Ministru kabineta noteikumi Nr. 465
1996. gada 24. decembrī (prot. nr. 61 12.§)
Noteikumi par testēšanas un kalibrēšanas laboratoriju un sertificēšanas un inspicēšanas institūciju akreditāciju
Izdoti saskaņā ar likuma "Par atbilstības novērtēšanu" 13.pantu
1. Šie noteikumi nosaka akreditācijas sistēmu, kas ietver testēšanas un kalibrēšanas laboratoriju un kvalitātes sistēmu, personāla un produktu sertificēšanas un inspicēšanas institūciju (iestāžu, organizāciju, uzņēmumu un uzņēmējsabiedrību) (turpmāk tekstā — institūcija") akreditācijas kārtību (procedūras) un tās vienotas vadības principus.
2. Akreditācijas vienotas vadības principus institūciju atbilstības novērtēšanā reglamentētajā un nereglamentētajā sfērā nodrošina Latvijas Nacionālais akreditācijas birojs LATAK (turpmāk tekstā — "birojs"), kas atrodas Ekonomikas ministrijas pārraudzībā.
3. Akreditācijas un tās vienotas vadības principu uzraudzību veic Ministru kabineta izveidotā Latvijas Nacionālā akreditācijas padome, kura pārstāv akreditācijas procesā iesaistīto pušu intereses.
4. Birojs sniedz Latvijas Nacionālajai akreditācijas padomei pārskatu par akreditācijas gaitu un realizē praksē padomes ieteikumus.
5. Birojs institūciju akreditāciju veic atbilstoši LVS EN 45000 sērijas standartos noteiktajām prasībām.
6. Institūciju akreditācijas kārtība ir šāda:
6.1. institūcija iesniedz birojam akreditācijas pieteikumu;
6.2. birojs nodod institūcijai sīki izstrādātu akreditācijas procedūru aprakstu atbilstoši pieprasītajai akreditācijas jomai;
6.3. institūcija atbilstoši saņemtajam aprakstam sagatavo akreditācijai nepieciešamos dokumentus un iesniedz tos birojā;
6.4. birojs analizē saņemtos dokumentus, apseko institūciju un slēdz līgumu ar institūcijas vadību par minētās institūcijas akreditāciju;
6.5. birojs slēdz līgumus ar neatkarīgiem ekspertiem par institūcijas novērtēšanas procedūru veikšanu;
6.6. birojs trīs mēnešu laikā no šo noteikumu 6.4.punktā minētā līguma noslēgšanas novērtē institūciju, analizē novērtēšanas dokumentus un pieņem lēmumu par akreditāciju;
6.7. birojs var pieņemt šādu lēmumu:
6.7.1. piešķirt akreditāciju;
6.7.2. nepiešķirt akreditāciju;
6.7.3. saglabāt akreditāciju;
6.7.4. paplašināt vai sašaurināt akreditētās institūcijas darbības jomas;
6.7.5. atcelt akreditāciju;
6.7.6. apturēt akreditāciju;
6.7.7. atlikt akreditāciju;
6.8. birojs, pamatojoties uz pieņemto lēmumu, izsniedz institūcijai oficiālus akreditācijas dokumentus;
6.9. birojs veic akreditētās institūcijas uzraudzību.
7. Birojs reizi ceturksnī publicē oficiālajā preses izdevumā "Latvijas Vēstnesis" akreditēto institūciju sarakstu, norādot akreditēto institūciju darbības jomas.
8. Birojs pēc ministriju pieprasījuma sniedz informāciju par akreditēto institūciju darbības jomu, ievērojot konfidencialitāti attiecībā uz citu akreditācijas gaitā iegūto informāciju.
9. Akreditācijas izmaksas sedzamas šādi:
9.1. biroja uzturēšanas izdevumus sedz no valsts budžeta;
9.2. neatkarīgo ekspertu darba samaksu, komandējumu un transporta izdevumus, kas saistīti ar akreditācijas un uzraudzības procedūrām, saskaņā ar savstarpējo līgumu starp biroju un akreditējamo institūciju sedz akreditējamā institūcija.
10. Finansu ministrijai ar 1997.gada 1.jūliju neparedzēt valsts budžeta līdzekļus tām institūcijām, kuru kompetence nav novērtēta ar akreditācijas vai citu ekvivalentu novērtēšanas procedūru palīdzību.
11. Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 1994.gada 23.augusta noteikumus nr. 181 «Par testēšanas un kalibrēšanas laboratoriju, sertifikācijas un inspekcijas institūciju akreditācijas kārtību Latvijas Republikā».
Ministru prezidents A. Šķēle
Ekonomikas ministrs G. Krasts