"Pienācis laiks būt atklātiem"
"Ņezavisimaja gazeta"
— 2000.05.31.
Vašingtona un Maskava tik drīz vēl nebūs sadarbības partneri.
Kaut arī pēdējās nedēļas mūsu attiecības ar Krieviju ir šķietami uzlabojušās, pārliecināti var teikt, ka līdz ar Padomju savienības sabrukumu savstarpējās attiecības ir nonākušas zemākajā to attīstības punktā.
Gan krievu, gan amerikāņu līderi vēlētos apturēt to pasliktināšanos, pirms nodarīt kādam neatgriezenisku ļaunumu. Katra puse ir pārliecināta, ka otra uzstās, lai tiktu ievērotas viņas intereses aizsardzības un labklājības jomā. Jaunās valdības izveidošanās Krievijā, Jeļcina varas nodošana Putinam dod mums iespēju atgriezt attiecības to iepriekšējās sliedēs.
Jautājums, vai šī iespēja tiks izmantota, paliek atklāts. Daudz ko noteiks jaunās krievu valdības kurss. Piemēram, darbība, ko krievu valdība sāks Čečenijā, tāpat arī daudz plašākā aspektā — darbība cilvēktiesību jomā — var iznīcināt visas cerības tuvākajā nākotnē uzlabot attiecības.
Virzoties uz šo uzlabošanos, mums rūpīgi jāvērtē Putins, jānovērtē problēmas, kas viņam jāatrisina, to sarežģītība un iespējamā rīcības ierobežotība. Jānosaka, kur nesaskaņas par būtiskiem jautājumiem var traucēt veiksmīgu sadarbību. Nepieciešams arī skaidri noteikt, ko vēlamies no Krievijas, lai sev nodrošinātu amerikāņu sabiedrības atbalstu. Nepieciešams, lai mūsu mērķi atbilstu Krievijas iespējām un lai mēs būtu par to atbildīgi, ja vēlamies izvairīties no cerību nepiepildīšanās, dziļas vilšanās un savstarpējiem apvainojumiem, kas aizēnojuši mūsu attiecības pēdējos gados.
Var teikt, ka politiskajā spektrā radies sava veida konsenss, īpaši komunistu vidē, jo krievi sapratuši, ka padomju laiki neatgriezīsies, kaut arī daudzi nepiekrīt pēdējo gadu politikai.
Neņemot vērā Rietumu nedienas, vadošie politiķi atzīst, ka paši krievi ir atbildīgi par notikušo viņu valstī. Pēdējos gados viņi ir samierinājušies ar valsts sarežģīto situāciju. Pats Putins uzsvēris, ka Krievijai būs nepieciešami 15 gadi, lai sasniegtu tādu dzīves līmeni kā Portugālē vai Spānijā. Krievija saprot, ka tai jāpaļaujas galvenokārt uz saviem spēkiem, lai atjaunotu savu valsti un tās stāvokli pasaulē.
Ja Putins būs spēcīgs līderis, Rietumiem radīsies lielāka uzticība viņa darbības spējām. Tas varētu kļūt par Krievijas politikas pēdējo gadu lielāko sasniegumu. Bet būtu kļūdaini domāt, ka amerikāņu un krievu galotņu sanāksmē tiks sasniegts progress daudzos jautājumos, kurus paredzēts izskatīt: Pretraķešu aizsardzības līguma modifikācija, Krievijas ārvalstu sakari utt. Tie ir stratēģiski svarīgi jautājumi, ko grūti atrisināt pat tad, ja būtu daudz lielāka savstarpējā uzticēšanās.
Kaut arī nav pārliecības par Putinu un viņa politiku, ASV ir jāizmanto krievu valdības maiņa, lai atjaunotu attiecības ar Krieviju. Pirmais uzdevums ir atjaunot uzticību, kas zaudēta pēdējos gados. Tas ir galvenais noteikums, lai risinātu auglīgas sarunas par stratēģiski svarīgiem jautājumiem.
Tomass Grems, vadošais Kārnegi
Fonda darbinieks Maskavā
Sadarbībā ar Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas Preses analīzes nodaļu
"LV" nozares redaktors GINTS MOORS