Par alkoholisko dzērienu aprites likumprojektu
Finanšu ministrija ir iesniegusi izsludināšanai Valsts sekretāru sanāksmē Alkoholisko dzērienu aprites likumprojektu, kas aizstās pašreizējo Alkohola aprites likumu un Ministru kabineta (MK) noteikumus par alus aprites un uzraudzības kārtību.
Alkoholisko dzērienu aprites likumprojekts izstrādāts, lai novērstu ierobežojumus brīvā preču kustībā starp Eiropas Savienības dalībvalstīm, kā arī lai tiktu savstarpēji saskaņots jaunais likumprojekts “Par akcīzes nodokli” un šis likums, kas regulēs alkohola apriti. Lai nodrošinātu pārskatāmību normatīvajiem aktiem, kas reglamentē alkoholisko dzērienu apriti, likumprojektā ietvertas arī prasības alus apritei.
Likumprojekta spēkā stāšanās ir paredzēta līdz ar Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā.
Likumprojektā paredzēts:
1) saskaņot likumā lietotos terminus ar likumprojektā ”Par akcīzes nodokli” ietvertajām ar akcīzes nodokli apliekamo objektu definīcijām;
2) noteikt, ka ir nepieciešama licence alkoholisko dzērienu vairumtirdzniecībai un licence alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecībai;
3) reglamentēt arī alus apriti.
Likumprojektā iestrādāti Nacionālās alkoholisma ierobežošanas padomes darbības ietvaros iesniegtie Veselības ministrijas priekšlikumi, kas nosaka pastiprinātas prasības alkoholisko dzērienu (tajā skaitā arī alus) apritei (aizliegums izmantot alkoholiskos dzērienus realizāciju vai patēriņu veicinošās akcijās, kurās tiek piedāvāti alkoholiskie dzērieni par pazeminātām cenām, kā arī alum nosakot citiem alkoholiskajiem dzērieniem līdzvērtīgus reklāmas un tirdzniecības ierobežojumus), kā arī Iekšlietu ministrijas, Aizsardzības ministrijas, Ekonomikas ministrijas un Zemkopības ministrijas priekšlikumi par stingrāku prasību alus apritei noteikšanu.
Šobrīd alkohola apriti Latvijā reglamentē Alkohola aprites likums un Ministru kabineta 2002.gada 19.februāra noteikumi Nr.63 “Alus aprites un uzraudzības kārtība”. Likumprojekts “Alkoholisko dzērienu aprites likums” ir izstrādāts saistībā ar ES prasībām. Saskaņā ar šobrīd spēkā esošā Alkohola aprites likuma 17.panta 3.punktu alkoholisko dzērienu un spirta importam ir nepieciešama licence, bet prasība saņemt importa licenci starp ES dalībvalstīm, lai varētu ievest konkrētas preces, ir pretrunā ar Eiropas kopienas dibināšanas (Romas) līguma 28.pantu.
Finanšu ministrijas preses dienests