Top Eiropas Savienības Konstitūcija
Vakar Ministru prezidents un ārlietu ministre Briselē piedalījās Starpvaldību konferencē, kurā tika pārrunāts ES Konstitūcijas projekts
Vakar, 16.oktobrī, Briselē: Eiropas Padomes prezidents, Itālijas Republikas premjerministrs Silvio Berluskoni sarunā ar Latvijas Republikas Ministru prezidentu Einaru Repši Foto:A.F.I./epa |
16.oktobrī Briselē: Latvijas ārlietu ministri Sandru Kalnieti sagaida Eiropas Padomē Foto: A.F.I./epa |
Vakar, 16.oktobrī, Ministru prezidents Einars Repše un ārlietu ministre Sandra Kalniete Briselē piedalījās Starpvaldību konferences sanāksmē, kurā pārrunāti ES Konstitūcijas projekta institucionālie jautājumi. Šī bija trešā Starpvaldību konferences tikšanās, bet otrā reize, kad diskusijas notika valstu un valdību vadītāju līmenī. Latvija visās līdzšinējās sanāksmēs ir deklarējusi savu pozīciju par jauno ES konstitucionālā līguma projektu. Tagad tiek gaidīti konkrēti Itālijas prezidentūras priekšlikumi, kas sarunās par ES konstitucionālo līgumu ļautu virzīties uz priekšu.
Ministru prezidents savā runā uzsvēra Latvijas būtiskās intereses un nostāju galvenajos jautājumos – prasību, lai katrai valstij būtu viens komisārs Eiropas Komisijā ar pilnām balsstiesībām; lai Eiropas Parlamentā tiktu saglabāta mazo dalībvalstu pārstāvniecība ar ne mazāk kā pieciem deputātiem – un atbalstīja prasību kvalificētā vairākuma balsojumā Ministru padomē noteikt paritāti starp valstu un iedzīvotāju skaitu, t.i., lēmums ir pieņemts, ja to atbalsta vismaz puse dalībvalstu, kas pārstāv vismaz pusi ES iedzīvotāju.
Ārlietu ministre Sandra Kalniete pozitīvi novērtēja Itālijas prezidentūras priekšlikumu noturēt divpusējās konsultācijas ar visām delegācijām pirms jaunu kompromisa priekšlikumu piedāvāšanas tālākām sarunām. Taču ministre nav gatava atbalstīt tādus priekšlikumus, kas lielajām ES valstīm atkal dotu tiesības uz diviem komisāriem, kopējo komisāru skaitu Eiropas Komisijā palielinot līdz trīsdesmit.
Starpvaldību konferences noslēgumā valstu pārstāvji vienojās, ka ES prezidentūra apkopos ES dalībvalstu un desmit topošo dalībvalstu nostāju un četru nedēļu laikā sagatavos kompromisa priekšlikumus. Paredzēts, ka ar katru valsti divpusējās sarunās tiks precizēta valsts pozīcija.
Pēc Starpvaldību konferences darbu sāka Eiropas Savienības Padome, kurā plānots apspriest ES ekonomisko attīstību, ciešāku sadarbību iekšlietās un tieslietās, kā arī Eiropas Savienības ārējās attiecības.
Valsts kancelejas Komunikācijas departaments, Ārlietu ministrijas preses centrs