Saeima ir pieņēmusi un Valsts
prezidents izsludina šādu likumu:
Grozījumi likumā "Par apdrošināšanas līgumu"
Izdarīt likumā "Par apdrošināšanas līgumu" (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1998, 15.nr.) šādus grozījumus:
1. 1.pantā:
papildināt pantu ar jaunu 17.punktu šādā redakcijā:
"17) gratifikācijas (bonusi) — dzīvības apdrošināšanā apdrošinājuma summas palielināšana un apdrošināšanas prēmijas samazināšana atkarībā no apdrošināšanas sabiedrības finansu darbības rezultātiem;";
uzskatīt līdzšinējo 17., 18., 19. un 20.punktu attiecīgi par 18., 19., 20. un 21.punktu;
papildināt pantu ar 22.punktu šādā redakcijā:
"22) atpirkuma summa — naudas summa, kuras lielums vai aprēķināšanas kārtība noteikta dzīvības apdrošināšanas līgumā un kuru izmaksā apdrošinājuma ņēmējam, ja pēc viņa iniciatīvas apdrošināšanas līgums tiek izbeigts pirms termiņa."
2. Papildināt 6.pantu ar ceturto daļu šādā redakcijā:
"(4) Apdrošinātājs apdrošināšanas līguma darbības laikā nekavējoties informē apdrošinājuma ņēmēju un apdrošināto (ja viņš vienlaikus nav arī apdrošinājuma ņēmējs) par izmaiņām apdrošinātāja kontakttelefonu, kontaktadrešu un kontaktpersonu norādēs un citā līdzīgā informācijā, kas ir nepieciešama apdrošinājuma ņēmēja (apdrošinātā) līgumisko saistību izpildei."
3. Papildināt 14.panta pirmo daļu pēc vārda "rakstveidā" ar vārdiem "tiklīdz tas ir iespējams".
4. Papildināt 27.pantu ar trešo un ceturto daļu šādā redakcijā:
"(3) Apdrošinājuma ņēmējam — fiziskajai personai — ir tiesības izbeigt individuālo dzīvības apdrošināšanas līgumu 15 dienu laikā no šā līguma noslēgšanas dienas. Šajā gadījumā apdrošinātājs atmaksā visu apdrošinājuma ņēmēja iemaksāto apdrošināšanas prēmiju.
(4) Šā panta trešās daļas noteikumi neattiecas uz individuālajiem dzīvības apdrošināšanas līgumiem, kuru darbības termiņš ir mazāks par sešiem mēnešiem."
5. Izteikt 32.panta otro daļu šādā redakcijā:
"(2) Prasības tiesības izbeidzas, ja dzīvības apdrošināšanas gadījumā apdrošināšanas līgumā norādītā persona tās neizmanto 10 gadu laikā. Pārējos apdrošināšanas veidos prasības tiesības izbeidzas viena gada laikā, izņemot gadījumus, kad likums ir noteicis obligātās apdrošināšanas nepieciešamību un prasības tiesību citu izbeigšanās termiņu."
6. Aizstāt 46.pantā vārdu "sedz" ar vārdiem "var segt".
7. Papildināt 50.pantu pēc vārda "apdrošinātāju" ar vārdiem "normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos".
8. Papildināt likumu ar 55.pantu šādā redakcijā:
"55.pants. Prasības personu apdrošināšanas līgumam
(1) Papildus šā likuma 6.pantā noteiktajām prasībām personu apdrošināšanas līgumā norāda:
1) apdrošināšanas prēmiju un apdrošinājuma summu atsevišķi katram apdrošinātajam riskam, kā arī apdrošināšanas atlīdzību vai tās noteikšanas kārtību katram apdrošināšanas gadījumam;
2) dzīvības apdrošināšanas līgumā — atpirkuma summu un tās saņemšanas nosacījumus, apdrošinājuma ņēmēja tiesības pārveidot polisi, mainot apdrošinājuma summu, apdrošināšanas prēmiju un tās maksāšanas kārtību, nosacījumus jauna (atjaunota) dzīvības apdrošināšanas līguma noslēgšanai, kā arī gratifikāciju (bonusu) veidus un to aprēķināšanas un piešķiršanas kārtību, bet tirgum piesaistītajā dzīvības apdrošināšanas līgumā norāda arī tam atbilstošos aktīvus un apdrošinājuma summas aprēķināšanas kārtību.
(2) Tāda personu apdrošināšanas līguma darbības laikā, kura darbības termiņš ir garāks par vienu gadu, apdrošinātājs rakstveidā informē apdrošinājuma ņēmēju un apdrošināto par:
1) apdrošināšanas prēmiju un apdrošināšanas atlīdzību aplikšanu ar nodokļiem un nodokļu ieturēšanas kārtību, kā arī par izmaiņām šajos nosacījumos;
2) piešķirtajām gratifikācijām (bonusiem) — ne retāk kā reizi 12 mēnešos."
9. Papildināt pārejas noteikumus ar 3. un 4.punktu šādā redakcijā:
"3. Apdrošināšanas polises, kuru paraugi ir reģistrēti Apdrošināšanas uzraudzības inspekcijas polišu reģistrā, saskaņojamas ar likuma 55.panta prasībām līdz 2001.gada 1.aprīlim.
4. Grozījums likuma 32.panta otrajā daļā par noilguma termiņu attiecas arī uz saistībām, kas izriet no līgumiem, kuri noslēgti pirms šā likuma grozījumu spēkā stāšanās un pēc kuriem saistības nav izbeigušās. Šajos gadījumos noilguma termiņš skaitāms no šā likuma grozījumu spēkā stāšanās dienas. Ja pēc šāda aprēķina noilguma termiņš iznāk garāks par līdzšinējo, tas izbeidzas saskaņā ar līdzšinējo noilguma termiņu."
Likums stājas spēkā 2000.gada 1.jūlijā.
Likums Saeimā pieņemts 2000.gada 1.jūnijā.
Valsts prezidente V.Vīķe-Freiberga
Rīgā 2000.gada 20.jūnijā