Par Latvijas ražotājiem Eiropā
Vakar, 24.jūlijā, Saeimas priekšsēdētāja Ingrīda Ūdre tikās ar Saeimas deputātiem, ministriju pārstāvjiem un Latvijas uzņēmējiem
Saeimas priekšsēdētājas Ingrīdas Ūdres, valdības pārstāvju, deputātu un uzņēmēju tikšanās laikā: uzņēmēji Atis Sausnītis, Ivars Strautiņš, Juris Aizezers, Saeimas priekšsēdētāja Ingrīda Ūdre un deputāts Indulis Emsis Foto: Uldis Pāže |
Saeimas priekšsēdētājas Ingrīdas Ūdres, deputātu, ministriju pārstāvju un uzņēmēju tikšanās laikā Foto: Uldis Pāže |
Vakar, 24.jūlijā, Saeimas priekšsēdētāja Ingrīda Ūdre tikās ar Saeimas deputātiem, ministriju pārstāvjiem un uzņēmējiem un pārrunāja jautājumus, kas skar Latvijas ražotāju nākotni Eiropas Savienībā un Latvijas ekonomisko politiku.
Tikšanās laikā tika runāts par uzņēmēju interešu aizstāvību, Latvijai iestājoties Eiropas Savienībā, kā arī gatavojot nākamā gada valsts budžetu.
Akciju sabiedrības “Dobeles dzirnavnieks” pārstāvis uzsvēra, ka lielu ļaunumu labības pārstrādes nozarei nodarījuši labības intervences pasākumi, kuru rezultātā ieguvēji bijuši atsevišķi mazie zemnieki. Intervences laikā iepirktie graudi nav bijuši augstākās kvalitātes, tāpēc to eksports uz ārzemēm bijis apgrūtināts. Tāpat nepietiekamas bijušas šai nozarei atvēlētās subsīdijas.
Agrofirmas “Tērvete” pārstāvis Modris Goba sacīja, ka intervences nosacījumu maiņas dēļ šogad agrofirma cietīs būtiskus zaudējumus. Viņš uzsvēra, ka likumdevējs ir pasteidzies ar ES normu ieviešanu, jo pašlaik Latvija vēl nav šīs organizācijas dalībniece. Arī paaugstinātais akcīzes nodoklis alum, kas tika ieviests, neļauj ražotājiem strādāt ar peļņu.
Juris Biķis, kurš pārstāvēja akciju sabiedrību “ Latvijas finieris”, kā būtisku nepieciešamību minēja pāreju uz tiešajām piegādēm kokapstrādes jomā, apejot vairumtirgotājus, kas tādējādi iegūst ap 15% peļņas, kā arī pastiprinātu kontroli pār valsts īpašumā esošajiem mežiem.
Vairāki tikšanās dalībnieki norādīja, ka zem latviešu brendiem savu produkciju tirgo daudz ārzemju kompāniju – pat līdz 70% no savu ražojumu kopapjoma.
Savu viedokli par uzņēmēju izteiktajām problēmām izteica arī klātesošie ministri – zemkopības ministrs Mārtiņš Roze, finanšu ministrs Valdis Dombrovskis un ekonomikas ministrs Juris Lujāns, uzsverot, ka tieši ražotāji ir tie, kuru maksātie nodokļi veido valsts budžeta lielāko daļu.
Tikšanās noslēgumā Saeimas priekšsēdētāja I.Ūdre aicināja uzņēmējus iesniegt konkrētus priekšlikumus savas nozares situācijas uzlabošanai, kā arī pauda nepieciešamību pieņemt tirdzniecības likumu. Savukārt valdība tika aicināta piešķirt nodokļu atlaides tiem uzņēmumiem, kas izmanto Latvijā ražoto produkciju, kā arī veikt stingrākus uzraudzības pasākumus muitā un uz mūsu valsts robežas.
Saeimas preses dienests