ilūkstes novads 11238 677,39 Ilūkste
34 Jaunpils novads 8651 682,97 Jaunpils
35 Jēkabpils 28300 25,70 Jēkabpils
36 Jelgava 70931 60,45 Jelgava
37 Jelgavas novads 27517 1264,40 Jelgava
38 Jūrmala 61232 149,70 Jūrmala
39 Kandavas novads 17723 1053,66 Kandava
40 Kārsavas novads 8787 630,70 Kārsava
41 Kokneses novads 6514 364,08 Koknese
42 Krāslavas novads 21100 879,53 Krāslava
43 Krimuldas novads 8215 502,80 Ragana
44 Krustpils novads 7550 810,00 Jēkabpils
45 Kuldīgas novads 26948 1631,7 Kuldīga
46 Ķeguma novads 4977 413,43 Ķegums
47 Ķekavas novads 15423 210,14 Ķekava
48 Lejasciema novads 7535 827,11 Lizums
49 Lielvārdes novads 9924 218,33 Lielvārde
50 Liepāja 94807 61,93 Liepāja
51 Līgatnes novads 6221 428,63 Līgatne
52 Limbažu novads 19857 1078,51 Limbaži
53 Līvānu novads 16297 678,23 Līvāni
54 Lubānas novads 4938 576,77 Lubāna
55 Ludzas novads 19521 972,08 Ludza
56 Madlienas novads 9731 872,44 Madliena
57 Madonas novads 22262 1246,73 Madona
58 Mālpils novads 5615 325,55 Mālpils
59 Maltas novads 12218 655,23 Malta
60 Mārupes novads 9617 103,85 Mārupe
61 Mazsalacas novads 4650 448,89 Mazsalaca
62 Neretas novads 5046 642,00 Nereta
63 Nīcas novads 6436 798,31 Nīca
64 Ogre 30353 109,54 Ogre
65 Olaines novads 18071 295,99 Olaine
66 Piebalgas novads 10910 1125,50 Vecpiebalga
67 Pļaviņu novads 9206 525,46 Pļaviņas
68 Preiļu novads 20204 1047,25 Preiļi
69 Priekules novads 11479 827,65 Priekule
70 Rāznas novads 6621 619,53 Kaunata
71 Rēzekne 40095 17,06 Rēzekne
72 Rēzeknes novads 10766 825,50 Rēzekne
73 Rīga 788283 301,86 Rīga
74 Rojas novads 4651 199,15 Roja
75 Ropažu novads 5874 322,96 Ropaži
76 Rūjienas novads 9716 689,40 Rūjiena
77 Salacgrīvas novads 8045 479,04 Salacgrīva
78 Salaspils novads 21976 123,31 Salaspils
79 Saldus novads 29758 1423,21 Saldus
80 Saulkrastu novads 9875 368,84 Saulkrasti
81 Sēlpils novads 5773 440,91 Jēkabpils
82 Siguldas novads 18381 272,13 Sigulda
83 Skrīveru novads 7165 266,91 Skrīveri
84 Skrundas novads 9362 787,70 Skrunda
85 Smiltenes novads 15346 949,74 Smiltene
86 Stopiņu novads 7072 53,82 Ulbroka
87 Strenču novads 7435 577,20 Strenči
88 Talsu novads 32563 1490,70 Talsi
89 Tukuma novads 29758 888,90 Tukums
90 Ugāles novads 4387 722,54 Ugāle
91 Valkas novads 11530 851,07 Valka
92 Valmiera 28516 18,78 Valmiera
93 Valmieras novads 16953 1204,97 Valmiera
94 Varakļānu novads 8067 670,32 Varakļāni
95 Vecumnieku novads 10262 845,53 Vecumnieki
96 Ventspils 46423 57,07 Ventspils
97 Ventspils novads 7836 1143,61 Ventspils
98 Viesītes novads 4883 596,92 Viesīte
99 Viļakas novads 9656 907,30 Viļaka
100 Viļānu novads 13512 690,59 Viļāni
101 Zasas novads 6508 859,24 Zasa
102 Zilupes novads 7998 811,15 Zilupe

 

Jaunveidojamo administratīvo teritoriju īss raksturojums

Ādažu novads: Ādažu pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Ādaži

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Baltezers, Kadaga.

Aglonas novads: Aglonas, Grāveru un Kastuļinas, Škeltovas pagasts

• Ieteicamais administratīvais centrs : Aglona.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Grāveri, Priežmale, Šķeltova.

Aizkraukles novads: Aizkraukles un Jaunjelgavas pilsētas, Aizkraukles, Daudzeses, Seces, Sērenes, Staburaga pagasti.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Aizkraukle.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Daudzeva, Jaunjelgava, Sece, Vīgante.

Aizputes novads: Aizputes pilsēta, Aizputes, Cīravas, Kazdangas, Kalvenes, Lažas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Aizpute.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Apriķi, Cīrava, Kazdanga, Kalvene, Rokasbirze.

Aknīstes novads: Aknīstes un Subates pilsētas ar lauku teritoriju, daļa Elkšņu pagasta, Gārsenes, Rites pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Aknīste.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Elkšņi, Gārsene, Rite.

Alojas novads : Alojas pilsēta ar lauku teritoriju, Staiceles pilsēta ar lauku teritoriju, Braslavas un Brīvzemnieku pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Aloja

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Klāmaņi, Ozolmuiža, Puikule, Staicele.

Alsungas novads : (alternatīvais nosaukums: Alsungas - Pāvilostas novads)

Pāvilostas pilsēta, Alsungas, Gudenieku, Jūrkalnes, Sakas pagasts.

Ieteicamais administratīvais centrs : Jūrkalne

Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Alsunga, Gudenieki, Pāvilosta.

Alternatīvie risinājumi

1) Alsungas un Gudenieku pagastu pievienošana Kuldīgas novadam un Pāvilostas novada izveide, iekļaujot tajā Pāvilostas pilsētu un Jūrkalnes, Sakas un Vērgales pagastu.

2) Atsevišķa Suitu (Alsungas) novada izveide, iekļaujot tajā kultūrvēsturiskās suitu teritorijas (Alsungas, Gudenieku un Jūrkalnes pagastu). Šajā gadījumā novads būtu izņēmums, kas neatbilst izvēlētajiem kritērijiem, bet veidots uz kultūrvēsturiskās identitātes pamata.

Alūksnes novads: Alūksnes pilsēta, Alsviķu, Annas, Ilzenes, Jaunalūksnes, Jaunannas, Kalncempju, Liepnas, Malienas, Mālupes, Mārkalnes, Pededzes, Zeltiņu, Ziemeru pagasts

• Ieteicamais administratīvais centrs : Alūksne.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Alsviķi, Anna, Brenci, Jaunanna, Jaunzemji, Kalncempji, Māriņkalns, Mālupe, Mārkalne, Liepna, Pededze, Zeltiņi.

Apes novads: Apes pilsēta ar lauku teritoriju, Gaujienas, Jaunlaicenes, Trapenes, Veclaicenes, Virešu, Zvārtavas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Ape.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Gaujiena, Korneti, Jaunlaicene, Stepi, Trapene, Vireši.

Auces novads: Auces pilsēta ar lauku teritoriju, Bēnes, Īles, Jaunauces, Lielauces, Ukru, Vadakstes pagasts

• Ieteicamais administratīvais centrs : Auce.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Bēne, Īle, Jaunauce, Lielauce, Ukri, Vadakste.

Babītes novads: Babītes un Salas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Piņķi.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Babīte, Spuņņciems.

Baldones novads: Baldones pilsēta ar lauku teritoriju, Daugmales pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Baldone.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Daugmale.

Balvu novads: Balvu pilsēta, Balvu, Bērzkalnes, Bērzpils, Krišjāņu, Kubuļu, Kupravas, Lazdukalna, Lazdulejas, Rugāju, Tilžas, Vectilžas, Vīksnas pagasti.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Balvi.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Bērzkalne, Bērzpils, Beņislava, Egļuciems, Kuprava, Krišjāni, Kurna, Naudaskalns, Rugāji, Tilža, Vectilža, Vīksna.

Bauskas novads: Bauskas pilsēta, Brunavas, Ceraukstes, Codes, Dāviņu, Gailīšu, Īslīces, Mežotnes, Rundāles, Svitenes, Vecsaules, Viesturu pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Bauska.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Birzes, Bērstele, Ceraukste, Code, Ērgļi, Mežotne, Pilsrundāle, Rītausmas, Svitene, Uzvara, Vecsaule.

Carnikavas novads : Carnikavas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Carnikava.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vieta : Kalngale.

Cēsu novads: Cēsu pilsēta, Amatas novads, Liepas, Mārsnēnu, Priekuļu, Raiskuma, Raunas, Stalbes, Straupes, Vaives, Veselavas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Cēsis.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Jāņmuiža, Ģikši, Ieriķi, Priekuļi, Rauna, Rīdzene, Raiskums, Liepa, Mārsnēni, Straupe, Stalbe, Veselava.

Cesvaines novads: Cesvaines pilsēta ar lauku teritoriju, Dzelzavas pagasts un daļa Sarkaņu pagasta.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Cesvaine.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Biksēre, Dzelzava.

Dagdas novads: Dagdas pilsēta, Andrupenes, Andzeļu, Asūnes, Aulejas, Bērziņu, Dagdas, Ezernieku, Konstantinovas, Ķepovas, Robežnieku, Svariņu, Šķaunes pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Dagda.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Andrupene, Andzeļi, Asūne, Auleja, Bukmuiža, Neikšāni, Konstantinova, Svariņi, Šķaune, Porečje, Robežnieki.

Daugavpils novads: Ambeļu, Biķernieku, Dubnas, Kalupes, Līksnas, Maļinovas, Naujenes, Nīcgales, Vaboles, Višķu pagasts.

Alternatīvais nosaukums: Augšdaugavas novads

• Ieteicamais administratīvais centrs : Daugavpils.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Ambeļi, Biķernieki, Dubna, Kalupe, Līksna, Maļinovka, Naujene, Nīcgale, Vabole, Višķi.

Alternatīvais risinājums

Novada centra izvietošana Višķos.

Dobeles novads: Dobeles pilsēta, Augstkalnes, Auru, Bērzes, Bukaišu, Dobeles, Jaunbērzes, Krimūnu, Naudītes, Penkules, Tērvetes pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Dobele.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Auri, Augstkalne, Bukaiši, Gardene, Kroņauce, Krimūnas, Jaunbērze, Lejasstrazdi, Naudīte, Penkule, Šķibe, Tērvete.

Dundagas novads: Ances, Dundagas, Kolkas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Dundaga.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Ance, Kolka, Mazirbe.

Alternatīvais risinājums

Kolkas pagasta vai tā daļas pievienošana Rojas novadam.

Elejas novads: Elejas, Lielplatones, Sesavas, Vilces pagasti

• Ieteicamais administratīvais centrs : Eleja.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Bērvircava, Sesava, Vilce.

Engures novads: Engures, Ķūļciema, Mērsraga, Zentenes pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Engure.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Ķūļciems, Mērsrags, Zentene.

Ērgļu novads: Ērgļu, Jumurdas, Mazozolu, Sausnējas, Vestienas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Ērgļi.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Braki, Gaitas, Sidrabiņi, Vestiena.

Ezeres novads: Ezeres, Nīgrandes, Pampāļu, Rubas, Zaņas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Ezere.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Baltaiskrogs, Kalni, Nīgrande, Pampāļi, Ruba.

Garkalnes novads: Vangažu pilsēta, Garkalnes pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Garkalne.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Vangaži.

Grīvas novads: Demenes, Kalkūnes, Laucesas, Medumu, Salienas, Skrudalienas, Tabores, Vecsalienas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Daugavpils.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Demene, Medumi, Mirnijs, Kumbuļi, Saliena, Silene, Skrudaliena, Tabore.

Grobiņas novads: Grobiņas pilsēta, Durbes novads, Bārtas, Dunalkas, Gaviezes, Grobiņas, Medzes, Vērgales, Vecpils pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Grobiņa.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Bārta, Dubeņi, Dunalka, Durbe, Kapsēde, Gavieze, Vecpils (Dižlāņi), Vērgale.

Alternatīvais risinājums

Vērgales pagasta iekļaušana Pāvilostas novadā tā izveidošanas gadījumā.

Gulbenes novads: Gulbenes pilsēta, Beļavas, Daukstu, Galgauskas, Jaungulbenes, Līgo, Litenes, Stāmerienas, Strazdu pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Gulbene.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Beļava, Jaungulbene, Litene, Līgo, Stari, Vecstāmeriena, Veiši.

Iecavas novads: Iecavas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Iecava.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : nav.

Ikšķiles novads: Ikšķiles pilsēta ar lauku teritoriju.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Ikšķile.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : nav.

Ilūkstes novads: Ilūkstes pilsēta, Bebrenes, Dvietes, Eglaines, Pilskalnes, Sventes, Šēderes pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Ilūkste.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Bebrene, Eglaine, Pašuliene, Dviete, Svente.

Jaunpils novads: Annenieku, Bikstu, Irlavas, Jaunpils, Lestenes, Viesatu, Zebrenes pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Jaunpils.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Biksti, Irlava, Kaķenieki, Lestene, Viesati, Zebrene.

Jelgavas novads: Kalnciema pilsēta ar lauku teritoriju, Cenu, Glūdas, Jaunsvirlaukas, Līvbērzes, Ozolnieku, Platones, Sidrabenes, Svētes, Valgundes, Vircavas, Zaļenieku pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Jelgava.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Kalnciems, Līvbērze, Nākotne, Ozolnieki, Platone, Tetle, Svēte, Staļģene, Vircava, Valgunde, Zaļenieki.

Alternatīvie risinājumi

1) Jelgavas iekļaušana Jelgavas novadā, vienotas administratīvās teritorijas veidošana.

2) Novada teritorijas sadalīšana trīs novados: Bērzes, Ozolnieku un Dienvidjelgavas.

3) Kalnciema lauku teritorijas daļas iekļaušana Ķemeru novadā tā izveides gadījumā.

Jūrmala: Jūrmalas pilsēta un Lapmežciema pagasts.

Alternatīvais risinājums

Ķemeru novada izveidošana tagadējā Ķemeru nacionālā parka robežās.

Kandavas novads: Kandavas novads, Sabiles novads, Jaunsātu, Pūres, Strazdes, Vānes, Zantes pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Kandava.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Abavnieki, Cēre, Matkule, Pūre, Sabile, Zante, Zemīte, Vāne.

Alternatīvais risinājums

Sabiles novada izveide, iekļaujot tajā Matkules pagastu (pārdalot esošo Kandavas novadu), kā arī Abavas pagastu un daļu Rendas un Kabiles pagasta.

Kārsavas novads: Kārsavas pilsēta, Goliševas, Malnavas, Mērdzenes, Mežvidu, Salnavas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Kārsava.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Goliševa, Mežvidi, Mērdzene, Salnava.

Kokneses novads: Bebru, Iršu, Kokneses pagastis

• Ieteicamais administratīvais centrs : Koknese.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Irši, Vecbebri.

Krāslavas novads: Krāslavas pilsēta, Indras, Izvaltas, Kalniešu, Kaplavas, Kombuļu, Krāslavas, Piedrujas, Skaistas, Ūdrīšu pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Krāslava.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Indra, Izvalta, Kalnieši, Kaplava, Kombuļi, Piedruja, Skaista.

Krimuldas novads: Krimuldas pilsēta, Lēdurgas, Vidrižu pagasts un daļa Sējas pagasta.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Ragana.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Lēdurga, Inciems, Gravas.

Krustpils novads: Krustpils, Atašienes, Kūku, Mežāres, Variešu, Vīpes pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Jēkabpils.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Atašiene, Mežāre, Spuņģēni, Vīpe, Varieši, Zilāni.

Alternatīvais risinājums

Vienota Jēkabpils novada izveide.

Kuldīgas novads: Kuldīga, Ēdoles, Īvandes, Kabiles, Kurmāles, Pelču, Padures, Rendas, Rumbas, Snēpeles, Vārmes, Zlēku, Turlavas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Kuldīga.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Ēdole, Īvande, Kabile, Ķikuri, Mežvalde, Padure, Pelči, Renda, Turlava, Snēpele, Vilgāle, Zlēkas, Vārme.

Alternatīvie risinājumi

1) Kabiles un Rendas pagasta daļas pievienošana Sabiles novadam tā izveides gadījumā.

2) Alsungas un Gudenieku pagasta iekļaušana Kuldīgas novadā.

Ķeguma novads: Ķeguma pilsēta ar lauku teritoriju, Birzgales pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Ķegums.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Birzgale.

Ķekavas novads: Baložu pilsēta un Ķekavas pagasts un Olaines pagasta teritoriāli šķirtā daļa Ķekavas pagasta dienvidos.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Ķekava.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Valdlauči.

Lejasciema novads: Druvienas, Lejasciema, Lizuma, Rankas, Tirzas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Lizums.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Druviena, Lejasciems, Ranka, Tirza.

Lielvārdes novads: Lielvārdes pilsēta ar lauku teritoriju, Lēdmanes un Rembates pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Lielvārde.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Kaibala, Lēdmane, Rembate.

Līgatnes novads Līgatne, Līgatnes, Mores un Nītaures pagasts

• Ieteicamais administratīvais centrs : Līgatne.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Augšlīgatne, Nītaure, More.

Alternatīvais risinājums

Zaubes pagasta pievienošana Līgatnes novadam.

Limbažu novads : Limbažu pilsēta, Katvaru, Liepupes, Limbažu, Pāles, Umurgas, Viļķenes pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Limbaži.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Liepupe, Pociems, Pāle, Umurga, Viļķene.

Līvānu novads: Līvānu novads, Jersikas, Rudzātu pagasts, Rožkalnu un Upmalas pagasta daļa.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Līvāni.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Rudzāti, Rimeicāni, Rožupe, Upmala, Upenieki, Zundāni.

Lubānas novads: Lubānas pilsēta, Indrānu un Ošupes pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Lubāna.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Degumnieki.

Ludzas novads: Ludzas pilsēta, Ciblas novads, Blontu, Cirmas, Isnaudas, Ņukšu, Pildas, Pureņu, Pušmucovas, Zvirgzdenes pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Ludza.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Aizpūre, Blonti, Cibla, Ņukši, Kivdolova, Pilda, Pušmucova, Tutāni, Zvirgzdene.

Madlienas novads: , Ķeipenes, Lauberes, Madlienas, Meņģeles, Suntažu, Taurupes un Zaubes pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Madliena.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Ķeipene, Meņģele, Laubere, Suntaži, Taurupe, Zaube.

Alternatīvais risinājums

Zaubes pagasta pievienošana Līgatnes novadam.

Madonas novads: Madonas pilsēta, Aronas, Bērzaunes, Lazdonas, Liezēres, Ļaudonas, Mārcienas, Mētrienas, Praulienas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Madona.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Bērzaune, Kusa, Ļaudona, Liezēre, Mārciena, Mētriena, Prauliena.

Mālpils novads: Mālpils pagasts un Allažu pagasta daļa.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Mālpils.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Sidgunda.

Maltas novads: Feimaņu, Lūznavas, Maltas, Ozolaines pagasta daļa, Pušas, Silmales pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Malta.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Balbīši, Bekši, Feimaņi, Lūznava, Kruki, Puša, Vecružina.

Alternatīvais risinājums

Ozolaines pagasta atdalīšana un Mākoņkalna pagasta pievienošana gadījumā, ja tiek veidots viens Rēzeknes novads.

Mārupes novads: Mārupes pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Mārupe.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Jaunmārupe, Skulte.

Mazsalacas novads: Mazsalacas pilsēta ar lauku teritoriju, Ramatas, Skaņkalnes un Vecates pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Mazsalaca.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Vecate, Ramata.

Alternatīvais risinājums

Sēļu pagasta iekļaušana Mazsalacas novadā.

Neretas novads: Mazzalves, Neretas, Pilskalnes, Zalves pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Nereta.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Ērberģe, Pilskalne, Zalve.

Nīcas novads: Dunikas, Nīcas, Rucavas un Otaņķu pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Nīca.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Rucava, Sikšņi.

Ogres novads: Alternatīvais nosaukums: Ogre, Ogres pilsēta ar lauku teritoriju.

Ogres pilsēta un Ogresgala pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Ogre.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Ciemupe, Ogresgals.

Olaines novads: Olaines pilsēta, Olaines pagasts (bez teritoriāli šķirtās daļas Ķekavas pagasta dienvidos).

• Ieteicamais administratīvais centrs : Olaine.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Jaunolaine, Gaismas.

Piebalgas novads: Drustu, Dzērbenes, Inešu, Jaunpiebalgas, Kaives, Taurenes, Skujenes, Zosēnu un Vecpiebalgas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Vecpiebalga.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Dzērbene, Drusti, Ineši, Jaunpiebalga, Kaive, Melnbārži, Skujene, Taurene.

Pļaviņu novads: Pļaviņu pilsēta, Aiviekstes, Kalsnavas, Klintaines, Vietalvas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Pļaviņas.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Aiviekste, Jaunkalsnava, Noras, Stukmaņi.

Preiļu novads: Preiļu novads, Pelēču, Riebiņu, Rušonu, Saunas, Silajāņu, Stabulnieku, Sutru, Vārkavas pagasts, Rožkalnu un Upmalas pagasta daļa.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Preiļi.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Aizkalne, Aglonas stacija, Prīkuļi, Pelēči, Riebiņi, Stabulnieki, Sutri, Vārkava, Silajāņi/.

Priekules novads: Priekules pilsēta, Bunkas, Embūtes, Kalētu, Gramzdas, Priekules, Vaiņodes, Virgas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Priekule.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Bunka, Embūte, Kalēti, Gramzda, Paplaka, Vaiņode.

Rāznas novads: Čornajas, Griškānu, Kaunatas, Mākoņkalna, Stoļerovas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Kaunata.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Čornaja, Lipuški, Stoļerova, Sprūževa.

Alternatīvie risinājumi

1) Rēzeknes noteikšana par novada centru.

2) Viena Rēzeknes novada izveide, apvienojot Rāznas un Rēzeknes (Ziemeļrēzeknes) novadus, kā arī atdalot Mākoņkalna pagastu un iekļaujot to Maltas novadā.

3) Rēzeknes iekļaušana vienotajā novadā.

Rēzeknes novads: Alternatīvais nosaukums: Ziemeļrēzeknes novads.

Audriņu, Bērzgales, Dricānu, Gaigalavas, Ilzeskalna, Lendžu, Nautrēnu, Strūžānu Verēmu pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Rēzekne (neietilpst novada teritorijā).

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Audriņi, Bikava, Bērzgale, Dricāni, Dekteri, Ilzeskalns, Lendži, Rogovka, Strūžāni, Sondori.

Alternatīvie risinājumi

1) Viena Rēzeknes novada izveide, apvienojot Rāznas un Rēzeknes (Ziemeļrēzeknes) novadus un iekļaujot tajā Ozolmuižas un Ozolaines (un, iespējams, Sakstagala) pagastu, kā arī atdalot un pievienojot Viļānu novadam Gaigalavas pagastu.

2) Rēzeknes iekļaušana vienotajā novadā.

Rojas novads: Rojas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Roja.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Kaltene, Melnsils, Rude.

Alternatīvie risinājumi

1) Kolkas pagasta vai tā daļas pievienošana Rojas novadam.

2) Lubes pagasta pievienošana Rojas novadam.

Ropažu novads: Ropažu pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Ropaži.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Zaķi.

Alternatīvais risinājums

Stopiņu un Ropažu pagasta apvienošana vienā novadā.

Rūjienas novads: Rūjienas pilsēta, Ipiķu, Jeru, Ķoņu, Lodes, Naukšēnu, Sēļu, Vilpulkas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Rūjiena.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Endzele, Ipiķi, Ķoņi, Lode, Naukšēni, Sēļi, Vilpulka.

Alternatīvais risinājums

Sēļu pagasta atdalīšana no Rūjienas novada un iekļaušana Mazsalacas novadā.

Salacgrīvas novads : Salacgrīvas pilsēta ar lauku teritoriju, Ainažu pilsēta ar lauku teritoriju.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Salacgrīva.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Ainaži, Korģene, Svētciems.

Salaspils novads: Salaspils pilsēta ar lauku teritoriju.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Salaspils.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Acone, Saulkalne.

Saldus novads: Saldus pilsēta, Brocēnu pilsēta ar lauku teritoriju, Blīdenes, Gaiķu, Jaunlutriņu, Kursīšu, Lutriņu, Novadnieku, Remtes, Saldus, Šķēdes, Zvārdes pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Saldus.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Brocēni, Blīdene, Druva, Jaunlutriņi, Kursīši, Lutriņi, Satiķi, Šķēde, Remte, Striķi.

Saulkrastu novads: Saulkrastu pilsēta ar lauku teritoriju, Skultes pagasts un Sējas pagasta daļa.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Saulkrasti.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Murjāņi, Mandaga, Zvejniekciems.

Sēlpils novads: Ābeļu, Sēlpils, Salas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Jēkabpils.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Birži, Sala, Sēlpils.

Alternatīvais risinājums

Vienota Jēkabpils novada izveide.

Siguldas novads: Siguldas pilsēta, Allažu, Inčukalna, Siguldas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Sigulda.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Allaži, Gauja, Inčukalns, Peltes.

Skrīveru novads: Jumpravas, Krapes, Skrīveru pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Skrīveri.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Jumprava, Veckrape.

Skrundas novads: Skrundas pilsēta ar lauku teritoriju, Laidu, Raņķu, Rudbāržu, Nīkrāces pagasts, Zirņu pagasta rietumu daļa.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Skrunda.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Dzelda, Jaunāmuiža, Laidi, Raņķi, Rudbārži, Sermīte, Zirņi.

Smiltenes novads: Smiltenes pilsēta, Bilskas, Blomes, Brantu, Gruntzāles, Launkalnu, Palsmanes, Smiltenes, Variņu pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Smiltene

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Blome, Bilska, Dzeņi, Launkalne, Palsmane, Variņi.

Stopiņu novads: Stopiņu pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Ulbroka.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Saurieši.

Strenču novads: Strenču pilsēta ar lauku teritoriju, Sedas pilsēta ar lauku teritoriju, Ēveles, Jērcēnu, Plāņu, Trikātas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Strenči.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Seda, Ēvele, Jaunjērcēni, Plāņi, Trikāta.

Talsu novads: Talsu un Stendes pilsēta, Valdemārpils pilsēta ar lauku teritoriju, Balgales, Ģibuļu, Īves, Laidzes, Laucienas, Lībagu, Lubes, Valdgales, Vandzenes, Virbu pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Talsi.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Dursupe, Dižstende, Jaunpagasts, Laidze, Lauciene, Lubezere, Pastende, Pūņas, Stende, Spāre, Tiņģere, Valdemārpils, Vandzene.

Alternatīvais risinājums

Lubes pagasta pievienošana Rojas novadam.

Tukuma novads: Tukuma pilsēta, Degoles, Džūkstes, Sēmes, Slampes, Smārdes, Tumes pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Tukums.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Džūkste, Milzkalne, Sēme, Smārde, Slampe, Tume, Vienība.

Alternatīvais risinājums

Smārdes, Slampes un Džūkstes pagastu daļas pievienošana Ķemeru novadam tā izveides gadījumā.

Ugāles novads: Puzes, Ugāles, Usmas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Ugāle.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņem™anas vietas : Puze, Stikli, Usma.

Valkas novads: Valkas pilsēta, Ērģemes, Kārķu, Vijciema, Valkas pagasts, Zvārtavas pagasta ZR daļa.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Valka.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Ērģeme, Kārķi, Vijciems.

Valmieras novads: Bērzaines, Brenguļu, Burtnieku, Dikļu, Kauguru, Kocēnu, Matīšu, Rencēnu, Vaidavas, Valmieras, Zilākalna pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Valmiera.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Bērzaine, Brenguļi, Burtnieki, Dikļi, Kocēni, Matīši, Mūrmuiža, Rencēni, Rubene, Vaidava, Zilaiskalns.

Alternatīvais risinājums

Vienas administratīvās teritorijas veidošana, iekļaujot novada teritorijā arī Valmieru.

Varakļānu novads: Varakļānu pilsēta, Barkavas, Dekšāru, Murmastienes, Sīļukalna, Varakļānu pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Varakļāni.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Barkava, Dekšāres, Kokari, Mūrmastiene, Sīļukalns.

Vecumnieku novads: Bārbeles, Kurmenes, Skaistkalnes, Stelpes, Valles, Vecumnieku pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Vecumnieki.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Bārbele, Kurmene, Misa, Taurkalne, Skaistkalne, Valle, Vecstelpe.

Ventspils novads: Piltenes pilsēta ar lauku teritoriju, Popes, Tārgales, Užavas, Vārves, Ziru pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Ventspils (neietilpst novada teritorijā).

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Piltene, Pope, Tārgale, Užava, Vārve, Ventava, Ziras.

Viesītes novads: Viesītes pilsēta ar lauku teritoriju, Saukas un Sunākstes pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Viesīte.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Lone, Sauka, Sunākste.

Viļakas novads: Viļakas pilsēta, Baltinavas, Briežuciema, Medņevas, Susāju, Šķilbēnu, Vecumu, Žīguru pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Viļaka.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Baltinava, Borisova, Briežuciems, Rekova, Semanova, Žīguri.

Viļānu novads: Viļānu pilsēta, Galēnu, Kantinieku, Nagļu, Ozolmuižas, Rikavas, Sakstagala, Sokolu, Viļānu pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Viļāni.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Galēni, Nagļi, Ozolmuiža, Rikava, Strupļi, Sakstagals.

Alternatīvais risinājums

Ozolmuižas (un, iespējams, Sakstagala) pagasta pievienošana vienotajam Rēzeknes novadam tā izveides gadījumā un Gaigalavas pagasta pievienošana Viļānu novadam.

Zasas novads: Asares, Dignājas un Dunavas, Kalna, Leimaņu, Rubenes, Zasas pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Zasa.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Asare, Dunava, Dignāja, Leimaņi, Rubeņi, Vidsala.

Zilupes novads: Zilupes pilsēta, Briģu, Istras, Lauderu, Nirzas, Pasienes, Rundēnu, Zaļesjes pagasts.

• Ieteicamais administratīvais centrs : Zilupe.

• Ieteicamās pašvaldības pakalpojumu saņemšanas vietas : Briģi, Lauderi, Nirza, Pasiene, Rundāni, Vecsloboda, Zaļesje.

Jaunveidojamo novadu teritoriju kartes dotas 6.1.-6.12.attēlā. ( Šajā laikraksta publikācijā kā tehniski skaidri grūti reproducējami netiek pievienoti - "LV" red.).

Saskaņā ar projektā noteiktajiem kritērijiem izveidoto 102 pašvaldību iedzīvotāju skaitu raksturo šāda diagramma:

Z5.GIF (66214 BYTES)

Veidojot šādas pašvaldības, ievērojami palielinās pašvaldību budžeta līdzekļu koncentrācija, būtiski samazinās savstarpējo norēķinu apjoms, kā arī vismaz par 20% , tas ir par 4 miljoniem, samazināsies pašvaldību izdevumi varas un pārvaldes institūcijām, kurus reformētās pašvaldības varēs izmantot citiem mērķiem. Reformēto pašvaldību minimālo iespējamo budžetu bez mērķdotācijām raksturo šāda diagramma:

Z6.GIF (68539 BYTES)

Latvijas dienvidu kaimiņš - Lietuva - ir veikusi administratīvi teritoriālo reformu. Tur ir izveidota viena līmeņa pašvaldību sistēma ar 60 vietējām pašvaldībām. Vidējais iedzīvotāju skaits pašvaldībā - 57 tūkst. Igaunijā šobrīd ir 254 pašvaldības, vidējais iedzīvotāju skaits pašvaldībā - 5,7 tūkstoši. Pašvaldības ar iedzīvotāju skaitu zem 1000 veido tikai 9,4% (Latvijā 31%). Igauņi plāno veikt teritoriālo reformu un pašvaldību skaitu samazināt aptuveni par 150 pašvaldībām.

Eiropas Padome 1993.gadā ir apkopojusi dažādu valstu pētījumus par municipalitāšu minimālo dzīvotspējīgo lielumu (minimālo iedzīvotāju skaitu). Iegūtie dati ir šādi:

Dānijā 5000-6000
Vācijā 5000 (citos variantos 2000; 8000; 15000)
Itālijā 5000
Nīderlandē 6000-7000
Norvēģijā 5000
Zviedrijā 6500-8000

8. Problēmas reformas procesā

un to iespējamie risinājumi

Administratīvi teritoriālās reformas likumā ir nepieciešami precizējumi.

Likumā noteiktais pašvaldību brīvprātīgās apvienošanās process (noteikts līdz 2003. gada decembrim) noris ļoti lēni, lai gan ar visiem iespējamajiem līdzekļiem tiek veicināts. Pašreizējā pašvaldību apvienošanās procedūra ir sarežģīta un darbietilpīga, tā pēc attiecīgo pašvaldību domju (padomju) lēmumu pieņemšanas par apvienošanos aizņem 4 līdz 5 mēnešus.

Reformu kavējošie faktori ir:

- ceļu un sakaru infrastruktūras zemais līmenis,

- bezdarbs,

- kompensāciju trūkums par pārreģistrēšanas izdevumiem, kas saisti ar reformu,

- garantiju trūkums pašvaldību politiķiem un darbiniekiem, ja viņi pašvaldību apvienošanās procesā zaudē algotu amatu.

Tāpēc konkrētos pašvaldību apvienošanas projektus būtu vēlams "pavadīt" ar valsts finansējumu ceļu uzlabošanai, informatizācijas ieviešanai, attīstības plānošanai, īpašumu pārreģistrācijai un darbinieku kompensāciju izmaksai.

Negatīvi reformas procesu ietekmē daudzu pašvaldību politiķu uzskats, ka šobrīd nav nepieciešamība pārveidot esošo administratīvi teritoriālo iedalījumu. Administratīvo teritoriju izpētes dati liecina, ka pagastu pašvaldības vairumā gadījumu pašvaldību apvienošanos vēlas aizstāt ar sadarbību starp pašvaldībām, pamatā saglabājot līdzšinējo administratīvo iedalījumu (un tādējādi arī savu amatpersonas statuss). Šeit vietā būtu lietderīgi atcerēties Jaunzēlandes finansu ministra Rodžersa Duglasa, kurš savulaik savā valstī veica sekmīgas reformas, principu: "Pamatīgas reformas ir jāveic "lielos vilcienos", jo citādi interešu grupām ir laiks mobilizēt klientūru, kādu nogurdināt un visu padarīt "seklu". Ātrums ir tikpat svarīgs kā princips - "nogriezt dažādu grupu privilēģijas".

Kā liecina pieredze, neviena valsts Eiropā nebija spējīga balstīt teritoriālo reformu uz brīvprātīgu apvienošanos. Arī Latvijā nebūs iespējams šo procesu veikt tikai brīvprātīgi. Šis ir vispārnacionāls valsts ilgtspējīgas attīstības jautājums. Tāpēc būtu nepieciešams pieņemt Administratīvi teritoriālās reformas likumu jaunā redakcijā, nosakot, ka;

- Ministru kabinets nosaka jauno administratīvi teritoriālo iedalījumu bez pašvaldību piekrišanas;

- pieņemot lēmumu, jaunveidojamo administratīvo teritoriju robežas tiek noteiktas aptuveni, robežu apraksti tiek sagatavoti pēc pašvaldību apvienošanas;

- jaunizveidotās pašvaldības dome līdz kārtējām pašvaldību vēlēšanām tiek ievēlēta no apvienoto pašvaldību deputātiem, bet

- tiem deputātiem, kas neiekļūst jaunās pašvaldības domē, tiek izmaksāta kompensācija.

Vienlaikus ar vietējo pašvaldību reformu jāparedz, ka rajonu pašvaldību funkcijas, līdzekļi un īpašumi tiek nodoti reformētajām pašvaldībām.

Turklāt, lai noņemtu bažas par apvienotu pagastu pārstāvniecības garantijām jaunveidojamās pašvaldībās, ir jāveic attiecīgas pašvaldību vēlēšanu likuma izmaiņas.

 

Administratīvi teritoriālās reformas prognozētās izmaksas

Pašvaldību administratīvo robežu kartēšanas un robežu aprakstu sagatavošanas izmaksa - 600 tūkst. latu.

Izdevumi pašvaldību iestādēs un uzņēmumos, kas saistīti ar kompensāciju izmaksu sakarā ar štatu samazināšanu, valsts reģistru kārtošanu, izkārtņu maiņu utt. prognozējami 360 tūkst. latu apjomā.

Izdevumi jauno pašvaldību administratīvā centra ēkas sakārtošana atbilstoši jaunajām pārvaldes prasībām - orientējoši 540 tūkst. latu.

Izdevumi valsts iestādēm, kas saistīti ar valsts reģistru pārkārtošanu un iestāžu apkalpes zonu koriģēšanu, izkārtņu, zīmogu maiņu (Valsts ieņēmumu dienests, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, Uzņēmumu reģistrs, Centrālā statistikas pārvalde, Valsts zemes dienests, Valsts arhīvu ģenerāldirekcija, Valsts tehniskās uzraudzības inspekcija, tiesu sistēma utt.) - orientējošas izmaksas - 1, 9 milj. latu.

Mērķdotācijas pašvaldībām attīstības plānu izstrādei atbilstoši jaunizveidotajām teritorijām - 1,53 milj. latu.

Investīcijas lauku autoceļu attīstībai atbilstoši jaunizveidotajām administratīvajām teritorijām - 17 milj. latu.

Investīcijas pašvaldību vienotās informācijas sistēmas izveidei - 15,8 milj. latu.

Finansiālie reformas ieguvumi.

Iespējams ieekonomēt gadā 3 milj. latu pašvaldību finansu izlīdzināšanas sistēmā.

Iespējama ekonomija gadā vismaz 4 milj. latu pašvaldību pārvaldes izdevumos, kurus varēs izmantot citu pašvaldību funkciju veikšanai.

Vietējām pašvaldībām būs iespējams nodot rajona pašvaldību funkcijas un finansējumu 16 milj. latu apmērā gadā.

9. Iespējamais process reformas pabeigšanai 2002.gadā

Z1.GIF (59703 BYTES)

Paātrinātās reformas programmas akceptēšana politiskajā līmenī

Administratīvi teritoriālā reforma nav iespējama bez politiskā atbalsta. Lai reforma būtu efektīva, pozīcijā esošiem politiskiem spēkiem ir jāvienojas par reformas konceptuālām nostādnēm un jādod Ministru kabinetam pilnvarojums un atbalsts to realizācijai. Reformas procesu virzībai ir jābūt straujai un konsekventai. Lēnas reformas gaitā iegūtos atsevišķos rezultātus reformas pretinieki spēj neitralizēt un tādējādi panākt, ka reformai kopumā nav nekādu panākumu.

Vērtējot pašreizējo situāciju, sekmīgas reformas realizēšana ir vispārnacionāls valsts ilgtspējīgas attīstības jautājums, tāpēc nepieciešama vienošanās par:

vietējo pašvaldību teritoriālā iedalījuma pamatvariantu;

Atbilstoši izstrādātajam projektam tas varētu būt Latvijas teritoriālais iedalījums 102 vietējās pašvaldībās. Iespējams, ka politiski elastīgāk ir šo punktu formulēt kā vietējo pašvaldību mēroga palielināšanos vidēji 5 reizes jeb pašvaldību skaita samazināšanu 5 reizes.

•  reformas termiņiem;

To nepieciešams darīt, ja ir iespējams vienoties par reformas pabeigšanu ātrāk nekā noteikts Administratīvi teritoriālās reformas likumā. Ātrākai reformas pabeigšanai piemērots būtu 2002. gads, jo tas ir gads, kad Latvijas nacionālā pozīcija paredz sakārtot saskaņošanas jautājumus ar Eiropas Savienību.

vai pēc pašvaldību apvienošanās tiek veiktas ārkārtējas pašvaldību vēlēšanas;

Šis ir aktuāls jautājums, ja reforma tiek pabeigta 2002. gadā, jo tad pusi no pilnvaru perioda esošiem pašvaldību deputātiem būtu jādarbojas arī teritorijās, kurās viņi netika vēlēti, kā arī jaunizveidotajās novadu pašvaldībās nebūs proporcionāla deputātu pārstāvniecība.

•  to, ka reformas procesu pilnībā vada Ministru kabinets;

Tas nozīmētu, ka nekādas citas institūcijas vai padomes reformas procesa nodrošināšanai netiek veidotas, izņemot tās, par kurām lemj Ministru kabinets. Valdība operatīvai reformas jautājumu risināšanai varētu izveidot reformas komiteju, kas sastāv no īpašu uzdevumu ministra valsts reformu lietās, finansu ministra un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra, vai arī piešķirt nepieciešamās pilnvaras īpašu uzdevumu ministram valsts reformu lietās.

 

Pašvaldību un ministriju priekšlikumi par administratīvi teritoriālā iedalījuma projektu

Tiesību aktu projekti, kas attiecas uz reformu, ir saskaņojami ar pašvaldībām un ministrijām. Bet pats svarīgākais dokuments, par kuru vispirms ir nepieciešams iegūt minēto institūciju atzinumus un priekšlikumus, ir teritorijas administratīvā iedalījuma projekts. Ministru kabinets 102 pašvaldību projektu varētu pieņemt kā pamatvariantu, kuru nodod apspriešanai un priekšlikumu izteikšanai. Priekšlikumu iesniegšanas termiņam ir jābūt pietiekami ilgam un reizē arī tādam, lai konstruktīvus priekšlikumus varētu paspēt iestrādāt reformu pavadošajos tiesību aktu projektos. Ja par reformas pabeigšanas termiņu izvēlas 2002. gadu, tad tiesību aktu projektus jāsāk gatavot pirms minēto priekšlikumu saņemšanas, bet priekšlikumu iesniegšanas termiņš ir jānosaka pirms tiesību aktu projektu sagatavošanas pabeigšanas (skat. Paātrinātās reformas pasākumu grafiku).

 

Normatīvo aktu grozījumu sagatavošana

Grozījumi tiesību aktos gatavojami atbilstoši politiskajām nostādnēm. Acīmredzot svarīgākā politiskās vienošanās par reformu izpausmes forma būs grozījumi Administratīvi teritoriālās reformas likumā. "Atverot" šo likumu, ir jārēķinās ar citu būtisku jautājumu aktualizēšanos, kā piemēram, reģionālo pašvaldību izveidošana, vietējo pašvaldību apvienošanas aizstāšana ar sadarbību un rajonu padomju reorganizācija.

Administratīvi teritoriālā reforma nozīmē daudzas izmaiņas, kuras ir jāatspoguļo tiesību aktos. Svarīgākās no tām ir saistītas ar:

• administratīvo teritoriju robežām, klasifikāciju un adresāciju;

• pašvaldību finansēm, to izlīdzināšanas sistēmu;

• pašvaldību kompetenci un organizatorisko struktūru;

• pašvaldību vēlēšanu sistēmu un deputātu statusu.

Tādi ir vairāk nekā 20 likumi, kuros jāizdara grozījumi sakarā ar reformu. Šiem aktiem ir jāiegūst juridiskais spēks līdz 2002. gada beigām.

 

Reformas atbalsta programmu sagatavošana

Reformu sekmīgai norisei ir nepieciešams valsts atbalsts pašvaldībām reformas procesā un arī periodā pēc tā. Atbalsta programmas, kurām ir paredzēts finansiāls segums valsts budžetā 2002. gadā, kā arī turpmākajos gados, nostiprinātu pašvaldību un sabiedrības pārliecību, ka valsts patiesi ieinteresēta reformu veikšanā un ka tā necenšas problēmu smagumu novelt tikai uz pašvaldībām. Šajā sakarā pašvaldībām būtu nepieciešams atbalsts šādās jomās:

• tiešo reformas izdevumu segšanai;

• ceļu sakārtošanai un attīstībai atbilstoši jauno administratīvo teritoriju struktūrai;

• pašvaldību informācijas sistēmu izveidei;

• attīstības plānošanai;

• atsevišķu (atkarībā no pašvaldības vajadzībām) attīstības projektu realizācijai.

Valsts reformu atbalsta programmas būtu gatavojamas vienlaikusar tiesību aktu projektiem. Šo abu bloku pasākumi būtu jāplāno 2001. gadā, lai 2002. gads varētu būt reformas rīcības gads, kad reformas pasākumi notiek vietējās pašvaldībās un kad visi nepieciešamie sagatavošanas priekšdarbi ir izpildīti.

 

Vietējo pašvaldību apvienošana

Apkopojot pašvaldību un ministriju priekšlikumus, 2001. gadā ir jāveic korekcijas par pamatu pieņemtajā Latvijas teritoriālais iedalījuma 102 vietējo pašvaldību projektā un jāpieņem Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka, kāds ir galīgais jaunveidojamo pašvaldību teritoriālais iedalījums visā Latvijā. Periodā pirms šī iedalījuma apstiprināšanas nevajadzētu veikt atsevišķas pašvaldību apvienošanas, jo var gadīties, ka tās neatbilst kopējam iedalījumam, un tādējādi rada problēmas ar citām teritorijām.

Pašvaldību apvienošana atbilstoši Ministru kabineta apstiprinātajam projektam, jāveic periodā no 2002. gada sākuma līdz 2002. gada 1. augustam. Tas jādara, lai pēc apvienošanas pabeigšanas var paspēt sagatavoties vietējo pašvaldību ārkārtas vēlēšanām, gadījumā ja tādas sakarā ar reformu tiek noteiktas un notiek reizē ar Saeimas kārtējām vēlēšanām.

Ja pašvaldību ārkārtas vēlēšanas netiek noteiktas, tad pašvaldību apvienošana varētu ilgt līdz 2002. gada 1. novembrim ar apsvērumu, lai jaunizveidotās pašvaldības pēc to izveidošanas varētu paspēt savlaicīgi sagatavot un pieņemt 2003. gada budžetu.

Veicot vietējo pašvaldību apvienošanas procesu, jācenšas maksimāli daudzu risinājumu iespējas iekļaut likumdošanas aktos, lai nebūtu nepieciešami apjomīgi individuālie projekti. Pašvaldībām pirms apvienošanās vēlams izstrādāt jaunās pašvaldības struktūras projektu, lai apvienojamo pašvaldību darbinieki redzētu gaidāmās izmaiņas darbā un iedzīvotāji - izmaiņas pašvaldības pakalpojumu saņemšanā.

Lai reformas gaitā mazinātu sociālo spriedzi, pagastu centros vēlams izvietot jaunās pašvaldības administrācijas teritoriālās vienības, kurās pamatā turpina strādāt iepriekšējie pašvaldības darbinieki.

 

Rajonu padomju reorganizācija (likvidācija)

Izveidojot lielas novadu pašvaldības, ir jāveic reforma arī rajona posmā, jo daudzos rajonos pēc vietējo pašvaldību reformas būs tikai divas līdz trīs vietējās pašvaldības. Rajonu padomes varētu beigt pastāvēt 2002. gada beigās. Sastādot 2002. gada budžetu un veicot izmaiņas pašvaldību finansu izlīdzināšanas sistēmā, ir jāparedz rajonu padomju funkciju, finansu līdzekļu, nekustamā īpašuma nodošana jaunizveidotajām vietējām pašvaldībām. Tas būtu paralēls process pašvaldību apvienošanai, jo rajona padomes funkcijas tiktu nodotas novadu pašvaldībām līdz ar to izveidošanu.

 

Jaunizveidoto pašvaldību vēlēšanas

Jautājums par vēlēšanām ir ļoti svarīgs temats, jo apvienotās pašvaldības tiek izveidotas vairāk nekā divus gadus pirms kārtējām vēlēšanām. Formāli nevarētu būt iebildumi, ja, izveidojot jaunas administratīvās teritorijas, tiek noteiktas jaunas vēlēšanas. Ja par tādām politiski izšķiras, tad būtu izdevīgi tās pieskaņot Saeimas kārtējām vēlēšanām. Tas, ka pašvaldību un parlamenta vēlēšanas turpmāk notiktu vienlaikus, būtu pozitīvi tāpēc, ka līdz ar to vēlēšanu cikls Latvijā būtu 4, nevis 2 gadi kā tagad. Tas stabilizētu valsts politisko dzīvi un samazinātu vēlēšanu izdevumus.

Ja jaunas vēlēšanas jaunizveidotajās pašvaldībās neveic, tad to lēmējinstitūcijās veidojas neproporcionāla pārstāvniecība un deputātiem ir jāuzņemas atbildība arī par teritorijām, no kurām viņi nav vēlēti. Ņemot vērā, ka reformām vairumā gadījumu būs piespiedu raksturs, nevis brīvprātīgs, jaunas vēlēšanas "nedraudzīgu partneru" starpā būtu labākas par "piespiedu draudzību".

Ja vairumā būtu gadījumi, kad notiek brīvprātīga visu novadā ietilpstošo pašvaldību apvienošanās, tad varētu pastāvēt līdzšinējā kārtība par apvienoto pašvaldību darbību līdz kārtējām vēlēšanām.

Kā negatīvs moments ārkārtas vēlēšanu sakarā jāmin tas, ka deputāti ir vēlēti uz 4 gadu termiņu un jaunas vēlēšanas var tikt uzlūkotas kā nepamatota deputātu pilnvaru pārtraukšana.

Ja, vērtējot valsts politisko dzīvi kopumā, tiek atzīts, ka ir izdevīgi, ja Saeimas un pašvaldību vēlēšanas notiek vienlaikus, tad pašvaldību reforma ir ļoti piemērota reize, lai šādas izmaiņas ieviestu.

 

Sabiedrisko attiecību pasākumi

Administratīvi teritoriālajai reformai ir nepieciešama labvēlīga publicitāte visā tās realizācijas periodā. Sabiedrība savlaicīgi jāinformē par gaidāmajiem reformas pasākumiem, veicot pacietīgu, sistemātisku skaidrošanas darbu. Iedzīvotāji ir jāinformē par to, kāpēc reforma nepieciešama, ko tā dos iedzīvotājiem, pašvaldībām, valstij, kā arī to, kas kurā reformas periodā notiks un kā pašvaldība darbosies pēc reformas.

10. SVID analīze

Stiprās puses

• materiālo un finansu resursu koncentrācija

•demokrātiskas pašvaldības, liels potenciālo pašvaldības politiķu piedāvājums

• liels potenciālo pašvaldības darbinieku piedāvājums

• liela pašvaldības resursu dažādība

• optimāls mērogs pašvaldības funkciju izpildes organizēšanai

• visi pašvaldības pakalpojuma veidi pieejami vienā pašvaldībā

• liela pašvaldības patstāvība, maz riska faktoru

• stabila pašvaldības ieņēmumu bāze

• pievilcīga uzņēmējdarbības vide, lielākas pašvaldības ir pievilcīgākas investoriem

• vienā pašvaldībā urbanizētās un lauku teritorijas (savstarpējās papildināmības efekts)

Vājās puses

•lieli attālumi līdz pašvaldības administratīvajam centram, liela teritorija

•pašvaldību politiķi attālināti no iedzīvotājiem

• starp novadiem lielas atšķirības iedzīvotāju skaitā un ekonomiskajā potenciālā

• vienā pašvaldībā apvienotas teritorijas ar dažādām interesēm

Iespējas

uzlabot iedzīvotājiem sniegto pakalpojumu kvalitāti un daudzveidību

• racionāli izmantot pašvaldības finansu resursus, samazināt pārvaldes izdevumus

• iedzīvotājiem nodrošināt pieejamību visiem ar likumu noteiktajiem pašvaldības pakalpojumiem

• veikt reālu pašvaldības attīstības plānošanu, piesaistīt kredītresursus un investīcijas

• veicināt uzņēmējdarbību, veidot uzņēmējdarbības atbalsta centrus

• realizēt lielus valsts investīciju projektus

• izveidot profesionālu pašvaldības administrāciju

• pakalpojumu sniegšanai iedzīvotājiem veidot vienas pieturas aģentūras

• atdalīt pašvaldības lēmējvaru no izpildinstitūcijām, samazināt korupcijas iespējas

• izveidot optimālu skolu tīklu pašvaldībā

• izveidot optimālu sociālās aprūpes sistēmu pašvaldībā

• samazināt iedzīvotāju migrāciju uz lielpilsētām

• samazināt savstarpējos norēķinus ar kaimiņu pašvaldībām

• pašvaldību deputātu vēlēšanās iesaistīt politiskās partijas

• veicināt pašvaldību vienotās informācijas sistēmas izveidi

• veidot līdzvērtīgu sadarbību ar pašvaldībām ārzemēs

Draudi

• iedzīvotāju pretestība reformas procesam

• politiska pretdarbība reformai

• Eiropas vietējo pašvaldību hartas prasību neievērošana, ja reforma tiek realizēta direktīvā ceļā

• iedzīvotāju un politiķu pretestības rezultātā reforma tiek veikta tikai daļēji vai reformas process ir ļoti ilgs

• pašvaldību politiķu attālināšanās no iedzīvotājiem, pārstāvniecības samazināšanās pašvaldības lēmējinstitūcijā

• pašvaldību politiķu un darbinieku nespēja efektīvi vadīt lielas, komplicētas pašvaldības darbību

• nevienlīdzīga izveidoto novadu konkurētspēja

• darba vietu samazināšanās pašvaldību institūcijās, it sevišķi teritorijās, kas ir tālu no pašvaldības administratīvā centra

• "nomales efekta" veidošanās, resursu ieguldīšana tikai pašvaldības attīstības centros

• komplicēta dažādu reģistru, lietvedības un adresācijas sistēmas maiņa

 

Ieguvumi un zaudējumi, ja reforma tiek veikta

Ieguvumi

• uzlabosies iedzīvotājiem sniegto pakalpojumu kvalitāte; ·

• vienas pašvaldības ietvaros būs iespējams nodrošināt vispārējo izglītību (sākot ar apmācību sākumskolās un beidzot ar vidusskolām) un izveidot optimālu sociālās palīdzības sistēmu;

• samazināsies pārvaldes izdevumi (ap 4 milj. lati), būs iespējams racionālāk izmantot pašvaldību līdzekļus;

• tiks koncentrēti pašvaldību finansu līdzekļi, palielināsies kredītu piesaistes iespējas;

• palielināsies pašvaldību patstāvība;

• pieaugs pašvaldību resursu apjoms un daudzveidība;

• būs iespējams lēmējvaru nodalīt no izpildinstitūcijām un tādejādi:

- paaugstināt pašvaldībasprofesionālo līmeni,

- samazināt korupcijas iespējas;

• palielināsies pašvaldību ietekme valsts politiskajā dzīvē, pašvaldību vēlēšanās tiks iesaistītas politiskās partijas;

• palielināsies nevalstisko organizāciju darbības iespējas un to ietekme uz pašvaldības darbu;

• veidosies ciešāka saikne starp laukiem un pilsētām;

• samazināsies un vienkāršosies pašvaldību savstarpējie norēķini

•pašvaldībām būs lielākas iespējas veidot līdzvērtīgu sadarbību ar partneriem ārzemēs.

Zaudējumi

• būs jāiegulda finansu līdzekļi reformas realizēšanā;

• atsevišķi pašvaldību politiķi un darbinieki zaudēs darba vietas;

• mainīsies ierastā administratīvā kārtība.

 

Ieguvumi un zaudējumi, ja reforma netiek veikta

Ieguvumi

• nebūs reformas izdevumu;

• nebūs nekas jāmaina;

• nenotiks politiska cīņa starp reformas virzītājiem un pretiniekiem

Zaudējumi

• nebūs sociālā un ekonomiskā pamata nelielo pašvaldību teritoriju attīstībai; nelielās pašvaldības nespēs nodrošināt teritoriju attīstību līdzvērtīgu citām;

• valstij būs jāmeklē iespējas un jārada mehānisms to funkciju izpildei, kuras neveic mazās pašvaldības;

• aglabāsies pašvaldību finansu sadrumstalotība, lieli savstarpējie finansu norēķinu apjomi, zema pašvaldību kredītspēja;

• pašvaldību sniegto pakalpojumu kvalitāte būs ļoti atšķirīga;

• iedzīvotāji būs neapmierināti par atšķirīgo dzīves līmeni, ko rada atšķirīgas pašvaldību iespējas;

• iks kavētas reformas valsts pārvaldē, izglītībā, veselības un sociālajā aprūpē un citās jomās;

• administratīvo teritoriju lielās sadrumstalotības dēļ, neracionāli tiks izmantoti pašvaldībām atvēlētie līdzekļi;

• mazajās pašvaldībās netiks atdalīta lēmējvara no izpildinstitūcijām, izveidota profesionāla administrācija;

• mazo pašvaldību vēlēšanās dominēs vietējās vēlēšanu apvienības;

• būs pārmetumi no ES un citām starptautiskajām institūcijām, ka Latvija nemeklē risinājumus pārvaldes uzlabošanai un attīstības veicināšanai;

• nelielajām pašvaldībām būs grūti atrast sadarbības partnerus ārzemēs.

11. Iedzīvotāju ieguvumi teritoriālās reformas rezultātā

Iedzīvotājs iegūs:

1) Pieejamību visiem likumos noteiktajiem pašvaldības pakalpojumiem
2) Kvalitatīvus pašvaldības pakalpojumus

• Konkurētspējīgu izglītību. Izglītības jomā novada pašvaldības var nodrošināt konkurētspējīgu izglītības sistēmu ar kvalificētiem skolotāju kadriem, labu skolu materiālo bāzi ar vairākām vidusskolas apmācību programmām un labu svešvalodu apmācību.

• Vispusīgu interešu izglītību bērniem. Novada pašvaldības var nodrošināt plašas interešu izglītības iespējas (sporta skolu, mūzikas skolu, mākslas skolu utt.). Ir iespējas nodrošināt interešu izglītības pieejamību arī attālākajiem lauku bērniem, izveidojot skolu autobusu maršrutus. Skolu autobusu izmantošana nodrošinās skolēnu drošību ceļā uz skolu un mājup.

• Lielāku atbalstu kultūras dzīvei, pašdarbības un sporta kolektīviem. Novadu pašvaldības radošāk organizēs kultūras un sporta pasākumus, piešķirot tiem pienācīgu vērienu.

• Iespēju saņemt visus pašvaldību kompetencē esošos sociālās aprūpes pakalpojumus. Mazās pašvaldības nenodrošina daudzus sociālās aprūpes uzdevumus. Novada pašvaldība var nodrošināt sociālo aprūpi mājās, dienas centru pakalpojumus pensijas vecuma personām; aprūpi mājās un dienas aprūpes centru pakalpojumus invalīdiem un personām ar garīga rakstura traucējumiem. Liela mēroga vietējās pašvaldības var izveidot un ekonomiski uzturēt veco ļaužu pansionātus, nakts patversmes, krīžu centrus un rehabilitācijas centrus. Daudzo mazo pašvaldību iedzīvotājiem šie pakalpojumi nav pieejami savā pašvaldības teritorijā.

• Iespējas saņemt pašvaldībā juridiski korektus administratīvos aktus. Administratīvo aktu izdošanas process daudzās mazajās pašvaldībās šobrīd ir ļoti zemā kvalitātē, pašvaldības nav spējīgas pirkt juristu pakalpojumus, administratīvie akti tiek izdoti nekvalitatīvi. To iespējams veikt daudz kvalitatīvāk novada pašvaldībā.

3) Jaunas darba vietas, dažādotas ekonomiskās aktivitātes iespējas

Novada pašvaldībām ir daudz lielākas iespējas piesaistīt investīciju projektus, attīstīt infrastruktūru, kas veicina uzņēmējdarbību. Izstrādāt kvalitatīvu pašvaldības attīstības programmu un teritorijas plānojumu, veidot uzņēmējdarbības atbalsta centrus. Tas viss kopumā dos iedzīvotājam jaunas darba vietas un iespēju dažādotai ekonomiskās darbības aktivitātei.

4) Iedzīvotājs iegūs demokrātisku pašvaldību

Novada pašvaldībās būs daudz lielākas izvēles iespējas pašvaldību vēlēšanās, iespēja iesaistīties politisko partiju darbā savas pašvaldības līmenī. Obligāta prasība būs lēmējvaras atdalīšana no pašvaldības izpildinstitūcijām, lielākas iespējas ierobežot korupciju.

5) Iedzīvotāja intereses aizsargās spēcīga, liela mēroga pašvaldība, tas dos iedzīvotājam lielāku sociālo drošību, sava novada spēka izjūtu

Novada pašvaldībai daudzveidīgāki resursi. Palielinās pašvaldības kredītspēja. Samazinās pārvaldei atvēlētā budžeta daļa. Izbrīvētie finansu resursi tiks novirzīti novada attīstībai, infrastruktūrai. Kopā ar uzņēmējdarbības vides uzlabošanos tas dos sinerģijas efektu. Mazinās riska faktori kopējai attīstībai. Sakārtojas kultūrvide. Rodas iespējas harmonizēt cilvēka un publiskās varas mijiedarbību, izmantojot informācijas tehnoloģijas. Spēcīga novada pašvaldība būs spējīga nodrošināt katra cilvēka potenciālo iespēju kvalitatīvu un efektīvu realizāciju.

 

Dažādu sabiedrības grupu guvums teritoriālās reformas rezultātā

Pensionāri

Novada pašvaldība būs spējīga izveidot sociālās aprūpes dienestu, sociālās aprūpes centrus. Pensijas vecuma personām nepieciešamības gadījumā būs iespēja regulāri saņemt kvalificētu aprūpi mājās vai sociālās aprūpes iestādēs, kā arī saņemt dienas centru pakalpojumus. Novada pašvaldības mērogs atļaus veidot sociālās aprūpes iestādes pašvaldības teritorijā, līdz ar to vecie cilvēki, kuriem būs nepieciešams šāds pakalpojums, nebūs jāpārvietojas uz attālu sociālās aprūpes kompleksu. Viņiem būtiski nemainīsies dzīves vide un sabiedrība.

Dienas centros pensionāriem var nodrošināt interesantas nodarbības, interešu sabiedrību, kultūras pasākumus. Pensionāru nokļūšanu šajos centros un atgriešanos mājās var nodrošināt pašvaldības autobusi.

Mazajās pašvaldībās visi šie pasākumi ir relatīvi dārgi, to mērogs neatbilst efektīvai šo pašvaldības pienākumu izpildes organizēšanai. Tā, piemēram, 262 pašvaldībās nav izveidots sociālās palīdzības dienests.

Bērni, skolu jaunieši

Novada pašvaldība izveidos optimālu skolu un pirmsskolas iestāžu tīklu. Skolēniem būs iespēja savā pašvaldības teritorijā iegūt konkurētspējīgu izglītību, saņemt plašas interešu izglītības iespējas (sporta skola, mūzikas skola, mākslas skola). Kvalificēti bāriņtiesas darbinieki nodrošinās bērnu tiesību aizsardzību izglītības jomā, palīdzību bērniem nelabvēlīgajās ģimenēs.

Invalīdi

Novada pašvaldība nodrošinās likumā noteiktos pakalpojumus invalīdiem, kā arī atbilstoši savām iespējām paplašinās viņiem sociālās palīdzības pakalpojumus. Novada mērogs ir optimāls, lai nodrošinātu aprūpi mājās personām ar garīga vai fiziska rakstura traucējumiem, kā arī dienas rehabilitācijas centra pakalpojumus. Liela mēroga pašvaldības risinās jautājumus par iespējām personām ar redzes traucējumiem un garīga rakstura traucējumiem strādāt specializētās darbnīcās, būs iespējams risināt jautājumu par servisa dzīvokļiem personām, kurām nepieciešama īpaša aprūpe. Šobrīd mazās pašvaldības šos jautājumus nerisina, pašvaldību vadītāji un deputāti bieži vien nezina, ka vietējai pašvaldībai ir šādi invalīdu aprūpes pienākumi. Labi pie šiem jautājumiem strādā Kandavas novada pašvaldība, tās sociālās aprūpes un rehabilitācijas centrs dienu no dienas paplašina sniegto pakalpojumu klāstu, turpretī kaimiņu pašvaldībās, kā Tukuma rajona Zantes pagastā un Jaunsātu pagastā šajā jomā maz ko dara. To pašu var teikt par Limbažu rajona Brīvzemnieku, Braslavas un Pāles, kā arī daudziem citiem pagastiem.

Uzņēmēji

Novada pašvaldības nodrošinās teritorijas plānojuma izstrādi, infrastruktūras nodrošinājumu, pievilcīgu uzņēmējdarbības vidi, kas savukārt atvieglos uzņēmējam atvērt ražotnes. Lielās pašvaldības ir spējīgas izveidot un uzturēt uzņēmējdarbības centrus, sniegt informāciju par produkcijas realizācijas iespējām, kā arī organizēt darba ņēmēju pārkvalificēšanu atbilstoši uzņēmēju pieprasījumam.

Darba ņēmēji

Uzņēmējdarbības attīstība darba ņēmējam dos iespēju izvēlēties sev piemērotu darba vietu, interesantu, savām spējām un izglītībai atbilstošu darbu. Novada pašvaldība spēs organizēt darba ņēmēju pārkvalificēšanu atbilstoši darba tirgus prasībām, palielināt darba ņēmēju konkurences spējas. Spēcīgas, uz attīstību orientētas pašvaldības ir spējīgas veicināt jaunu darba vietu izveidi, panākt bezdarba samazināšanos. Tā, piemēram, Kandavas apvienotās pašvaldības pastāvēšanas laikā tajā ir izveidotas 360 jaunas darba vietas, tiek piesaistītas investīcijas, un tuvā nākotnē uzņēmēji plāno izveidot vēl ap 150 jaunu darba vietu.

Pielikumi

Projektēto novadu pašvaldību finansu izlīdzināšanas aprēķini

(uz 2001. gada aprēķinu bāzes bez rajona pašvaldību funkcijām)

Novads Vērtētie Pašvaldībai Dotācija no Iemaksas
ieņēmumi aprēķinātā pašvaldību pašvaldību
(latos) finansu finansu finansu
nepiecie- izlīdzi- izlīdzi
šamība nāšanas nāšanas
(latos) fonda fondā
(latos) (latos)
1 2 3 4 5
Ādažu novads 932 890 566 340 139 462
Aglonas novads 187 723 464 177 230 036
Aglonas p. 116 719 231 132
Grāveru p. 16 900 58 183
Kastuļinas p. 33 370 95 210
Šķeltovas p. 20 654 79 652
Aizkraukles nov . 1924 133 1331 881 206 578
Aizkraukle 1411 780 701 840
Jaunjelgava 203 944 114 851
Aizkraukles p. 107 997 207 543
Daudzeses p. 62 468 104 394
Seces p. 55 971 106 026
Sērenes p 51 838 49 535
Staburaga p. 30 135 47 692
Aizputes novads 775 121 999 480 124 411
Aizpute 439 532 477 347
Aizputes p. 61 417 93 423
Cīravas p. 75 180 137 588
Kalvenes p. 52 742 75 952
Kazdangas p. 93 146 148 656
Lažas p. 53 104 66 514
Aknīstes novads 322 311 517 038 143 023
Aknīste 153 612 182 160
Subate 44 984 113 689
Elkšņu p. 35 213 65 106
Gārsenes p. 44 828 82 482
Rites p. 43 674 73 601
Alojas novads 440 678 629 238 125 636
Aloja 238 564 223 313
Staicele 110 367 191 849
Braslavas p. 26 141 80 790
Brīvzemnieku p. 65 606 133 286
Alsungas novads 331 690 470 044 91 349
Pāvilosta 79 737 109 108
Alsungas p. 129 905 175 952
Gudenieku p. 40 696 85 974
Jūrkalnes p. 29 712 36 521
Sakas p. 51 640 62 489
Alūksnes novads 1275 388 1711 732 265 220
Alūksne 794 310 772 211
Alsviķu p. 96 447 149 078
Annas p. 22 974 56 556
Ilzenes p. 21 093 43 627
Jaunalūksnes p. 68 436 125 047
Jaunannas p. 32 168 55 918
Kalncempju p. 14 348 33 226
Liepnas p. 65 874 110 452
Malienas p. 17 194 45 387
Mālupes p. 35 809 73 554
Mārkalnes p. 23 672 41 680
Pededzes p. 23 719 81 696
Zeltiņu p. 17 364 38 486
Ziemera p. 41 980 84 814
Apes novads 367 878 533 646 112 403
Ape 138 960 179 582
Gaujienas p 69 272 99 274
Jaunlaicenes p. 22 933 45 037
Trapenes p 46 558 88 301
Veclaicenes p. 50 390 47 260
Viresu p. 39 765 74 192
Auces novads 746 168 929 364 90 259
Auce 385 545 347 651
Bēnes p. 134 426 180 829
Īles p. 37 629 60 007
Jaunauces p. 28 572 47 179
Lielauces p. 27 743 54 288
Ukru p. 37 679 59 397
Vadakstes p. 33 891 66 316
Vītiņu p. 60 683 113 697
Babītes novads 880 594 530 412 133 713
Babītes p. 766 776 433 150
Salas p. 113 818 97 262
Baldones novads 452 690 496 384
Baldone 371 108 418 697
Daugmalas p. 81 582 77 687
Balvu novads 1086 338 1735 097 475 249
Balvi 635 710 689 143
Balvu p. 37 347 71 123
Bērzkalnes p. 25 355 57 458
Bērzpils p. 32 971 98 756
Krišjāņu p. 19 859 46 347
Kubuļu p. 79 044 153 924
Kupravas p 31 820 62 682
Lazdukalna p. 38 966 103 101
Lazdulejas p. 12 356 32 443
Rugāju p. 73 632 167 773
Tilžas p. 47 285 118 015
Vectilžas p. 15 957 50 874
Vīksnas p. 36 063 83 460
Bauskas novads 2307 057 2946 301 344 614
Bauska 945 748 877 273
Brunavas p. 82 660 162 051
Ceraukstes p. 111 925 156 783
Codes p. 175 095 246 829
Dāviņu p. 38 668 92 329
Gailīšu p. 237 412 250 446
Īslīces p. 270 973 368 571
Mežotnes p. 100 472 167 009
Rundāles p. 156 618 210 627
Svitenes p. 45 495 98 889
Vecsaules p. 90 029 204 856
Viesturu p. 51 962 110 638
Carnikavas novads 656 732 351 744 121 416
Cesvaines novads 412 704 569 501 58 890
Cesvaine 246 708 298 991
Dzelzavas p. 78 903 128 233
Sarkaņu p. 87 093 142 277
Cēsu novads 3500 546 3656 063
Cēsis 1987 565 1523 339
Amatas n. 240 259 302 045
Liepas p. 235 214 277 759
Mārsnēnu p. 41 830 82 682
Priekuļu p. 414 191 444 509
Raiskuma p. 127 892 167 932
Raunas p. 183 630 286 767
Stalbes p. 75 723 122 898
Straupes p. 82 964 133 195
Vaives p. 76 269 136 967
Veselavas p. 35 009 64 284
Dagdas novads 563 259 1100 017 426 756
Dagda 213 194 231 194
Andrupenes p. 53 220 141 549
Andzeļu p. 18 855 69 712
Asūnes p. 21 918 59 991
Aulejas p. 24 243 68 584
Bērziņu p. 18 072 56 586
Dagdas p. 38 381 76 835
Ezernieku p. 51 817 91 780
Konstantīnovas p. 23 141 59 900
Ķepovas p. 14 115 35 315
Robežnieku p. 33 675 99 699
Svariņu p. 18 462 46 837
Šķaunes p. 34 166 62 035
Daugavpils novads 867 343 1503 136 485 479
Ambeļu p 21 146 77 185
Biķernieku p. 18 090 78 134
Dubnas p 30 915 86 405
Kalupes p. 66 624 154 025
Līksnas p. 84 206 112 586
Maļinovas p. 39 121 98 737
Naujenes p 378 833 500 060
Nīcgales p. 67 824 88 615
Vaboles p. 41 878 90 143
Višķu p. 118 706 217 243
Dundagas novads 458 848 536 882 24 345
Ances p 77 583 70 433
Dundagas p 266 007 358 515
Kolkas p. 115 258 107 934
Dobeles novads 2238 579 2301 002
Dobele 1317 980 934 849
Augstkalnes p. 61 809 111 378
Auru p. 194 957 264 342
Bērzes p. 136 635 178 010
Bukaišu p. 38 368 89 204
Dobeles p. 46 745 92 906
Jaunbērzes p. 75 777 103 983
Krimūnu p. 91 795 114 758
Naudītes p. 62 600 86 350
Penkules p. 67 056 100 229
Tērvetes p. 144 857 224 993
Elejas novads 427 332 656 585 163 594
Elejas p. 162 590 218 259
Lielplatones p. 61 993 83 637
Sesavas p. 112 768 176 712
Vilces p. 89 981 177 977
Engures novads 415 863 521 986 53 924
Engures p. 176 585 235 393
Ķūļciema p. 25 621 49 184
Mērsraga p. 168 409 170 966
Zentenes p. 45 248 66 443
Ērgļu novads 331 437 488 556 108 263
Ērgļu p. 188 565 245 095
Jumurdas p. 27 510 34 526
Mazozolu p. 40 030 68 282
Sausnējas p 35 736 67 581
Vestienas p. 39 596 73 074
Ezeres novads 312 780 583 233 212 129
Ezeres p. 57 607 128 669
Nīgrandes p. 91 536 174 708
Pampāļu p. 76 490 90 645
Rubas p. 52 499 110 088
Zaņas p. 34 648 79 123
Garkalnes novads 939 059 606 578 122 320
Vangaži 407 942 330 662
Garkalnes p 531 117 275 916
Grīvas novads 503 038 1051 114 442 964
Demenes p. 55 094 180 920
Kalkūnes p. 149 203 246 178
Laucesas p 71 124 128 835
Medumu p. 48 265 108 371
Salienas p. 37 339 79 589
Skrudalienas p. 66 393 145 200
Tabores p 34 607 90 797
Vecsalienas p 41 013 71 224
Grobiņas novads 1131 652 1354 400 87 308
Grobiņa 421 644 345 527
Durbes novads 150 739 210 774
Bārtavas p. 54 488 77 552
Dunalkas p. 51 746 87 664
Gaviezes p. 51 819 88 191
Grobiņas p. 182 991 227 635
Medzes p. 85 476 122 383
Vecpils p. 30 292 51 818
Vērgales p. 102 457 142 856
Gulbenes novads 1395 961 1733 719 164 386
Gulbene 783 054 779 304
Beļavas p. 116 047 178 492
Daugstu p. 61 657 119 541
Galgauskas p. 42 022 72 644
Jaungulbenes p. 80 890 126 185
Litenes p. 46 911 105 739
Līgo p. 32 251 48 316
Stāmerienas p. 58 179 115 349
Stradu p. 174 950 188 149
Iecavas novads 721 538 762 720
Ikšķiles novads 743 255 500 067 86 932
Ilūkstes novads 781 384 919 188 45 885
Ilūkste 226 700 240 306
Bebrenes p. 52 980 122 087
Dvietes p. 32 825 71 610
Eglaines p. 39 596 103 481
Pilskalnes p. 55 422 117 199
Sventes p 66 283 121 791
Šēderes p. 307 578 142 714
Jaunpils novads 490 158 766 661 199 837
Annenieku p. 63 395 106 880
Bikstu p. 53 328 105 188
Irlavas p. 93 726 145 860
Jaunpils p. 160 413 238 828
Lestenes p. 59 655 70 887
Viesatu p. 24 482 44 014
Zebrenes p. 35 159 55 004
Jēkabpils pilsēta 1898 409 2208 930 89 628
Jelgavas novads 1913 149 2 472 916 312 475
Kalnciems 130 685 206 889
Cenu p. 252 769 334 460
Glūdas p. 189 370 235 403
Jaunsvirlaukas p. 210 625 278 183
Līvbērzes p. 151 851 202 462
Ozolnieku p. 307 717 268 488
Platones p. 129 023 147 084
Sidrabenes p. 89 233 167 050
Svētes p. 98 746 137 133
Valgundes p. 135 136 171 783
Vircavas p. 99 598 161 816
Zaļenieku p. 118 396 162 165
Kandavas novads 982 921 1 535 108 398 676
Kandavas novads 495 283 731 536
Sabile novads 212 164 310 801
Jaunsātu p. 51 747 105 068
Pūres p 94 103 160 945
Strazdes p. 25 860 48 044
Vānes p. 70 290 117 326
Zantes p. 33 474 61 388
Kārsavas novads 395 113 717 749 250 861
Kārsava 168 164 219 872
Goliševas p. 15 417 45 817
Malnavas p. 92 539 175 888
Mežvidu p. 46 355 101 085
Mērdzenes p. 33 395 81 641
Salnavas p. 39 243 93 446
Kokneses novads 468 989 563 691 38 332
Bebru p. 86 425 132 293
Iršu p. 28 668 60 319
Kokneses p. 353 896 371 079
Krāslavas novads 1045 024 1690 942 476 824
Krāslava 733 125 906 432
Indras p. 41 519 138 975
Izvaltas p. 35 298 86 338
Kalniešu p. 28 365 88 942
Kaplavas p. 27 203 71 846
Kombuļu p. 35 381 70 033
Krāslavas p. 24 879 46 891
Piedrujas p. 15 335 64 588
Skaistas p. 33 324 79 290
Ūdrīšu p. 70 595 137 607
Krimuldas novads 608 474 642 899 16 319
Krimuldas p. 431 153 358 989
Lēdurgas p. 76 588 140 253
Vidrižu p. 100 733 143 657
Krustpils novads 313 204 654 512 275 856
Atašienes p. 30 662 78 460
Krustpils p. 53 891 86 475
Kūku p. 99 308 187 535
Mežāres p. 41 108 93 779
Variešu p. 62 912 129 099
Vīpes p. 25 323 79 164
Kuldīgas novads 1981 235 2308 693 96 588
Kuldīga 1147 369 1121 861
Ēdoles p. 52 936 87 404
Īvandes p. 32 333 40 948
Kabiles p. 50 720 84 701
Kurmāles p. 152 042 196 012
Padures p. 60 610 100 861
Peļču p. 54 820 86 362
Rendas p. 104 676 107 641
Rumbas p. 144 778 145 094
Snēpeles p. 36 568 74 151
Turlavas p. 44 038 108 521
Vārmes p. 57 820 103 925
Zlēku p. 42 525 51 212
Ķeguma novads 592 712 421 106 58 273
Ķegums 465 733 246 600
Birzgales p. 126 979 174 506
Ķekavas novads 2161 054 1 198 184 379 373
Baloži 509 442 301 641
Ķekavas p. 1651 612 896 543
Lejasciema novads 347 230 646 972 235 044
Druvienas p. 26 997 59 208
Lejasciema p. 110 674 177 361
Lizuma p. 80 026 155 416
Rankas p. 84 114 157 416
Tirzas p. 45 419 97 571
Lielvārdes novads 771 268 835 376
Lielvārde 631 868 598 798
Lēdmanes p. 61 935 125 813
Rembates p. 77 465 110 765
Līgatnes novads 412 562 545 283 78 192
Līgatne 149 237 125 024
Ligatnes p. 154 959 257 030
Mores p. 39 952 63 125
Nītaures p. 68 414 100 104
Limbažu novads 1684 045 1633 615
Limbaži 1052 606 741 926
Katvaru p. 84 200 125 802
Liepupes p. 152 764 215 393
Limbažu p. 164 757 201 279
Pāles p. 49 643 83 557
Umurgas p. 78 421 119 972
Viļķenes p. 101 654 145 686
Līvānu novads 669 049 1214 005 423 555
Līvānu novads 587 444 1027 601
Jersikas p. 44 726 91 391
Rudzātu p. 36 879 95 013
Lubānas novads 317 184 402 805 45 340
Lubāna 164 960 166 776
Indrānu p. 97 266 102 645
Ošupes p. 54 958 133 384
Ludzas novads 1099 296 1503 903 254 216
Ludza 781 089 829 713
Blontu p. 28 066 47 999
Ciblas novads 71 064 139 337
Cirmas p. 31 292 68 343
Isnaudas p. 53 429 105 453
Ņukšas p. 20 323 50 111
Pildas p. 23 756 69 524
Pureņu p. 16 015 48 969
Pušmucovas p. 30 669 62 954
Zvirgzdenes p. 43 593 81 500
Madlienas novads 584 937 847 600 177 903
Ķeipenes p. 79 229 112 646
Lauberes p. 46 335 72 825
Madlienas p. 132 720 192 696
Menģeles p. 34 302 72 444
Suntažu p. 140 516 192 348
Taurupes p. 93 247 101 096
Zaubes p. 58 588 103 545
Madonas novads 1534 080 1796 062 82 375
Madona 951 903 769 093
Aronas p. 76 458 133 498
Bērzaunes p. 86 208 155 221
Lazdonas p. 49 624 64 038
Liezēres p. 75 903 147 796
Ļaudonas p. 94 122 161 395
Mārcienas p. 54 885 111 239
Mētrienas p. 39 483 86 044
Praulienas p. 105 494 167 738
Mālpils novads 414 190 350 907 12 686
Maltas novads 459 140 1020 768 459 551
Feimaņu p. 32 220 96 475
Lūznavas p. 65 286 109 294
Maltas p. 163 198 302 059
Ozolaines p. 76 572 137 301
Pušas p. 26 637 54 616
Silmalas p. . 95 227 321 023
Mārupes novads 1390 428 690 590 283 850
Mazsalacas novads 302 926 409 058 65 226
Mazsalaca 200 219 217 025
Ramatas p. 29 539 54 093
Skaņkalnes p. 52 462 81 756
Vecatas p. 20 706 56 184
Neretas novads 290 727 428 578 94 993
Mazzalves p. 74 738 103 309
Neretas p. 116 005 187 613
Pilskalnes p. 43 371 56 391
Zalves p. 56 613 81 265
Nīcas novads 345 925 520 948 122 928
Dunikas p. 52 579 74 650
Nīcas p. 167 763 234 868
Otaņķu p. 54 100 85 342
Rucavas p. 71 483 126 088
Ogres novads 3239 466 2228 832 354 487
Ogre 3012 716 2022 663
Ogresgala p. 226 750 206 169
Olaines novads 1906 552 1380 411 174 645
Olaine 1262 150 977 477
Olaines p. 644 402 402 934
Piebalgas novads 526 375 922 305 303 699
Drustu p. 54 061 104 652
Dzērbenes p. 67 903 94 064
Inešu p. 32 384 77 155
Jaunpiebalgas p. 130 575 209 689
Kaijves p. 20 627 43 244
Skujenes p. 56 709 100 234
Taurenes p. 56 654 95 649
Vecpiebalgas p. 82 775 147 307
Zosēnu p. 24 687 50 311
Pļaviņu novads 730 428 779 266
Pļaviņas 330 610 343 009
Aiviekstes p. 67 320 81 477
Kalsnavas p. 231 390 192 192
Klintaines p. 45 066 72 744
Vietalvas p. 56 042 89 844
Preiļu novads 1 058 323 1 833 609 591 925
Preiļu novads 704 211 863 499
Pelēču p. 27 096 82 761
Riebiņu p. 71 412 147 338
Rožkalnu p. 30 386 83 772
Rušonu p. 59 010 163 942
Saunas p. 45 651 116 387
Siljāņu p. 14 454 50 770
Stabulnieku p. 24 016 90 564
Sutru p. 23 337 69 135
Upmalas p. 35 612 98 201
Vārkavas p. 23 138 67 240
Priekules novads 591 970 910 418 227 406
Priekule 161 404 216 096
Bunkas p. 55 252 95 508
Embūtes p. 34 911 54 341
Gramzdas p. 43 083 71 460
Kalētu p. 35 759 77 318
Priekules p. 60 722 68 648
Vaiņodes p. 147 201 235 353
Virgas p. 53 638 91 694
Rāznas novads 242 404 542 884 246 187
Čornajas p. 44 510 131 930
Griškānu p. 81 822 140 153
Kaunatas p 60 120 129 259
Mākoņkalna p. 27 059 72 618
Stoļerovas p. 28 893 68 924
Rēzeknes novads 441 769 928 339 393 736
Audriņu p. 43 069 101 120
Bērzgales p. 33 197 64 726
Dricānu p. 41 557 105 367
Gaigalavas p. 43 606 106 980
Ilzeskalna p. 36 936 88 253
Lendžu p. 32 551 69 925
Nautrēnu p. 38 373 141 869
Stružānu p. 39 672 91 179
Verēmu p. 132 808 158 920
Rojas novads 299 656 403 814 63 776
Ropažu novads 494 320 480 309
Rūjienas novads 604 925 849 943 160 023
Rūjiena 293 769 307 268
Ipiķu p. 15 101 35 401
Jeru p. 63 563 122 562
Ķoņu p. 33 635 75 239
Lodes p. 28 255 35 753
Naukšēnu p. 112 294 153 498
Sēļu p. 23 770 51 948
Vilpulkas p. 34 538 68 274
Salacgrīvas novads 928 385 677 698 82 313
Salacgrīva 736 708 509 448
Ainaži 191 677 168 250
Salaspils novads 2937 716 1570 343 544 652
Saldus novads 2301 478 2595 142 34 149
Brocēni 512 856 417 923
Saldus 971 436 1005 009
Blīdenes p. 64 553 91 284
Gaiķu p. 46 730 84 328
Jaunlutriņu p. 45 481 95 200
Kursīšu p. 48 965 92 265
Lutriņu p. 92 395 136 734
Novadnieku p. 159 968 172 313
Remtes p. 55 545 84 475
Saldus p. 131 306 141 291
Šķēdes p. 33 488 75 347
Zirņu p. 95 043 163 358
Zvārdes p. 43 712 35 615
Saulkrastu novads 1139 002 818 491 107 397
Saulkrasti 779 072 449 646
Sējas p. 223 919 196 731
Skultes p. 136 011 172 114
Sēlpils novads 341 691 494 156 103 049
Ābeļu p. 60 110 83 183
Salas p. 225 213 303 225
Sēlpils p. 56 368 107 748
Siguldas novads 2 234 931 1610 242 208 649
Sigulda 1308 717 864 155
Allažu p. 137 911 151 093
Inčukalna p. 487 727 315 777
Siguldas p. 300 576 279 217
Skrīveru novads 532 343 600 967 8 527
Jumpravas p. 175 437 167 831
Krapes p. 45 668 77 084
Skrīveru p. 311 238 356 052
Skrundas novads 473 335 711 084 166 640
Skrunda 290 890 343 657
Laidu p. 54 346 130 342
Nīkrāces p. 41 891 71 973
Raņķu p. 26 023 53 963
Rudbāržu p. 60 185 111 149
Smiltenes novads 1218 761 1 312 230
Smiltene 701 203 521 498
Bilskas p. 73 125 141 911
Blomes p. 43 167 96 850
Brantu p. 44 778 56 711
Gruntzāles p. 43 478 95 080
Launkalnu p. 121 002 107 772
Palsmanes p. 65 355 98 079
Smiltenes p. 77 376 114 358
Variņu p. 49 277 79 971
Stopiņu novads 1035 312 568 752 184 358
Strenču novads 538 080 564 809
Seda 123 061 144 300
Strenči 168 727 130 418
Ēveles p. 36 545 58 859
Jērcēnu p. 55 673 59 474
Plāņu p. 62 875 68 091
Trikātes p. 91 199 103 667
Talsu novads 2434 340 2679 815
Talsi 1154 856 1011 976
Stende 133 810 163 934
Valdemārpils 154 749 235 738
Balgales p. 42 194 97 041
Ģibuļu p. 175 404 224 945
Īves p. 31 267 57 741
Laidzes p. 127 754 150 110
Laucienas p. 143 532 176 508
Lībagu p. 140 136 184 265
Lubes p. 24 633 58 248
Valdgales p. 90 113 137 494
Vandzenes p. 98 730 181 815
Virbu p. 117 162 93 882
Tukuma novads 2655 138 2585 642
Tukums 1722 719 1525 241
Degoles p. 55 372 69 758
Džūkstes p. 196 637 149 851
Lapmešciema p. 123 791 169 723
Sēmes p. 73 453 114 324
Slampes p. 144 035 182 790
Smārdes p. 210 978 211 631
Tumes p. 128 153 162 324
Ugāles novads 337 382 374 676
Puzes p. 96 559 93 059
Ugāles p. 194 664 225 076
Usmas p. 46 159 56 541
Valkas novads 891 990 971 036
Valka 598 130 534 493
Ērģemes p. 61 860 101 185
Kārķu p. 52 846 76 142
Valkas p. 97 923 134 453
Vijciema p. 48 775 75 742
Zvārtavas p. 32 456 49 021
Valmiera 3224 002 2204 222 359 711
Valmieras novads 1084 419 1498 394 264 135
Bērzaines p. 25 818 61 246
Brenguļu p. 88 630 82 068
Burtnieku p. 81 632 148 566
Dikļu p. 73 578 122 068
Kauguru p. 87 911 133 940
Kocēnu p. 216 056 259 051
Matīšu p. 44 612 94 871
Rencēnu p. 91 996 156 655
Vaidavas p. 56 495 105 936
Valmieras p. 274 371 257 953
Zilākalna p. 43 320 76 040
Varakļānu novads 332 840 677 037 276 493
Varakļāni 108 279 201 770
Barkavas p. 94 263 141 135
Dekšāru p 31 165 86 689
Mūrmastienes p. 41 243 89 583
Sīļukalna p. 22 999 68 411
Varakļānu p. 34 891 89 449
Vecumnieku nov. 657 834 892 906 145 781
Bārbeles p. 83 467 88 776
Kurmenes p. 41 721 74 183
Skaistkalnes p. 74 093 131 019
Stelpes p. 49 036 91 735
Valles p. 71 355 106 810
Vecumnieku p. 338 162 400 383
Ventspils novads 731 783 687 015
Piltene 127 836 146 280
Popes p. 80 274 99 046
Tārgales p. 238 700 167 211
Užavas p. 66 451 54 506
Vārves p. 158 221 166 569
Ziru p. 60 301 53 403
Viesītes novads 265 035 389 655 85 654
Viesīte 183 248 266 009
Saukas p. 40 792 72 577
Sunākstes p. 40 995 51 069
Viļakas novads 419 285 827 781 325 717
Viļaka 99 816 151 349
Baltinavas p. 63 380 145 389
Briežuciema p. 23 593 68 394
Medņevas p 37 722 84 260
Susāju p. 42 836 82 837
Šķilbēnu p. 42 011 130 696
Vecumu p. 27 146 78 811
Žīguru p. 82 781 86 045
Viļānu novads 473 381 1 115 839 530 874
Viļāni 198 917 319 648
Galēnu p. 29 388 107 332
Kantinieku p. 16 332 64 344
Nagļu p. 24 986 53 597
Ozolmuižas p. 35 835 82 011
Rikavas p. 28 276 86 259
Sakstagala p. 46 335 150 904
Sokolu p. 21 646 81 806
Viļānu p. 71 666 169 938
Zasas novads 267 319 575 440 250 577
Asares p. 21 679 56 646
Dignājas p 21 446 63 747
Dunavas p. 43 598 89 693
Kalna p 39 147 67 649
Leimaņu p. 28 428 64 650
Rubenes p 54 021 127 724
Zasas p. 59 000 105 331
Zilupes novads 260 812 630 073 306 253
Zilupe 98 653 155 187
Briģu p. 27 392 73 124
Istras p. 31 002 87 585
Lauderu p. 11 045 43 096
Nirzas p. 27 542 55 865
Pasienes p. 24 227 70 613
Rundēnu p. 17 748 67 316
Zaļesjes p. 23 203 77 287
Kopā : 12 939 106 3 577134
20001.g. (16 699 641) (4 440 775)

Lauku pašvaldību grupā 2001. gadā dotāciju no pašvaldību finansu izlīdzināšanas fonda saņem 447 pašvaldības un tās kopējais apjoms ir 16,7 milj. latu.

Ja pašvaldības būtu reformētas 2001. gadā, tad dotāciju pie līdzīgiem nosacījumiem saņemtu 61 jaunizveidotā pašvaldība un tās kopējais apjoms sastādītu 12, 9 milj. latu vai par 3,8 milj. latu mazāk.

Lauku pašvaldību grupā 2001. gadā pašvaldību izlīdzināšanas fondā iemaksu veic 50 pašvaldības, kopējā iemaksu summa sastāda 4, 4 milj. latu. Reformētās pašvaldību pie līdzīgiem nosacījumiem donoru skaits būtu 16 un iemaksas summa sastādītu 3,5 milj. latu, tātad par 0,9 milj. latu mazāk.

Tātad pašvaldību apvienošanās rezultātā ekonomija pašvaldību finansu izlīdzināšanas jomā lauku pašvaldību grupā būtu 3,1 (3,8 - 0,9) milj. latu.

Administratīvās teritorijas pēc reformas

(minimālais pašvaldību budžets pēc 2001. g. prognozēm)

Nr. Teritorija Iedzīvotāju Minimālais Administratīvais
p.k. skaits prognozētais centrs
budžets (tūkst. Ls)
1 Ādažu novads 6975 793 Ādaži
2 Aglonas novads 5314 418 Aglona
3 Aizkraukles novads 16558 1718 Aizkraukle
4 Aizputes novads 12421 899 Aizpute
5 Aknīstes novads 5881 465 Aknīste
6 Alojas novads 7181 566 Aloja
7 Alsungas novads 5552 8016 Jūrkalne
8 Alūksnes novads 20532 1540 Alūksne
9 Apes novads 6520 480 Ape
10 Auces novads 10950 836 Auce
11 Babītes novads 8242 747 Piņķi
12 Baldones novads 6163 453 Baldone
13 Balvu novads 20973 1561 Balvi
14 Bauskas novads 34096 26516 Bauska
15 Carnikavas novads 4704 535 Carnikava
16 Cēsu novads 42899 3501 Cēsis
17 Cesvaines novads 6037 471 Cesvaine
18 Dagdas novads 13332 990 Dagda
19 Daugavpils 114510 9066 Daugavpils
20 Daugavpils novads 18493 1353 Daugavpils
21 Dobeles novads 27976 2239 Dobele
22 Dundagas novads 6023 483 Dundaga
23 Elejas novads 7141 591 Eleja
24 Engures novads 6039 470 Engure
25 Ērgļu novads 5976 440 Ērgļi
26 Ezeres novads 6499 525 Ezere
27 Garkalnes novads 7728 817 Garkalne
28 Grīvas novads 12570 946 Daugavpils
29 Grobiņas novads 16826 1219 Grobiņa
30 Gulbenes novads 21332 1560 Gulbene
31 Iecavas novads 9094 7215 Iecava
32 Ikšķiles novads 6186 656 Ikšķile
33 Ilūkstes novads 11238 827 Ilūkste
34 Jaunpils novads 8651 690 Jaunpils
35 Jēkabpils 28300 1988 Jēkabpils
36 Jelgava 70931 6056 Jelgava
37 Jelgavas novads 27517 2225 Jelgava
38 Jūrmala 61232 6540 Jūrmala
39 Kandavas novads 17723 1381 Kandava
40 Kārsavas novads 8787 646 Kārsava
41 Kokneses novads 6514 507 Koknese
42 Krāslavas novads 21100 1522 Krāslava
43 Krimuldas novads 8215 592 Ragana
44 Krustpils novads 7550 589 Jēkabpils
45 Kuldīgas novads 26948 2078 Kuldīga
46 Ķeguma novads 4977 534 Ķegums
47 Ķekavas novads 15423 1782 Ķekava
48 Lejasciema novads 7535 582 Lizums
49 Lielvārdes novads 9924 771 Lielvārde
50 Liepāja 94807 7802 Liepāja
51 Līgatnes novads 6221 491 Līgatne
52 Limbažu novads 19857 1684 Limbaži
53 Līvānu novads 16297 1092 Līvāni
54 Lubānas novads 4938 362 Lubāna
55 Ludzas novads 19521 1353 Ludza
56 Madlienas novads 9731 763 Madliena
57 Madonas novads 22262 1616 Madona
58 Mālpils novads 5615 402 Mālpils
59 Maltas novads 12218 919 Malta
60 Mārupes novads 9617 1107 Mārupe
61 Mazsalacas novads 4650 368 Mazsalaca
62 Neretas novads 5046 386 Nereta
63 Nīcas novads 6436 469 Nīca
64 Ogres novads 30353 2885 Ogre
65 Olaines novads 18071 1732 Olaine
66 Piebalgas novads 10910 830 Vecpiebalga
67 Pļaviņu novads 9206 730 Pļaviņas
68 Preiļu novads 20204 1650 Preiļi
69 Priekules novads 11479 819 Priekule
70 Rāznas novads 6621 488 Kaunata
71 Rēzekne 40095 3285 Rēzekne
72 Rēzeknes novads 10766 835 Rēzekne
73 Rīga 788283 89935 Rīga
74 Rojas novads 4651 363 Roja
75 Ropažu novads 5874 494 Ropaži
76 Rūjienas novads 9716 765 Rūjiena
77 Salacgrīvas novads 8045 846 Salacgrīva
78 Salaspils novads 21976 2393 Salaspils
79 Saldus novads 29758 2335 Saldus
80 Saulkrastu novads 9875 1032 Saulkrasti
81 Sēlpils novads 5773 445 Jēkabpils
82 Siguldas novads 18381 2026 Sigulda
83 Skrīveru novads 7165 541 Skrīveri
84 Skrundas novads 9362 640 Skrunda
85 Smiltenes novads 15346 1219 Smiltene
86 Stopiņu novads 7072 851 Ulbroka
87 Strenču novads 7435 538 Strenči
88 Talsu novads 32563 2434 Talsi
89 Tukuma novads 29758 2655 Tukums
90 Ugāles novads 4387 337 Ugāle
91 Valkas novads 11530 892 Valka
92 Valmiera 28516 2864 Valmiera
93 Valmieras novads 16953 1348 Valmiera
94 Varakļānu novads 8067 609 Varakļāni
95 Vecumnieku novads 10262 803 Vecumnieki
96 Ventspils 46423 7348 Ventspils
97 Ventspils novads 7836 732 Ventspils
98 Viesītes novads 4883 351 Viesīte
99 Viļakas novads 9656 745 Viļaka
100 Viļānu novads 13512 1004 Viļāni
101 Zasas novads 6508 518 Zasa
102 Zilupes novads 7998 567 Zilupe
Pašvaldību finansiālās darbības rādītāji
atkarībā no iedzīvotāju skaita pašvaldībā (1999.gada dati)
Pašvaldību grupas Pašvaldību Izdevumi pašvaldību Izdevumi par citu Nodokļu
pēc iedzīvotāju skaits varas un pārvaldes pašvaldību sniegtajiem ieņēmumi
skaita grupā institūcijām Ls/iedz. pakalpojumiem Ls/iedz. Ls/iedz.
10000< 17 13,30 1,54 84,50
10000-5000 25 14,61 3,02 87,15
5000-2500 65 16,44 4,89 64,18
2500-1500 126 16,82 5,66 50,40
1500-1000 139 19,70 5,64 42,53
1000-700 111 21,05 6,46 38,73
700> 70 24,72 7,75 45,58

Izdevumi pašvaldību varas un pārvaldes institūcijām

Ls/iedz. (1999.g.)

Z3.GIF (21757 BYTES)

Izdevumi par citu pašvaldību sniegtajiem pakalpojumiem

Ls/iedz. (1999.g.)

PASV2.GIF (34974 BYTES)

Pašvaldību nodokļu ieņēmumi

Ls/iedz. (1999.g.)

PASV3.GIF (33869 BYTES)

Pagastu un pilsētu 1999. gada budžeta ieņēmumu apjoma grupējums (bez mērķdotācijām)

Ieņēmumi >1 milj. 1-0,5 500-250 250-100 100-50 <50
(bez dotācijām) Ls milj. Ls tūkst. Ls tūkst. Ls tūkst. Ls tūkst. Ls
Pašvaldību skaits 28 23 51 206 219 33
% no pašvaldību skaita 5 4 9 37 396

Pašvaldību finansu darba analīze 1999.gadā

Budžeta nosaukumi Izdevumi Nodokļu Mērķdo- Pavisam Kopā Izdevumi
izpildvaras ieņē- tācijas ieņē- ieņē- norē-
un likum- mumi mumi mumi, ķiniem
došanas atņemot par citu
varas insti- merķdo- pašvaldību
tūcijām tācijas sniegtiem
pakalpo-
jumiem
1 2 3 4 5 6 7
Rīgas pilsētas dome 15989296 102 266 251 21568766 137446020 115877254 0
Daugavpils pilsētas dome 515703 8 139 629 3716368 13783947 10067579 24367
Jelgavas pilsetas dome 657232 5 520 266 2758237 9235012 6476775 59962
Jūrmalas pilsētas dome 1124733 5 220 470 1480497 7721152 6240655 10933
Liepājas pilsētas dome 959143 8 043 780 3194768 12824464 9629696 25859
Rēzeknes pilsētas dome 435169 3 276 602 1478613 5220205 3741592 10220
Ventspils pilsētas dome 924750 10 368 723 1528728 13405187 11876459 0
Republikas pilsētās kopā 20606026 142 835 721 35 725 977 199 635 987 163 910 010 131 341
Aizkraukles rajona padome 179134 0 473738 1090059 616321 0
Aizkraukles pilsētas dome 167397 1 290 846 802059 2242575 1440516 8573
Jaunjelgavas pilsētas dome 39664 154 641 129611 359094 229483 5748
Pļaviņu pilsētas dome 56469 281 280 195732 597224 401492 3999
Aiviekstes pagasta padome 13671 53 272 3500 76922 73422 1790
Aizkraukles pagasta padome 13529 77 399 14431 144906 130475 20896
Bebru pagasta padome 18961 62 368 52207 204979 152772 3510
Daudzeses pagasta padome 26008 70 080 30259 108886 78627 1579
Iršu pagasta padome 11974 28 084 27731 78834 51103 3296
Klintaines pagasta padome 23189 36 198 68591 68591 15383
Kokneses pagasta padome 50309 303 734 123749 499300 375551 11646
Kurmenes pagasta padome 15718 29 879 26924 83488 56564 9074
Mazzalves pagasta padome 15986 66 814 38692 128647 89955 2423
Neretas pagasta padome 23232 88 506 75015 246717 171702 2302
Pilskalnes pagasta padome 12657 23 118 27860 80230 52370 2263
Seces pagasta padome 17740 46 143 38424 124362 85938 5602
Sērenes pagasta padome 17868 47 041 58403 58403 27534
Skrīveru pagasta padome 50625 263 052 166041 511948 345907 12848
Staburaga pagasta padome 13272 25 916 24517 65675 41158 3723
Sunākstes pagasta padome 10661 28 971 27537 74923 47386 1985
Valles pagasta padome 16917 55 886 45611 143978 98367 4125
Vietalvas pagasta padome 16733 46 994 30575 118036 87461 7492
Zalves pagasta padome 16802 51 190 49747 113290 63543 4442
Aizkraukles rajonā kopā 828516 3 131 412 2 403 960 7 221 067 4 817 107 160 233
Alūksnes rajona padome 152351 0 957171 1428138 470967 0
Alūksnes pilsētas dome 125702 648 362 396295 1326197 929902 18599
Apes pilsētas dome 29497 76 426 47565 197318 149753 3753
Alsviķu pagasta padome 24441 88 931 6906 147694 140788 21407
Annas pagasta padome 19653 20 645 77633 77633 1117
Gaujienas pagasta padome 19932 44 136 6941 126661 119720 633
Ilzenes pagasta padome 11741 21 266 37174 37174 818
Jaunalūksnes pagasta padome 21180 57 596 3500 119060 115560 16214
Jaunannas pagasta padome 15019 31 331 13840 77358 63518 1398
Jaunlaicenes pagasta padome 12142 23 112 54097 54097 1813
Kalncempju pagasta padome 11169 12 363 573 31550 30977 982
Liepnas pagasta padome 31559 60 008 92826 92826 1815
Malienas pagasta padome 11478 15 804 52122 52122 2107
Mālupes pagasta padome 21341 34 058 1564 79995 78431 1465
Mārkalnes pagasta padome 9698 18 342 32683 32683 2229
Pededzes pagasta padome 15363 22 050 1110 66272 65162 3162
Trapenes pagasta padome 23343 44 120 87868 87868 2703
Veclaicenes pagasta padome 14126 23 224 43034 43034 1044
Virešu pagasta padome 17683 39 404 20245 86197 65952 3556
Zeltiņu pagasta padome 12792 17 197 33908 33908 764
Ziemeru pagasta padome 16777 40 527 74153 74153 4155
Alūksnes rajonā kopā 616987 1 338 902 1 455 710 4 271 938 2 816 228 89 734
Balvu rajona padome 155144 0 245210 893928 648718 35832
Balvu pilsētas dome 106979 573 609 377708 1141234 763526 6922
Viļakas pilsētas dome 41239 73 924 99519 276083 176564 750
Baltinavas pagasta padome 31846 49 345 198338 337641 139303 2356
Balvu pagasta padome 32099 30 761 5250 61017 55767 12890
Bērzkalnes pagasta padome 15642 26 525 4088 53001 48913 7500
Bērzpils pagasta padome 22114 27 367 38748 145061 106313 3038
Briežuciema pagasta padome 20514 20 046 13412 68081 54669 4600
Krišjāņu pagasta padome 14698 18 347 21546 73885 52339 1564
Kubulu pagasta padome 30621 78 655 27418 183445 156027 10676
Kupravas pagasta padome 14093 28 606 31652 123386 91734 3550
Lazdukalna pagasta padome 21545 35 452 18208 100636 82428 4920
Lazdulejas pagasta padome 9123 12 568 29164 29164 6897
Medņevas pagasta padome 18447 31 217 21817 97168 75351 5036
Rugāju pagasta padome 33531 69 981 57575 209583 152008 1786
Susāju pagasta padome 25922 41 795 3280 67171 63891 15245
Šķilbēnu pagasta padome 19585 37 303 61029 203368 142339 1259
Tilžas pagasta padome 27522 42 196 253961 395802 141841 1441
Vectilžas pagasta padome 17349 14 501 14020 54705 40685 3047
Vecumu pagasta padome 17083 23 040 12804 85353 72549 8864
Vīksnas pagasta padome 23489 31 872 29204 102759 73555 7307
Žīguru pagasta padome 16232 78 505 24203 112779 88576 5167
Balvu rajonā kopā 714817 1 345 615 1 558 990 4 815 250 3 256 260 150 647
Bauskas rajona padome 160145 0 1669721 2382139 712418 171014
Bauskas pilsētas dome 121850 836 064 139844 1356649 1216805 21680
Bārbeles pagasta padome 20229 43 218 79792 79792 3310
Brunavas pagasta padome 31211 61 212 133353 133353 10799
Ceraukstes pagasta padome 24923 99 057 149006 149006 15341
Codes pagasta padome 59557 155 160 5250 307056 301806 35499
Dāviņu pagasta padome 13477 29 957 70425 70425 18101
Gailīšu pagasta padome 42046 192 108 148070 368968 220898 16420
Iecavas pagasta padome 101056 683 238 327001 1132206 805205 13624
Īslīces pagasta padome 56564 239 523 348341 348341 52723
Mežotnes pagasta padome 31689 104 255 148009 301854 153845 8138
Rundāles pagasta padome 32211 116 483 207954 207954 15607
Skaistkalnes pagasta padome 31245 62 347 3500 128203 124703 2878
Stelpes pagasta padome 24219 36 320 72565 72565 5865
Svitenes pagasta padome 19906 47 947 5250 89895 84645 6384
Vecsaules pagasta padome 45295 75 539 5250 184704 179454 9886
Vecumnieku pagasta padome 62530 310 370 7822 469590 461768 12425
Viesturu pagasta padome 40356 41 916 112599 112599 21353
Bauskas rajonā kopā 918509 3 134 714 2 459 717 7 895 299 5 435 582 441 047
Cēsu rajona padome 250763 0 1844176 2782171 937995 0
Cēsu pilsētas dome 400017 1 589 495 605994 2771928 2165934 40197
Līgatnes pilsētas dome 22919 56 198 162491 162491 2195
Amatas pagasta padome 14475 49 355 173455 268230 94775 3447
Drabešu pagasta padome 36514 180 521 239848 536680 296832 18724
Drustu pagasta padome 18933 46 480 97573 97573 4286
Dzērbenes pagasta padome 46315 55 370 9040 111701 102661 3434
Inešu pagasta padome 18205 24 011 82944 82944 1978
Jaunpiebalgas pagasta padome 37162 134 140 19437 260878 241441 4460
Kaives pagasta padome 12938 16 264 70584 70584 1741
Liepas pagasta padome 59395 228 056 471687 471687 14839
Līgatnes pagasta padome 66746 119 459 24197 316215 292018 23324
Mārsnēnu pagasta padome 19210 30 427 76599 76599 898
Mores pagasta padome 16619 39 958 70706 70706 1453
Nītaures pagasta padome 27429 71 974 6314 117237 110923 998
Priekuļu pagasta padome 58236 364 957 1171 635584 634413 27898
Raiskuma pagasta padome 53407 105 117 267412 412254 144842 22832
Raunas pagasta padome 69468 130 992 341071 341071 12559
Skujenes pagasta padome 23093 46 480 96922 96922 9169
Stalbes pagasta padome 19672 63 666 74586 245898 171312 2713
Straupes pagasta padome 28274 74 772 134289 134289 7150
Taurenes pagasta padome 30118 56 116 133031 133031 4508
Vaives pagasta padome 31070 63 429 134794 134794 8906
Vecpiebalgas pagasta padome 30060 62 360 170929 170929 960
Veselavas pagasta padome 16519 33 858 60776 135339 74563 1560
Zaubes pagasta padome 28270 51 589 105985 105985 4660
Zosēnu pagasta padome 14040 21 129 58778 58778 1168
Cēsu rajonā kopā 1449867 3 716 173 3 326 406 10 802 498 7 476 092 226 057
Daugavpils rajona padome 270086 0 62682 891212 828530 0
Ilūkstes pilsētas dome 47816 214 886 186895 480327 293432 2665
Subates pilsētas dome 19536 40 169 43119 149382 106263 904
Ambeļu pagasta padome 21380 17 853 8625 78370 69745 9241
Bebrenes pagasta padome 32516 53 884 49841 156872 107031 1335
Biķernieku pagasta padome 21452 13 363 28193 97565 69372 730
Demenes pagasta padome 54026 53 430 73096 325753 252657 0
Dubnas pagasta padome 20246 26 728 86876 86876 16854
Dvietes pagasta padome 21194 31 778 31607 112230 80623 2426
Eglaines pagasta padome 28102 48 605 49340 154989 105649 4023
Kalkūnes pagasta padome 41940 142 148 28600 355535 326935 31746
Kalupes pagasta padome 38133 55 763 68079 207610 139531 4310
Laucesas pagasta padome 29996 54 166 37267 153265 115998 15780
Līksnas pagasta padome 37922 79 832 32058 133922 101864 4062
Maļinovas pagasta padome 92283 33 351 25182 111548 86366 5168
Medumu pagasta padome 23103 41 376 219044 330969 111925 4152
Naujenes pagasta padome 108598 375 675 119318 649387 530069 56285
Nīcgales pagasta padome 26716 54 797 195777 328095 132318 1115
Pilskalnes pagasta padome 51837 51 496 95229 95229 14482
Salienas pagasta padome 23956 29 057 56373 142782 86409 1050
Skrudalienas pagasta padome 36635 57 623 54739 193922 139183 1024
Sventes pagasta padome 31450 52 337 39139 176051 136912 1158
Šēderes pagsta padome 55809 316 118 150246 480825 330579 36287
Tabores pagasta padome 30340 31 876 30138 107796 77658 5207
Vaboles pagasta padome 22689 40 815 39848 130029 90181 1576
Vecsalienas pagasta padome 26848 35 399 62617 62617 8616
Višķu pagasta padome 57000 106 536 148642 406622 257980 3492
Daugavpils rajonā kopā 1271609 2 059 061 1 777 848 6 599 780 4 821 932 233 688
Dobeles rajona padome 205060 0 63530 787400 723870 0
Dobeles pilsētas dome 156870 1 134 479 602016 1978497 1376481 16515
Auces pilsētas dome 32532 271 573 212732 552202 339470 9466
Annenieku pagasta padome 19597 52 465 133199 234225 101026 8545
Augstkalnes pagasta padome 23133 63 344 69307 183274 113967 1954
Auru pagasta padome 51319 181 035 52816 270742 217926 31968
Bēnes pagasta padome 27664 112 924 105224 266737 161513 3086
Bērzes pagasta padome 45031 131 912 35975 180279 144304 30433
Bikstu pagasta padome 39740 51 774 27997 115245 87248 7026
Bukaišu pagasta padome 20142 36 630 32077 109253 77176 5410
Dobeles pagasta padome 30735 43 028 45195 129650 84455 7190
Īles pagasta padome 17878 42 075 19271 67682 48411 1781
Jaunbērzes pagasta padome 18453 81 402 33091 138836 105745 4449
Krimūnu pagasta padome 30821 98 471 38161 153814 115653 8550
Lielauces pagasta padome 14365 28 457 27500 77620 50120 5377
Naudītes pagasta padome 20035 46 411 34442 102228 67786 4146
Penkules pagasta padome 19891 65 445 30439 108724 78285 9143
Tērvetes pagasta padome 39586 127 773 88499 286348 197849 19507
Ukru pagasta padome 16176 34 771 18480 76220 57740 5619
Vītiņu pagasta padome 22963 52 679 106037 106037 21326
Zebrenes pagasta padome 16278 37 261 24732 78670 53938 3288
Dobeles rajonā kopā 868269 2 693 909 1 694 683 6 003 683 4 309 000 204 779
Gulbenes rajona padome 138256 0 529778 771689 241911 7410
Gulbenes pilsētas dome 135424 679 767 741220 1706442 965222 1899
Beļavas pagasta padome 32939 97 863 168796 168796 10331
Daukstu pagasta padome 16042 58 465 113284 113284 29671
Druvienas pagasta padome 12818 24 205 59214 59214 2786
Galgauskas pagasta padome 13693 37 496 23175 87324 64149 3784
Jaungulbenes pagasta padome 31313 73 665 139798 304030 164232 1162
Lejasciema pagasta padome 30917 114 621 460 192338 191878 3069
Litenes pagasta padome 23878 47 081 99450 99450 2313
Lizuma pagasta padome 28505 78 899 182211 182211 11523
Līgo pagasta padome 13760 24 049 42745 42745 4124
Rankas pagasta padome 28734 80 530 152586 152586 6483
Stāmerienas pagasta padome 23859 58 672 107380 107380 7796
Stradu pagasta padome 32814 161 491 252743 252743 30972
Tirzas pagasta padome 24091 39 653 117396 117396 6830
Gulbenes rajonā kopā 587043 1 576 457 1 434 431 4 357 628 2 923 197 130 153
Jelgavas rajona padome 271665 0 340972 1203137 862165 4315
Kalnciems ar lauku teritoriju 46063 100 333 65340 247322 181982 20823
Cenu pagasts 58790 257 166 75610 431901 356291 56416
Elejas pagasts 44377 157 352 131650 350321 218671 13072
Glūdas pagasts 48607 146 982 111192 354275 243083 18507
Jaunsvirlaukas pagasts 53952 157 400 81493 377885 296392 37038
Lielplatones pagasts 20338 61 143 26803 118545 91742 11140
Līvbērzes pagasts 31811 111 128 113361 292924 179563 11164
Ozolnieku pagasts 32694 205 123 80461 376732 296271 35760
Platones pagasts 25246 110 060 59272 192722 133450 17172
Sesavas pagasts 34797 102 200 44536 217060 172524 22063
Sidrabenes pagasts 17932 85 037 56676 193119 136443 12203
Svētes pagasts 37073 77 404 56880 186737 129857 17788
Valgundes pagasts 41822 116 825 102137 269152 167015 10655
Vilces pagasts 22875 66 836 59506 215758 156252 10603
Vircavas pagasts 29420 90 308 78075 224003 145928 2933
Zaļenieku pagasts 37773 108 217 56447 227714 171267 15303
Jelgavas rajonā kopā 855235 1 953 514 1 540 411 5 479 307 3 938 896 316 955
Jēkabpils rajona padome 229819 0 582291 1616098 1033807 0
Jēkabpils pilsētas dome 286861 1 692 847 1066111 3078290 2012179 49768
Aknīstes pilsētas dome 39124 100 805 73340 245137 171797 1045
Viesītes pilsētas dome 45266 140 846 118646 365885 247239 4000
Asares pagasta padome 14002 20 581 23340 75309 51969 1976
Atašienes pagasta padome 17028 35 214 43066 131731 88665 1468
Ābeļu pagasta padome 10967 57 487 30000 111684 81684 10635
Dignājas pagasta padome 10590 19 265 32260 92142 59882 1485
Dunavas pagasta padome 20160 34 786 31884 108966 77082 2699
Elkšņu pagasta padome 11495 24 324 27672 83583 55911 3292
Gārsenes pagasta padome 17597 33 626 25170 103537 78367 5629
Kalna pagasta padome 12314 35 656 20380 80307 59927 7489
Krustpils pagasta padome 22297 41 371 51530 179734 128204 13085
Kūku pagasta padome 44660 79 531 31520 196064 164544 18699
Leimaņu pagasta padome 18099 24 769 27520 101008 73488 2561
Mežāres pagasta padome 21712 32 678 45712 129142 83430 1791
Rites pagasta padome 14823 26 612 28300 90944 62644 7259
Rubenes pagasta padome 23426 41 637 53871 168117 114246 4282
Salas pagasta padome 39790 208 562 103504 499557 396053 21973
Saukas pagasta padome 12543 37 051 7500 76075 68575 11628
Sēlpils pagasta padome 19152 46 077 27194 125847 98653 5382
Variešu pagasta padome 16373 58 496 43348 149886 106538 9437
Vīpes pagasta padome 14058 22 795 36747 103744 66997 1876
Zasas pagasta padome 14270 46 636 53020 146716 93696 1670
Jēkabpils rajonā kopā 976426 2 861 652 2 583 926 8 059 503 5 475 577 189 129
Krāslavas rajona padome 166734 0 196165 633353 437188 10677
Krāslavas pilsētas dome 149678 706 485 551182 1567606 1016424 3551
Dagdas pilsētas dome 44439 167 498 145558 455763 310205 646
Andrupenes pagasta padome 41482 50 317 49026 183127 134101 10050
Andzeļu pagasta padome 16698 25 142 25452 84883 59431 5713
Asūnas pagasta padome 15189 24 625 37768 91189 53421 1588
Aulejas pagasta padome 21420 21 080 23978 88923 64945 6640
Bērziņu pagasta padome 17704 17 500 18770 71375 52605 1051
Dagdas pagasta padome 39081 36 440 65532 184576 119044 1751
Ezernieku pagasta padome 21692 33 028 65457 65457 22065
Grāveru pagasta padome 15160 41 096 51974 155884 103910 2173
Indras pagasta padome 29780 15 391 24782 79017 54235 3747
Izvatas pagasta padome 18599 33 273 29547 110327 80780 3756
Kalniešu pagasta padome 29437 26 762 27950 103712 75762 3681
Kaplavas pagasta padome 17451 29 967 21190 92519 71329 10961
Kastulinas pagasta padome 21979 19 340 39159 128723 89564 1019
Kombuļu pagasta padome 19438 31 553 26410 93141 66731 3127
Konstantinovas pagasta padome 19729 22 800 11592 66734 55142 8906
Krāslavas pagasta padome 19920 25 416 43352 43352 13340
Ķepovas pagasta padome 14589 14 675 4202 36820 32618 862
Piedrujas pagasta padome 17536 13 644 25711 84426 58715 1758
Robežnieku pagasta padome 30344 30 343 44276 145618 101342 3818
Skaistas pagasta padome 26753 29 700 31278 107086 75808 5852
Svariņu pagasta padome 11043 18 100 13195 53699 40504 6521
Šķaunes pagasta padome 15310 27 551 29837 103088 73251 2934
Šķeltovas pagasta padome 21468 18 896 16894 87190 70296 5765
Ūdrīšu pagasta padome 37945 76 227 117130 117130 25148
Krāslavas rajonā kopā 900598 1 556 849 1 511 428 5 034 718 3 523 290 167 100
Kuldīgas rajona padome 124243 0 1855841 2494471 638630 0
Kuldīgas pilsētas dome 216541 1 027 515 660225 2433904 1773679 6075
Skrundas pilsētas dome 95756 235 912 187415 611563 424148 2778
Alsungas pagasta padome 32742 95 730 84303 277113 192810 2557
Ēdoles pagasta padome 21792 44 309 34531 122809 88278 3036
Gudenieku pagasta padome 25853 31 069 30523 134542 104019 8944
Īvandes pagasta padome 9997 26 992 6919 43479 36560 6406
Kabiles pagasta padome 16813 43 550 35302 127113 91811 1137
Kurmāles pagasta padome 31312 120 224 29576 240314 210738 52855
Laidu pagasta padome 20887 47 227 51737 168605 116868 7585
Nīkrāces pagasta padome 21224 38 162 27999 96694 68695 3364
Padures pagasta padome 22554 50 253 48512 147618 99106 14108
Pelču pagasta padome 15115 55 217 23773 102369 78596 11000
Raņķu pagasta padome 15770 32 472 7370 78171 70801 8396
Rendas pagasta padome 24481 75 699 29709 166465 136756 5990
Rudbāržu pagasta padome 27752 62 914 32313 182892 150579 5261
Rumbas pagasta padome 33679 128 010 1400 171379 169979 35179
Snēpeles pagasta padome 14399 32 274 25962 98059 72097 6479
Turlavas pagasta padome 19554 35 613 40765 140630 99865 5167
Vārmes pagasta padome 18601 57 206 42844 159314 116470 3073
Kuldīgas rajonā kopā 809065 2 240 348 3 257 019 7 997 504 4 740 485 189 390
Liepājas rajona padome 200275 0 2122609 2695949 573340 0
Aizputes pilsētas dome 59187 379 282 26900 499699 472799 4616
Durbes pilsētas dome 16962 74 141 2332 124729 122397 2523
Grobiņas pilsētas dome 86382 381 074 3247 458228 454981 15019
Pāvilostas pilsētas dome 25021 64 231 17123 181304 164181 1114
Priekules pilsētas dome 32835 148 341 54529 275436 220907 1718
Aizputes pagasta padome 38878 50 216 5250 109811 104561 4113
Bārtas pagasta padome 17381 39 307 1150 72453 71303 1287
Bunkas pagasta padome 19822 41 653 88417 88417 4347
Cīravas pagasta padome 25385 60 524 5250 139645 134395 2509
Dunalkas pagasta padome 18503 43 086 3500 89022 85522 2680
Dunikas pagasta padome 17672 40 413 1750 92078 90328 699
Embūtes pagasta padome 22246 33 389 52703 52703 1349
Gaviezes pagasta padome 23496 48 790 72783 72783 3211
Gramzdas pagasta padome 23681 36 051 5250 78628 73378 2177
Grobiņas pagasta padome 54337 164 957 25000 266000 241000 29538
Kalētu pagasta padome 16251 25 687 14500 92807 78307 2463
Kalvenes pagasta padome 15636 56 348 63845 63845 1601
Kazdangas pagasta padome 51169 81 261 4125 165478 161353 6385
Lažas pagasta padome 11287 48 728 3500 71434 67934 8910
Medzes pagasta padome 21531 66 030 143539 143539 1899
Nīcas pagasta padome 35347 140 608 13990 301406 287416 3494
Otaņķu pagasta padome 13817 41 650 5250 80399 75149 3688
Priekules pagasta padome 23107 45 044 51615 51615 10699
Rucavas pagasta padome 26712 59 048 5250 165280 160030 456
Sakas pagasta padome 23700 47 729 56879 56879 12822
Tadaiķu pagasta padome 27522 51 958 2797 95828 93031 16528
Vaiņodes pagasta padome 32935 127 561 271406 271406 648
Vecpils pagasta padome 12032 25 102 46638 46638 3287
Vērgales pagasta padome 27338 78 436 31000 176399 145399 1129
Virgas pagasta padome 21013 44 290 5250 78994 73744 4060
Liepājas rajonā kopā 1041460 2 544 935 2 359 552 7 158 832 4 799 280 154 969
Limbažu rajona padome 146108 0 40520 778455 737935 137085
Limbažu pilsētas dome 127042 812 753 882454 2046495 1164041 7043
Ainažu pilsētas dome 42560 195 183 126436 346873 220437 7191
Alojas pilsētas dome 42611 167 934 117742 327164 209422 6427
Salacgrīvas pilsētas dome 106969 784 595 301379 1243356 941977 8515
Staiceles pilsētas dome 49976 71 675 59560 230634 171074 9085
Braslavas pagasta padome 21094 15 639 15986 90456 74470 7850
Brīvzemnieku pagasta padome 20688 56 327 49519 159521 110002 6360
Katvaru pagasta padome 24359 72 004 195176 304105 108929 15600
Lēdurgas pagasta padome 26303 62 736 54223 225559 171336 5828
Liepupes pagasta padome 45889 131 701 72828 263696 190868 9463
Limbažu pagasta padome 18334 115 615 49120 214266 165146 20604
Pāles pagasta padome 15348 35 350 38706 114841 76135 3728
Skultes pagasta padome 44681 114 572 10669 171207 160538 25836
Umurgas pagasta padome 28733 61 514 38481 211724 173243 10927
Vidrižu pagasta padome 25795 82 556 56981 214132 157151 6928
Viļķenes pagasta padome 30528 83 343 47734 173111 125377 2465
Limbažu rajonā kopā 817018 2 863 497 2 157 514 7 115 595 4 958 081 290 935
Ludzas rajona padome 237549 0 76185 648142 571957 5396
Ludzas pilsētas dome 85056 652 972 384053 1300238 916185 16749
Kārsavas pilsētas dome 37227 121 082 134653 383625 248972 6951
Zilupes pilsētas dome 23704 86 930 87158 267857 180699 4920
Blontu pagasta padome 8407 23 815 11464 59700 48236 2792
Brigu pagasta padome 12379 27 787 21028 92813 71785 6127
Ciblas pagasta padome 13002 38 898 44609 140457 95848 2447
Cirmas pagasta padome 11639 26 890 16092 82719 66627 4353
Goliševas pagasta padome 11564 13 210 26964 72665 45701 2843
Isnaudas pagasta padome 15247 40 308 786 89556 88770 30252
Istras pagasta padome 16947 30 465 36929 128022 91093 3161
Lauderu pagasta padome 7449 10 192 16014 56752 40738 4533
Līdumnieku pagasta padome 8525 17 851 10260 47983 37723 4268
Malnavas pagasta padome 40507 78 972 24281 174080 149799 35144
Mežvidu pagasta padome 15723 40 463 51227 140755 89528 4367
Mērdzenes pagasta padome 11267 36 532 37239 113072 75833 5372
Nautrēnu pagasts 23660 46 733 47465 187898 140433 2503
Nirzas pagasta padome 7279 20 162 27981 108456 80475 7726
Nukšu pagasta padome 12664 19 316 22890 75022 52132 5665
Pasienes pagasta padome 13659 19 753 25726 95049 69323 6672
Pildas pagasta padome 14926 23 977 33730 116664 82934 2672
Pureņu pagasta padome 8511 14 853 6363 49669 43306 12052
Pušmucovas pagasta padome 19938 25 985 26404 89773 63369 4335
Rundēnu pagasta padome 10906 17 030 35855 96999 61144 2965
Salnavas pagasta padome 10215 43 480 32577 119770 87193 10765
Zaļesjes pagasta padome 17415 25 507 130 72346 72216 16445
Zvirgzdenes pagasta padome 10684 34 575 169863 242235 72372 10101
Ludzas rajonā kopā 706049 1 537 738 1 407 926 5 052 317 3 644 391 221 576
Madonas rajona padome 202310 0 256683 981025 724342 117352
Madonas pilsētas dome 132603 756 270 496310 1536740 1040430 11241
Cesvaines pilsētas dome 34049 202 233 279595 624970 345375 3902
Lubānas pilsētas dome 45218 163 630 72617 315116 242499 3009
Varakļānu pilsētas dome 49402 84 894 131375 364963 233588 1763
Aronas pagasta padome 18917 61 462 35297 161910 126613 6461
Barkavas pagasta oadome 19543 77 012 44588 194568 149980 6032
Bērzaunes pagasta padome 33085 83 854 37997 192372 154375 7570
Dzelzavas pagasta padome 24285 77 300 172076 319221 147145 3834
Ērgļu pagasta padome 57134 194 732 96111 354647 258536 4986
Indrānu pagasta padome 20278 77 617 27654 124426 96772 16821
Jumurdas pagasts padome 9707 36 006 8352 47958 39606 5903
Kalsnavas pagasta padome 39098 261 764 48183 335973 287790 11058
Lazdonas pagasta padome 9484 49 706 27984 93083 65099 72
Liezēres pagasta padome 21050 59 170 39938 224607 184669 3760
Ļaudonas pagasta padome 24683 91 991 54729 223650 168921 3457
Mārcienas pagasta padome 38358 50 210 29001 136721 107720 5608
Mētrienas pagasta padome 23155 42 357 29043 106510 77467 6484
Murmastienas pagasta padome 22782 30 906 26228 111990 85762 2956
Ošupes pagasta padome 31378 59 256 49980 179728 129748 3569
Praulienas pagasta padome 15986 95 919 43911 211246 167335 3459
Sarkaņu pagasta padome 25343 74 058 32093 143129 111036 17277
Sausnējas pagasta padome 21365 32 052 46142 127957 81815 3666
Varakļānu pagasta padome 14184 37 196 20192 106771 86579 11983
Vestienas pagasta padome 15471 35 280 27940 116101 88161 2252
Madonas rajonā kopā 948868 2 734 875 2 134 019 7 335 382 5 201 363 264 475
Ogres rajona padome 143323 0 337519 1042403 704884 0
Ogres pilsētas dome 255939 2 111 325 776836 3211600 2434764 25497
Ikšķiles pilsētas dome 39314 504 061 153291 764218 610927 33605
Ķeguma pilsētas dome 52268 476 822 118709 649788 531079 10486
Lielvārdes pilsētas dome 85220 527 513 267632 976384 708752 16876
Birzgales pagasta padome 19653 118 772 55815 215255 159440 5917
Jumpravas pagasta padome 23043 131 269 83844 250787 166943 3041
Krapes pagasta padome 21209 35 255 27237 91192 63955 10041
Ķeipenes pagasta padome 15293 53 288 35937 135304 99367 8588
Lauberes pagasta padome 14260 22 144 29304 100173 70869 3470
Lēdmanes pagasta padome 28908 51 257 38542 160826 122284 4740
Madlienas pagasta padome 23450 102 736 93342 304785 211443 3722
Mazozolu pagasta padome 12332 36 602 27032 101870 74838 7561
Meņģeles pagasta padome 14255 18 441 27664 93456 65792 3357
Ogresgala pagasta padome 22700 161 844 163348 365321 201973 25000
Rembates pagasta padome 18972 61 395 24440 128525 104085 19644
Suntažu pagasta padome 30697 113 654 93579 268460 174881 5337
Taurupes pagasta padome 12943 35 142 52416 138106 85690 1210
Ogres rajonā kopā 833779 4 561 520 2 406 487 8 998 453 6 591 966 188 092
Preiļu rajona padome 167305 762 1837189 2313307 476118 0
Preiļu pilsētas dome 92595 446 234 124394 954677 830283 8984
Līvānu pilsētas dome 162024 298 267 28889 889846 860957 7401
Aglonas pagasta padome 29744 61 900 900 207199 206299 1683
Aizkalnes pagasta padome 20667 19 155 64728 64728 3349
Galēnu pagasta padome 19608 24 749 90328 90328 8781
Jersikas pagasta padome 26372 31 454 78527 78527 4706
Pelēču pagasta padome 22339 29 546 73130 73130 4389
Preiļu pagasta padome 34486 27 815 2950 79179 76229 15857
Riebiņu pagasta padome 13434 50 740 2666 135481 132815 7145
Rožkalnu pagasta padome 18396 23 325 3500 74058 70558 11278
Rožupes pagasta padome 33049 39 659 2625 127276 124651 5114
Rudzātu pagasta padome 28853 24 846 3500 95842 92342 947
Rušonas pagasta padome 49806 60 700 1570 141353 139783 12052
Saunas pagasta padome 29178 35 645 1750 103180 101430 5575
Silajāņu pagasta padome 14794 14 715 46886 46886 2981
Sīļukalna pagasta padome 19913 19 556 58914 58914 3717
Stabulnieku pagasta padome 16552 20 653 3500 81140 77640 4450
Sutru pagasta padome 15590 21 390 58022 58022 4261
Turku pagasta padome 24323 29 586 2625 88401 85776 1532
Upmalas pagasta padome 22212 18 826 2900 96778 93878 2263
Vārkavas pagasta padome 18082 19 278 3500 60057 56557 2997
Preiļu rajonā kopā 879322 1 318 801 2 022 458 5 918 309 3 895 851 119 462
Rēzeknes rajona padome 259648 0 649501 1138731 489230 3241
Viļānu pilsētas dome 46189 180 421 179997 560933 380936 12742
Audriņu pagasta padome 22753 35 803 44429 149671 105242 2284
Bērzgales pagasta padome 6860 29 150 34944 105907 70963 2302
Čornajas pagasta padome 22007 36 956 27866 153336 125470 17231
Dekšāru pagasta padome 16648 24 619 18893 85339 66446 11507
Dricānu pagasta padome 18440 37 503 42709 144030 101321 2931
Feimaņu pagasta padome 18900 29 223 38169 141309 103140 2987
Gaigalavas pagasta padome 16325 38 710 52226 164083 111857 2230
Griškānu pagasta padome 30819 75 912 21641 155095 133454 26736
Ilzeskalna pagasta padome 20900 26 432 31338 114723 83385 3104
Kantinieku pagasta padome 22649 15 046 50783 50783 15456
Kaunatas pagasta padome 23790 49 786 82400 261685 179285 16985
Lendžu pagasta padome 14797 28 232 30162 92317 62155 4164
Lūznavas pagasta padome 25010 50 948 44688 162469 117781 10362
Maltas pagasta padome 64460 151 303 152993 473808 320815 5085
Mākoņkalna pagasta padome 13685 26 955 30062 102549 72487 2966
Nagļu pagasta padome 19255 25 919 20051 72206 52155 2088
Ozolaines pagasta padome 29066 66 778 52146 186163 134017 7767
Ozolmuižas pagasta padome 26187 33 623 3500 81896 78396 11344
Pušas pagasta padome 12949 22 088 24827 76649 51822 2549
Rikavas pagasta padome 11936 21 746 32116 108459 76343 2515
Sakstagala pagasta padome 25938 38 357 76564 223552 146988 8265
Silmalas pagasta padome 52149 85 891 112400 402330 289930 15889
Sokolku pagasta padome 23379 18 439 24158 100673 76515 6769
Stoļerovas pagasta padome 14418 28 571 33455 104943 71488 4530
Strūžānu pagasta padome 41091 56 806 33890 127005 93115 5532
Verēmu pagasta padome 29301 104 684 79282 238710 159428 9073
Viļānu pagasta padome 27638 75 208 148562 148562 41714
Rēzeknes rajonā kopā 957187 1 415 109 1 974 407 5 927 916 3 953 509 260 348
Rīgas rajona padome 336853 24 000 513299 1968443 1455144 0
Baldones pilsētas dome 62794 330 083 380012 776604 396592 11938
Baložu pilsētas dome 95097 399 735 78141 521572 443431 47172
Olaines pilsētas dome 138945 1 569 090 488548 2379455 1890907 11964
Salaspils pilsētas dome 259429 2 893 779 392234 3705746 3313512 82669
Saulkrastu pilsētas dome 125749 560 160 327614 1032280 704666 15011
Siguldas pilsētas dome 150533 992 066 857572 2139827 1282255 31455
Vangažu pilsētas dome 68709 284 714 116389 487783 371394 11076
Allažu pagasta padome 39778 94 898 38216 169984 131768 1861
Ādažu pagasta padome 160833 858 121 207267 1343554 1136287 4243
Babītes pagasta padome 79499 582 134 142746 808778 666032 32102
Carnikavas pagasta padome 143015 532 940 86260 1085706 999446 14495
Daugmales pagasta padome 22099 63 944 33768 125319 91551 3166
Garkalnes pagasta padome 145588 441 728 89002 676955 587953 31551
Inčukalna pagasta padome 82234 315 905 88752 449895 361143 30560
Krimuldas pagasta padome 67957 525 513 187564 808846 621282 21272
Ķekavas pagasta padome 223167 1 384 266 229032 1853048 1624016 23717
Mālpils pagasta padome 84845 308 895 150775 567550 416775 13521
Mārupes pagasta padome 91594 1 382 949 152305 1692348 1540043 66135
Olaines pagasta padome 119145 595 990 95116 811257 716141 81625
Ropažu pagasta padome 81191 330 021 131252 584497 453245 35600
Salas pagasta padome 29373 69 945 22992 122996 100004 12213
Sējas pagasta padome 36224 175 045 55845 283372 227527 44153
Siguldas pagasta padome 59568 247 627 450 331092 330642 65221
Stopiņu pagasts 116667 936 673 125487 1177672 1052185 37311
Rīgas rajonā kopā 2820886 15 900 221 4 990 638 25 904 579 20 913 941 730 031
Saldus rajona padome 145070 0 223849 793164 569315 0
Saldus pilsētas dome 159601 843 336 921758 2197014 1275256 17018
Brocēnu pilsētas dome 138975 445 932 189478 1096360 906882 32395
Blīdenes pagasta padome 14856 50 082 33497 122557 89060 695
Ezeres pagasta padome 27973 54 128 57944 198483 140539 4538
Gaiķu pagasta padome 19857 33 662 28463 104225 75762 416
Jaunauces pagasta padome 10674 33 800 21046 58681 37635 3806
Jaunlutriņu pagasta padome 16538 38 228 38487 122751 84264 4202
Kursīšu pagasta padome 20989 42 242 27016 109507 82491 1218
Lutriņu pagasta padome 21655 73 701 66346 177562 111216 11786
Nīgrandes pagasta padome 19031 70 343 123069 322464 199395 2603
Novadnieku pagasta padome 31280 170 184 35205 255984 220779 25419
Pampāļu pagasta padome 16657 79 841 29038 119404 90366 4074
Remtes pagasta padome 19667 45 229 26995 97214 70219 3135
Rubas pagasta padome 17541 42 296 157421 263232 105811 7201
Saldus pagasta padome 23860 128 331 109825 321531 211706 7146
Šķēdes pagasta padome 16902 24 194 11041 70536 59495 6885
Vadakstes pagasta padome 15557 21 976 22412 76212 53800 2452
Zaņas pagasta padome 17248 32 257 25598 96664 71066 5637
Zirņu pagasta padome 21933 91 608 57585 203636 146051 8216
Zvārdes pagasta padome 15872 34 456 18354 57522 39168 3194
Saldus rajonā kopā 791736 2 355 826 2 224 427 6 864 703 4 640 276 152 036
Talsu rajona padome 130839 0 1823513 2606559 783046 12515
Talsu pilsētas dome 169417 976 799 476900 1766520 1289620 14742
Sabiles pilsētas dome 20879 67 334 4041 203585 199544 2571
Stendes pilsētas dome 34766 121 600 1500 160828 159328 7901
Valdemārpils pilsētas dome 37006 135 642 12181 324270 312089 5440
Abavas pagasta padome 29192 65 036 145444 145444 43333
Balgales pagasta padome 19263 42 992 88527 88527 2923
Dundagas pagasta padome 52212 237 169 24082 320000 295918 4869
Ģibuļu pagasta padome 41733 151 682 238319 238319 10299
Īves pagasta padome 12800 61 399 80428 80428 585
Kolkas pagasta padome 29227 148 538 8867 181186 172319 2984
Ķūļciema pagasta padome 13555 26 689 52390 52390 8072
Laidzes pagasta padome 28663 97 366 3500 164694 161194 15354
Laucienes pagasta padome 37411 108 217 205672 205672 9920
Lībagu pagasta padome 34110 112 150 4650 172581 167931 25337
Lubes pagasta padome 15550 31 825 1000 51375 50375 16155
Mērsraga pagasta padome 52008 222 138 254022 254022 3925
Rojas pagasta padome 58532 431 486 274650 774285 499635 4190
Strazdes pagasta padome 11200 24 164 5250 53960 48710 705
Valdgales pagasta padome 25188 60 274 116059 116059 7624
Vandzenes pagasta padome 33968 98 253 156895 156895 2996
Virbu pagasta padome 20236 121 323 4950 173511 168561 4247
Talsu rajonā kopā 907755 3 342 076 2 645 084 8 291 110 5 646 026 206 687
Tukuma rajona padome 207926 0 240680 1287031 1046351 48622
Tukuma pilsētas dome 350508 1 533 133 1027070 3100800 2073730 26672
Kandavas novada dome 115493 407 908 684380 1475299 790919 7810
Degoles pagasta padome 17786 35 183 27223 104353 77130 3792
Džūkstes pagasta padome 30476 111 233 72421 221904 149483 6314
Engures pagasta padome 42054 218 709 124265 416497 292232 5459
Irlavas pagasta padome 26966 87 844 62593 210797 148204 2727
Jaunpils pagasta padome 67717 136 255 97785 339078 241293 4561
Jaunsātu pagasta padome 35073 45 819 25858 141974 116116 6309
Lapmežciema pagasta padome 35132 173 554 47347 280910 233563 15084
Lestenes pagasta padome 23497 41 985 27705 106959 79254 572
Pūres pagasta padome 24668 75 575 33871 262007 228136 7346
Sēmes pagasta padome 30468 71 172 25507 151907 126400 17585
Slampes pagasta padome 19880 125 254 83858 357852 273994 4762
Smārdes pagasta padome 55826 187 282 48466 269585 221119 24070
Tumes pagasta padome 28309 146 724 74407 300194 225787 12153
Vānes pagasta padome 24027 50 457 30810 139914 109104 2790
Viesatu pagasta padome 14451 18 120 23974 85605 61631 16
Zantes pagasta padome 9966 26 497 28360 113486 85126 321
Zentenes pagasta padome 19625 43 269 30066 115114 85048 1771
Tukuma rajonā kopā 1179848 3 535 973 2 816 646 9 481 266 6 664 620 198 736
Valkas rajona padome 172765 0 1321076 1807902 486826 10710
Valkas pilsētas dome 109955 525 479 13734 662872 649138 6710
Sedas pilsētas dome 66590 116 362 129314 129314 1914
Smiltenes pilsētas dome 95178 542 707 10847 730625 719778 10828
Strenču pilsētas dome 37086 147 174 381132 644991 263859 4724
Bilskas pagasta padome 40957 70 401 128793 128793 5288
Blomes pagasta padome 19456 44 078 88671 88671 1815
Brantu pagasta padome 19873 40 348 3324 54134 50810 6800
Ērģemes pagasta padome 21255 58 379 96743 96743 3783
Ēveles pagasta padome 21621 30 524 94362 94362 542
Grundzāles pagasta padome 22700 37 863 85686 85686 4807
Jērcēnu pagasta padome 21582 51 316 5250 78171 72921 12950
Kārķu pagasta padome 14819 40 062 123775 123775 3218
Launkalnes pagasta padome 31710 141 379 156900 156900 24104
Palsmanes pagasta padome 23566 56 554 155505 155505 3561
Plāņu pagasta padome 22907 67 839 96277 96277 12374
Smiltenes pagasta padome 25355 70 314 106824 106824 29741
Trikātas pagasta padome 24759 91 086 105248 105248 7360
Valkas pagasta padome 22523 91 010 114650 114650 33828
Variņu pagasta padome 17855 45 432 94067 94067 2681
Vijciema pagasta padome 18014 50 829 2099 71159 69060 2532
Zvārtavas pagasta padome 14384 28 399 5250 51085 45835 5451
Valkas rajonā kopā 864910 2 347 535 1 742 712 5 677 754 3 935 042 195 721
Valmieras rajona padome 267641 4 034 5000 679666 674666 0
Valmieras pilsētas dome 312622 2 616 282 1556583 8460096 6903513 21614
Mazsalacas pilsētas dome 30848 102 155 152725 400825 248100 5560
Rūjienas pilsētas dome 74920 214 559 289748 598613 308865 7920
Bērzaines pagasta padome 12513 19 380 29791 84447 54656 6312
Brenguļu pagasta padome 31160 57 950 17890 100141 82251 12857
Burtnieku pagasta padome 27008 68 894 56987 198954 141967 12300
Dikļu pagasta padome 26386 61 952 158084 309658 151574 5922
Ipiķu pagasta padome 10088 10 217 32817 32817 7004
Jeru pagasta padome 25895 46 558 31838 137711 105873 10453
Kauguru pagasta padome 23074 72 692 49664 176388 126724 768
Kocēnu pagasta padome 41393 183 502 101134 363067 261933 14713
Ķoņu pagasta padome 23829 28 778 25747 91736 65989 9718
Lodes pagasta padome 12526 16 478 7801 45937 38136 4158
Matīšu pagasta padome 12330 33 254 39010 126578 87568 7071
Naukšēnu pagasta padome 23412 97 008 82603 234850 152247 1496
Ramatas pagasta padome 14734 22 391 17966 68068 50102 4887
Rencēnu pagasta padome 23377 65 263 54735 189152 134417 6397
Sēļu pagasta padome 19046 13 402 9696 56397 46701 7116
Skaņķalnes pagasta padome 18881 43 130 70629 70629 26718
Vaidavas pagasta padome 20871 49 186 148107 252763 104656 6074
Valmieras pagasta padome 56073 215 282 748 287376 286628 53827
Vecates pagasta padome 19822 15 560 43889 43889 11571
Vilpulkas pagasta padome 21363 33 486 42984 115468 72484 3852
Zilākalna pagasta padome 15736 39 059 7856 66782 58926 16298
Valmieras rajonā kopā 1165548 4 130 452 2 886 697 13 192 008 10 305 311 264 606
Ventspils rajona padome 112542 0 476002 637702 161700 0
Piltenes pilsētas dome 52516 143 112 11583 203714 192131 3389
Ances pagasta padome 15149 78 063 2215 102625 100410 6226
Jūrkalnes pagasta padome 9278 35 259 430 52384 51954 762
Popes pagasta padome 19215 78 750 90746 90746 4686
Puzes pagasta padome 23862 89 846 197227 337019 139792 2652
Tārgales pagasta padome 45626 245 025 1043 281069 280026 11999
Ugāles pagasta padome 52024 162 803 11294 224428 213134 4836
Usmas pagasta padome 21267 53 857 75596 75596 8538
Užavas pagasta padome 30984 53 442 68083 68083 2440
Vārves pagasta padome 34945 168 193 4145 239156 235011 9629
Ziru pagasta padome 18072 59 208 70730 70730 3415
Zlēku pagasta padome 11266 43 106 430 49088 48658 3026
Ventspils rajonā kopā 446746 1210664 704369 2432340 1727971 61598
Valstī kopā 45 764 079 220 243 549 93 203 442 397 524 726 304 321 284 5 939 525

 

 

 

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!