Lai sekmētu mūsu lopkopju konkurētspēju
Zemkopības ministrs Atis Slakteris šonedēļ parakstīja rīkojumu par papildu finansējuma piešķiršanas kārtību cūku audzētājiem. Cūkgaļas ražotāji saņems kompensāciju viena miljona latu vērtībā. Tā paredzēta, lai aizstātu cūkgaļas tirgus aizsardzības pasākumus, kas tika atcelti 1.jūnijā.
Situācija cūkkopības nozarē bija kritiska, pirms tika ieviesti aizsardzības pasākumi. Pēc 1999.gada maijā Saeimā pieņemtā likuma "Par pagaidu pasākumiem cūkgaļas iekšējā tirgus aizsardzībai" situācija nozarē uzlabojās. Pieauga un stabilizējās cūkgaļas iepirkuma cenas, sasniedzot 0,62—0,67 latus par kilogramu. Latvijas ražotāji 1999.gada otrajā pusgadā realizēja cūkgaļu par 6,1 tūkstoti tonnu vairāk nekā pirmajā pusgadā. Savukārt 1999.gada decembra vidū Saeima pieņēma likumu "Par pasākumiem cūkgaļas iekšējā tirgus aizsardzībai", kas paredzēja divus gadus noteikt uz robežas minimālo muitas vērtību Ls 1,05 par kilogramu importa cūkgaļas. Kopš jūnija šis likums vairs nav spēkā, jo Latvija to atcēla pēc Eiropas Savienības ekonomisko sankciju draudiem. Tagad cūku audzētāji var pretendēt uz subsīdijām.
Saskaņā ar rīkojumu noteikts, ka no šā gada 1.jūnija cūku ganāmpulka īpašnieks ir tiesīgs saņemt Ls 17 mēnesī, ja ganāmpulkā ir vismaz piecas sivēnmātes. Ganāmpulkam ir jābūt reģistrētam, un ir jāveic cūku uzskaite. Tiem zemniekiem, kuri neveic cūku pārraudzību pēc "Selekss–C" metodes, ir jāiekārto sivēnmāšu uzskaites žurnāls. Pretendējot uz subsīdijām, īpašniekam līdz katra nākamā mēneša piektajam datumam Lauku atbalsta dienesta teritoriālajā nodaļā jāiesniedz deklarācija par cūku skaitu ganāmpulkā. Attiecīgā Lauku atbalsta dienesta teritoriālajai struktūrvienībai līdz katra mēneša desmitajam datumam jāiesniedz Latvijas Cūku audzētāju asociācijai deklarācija par sivēnmāšu skaitu saimniecībās. Turklāt Lauku atbalsta dienesta attiecīgā teritoriālā struktūrvienība un Latvijas Cūku audzētāju asociācija veiks izlases pārbaudes 10 procentu apmērā par subsīdiju piešķiršanai pieņemto lēmumu atbilstību nolikumam. Ja pieteiktā summa pārsniegs noteikto vienu miljonu latu, tad Lauku atbalsta dienestam ir tiesības samazināt subsīdijas par vienu sivēnmāti. Šīs subsīdijas ir spēkā kopš 2000.gada 1.jūnija. Pēc statistikas datiem, Latvijā ir aptuveni 900 saimniecību, kurās audzē vairāk par piecām sivēnmātēm.
Lai stabilizētu un uzlabotu situāciju cūkkopības nozarē pēc tirgus aizsardzības pasākumu atcelšanas, Zemkopības ministrija sadarbībā ar Lauksaimniecības sabiedrisko organizāciju sadarbības padomi izstrādājusi turpmāk veicamo pasākumu plānu. Tas paredz cūkgaļas ražošanas nozares tālāko attīstību, kā arī cūkgaļas iekšējā tirgus sakārtošanu.
1999.gadā tika pieņemta Latvijas cūku selekcijas programma. Tā būs spēkā līdz 2005.gadam. Programmas ietvaros paredzēta ražojošo un šķirnes ganāmpulku kvalitātes uzlabošana, nomainot pamatganāmpulka dzīvniekus ar kvalitatīvām šķirnes jauncūkām. Tiek domāts paaugstināt nobarojamo cūku gaļas kvalitāti. Nesenā cūkgaļas tirgus krīze liek secināt, ka viens no svarīgākajiem uzdevumiem ir panākt lētāku gaļas ražošanu. Tas paaugstinātu mūsu ražotāju konkurētspēju. Latvijas cūku selekcijas programma nosaka arī ražošanas intensitātes paaugstināšanu, uzlabojot cūku labturību un turēšanas tehnoloģiju. Dokumentā norādīts, ka sivēnmāšu un gaļas produktivitātes kāpināšana iespējama, izmantojot jaunākos selekcijas sasniegumus. Tiks izveidots vispārējais cūkkopības ganāmpulka reģistrs, noteikta cūku apzīmēšanas kārtība. Lai apzīmētu cūkas, Zemkopības ministrija izstrādājusi īpašu instrukciju par šo procedūru. Cūku pirmreizējo apzīmēšanu plānots pabeigt līdz 2001.gada 1.jūnijam. Savukārt cūku identificēšanai paredzēts sagatavot datorprogrammu. Par to, kā arī par pieteikumu "Par cūku apzīmēšanu" savākšanu un apkopošanu atbildēs Valsts ciltsdarba informācijas datu apstrādes centrs. Šos pasākumus finansēs no valsts subsīdijām lauksaimniecības attīstībai.
Zemkopības ministrijā tiks izstrādāti pasākumi Latvijā ievedamās gaļas valsts uzraudzības un kontroles sistēmas pilnveidošanai. Valsts veterinārais dienests gatavo priekšlikumus par grozījumiem un papildinājumiem gaļas importētājuzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) sarakstā. Tāpat šim dienestam uzdots veikt atkārtotu pārbaudi uzņēmumos, no kuriem importē gaļu un kuri nav Eiropas Savienībā sertificēto uzņēmumu sarakstā. Būtiski, ka tiks koordinēta Valsts veterinārā dienesta, Sanitārās robežinspekcijas un Kontrabandas apkarošanas centra savstarpējā sadarbība importētās cūkgaļas kontrabandas apkarošanā. Cūkgaļas iekšējā tirgus sakārtošanas nolūkā ieviesīs vienotu gaļas kvalitātes vērtēšanas sistēmu. Tā būs atbilstoša Eiropas Savienības prasībām. Zemkopības ministrijas speciālisti atzīst, ka svarīgi rast priekšnosacījumus augstas kvalitātes cūkgaļas ieguvei kautuvēs un gaļas produktu eksportam. Šajā ziņā Zemkopības ministrija kā prioritāti izvirza līdzekļu piešķiršanu kautuvju un gaļas pārstrādes uzņēmumu modernizācijai, realizējot plānoto Eiropas Savienības pirmsiestāšanās atbalsta programmu lauksaimniecībai un lauku attīstībai — SAPARD.
Dagnija Muceniece — "Latvijas Vēstnesim"