• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"Gadsimta kļūdas". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 16.06.2000., Nr. 228/229 https://www.vestnesis.lv/ta/id/8140

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

"Jaunā austrumu politika"

Vēl šajā numurā

16.06.2000., Nr. 228/229

RĪKI
Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

"Gadsimta kļūdas"

"Komsomoļskaja pravda"

— 2000.04.28.

Tā nav taisnība, ka ...

... populārā ekonomiskā spēle "Monopols" ir mūsu laika lolojums. To izgudroja jau 1933.gadā ASV pilsētā Atlantiksitijā.

... Brīvības statuja atrodas Ņujorkā. Sala, uz kuras tā ir uzcelta, ietilpst Ņūdžersijas štatā.

... tikai Venēcija palēnām grimst. Ravenna, kas arī atrodas Itālijā, pēdējos 80 gados iegrimusi ūdenī gandrīz pusmetru, tas ir vairāk nekā Venēcija.

... dimants ir visretākais un dārgākais dārgakmens uz Zemes. Daudz retāk sastopams granāts, bet līdzīga svara smaragds un rubīns maksā dārgāk nekā dimants.

... zilonis cauri džungļiem laužas ar troksni un brīkšķēšanu. Paradokss, taču šis milzenis pārvietojas ātri un bez trokšņa, ne zariņa nenolauzis.

... pazīstamais Ostapa Bendera teiciens "Konģeniāli!" nozīmē "superģeniāli". Lielais kombinators nav bijis stiprs valodās: "konģeniāli" nozīmē "tuvu ģeniālajam".

... banāns ir koks. Patiesībā tā ir zāle.

... Rembrants uzgleznojis gleznu "Nakts patruļa". Viņš radīja audeklu "Kapteiņa Fransa Banninga Koka un leitnanta Vildema van Reitenburha vienība". Glezna vienkārši laika gaitā bija nokvēpusi, krāsas satumsušas, un 18.gadsimtā to nosauca par "Nakts patruļu". Kad šedevru restaurēja, atklājās, ka "nakts patruļa" soļo spilgtā saulainā dienā.

... spageti cēlušies Itālijā. Šie makaroni Itālijā kļuva populāri tikai 13.gadsimtā. Bet "izgudroti" tie ir Ķīnā, no kurienes Marko Polo pirmos spageti atvedis uz Eiropu.

... čūskas ir glumas un aukstas. Gluži otrādi, tās ir sausas un siltas.

... tikai Saturnam ir gredzeni. Patiesībā gredzenu sistēmas, kaut arī ne tik spilgtas, ir arī Urānam un Jupiteram.

... saksofons parādījies džeza laikmetā. Nē, šo brīnumaino mūzikas instrumentu 1846.gadā patentējis beļģu meistars A.Sakss, un jau Bizē un Masnē to izmantojuši savas opermūzikas sacerējumos.

... gulēt uz kreisajiem sāniem ir kaitīgi sirdij. Gulēšanas stāvoklis neizmaina sirdsdarbību pat sirdsslimniekiem. Vienkārši, kad guļ uz kreisajiem sāniem, tad labāk "iekšķīgi" dzirdami sirdspuksti un parasti tas ietekmē tos, kuri slimo ar sirds aritmiju.

... giljotīna tā nosaukta tās "izgudrotājam franču ārstam Giljotēnam" par godu. Patiesībā giljotīnu izmantot ieteicis kāds Luiss, itāļu nāves ieroci pārveidodams par "revolūcijas āvu". Dakteris Giljotēns bijis nežēlīgo nāvessodu pretinieks un panācis vienīgi to, ka momentāli nogalinošā giljotīna kļuva par oficiālu nāves rīku. Starp citu, dakteris šausmīgi pārdzīvojis, ka viņa vārds tādā veidā iegājis vēsturē, un pēc Giljotēna nāves viņa bērni pat mainījuši uzvārdu.

... sievietes vada automašīnu sliktāk nekā vīrieši. Saskaņā ar Amerikas apdrošināšanas gadījumu institūta datiem vīrieši autovadītāji sadauza mašīnas par 68 procentiem biežāk nekā sievietes, un trīsreiz biežāk vīriešu izraisīto avāriju iznākums ir letāls.

Oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!