"Varas reforma intrigu gūstā"
"Argumenti i fakti"
— 2000.06.14.
Neredzamā cīņa ap prezidenta likumprojektiem par varas reformu turpinās.
Pēc mūsu ziņām, vairāki desmiti gubernatoru devuši rīkojumus pakļautajiem vietējiem likumdevējiem nosūtīt uz Domi negatīvus slēdzienus par Kremļa dokumentiem.
Par lielu problēmu Kremlim kļuvis arī J.Strojevs. Viņu uzskata par vienu no niknākajiem Federācijas padomes pārkārtošanas pretiniekiem, jo šajā gadījumā viņš valstī zaudē posteni nr. trīs. Nav jābrīnās, ka Jegors Semjonovičs tā rāvās uz tikšanos ar V.Putinu, lai paziņotu prezidentam par augšpalātas neapmierinātību.
Visdrīzāk Kremlis atbalstīs daļu gubernatoru labojumu likumprojektiem, kuri ieguvuši lielāku skanējumu (piemēram, labojumu par Valsts padomes izveidošanu, kurā ietilpst reģionu vadītāji), taču droši vien noraidīs priekšlikumu saglabāt gubernatoru deputātu neaizskaramību. Iespējams, ka tieši tās atcelšanas dēļ tika sākts viss šis kīviņš. Lai reģionālie baroni kļūtu pavisam pakļāvīgi, viņiem jāatņem deputātu neaizskaramība. Kā "Aif" korespondentam apliecinājis Domes LSS frakcijas līderis B.Ņemcovs, "ja grib, var iesēdināt jebkuru gubernatoru, jo neviens no viņiem pilnībā nepilda sociālos likumus — par veterāniem, par bērnu pabalstiem. Teiksim, pret Ņižņijnovgorodas apgabala galvu I.Skļarovu izvirzīts 1600 prasību. Tagad to var izmantot kā ieganstu krimināllietas ierosināšanai".
Taču, ja likumā par jauno Federācijas padomes veidošanas kārtību nebūs labojuma par neaizskaramību, tad senatori tam var uzlikt veto. Tad viss atdursies Domē: lai pārvarētu veto, tai jāsavāc 300 balsu. Pagaidām Kremlis cieši rēķinās ar 270–280 lojāliem deputātiem. Lai rastu pietrūkstošās balsis, kā baumo, tikšot izmantoti "tradicionālie" līdzekļi, tajā skaitā arī "brīvi konvertējamie". Taisnība, tādiem pašiem paņēmieniem "vest izskaidrošanas darbu" ar kolēģiem var arī deputāts B.Berezovskis. Un vēl nav zināms, kura "argumenti" izrādīsies svarīgāki. Vispār oligarhs, kas pirmais publiski kritizēja Putina iniciatīvas, ievērojami sakaitinājis administrāciju. Kā Kremlī daži izsakās, "Boriss Abramovičs atkal šūpo laivu".
Tomēr ar Federācijas padomes lomas samazināšanu Kremļa Krievijas labiekārtošanas plāns vēl nebeidzas. Par nākamo "upuri" jākļūst pašai Valsts domei. Pēc mūsu ziņām, prezidenta administrācijā tiek gatavots likumprojekts par deputātu vēlēšanām. Tajā cita starpā paredzēts arī ievērojami — par 100–225 cilvēkiem — samazināt no partiju sarakstiem ievēlēto domnieku skaitu. Pienākums dabūt cauri šo likumprojektu uzdots apvienībai "Jedinstvo".
Aiz visa tā, kā apgalvo mūsu analītiķi, slēpjoties A.Vološina vēlme nodibināt totālu prezidenta kontroli pār visu valsti, "ieskaitot vienotu federālo informatīvo telpu," — vismaz šādus vārdus pieraksta Putina administrācijas vadītājam.
Taču mums kļuvis zināms, ka Valsts domes dzīlēs visam tam tiek gatavota "simetriska atbilde". DVR frakcija sacerējusi likumprojektu ar nosaukumu "Par KF prezidenta administrāciju". Pēc frakcijas vadītāja domām, pašlaik Kremļa aparāts uzņēmies arī valdības, parlamenta un tiesu varas lomu. Tāpēc likumā skaidri jāieraksta administrācijas funkcijas — ko tā drīkst un ko nedrīkst. Šajā pašā dokumentā būs fiksēts administrācijas galvas un viņa vietnieku statuss attiecībā pret citu varas atzaru vadītāju statusu.
Vitālijs Ceplajevs,
Tatjana Ņetreba