• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"Vidzemes attīstības aģentūra ir demokrātiska institūcija". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 7.06.2000., Nr. 207/212 https://www.vestnesis.lv/ta/id/7764

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Latvijas Bankas ziņas

Vēl šajā numurā

07.06.2000., Nr. 207/212

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

Vidzemes attīstības aģentūras prezidents Andrejs Ceļapīters:

PA4.JPG (17950 BYTES) "Vidzemes attīstības aģentūra ir demokrātiska institūcija"

Lekcija starptautiskā konferencē "Valmieras forums" 2000.gada 2.jūnijā

Valdība ir pieņēmusi reģionālās reformas koncepciju, kurā paredzēts, ka Latvijā tiks izveidoti pieci plānošanas reģioni. Jāsaka, ka pašvaldības iet nedaudz pa priekšu valdības lēmumiem, un Latvijā šie plānošanas reģioni jau faktiski ir izveidoti — Latgale, Rīgas plānošanas reģions, bet šā gada 12. maijā tika izveidota Vidzemes attīstības aģentūra (VAA), un jau divus gadus pirms tam — 1998.gada martā — Vidzemes plānošanas reģions. Procesus labi raksturoja Vācijas valdības palīdzības programmas "Transform" konsultants projektā " Vidzemes attīstības aģentūra un reģionu ekonomiskās attīstības nodrošināšana" Hanss Garbe, palūkojoties uz Latvijas problēmām no malas: pie mums valsts attīstība notiek centralizēti, strukturāli pa nozarēm. Katra ministrijas struktūra cenšas īstenot savus plānus, kas ne vienmēr sakrīt ar reģionālās attīstības nepieciešamību. Manuprāt, ļoti laba ir konferences devīze "Stiprs reģions — pamats stiprai valstij!", jo pieredze rāda, ka tiešām ārējās un iekšējās investīcijas lielākoties paliek Rīgas reģionā. Par vienmērīgu mūsu valsts attīstību nevarēsim runāt, kamēr nebūs izveidojusies spēcīga reģionālā struktūra. Pie šī jautājuma esam nopietni ķērušies klāt, un es domāju, ka Vidzemes attīstības aģentūra kļūs par labāko.

Vidzemes plānošanas reģiona pašvaldības ir septiņas Vidzemes rajonu pašvaldības: Alūksnes, Cēsu, Gulbenes, Limbažu, Madonas, Valkas un Valmieras. VAA dalībnieces ir attiecīgo rajonu pirmā līmeņa pašvaldības. No citām izveidotajām aģentūrām Latvijā atšķiramies ar mūsu demokrātisko pieeju — ir vēlme iesaistīt pēc iespējas vairāk partneru attīstības procesos. VAA darbā nozīmīga vieta būs sociālajiem partneriem, nevalstiskajām organizācijām, uzņēmējiem, citām ieinteresētajām struktūrām, kas vēlēsies iesaistīties VAA darbībā. VAA kā dibinātāji varēs piedalīties arī valsts struktūras, ministrijas un vietējās pašvaldības, kuras izrādīs iniciatīvu un vēlmi gan darboties, gan deleģēt resursus un intelektuālo potenciālu. Jau daudzas vietējās pašvaldības ir pieņēmušas lēmumu darboties VAA, kuras mērķa un uzdevumu ieskicējums ir VAA statūtos: aģentūras dibināšanas un darbības mērķis ir plānot, veicināt un realizēt visa Vidzemes reģiona līdzsvarotu un ilgtspējīgu attīstību. Aģentūras uzdevumi ir:

• Vidzemes reģiona ilgtspējīgas attīstības stratēģiju, programmu un plānu izstrādāšana, vadīšana un koordinēšana;

• reģiona ietvaros izstrādāto un darbojošos attīstības projektu koordinēšana un veicināšana;

• priekšlikumu izstrādāšana ekonomiskās attīstības sekmēšanai reģionā;

• reģionālās informācijas un datu bāzes izveidošana un informācijas plūsmas nodrošināšana;

• izglītošanas un mācību pasākumi reģiona un valsts apstiprināto programmu īstenošanai, projektu izstrādāšana, īstenošana, monitorings, projektu vadības un konsultāciju pakalpojumi;

• Eiropas Savienības pirmsiestāšanās instrumentu, strukturālo fondu un valsts līdzekļu piesaiste un pārvalde reģionā;

• atbalsta pasākumi uzņēmējdarbības veicināšanai reģionā;

• līdzdalība iestādēs un gadatirgos investīciju piesaistes un reklāmas nolūkos.

Šodienas skatījumā mērķi un uzdevumi, attīstoties sadarbībai, var tikt mainīti, bet galvenais ir tas, ka esam vienojušies par struktūru Vidzemes plānošanas reģionā, kas varēs strādāt gan ar vietējiem valsts investīciju resursiem, gan ar pašvaldību doto, gan ar piesaistītajiem starptautiskajiem finansu resursiem. Domāju, ka izveidotā institūcija ir demokrātiska, kas veicinās sadarbību un Vidzemē darbojošos organizāciju iesaistīšanu lēmumu tapšanā un pieņemšanā. Šādi pieņemts lēmums arī veiksmīgāk tiek realizēts, jo tas ir kopīgs — mūsu — lēmums, nevis kādu atsevišķu, deleģētu institūciju lēmums.

12.maijā Valmierā kopā ar Vācijas valdības palīdzības programmas "Transform" konsultantiem prezentējām triju dienu darba semināra rezultātus, kura laikā tika izstrādāta arī optimālākā VAA struktūra (sk. shēmu). Ļoti svarīgi ir izveidot plānošanas departamentu, kura sastāvā esam iecerējuši izveidot arī tehnisko komiteju no rajona deleģētiem cilvēkiem, un pie katra plāna izstrādes organizēt darba grupas, kas strādās pie attiecīgā plāna sektorālās sadaļas veidošanas. Būtiska nozare ir informācijas apmaiņas un koordinācijas departaments, jo nepieciešama precīza informācijas novadīšanas sistēma uz sabiedrību, lai veidotos atgriezeniskā saite. Šodien svarīgākais, pie kā strādājam, ir Vidzemes reģionālā attīstības plāna iztrādāšana, ko iecerēts pabeigt līdz 2001.gada februārim.

Nobeigumā gribētu teikt, ka VAA modelis ir augstu vērtējams tādēļ, ka iespējams iesaistīt plašu sabiedrību, nevalstiskās organizācijas, uzņēmējus. Sadarbojoties ar valdību un ministrijām, varam atrast optimālāko variantu, kas būs labākais Vidzemes attīstībai. Aicinu visus, kas var palīdzēt, aktīvi iesaistīties VAA plānošanas reģiona darbā!

Pēc ieraksta "LV" diktofonā

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!