"Kad Eiropas Padome kļūs Čecenijā aktīvāka?"
"Neue Zūrcher Zeitung"
— 2000.06.08.
Krievija pēc ārējā spiediena jau pirms kāda laika apsolīja nodrošināt pastāvīgu Eiropas Padomes un EDSO pārstāvju klātbūtni Čečenijā. Taču līdz šim ārvalstu novērotāji tur vēl nav ieradušies; abas organizācijas joprojām gaida Krievijas drošības garantijas un citu prasību izpildi.
Kopš karadarbības sākšanās Ziemeļkaukāzā pagājušā gada rudenī Rietumu valdības un organizācijas blakus kritikai vienmēr izvirzīja vienu un to pašu prasību — lielāku transparenci. Tāpat Maskavā joprojām sīvi pretojas ziņojumu par krievu kara noziegumiem izmeklēšanai. Krievijas puse gan daļēji piekāpās spiedienam, kad virknei ārvalstu delegāciju un žurnālistu grupām deva iespēju apmeklēt Čečenijas konfliktu rajonus. Taču runa bija par īsiem apmeklējumiem straujā tempā, ar ļoti ierobežotu pārvietošanās brīvību, bet par to ar jo augstsirdīgākām propagandas porcijām. Dienas kārtībā joprojām ir prasība par pastāvīgu ārvalstu pārstāvju klātbūtni ar mērķi uzraudzīt starptautisko kara likumu ievērošanu un iegūt detalizētu ieskatu par cilvēktiesību situāciju Čečenijā.
Vai nekas nav slēpjams?
Pašreiz Čečenijā nestrādā ne EDSO misija, kas no Groznijas tika evakuēta 1998. gada beigās, ne arī Eiropas Padomes vai Starptautiskā Sarkanā Krusta delegācijas. Ja var ticēt krievu pusei, tad tā neesot Maskavas vaina. Krievijai nav nekā slēpjama, Strasbūrā maijā teica tās ārlietu ministrs Igors Ivanovs. Krievija norāda, ka jau februāra beigās ar Eiropas Padomi panākta vienošanās par divu ekspertu nosūtīšanu uz Čečeniju. Taču sarunas par Eiropas Padomes klātbūtni ir ievilkušās garumā un eksperti joprojām sēž uz koferiem. Eiropas Padomē norāda, ka Maskava nenodrošina nepieciešamās drošības garantijas. Eiropas Padome vēlas savu darbinieku risku samazināt līdz minimumam.
Vilšanās un izsmiekls
Prezidenta Putina pilnvarotais cilvēktiesību jautājumos Kalamanovs Strasbūras prasības uzskata par smieklīgām un pārspīlēti birokrātiskām. Viņš uzskata, ka tam, kuram ir bail, ir jāpaliek mājās. Viņš noraida pārmetumu, ka Krievijas puse apzināti novilcina Eiropas Padomes līdzstrādnieku ierašanos Čečenijā. Viņš saka, ka ārzemju pārstāvju klātbūtne ir arī Krievijas interesēs.
Tagad sliktu pieredzi ir guvusi arī EDSO. Pastāv problēma, ka EDSO līdzstrādnieki Čečenijā nevarēs būt tikpat neatkarīgi un patstāvīgi kā Kalamanova biroja darbinieki.
Krievija šo organizāciju darbiniekiem nevēlas piešķirt arī pilnvērtīgu diplomātisko statusu. Tā sekas ir tādas, ka viņi nevarēs saņemt materiālus ar diplomātisko pastu un viņi dienām būs nodarbināti, kārtojot muitas formalitātes. Tāpat kā Eiropas Padomes pārstāvjiem, arī EDSO darbiniekiem līdz ar vilšanos ir jāpiedzīvo arī izsmiekls: Assistance Group izdomā neizpildāmas prasības, jo labprātāk vēlas palikt Maskavā, nekā aktīvi darboties Čečenijā, teica kāds Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāvis.