Saeimas komisijas:
— tiekoties ar Čehijas Senāta spīkeri
Vakar, 7.jūnijā, Saeimas Ārlietu komisijas pārstāvji tikās ar Čehijas Republikas parlamenta Senāta priekšsēdētāju Libušu Benešovu un Senāta deputātu delegāciju.
Sarunas ievadā Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedrs Rišards Labanovskis akcentēja ciešās un draudzīgās abu valstu savstarpējās attiecības. Divpusējās sadarbības intensitāti raksturo noslēgto līgumu skaits un aktīvā vizīšu apmaiņa gan parlamentu, gan valdību līmenī, atzīmēja R.Labanovskis. Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedrs uzteica arī Latvijas un Čehijas vēstniecību darbu, kuras veicinājušas sakaru veidošanos gan ekonomikā, gan kultūrā.
Čehijas Republikas Parlamenta Senāta priekšsēdētāja L.Benešova atzinīgi novērtēja abu valstu parlamentu sadarbību, kas, viņasprāt, veicina abpusējo informētību un tuvina kopīgajam mērķim — integrācijai Eiropas struktūrās. L.Benešova atcerējās Latvijas un Čehijas interešu kopību starp diviem pasaules kariem, lai Eiropā valdītu miers un valstis varētu netraucēti attīstīties. Senāta priekšsēdētāja apliecināja atbalstu Latvijas centieniem iestāties NATO, ko varētu veicināt Čehijas pieredze šī jautājuma risināšanā.
Čehijas parlamentārieši interesējās par Saeimas komisiju sadarbību ar citu valstu parlamentiem, tostarp, ar Krievijas Domi. Ārlietu komisijas pārstāvis un Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs Edvīns Inkēns informēja, ka sadarbība starp Latvijas un Krievijas parlamentiem notiek galvenokārt atsevišķu Saeimas un Domes deputātu vizīšu formā, taču oficiāli abu valstu parlamentāriešu delegāciju apmaiņu organizēt nav izdevies, jo Krievijas puse izturas noraidoši pret šādiem priekšlikumiem. E.Inkēns akcentēja, ka Latvija vēlas dialogu ar Krieviju. Savukārt Latvijas parlamentāriešus interesēja L.Benešovas viedoklis par Krievijas administrācijas politiku, taču Senāta priekšsēdētāja nevēlējās izvērtēt Krievijas jaunās valdības darbu, jo tā strādā tikai neilgu laiku.
Arī Saeimas Eiropas lietu komisijas pārstāvji šodien tikās ar Čehijas Republikas Parlamenta Senāta priekšsēdētāju Libuši Benešovu un Senāta deputātu delegāciju.
Sarunas dalībnieki sprieda par abu valstu sadarbību Eiropas integrācijas jautājumos. Komisijas priekšsēdētājs Edvīns Inkēns atzina, ka starp Latviju un Čehiju izveidojušās ļoti labas attiecības, ko veicinājusi mērķtiecīga un plānota rīcība, kā arī ir līdzīga izpratne par drošības jautājumiem un ekonomiskās attīstības veicināšanu. Abas puses atzinīgi novērtēja Latvijas un Čehijas starpparlamentāros kontaktus.
Pārspriežot iestāšanās sarunu Eiropas Savienībā gaitu, L.Benešova informēja, ka Čehija 2003.gadā cer kļūt par pilntiesīgu ES locekli. E.Inkēns pastāstīja, ka arī Latvijas iestāšanās sarunas ES notiek veiksmīgi un ka Čehija mums ir paraugs, kā meklēt kompromisus, pārrunājot konkrētas pozīcijas. Arī mūsu valsts cer līdz 2003.gadam iestāties ES.
Deputāte Inese Birzniece vēlējās uzzināt, kā Čehijas uzņemšana NATO ietekmējusi sabiedrisko domu attiecībā uz valsts integrāciju ES. L.Benešova paskaidroja, ka Čehijas iestāšanās NATO pozitīvi iespaidojusi sabiedrības nostāju ES paplašināšanās jautājumā. Arī ekonomikā vērojams investīciju pieaugums, jo drošības garantijas veicinājušas investoru uzticību.
Čehijas Republikas parlamenta Senāta priekšsēdētāja Libuše Benešova un Senāta deputātu delegācija tikās arī ar Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas pārstāvjiem.
Tikšanās gaitā komisijas priekšsēdētājs Dzintars Ābiķis informēja viesus par izglītības reformu un attīstības perspektīvām Latvijā. Dz.Ābiķis pastāstīja par paveikto izglītības jomā, lai pārvarētu smago padomju mantojumu, īpaši saistībā ar izglītības saturu un programmām humanitārajās nozarēs. Savukārt deputāte Helēna Demakova iepazīstināja viesus ar Latvijas Kultūrkapitāla fonda darbu. Komisijas priekšsēdētājs minēja arī ciešos abu valstu kultūras sakarus.
Runājot par Latvijas un Čehijas lielisko abpusējo saprašanos, Senāta priekšsēdētāja L.Benešova pauda domu, ka tās pamatā ir "kultūras, cilvēka domas un kristietības ideālu kopība".
Abas puses sprieda arī par kultūras mantojumu saglabāšanas un uzturēšanas nozīmīgumu. Čehijas Parlamenta Senāta Cilvēktiesību, zinātnes, izglītības un kultūras komisijas priekšsēdētāja vietnieks Vāclavs Jehlīčka norādīja, ka tautas identitātes saglabāšanai svarīga ir kultūras mantojuma pieminekļu aprūpe un uzturēšana.
Saeimas preses dienests