Laikā, kad Somijā aug interese par Latviju
1.–2. februārī Latvijā darba vizītē uzturējās Somijas Republikas ārējās tirdzniecības ministrs Kimmo Sasi kopā ar uzņēmēju delegāciju
Foto: Māris Kaparkalējs, "LV" 2.02.2000 |
1. un 2. februārī Latvijā darba vizītē bija Somijas ārējās tirdzniecības ministrs Kimmo Sasi kopā ar somu uzņēmēju delegāciju, kuras sastāvā bija vairāku nozīmīgu somu eksporta firmu, banku un apdrošināšanas sabiedrību pārstāvji. Vizītes laikā tika pārrunāti aktuālākie Somijas un Latvijas ekonomiskās sadarbības jautājumi, kā arī Latvijas investīciju vides uzlabošanas iespējas. Somijas ārējās tirdzniecības ministram bija arī divpusējas tikšanās ar ārlietu ministru Induli Bērziņu un ekonomikas ministru Vladimiru Makarovu.
Vakar, 2. februārī, viesnīcā "Rīdzene" notika Somijas ārējās tirdzniecības ministra preses konference, kurā piedalījās arī pārstāvji no Somijas biznesmeņu delegācijas. Preses konferenci atklāja Kimmo Sasi.
— Labdien, dāmas un kungi. Man ir prieks jūs redzēt šajā preses konferencē. Es kā Somijas ārējās tirdzniecības ministrs esmu atbildīgs ne tikai par ārējās tirdzniecības veicināšanu un atbalstīšanu, bet arī par tiem jautājumiem, kas saistīti ar Eiropas Savienību un Pasaules tirdzniecības organizāciju.
Tagad es iepazīstināšu jūs ar pārējiem delegācijas locekļiem:
Minna Kohmo pārstāv firmu "Yritys Sampo", kuras sastāvā ir divas apdrošināšanas sabiedrības — "Sampo–Latvijā" un "Sampo–Rīgā";
Tapani Holopainens — sabiedrības "Sonera" viceprezidents. "Sonera" ir akciju turētāja uzņēmumos "Lattelekom" un "Latvijas mobilais telefons";
Jorma Julins — Somijas Ārlietu ministrijas ģenerāldirektors ārējās tirdzniecības jautājumos;
Matti Vuoria — korporācijas "Fortum" valdes priekšsēdētājs. "Fortum" Latvijā pārstāv "Neste". Sabiedrības apgrozījums ir 10 miljoni eiro gadā;
Heikki Vitanens pārstāv "Merita Nordbanken", kas jau uzsākusi darbību Rīgā. "Merita Nordbanken" nodarbojas arī ar līzinga pakalpojumiem.
Preses konferencē piedalās arī Hannu Hemelainens — Somijas vēstnieks Latvijā.
Mēs ļoti priecājamies būt Rīgā. Somijas un Latvijas attiecības ir ļoti labas, un mēs ar nepacietību gaidām 15. februāri, kad Latvija sāks sarunas par iestāšanos Eiropas Savienībā (ES). Pēdējā gadā ir strauji pieaugusi tirdzniecība starp abām mūsu valstīm. Pašlaik Somija ir lielākā investore Latvijā. Vakar es tikos ar jūsu ārlietu ministru Induli Bērziņu, un šodien man būs saruna ar ekonomikas ministru Vladimiru Makarovu. Ar I.Bērziņu mēs apspriedām jatājumus, kas saistīti ar Eiropas Savienību, un šodien tikšanās laikā ar V.Makarovu uzmanība tiks pievērsta mūsu divpusējām ekonomiskajām attiecībām. Runājot par Somijas prezidentūras laiku Eiropas Savienībā, mēs esam ļoti apmierināti ar Helsinku sanāksmes lēmumiem. Svarīgākais, protams, ir tas, ka ES sāks iestāšanās sarunas ar Latviju. Šajā procesā galvenais būs katras kandidātvalsts paveiktais, Eiropas Komisijai būs diferencēta pieeja katrai no valstīm. Tas nozīmē, ka otrās grupas valstīm ir visas iespējas panākt un pat apdzīt pirmās grupas valstis. Latvija jau ļoti daudz ir paveikusi, lai tiktu uzņemta Eiropas Savienībā, arī politiskie apstākļi jūsu valstī ir labvēlīgi. Protams, vēl ir daudz darba, lai saskaņotu savus likumus ar Eiropas Savienības likumdošanu un iedzīvinātu tos praksē. Tam ir nepieciešama spēcīga valsts administrācija. Runājot par savas darba vizītes otru pusi, svarīgi ir intensificēt mūsu valstu divpusējās tirdzniecības attiecības. Somijā ir vērojama pieaugoša interese par investīcijām Latvijā. Katru mēnesi Latvijā parādās trīs jaunas somu uzņēmējsabiedrības, kas šeit iegulda savas investīcijas. Pats svarīgākais — šīm sabiedrībām ir ilgtermiņa mērķi, un privatizācijas process paver aizvien jaunas iespējas mūsu investoriem. Somu investori aktīvi darbojas tādās tautsaimniecības nozarēs kā enerģētika, vides aizsardzība, mežsaimniecība, drošība, telekomunikācijas un apdrošināšana. Mūsu valstis ir teritorijas ziņā nelielas, līdz ar to Latvija ir nozīmīgs tirgus Somijas uzņēmumiem. Es ceru, ka Somijas investīcijas palīdzēs pieaugt Latvijas eksportam. Latvijas un Somijas tirdzniecības bilance mūsu valstij ir pozitīva. Pagājušā gadā Latviju ir apmeklējuši 160 000 somu tūristu. Esmu pārliecināts, ka jau tuvākajos gados skaistā Vecrīga un Latvijas lauku novadi piesaistīs aizvien vairāk tūristu. Pabeidzot savu uzrunu, es gribētu pievērsties Ziemeļu dimensijas jautājumiem. Tā ir Somijas iniciatīva Eiropas Savienībā, kuras mērķis ir līdzsvarot ES atbalsta programmas, lai tās virzītu ne tikai uz Vidusjūras zemēm, bet arī uz Baltijas reģionu. Somija ir pateicīga par aktīvo Latvijas līdzdalību. Ļoti svarīgi ir pilnveidot infrastruktūru Baltijas jūras valstu reģionā, lai Baltijas un Ziemeļvalstis šo apgabalu uztvertu kā savu iekšējo tirgu.
Tad preses konferences dalībnieki atbildēja uz žurnālistu jautājumiem:
— Vai jūs varētu minēt konkrētus skaitļus par Somijas uzņēmumu investīciju apjomu Latvijā?
K.Sasi: — Šie skaitļi ir mainīgi, bet runa ir par miljoniem dolāru. Kopējais investīciju apjoms pēdējos astoņos gados ir 450 miljoni dolāru. No tiem 75% ir ieguldījusi Somijas sabiedrība "Sonera". Taču svarīgs ir nevis investīciju apjoms, bet gan temps, kādā tās tiek ieguldītas. Katrā gadījumā investoriem par Latviju ir daudz lielāka interese nekā par Lietuvu un Igauniju.
— Kādas ir lielākās grūtības, ar kurām sastopas investori Latvijā?
K.Sasi: — Latvijā nav nopietnu šķēršļu investīcijām, bet ir sīkas grūtības. Piemēram, mainīgie likumi.
— Kāda ir Somijas attieksme pret Latvijas ieviestajiem pasākumiem cūkgaļas tirgus aizsardzībai?
K.Sasi: — Mēs saprotam jūsu problēmas, bet Somija piekrīt Eiropas Komisijas viedoklim, ka tas nav pareizais risinājuma veids. Mēs pret to izturamies negatīvi.
— Vai, jūsuprāt, varētu tikt ieviesti kādi pretpasākumi?
K.Sasi: — Pagaidām ir pāragri par to runāt, bet es ceru, ka tas tiks atrisināts sarunu ceļā.
Rūta Kesnere, "LV" informācijas redaktore