• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"Polija nav apmierināta ar sarunām". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 15.06.2000., Nr. 226/227 https://www.vestnesis.lv/ta/id/8070

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

"Šrēders iedrošina baltiešus"

Vēl šajā numurā

15.06.2000., Nr. 226/227

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

"Polija nav apmierināta ar sarunām"

Vai Krievijas piekrišana, kad tā prasa kompensāciju gadījumā, ja ES tiks uzņemtas tās kādreizējās ietekmes zonas valstis, ir jauns neformāls paplašināšanās nosacījums? Neņemot vērā ES Komisijas šefa Romano Prodi teikto, viņa preses pārstāvis to noliedz.

Trešdien kopīgajā preses konferencē ar Bilu Klintonu un Portugāles premjeru Antonio Guterešu Kelūzā, Portugālē Prodi teica: "Ar Amerikas prezidentu mēs runājām par paplašināšanos un par to, kas būtu darāms, lai tā notiktu ātri, labi, nevienam nekaitējot, un lai tā būtu pieņemama Krievijai." Komisijas šefs arī piebilda, ka par paplašināšanos nesen esot runājis arī ar prezidentu Vladimiru Putinu.

Prodi izteikums analītiķos izraisīja apmulsumu, jo līdz tam rietumu valstis apgalvoja, ka Krievijai nevar būt veto tiesības nedz NATO, nedz, vēl jo vairāk, ES paplašināšanās jautājumos. Izraisījās spekulācijas par to, vai Prodi ir pieļāvis kārtējo "pārteikšanos", vai arī ir parādījies jauns priekšnoteikums mūsu līdzdalībai ES — Kremļa piekrišana.

"Krievijas akcepts nebūs nosacījums ES paplašināšanai uz austrumiem," vakar mums apgalvoja ES Komisijas runasvīrs Žils Žantelē. "Protams, mums visiem ir svarīgi, lai šis process notiktu tā, lai Krievija nejustos apvainota." Viņš atgādināja, ka Komisijas šefs kādā no pēdējām runām esot teicis: "Mums ir jāpanāk, lai mūsu jaunās robežas nekļūtu par jaunām sadales līnijām starp labklājību un nabadzību Eiropā."

Es Komisijā avoti izsaka domu, ka Prodi Kelūzā acīmredzami esot bijis pagājušās nedēļas tikšanās Maskavā ar Putinu iespaidā. Krievija cenšas panākt, lai Eiropas Savienība piešķirtu tai finansu palīdzību "par paplašināšanos", apgalvojot, ka šis process nelabvēlīgi iespaidos tās finansu stāvokli — sakarā ar iestāšanos ES daudzas valstis paaugstinās ievedmuitas Krievijas precēm. Tomēr lieta ir tāda, ka Krievijai nav nekādu likumīgu tiesību pieprasīt kompensāciju par tirdzniecības nosacījumu pasliktināšanos ar jaunajām ES dalībvalstīm, jo tā nav šos jautājumus regulējošās Pasaules tirdzniecības organizācijas dalībvalsts.

Kā mums apgalvoja poļu diplomāti Briselē, Krievijas prasību jautājums nekad nav ticis apspriests divpusējās sarunās ar ES. Neviens tajās nav izvirzījis nekādus nosacījumus, kā arī poļu diplomātiem nav vaicāts, ko viņi domā par Krievijas prasībām.

"Gazeta Wyborcza"

Jaceks Pavļicks

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!