• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
Ar fotogrāfa, rīdzinieka, pasaules cilvēka skatuleņķi. Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 27.04.2001., Nr. 66 https://www.vestnesis.lv/ta/id/7792

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

Jauna, norvēģes dota telpa divu kultūru dialogiem

Vēl šajā numurā

27.04.2001., Nr. 66

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.
HALSMAN1.JPG (64632 BYTES)
Fīlips Halsmans ar dzīvesbiedri Ivonnu.
Fonā — 101 žurnāla "Life" vāks ar viņa fotogrāfijām

Ar fotogrāfa, rīdzinieka, pasaules cilvēka skatuleņķi

2.maijā 95.dzimšanas diena apritēs fotoportreta meistaram Fīlipam Halsmanam (1906–1979). Viņš piedzima Rīgā ebreju ārsta ģimenē un kā vienu no pirmajiem svarīgajiem savas biogrāfijas datiem vienmēr ir minējis to, ka 1924.gadā beidzis "Vidus Skolu Rīgā" (tā bija Rīgas vācu ģimnāzija). Ģimene pārcēlusies uz Vāciju, un Fīlips izglītību turpinājis Drēzdenes tehniskajā augstskolā un vēlāk Sorbonnā. Viņš studēja mākslu un literatūru, rakstīja dzejoļus franču valodā un nodevās fotomākslai, pievēršoties galvenokārt portretam un modei. Viņš sarakstījās ar slavenībām, un ar Alberta Einšteina un prezidenta dzīvesbiedres Eleonoras Rūzveltes palīdzību viņam izdevās saņemt atļauju iebraukšanai Amerikā, un 1940. gadā viņš ar Latvijas pasi kabatā emigrēja uz ASV.

Amerikā viņš kļuva par brīvmākslinieku un sadarbojās ar vairākiem preses izdevumiem, žurnālam "Life" vien sagatavojot 101 vāka foto. Viņš fotografējis Vinstonu Čērčilu, Džonu F.Kenediju un Merilīnu Monro. Ar viņa uzņemto Alberta Einšteina fotoattēlu Amerikā izlaista pastmarka. Viņam bija kopīgi projekti ar Salvadoru Dali, ko viņš portretējis neskaitāmas reizes. 1944.gadā Fīlipu Halsmanu ievēlēja par Amerikas Preses fotogrāfu asociācijas prezidentu. Viņš dzīves laikā saņēma daudz godalgu un pagodinājumu, viņa fotodarbi ir slavenākajos Ņujorkas un Londonas muzejos un kolekcijās.

Kad 1987.gadā toreizējā Tēlniecības muzejā Rīgas pils dārzā tika atvērta Fīlipa Halsmana darbu izstāde, cilvēki stāvēja rindā. Kā zina teikt Aivars Āķis, apmeklētāju skaits sasniedzis 12 tūkstošus. Latvijas Fotomākslas asociācija gatavojas pienācīgi atzīmēt Rīgā dzimušā pasaules klases fotomākslinieka simto dzimšanas dienu, kas arī vairs nav aiz kalniem.

"LV" informācija

 

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!