Mēbeļu ražošanai Latvijā IR nākotne
Latvijā saražoto mēbeļu daudzums ar katru gadu palielinās, tomēr mēbeļu ražotājiem jādomā par produkcijas dizainu un mārketinga aktivitātēm, liecina Latvijas Attīstības aģentūras veiktais pētījums.
Mēbeļu ražošanas daudzums Latvijā ar katru gadu palielinās. 2002.gadā saražots divreiz vairāk mēbeļu nekā 1997.gadā, liecina Latvijas Attīstības aģentūras veiktais pētījums par Latvijas mēbeļu ražotāju konkurētspēju. Kā vakar, 14.janvārī, preses konferencē norādīja Latvijas Attīstības aģentūras valdes priekšsēdētājs Juris Kanels, lai arī aptuveni 80% no saražotajām mēbelēm tiek eksportētas, tomēr “mūsu mēbeļražotājiem vēl ir lielas izaugsmes iespējas. Eiropas valstīs mēbeļu ražošana veido aptuveni 50% no visas kokrūpniecības nozares, Latvijā – tikai 11%. Pēc J. Kanela teiktā, tas norāda, ka Latvijas kokrūpniecības nozare varētu gūt lielākus ienākumus, jo lielai daļai eksportēto kokmateriālu ir zema pievienotā vērtība.
Grib radīt konkurenci Skandināvijas dizainam
J. Kanels norādīja, ka pētījums atklājis arī Latvijas mēbeļu ražotāju vājās vietas. Nopietns izaicinājums Latvijas mēbeļu ražotājiem ir darbs pie mēbeļu dizaina uzlabošanas. Asociācijas “Latvijas mēbeles” prezidents Aivars Einauss uzsvēra, ka mēbeļu ražotāji dizaina uzlabošanu un pilnveidošanu nav aizmirsuši. “Mums ir ambiciozi mērķi. Gribam radīt Baltijas valstīm vienotu mēbeļu dizainu, kas, iespējams, kaut kad nākotnē radītu konkurenci Skandināvijas dizainam,” teica A. Einauss. “Šajā sakarā šogad tiek plānots nopietns projekts, sadarbojoties Latvijas Attīstības aģentūrai, mēbeļu ražotājiem un mācību iestādēm, – Dizaina centra izveides projekts.”
Svarīgi mārketinga pasākumi
Bez mēbeļu dizaina uzlabošanas ražotājiem nopietni jādomā arī par mārketinga aktivitātēm un jaunu tirgu apgūšanu, norādīja J. Kanels. “Lieliska iespēja mūsu uzņēmējiem būs arī Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļi, no kuriem 27 miljoni paredzēti mārketinga aktivitāšu veicināšanai, tirgus izpētei, konsultāciju projektiem u.c. tā sauktajiem mīkstajiem projektiem. Tā ir milzīga summa un simtkārt pārsniedz līdz šim piešķirtos valsts atbalsta līdzekļus,“ stāstīja J. Kanels. Bet Latvijas Attīstības aģentūras valdes priekšsēdētājs apšauba, vai uzņēmēji spēs piedāvātos līdzekļus apgūt.
Situācija mēbeļu ražošanā
Kopumā 2002.gadā Latvijā darbojās
gan 400 mēbeļu ražošanas uzņēmumu, no tiem lielākā daļa – 62% –
atrodas Rīgā vai Rīgas rajonā. Taču no visiem mēbeļu ražošanas
uzņēmumiem tikai desmit ir tādi, kuros strādā vairāk nekā 250
darbinieku, norādīja Latvijas Attīstības aģentūras kokapstrādes
nozares eksperts Guntis Rubīns. Lielu produkcijas daļu pagaidām
veido sagataves gatavu mēbeļu ražošanai. Taču pakāpeniski pieaug
jau gatavu mēbeļu īpatsvars kopējā mēbeļu ražošanas uzņēmumu
produkcijas apjomā.
Pēdējos gados strauji palielinājies Latvijas mēbeļu rūpniecībā
saražotās produkcijas apjoms, kas tiek eksportēts. 2002.gadā
eksportētais mēbeļu apjoms bija aptuveni 2,5 reizes lielāks nekā
1996.gadā. Tomēr joprojām galvenokārt tiek eksportētas mēbeļu
sagataves gatavu mēbeļu ražošanai – 2002.gadā aptuveni 45%. G.
Rubīns norādīja, ka pēdējos gados lielie mēbeļu ražošanas
uzņēmumi arvien lielāku uzmanību pievērš mēbeļu dizainam. Tas
pakāpeniski palielina produkcijas pievienoto vērtību, līdz ar to
radot iespējas palielināt konkurētspēju un produkcijas eksporta
apjomus.
Ilze Sedliņa,
“LV”
ilze.sedlina@vestnesis.lv