"Jauna iespēja liberalizēt Eiropu"
Joška Fišers ir norunājis tikšanos ar Eiropu. Jā, Joška Fišer, Eiropas apvārsnis saistās ar federālisma un demokrātijas garu. Protams, šīs idejas nav jaunas. Tās ir Eiropas idejas pamatā. Šīs pašas idejas ir aizstāvētas Eiropas vēlēšanās. Taču Joška Fišers tām ir devis jaunu iespēju. Eiropa ir jāfederalizē, piešķirot tai demokrātiskas institūcijas, un tas ir jādara tūlīt. Tas ir vienīgais līdzeklis, lai izvairītos no Eiropas krīzes.
Kāds tad ir šis projekts? Mēs vēlamies izveidot Eiropas politisko savienību. Ja Eiropa nav nekas vairāk kā vien tirgus, nauda vai sava veida reģionāla ANO, tā nekā nespēj ne teikt , ne darīt ne francūžu, ne pārējo eiropiešu labā.
Eiropa, tā ir savienība, politiska vienība, kam ir doti suverenitātes instrumenti: nauda, bruņotie spēki, spēja rīkoties gan iekšēji, gan ārēji visās jomās, kur atsevišķām valstīm trūkst nepieciešamo līdzekļu, lai rīkotos. Šo savienību neveido tikai valstis vien. To ir izveidojušas tautas un pilsoņi. Eiropas līdzpilsoņi izpauž sevi ne tikai savu valstisko demokrātiju ietvaros. Viņiem ir jāizpaužas arī Eiropas demokrātijas ietvaros. Demokrātijas apstākļos varu nepieciešams kontrolēt. Tās leģitimitāte pamatojas uz pilsoņiem. Taču tādā Eiropā, kāda tiek organizēta pašlaik, tautas nekontrolē varu, un pilsoņi nevar pēc savas izvēles īstenot savus uzskatus, jo noteicošā nav identitātes ideja, viņu kompetence, jo lēmumi tiek pieņemti viņu vārdā, kas viņus bieži vien neapmierina.
Federālisma gars un savienības vara. Ir pienācis laiks gan Francijā, gan Lielbritānijā rehabilitēt federālisma garu. Ilgu laiku tieši jakobīnisma gars raksturoja francūžu politiskās tradīcijas. Federālisma gars ir gluži pretējs jakobīnisma garam! Jakobīnisma garā, ko varētu saukt arī par absolūtās valsts garu, vara ir visaugstākā. Kad tiek runāts par nepieciešamību "decentralizēt" vai "dekoncentrēt", tiek runāts arī par to, ka vara ir visaugstākā un ka ir nepieciešams aicināt valsti deleģēt varu zemākajiem slāņiem, un ka visu laiku pastāvot tiesības to atgūt.
Federālisma gars ir kaut kas pretējs. Leģitimitāte ir zemākajiem varas slāņiem. Varas deleģēšana notiek no apakšas uz augšu. Centrālā varas ešelona pilnvaras ir ierobežotas.
Ik dienu jauni notikumi apstiprina cenu, kas ir jāmaksā par Eiropas trūkumu. Bez federālas politiskās varas ieinteresētās valstis ir gatavas izmantot savu veto pret stingrākiem noteikumiem.
Eiro vērtības krišanās šopavasar liek to attiecināt uz politisko bezspēcību. Centrālie baņķieri bez sarunu partneriem, neviendabīgā budžeta politika, nespēja — it īpaši Francijā — samazināt deficītu — tas viss izraisa šaubas un nedrošību.
Ir radusies iespēja, ko nedrīkst laist garām! Pirmo reizi kādas lielas Eiropas valsts ārlietu ministrs ir licis kārtis uz galda. Joška Fišers bez jebkādas izlikšanās ir uzdevis vienīgos nepieciešamos jautājumus. Viņš ir pelnījis atbildi. Raksta autors nespēj pateikt, vai Francijas līderi varētu sniegt atbildi. Taču tie būs pilsoņi. Vienā un otrā politiskā spektra pusē drosmīgas sievietes un vīrieši ir veltījuši savu dzīvi šādas Eiropas atnākšanai. Viņiem ir laiks pulcēties un aktīvi uzstāties, aizmirstot dažādo pušu intereses.
"Liberation"
Fransuā Bairū