Latvijas Centrālā depozitārija noteikumi Nr.3
Par finanšu instrumentu uzskaiti un finanšu instrumentu notikumu izpildi
Apstiprināti Latvijas Centrālā depozitārija padomes sēdē 2004.gada 23.janvārī
Latvijas Centrālā depozitārija (turpmāk tekstā — LCD) noteikumi “Par finanšu instrumentu uzskaiti un finanšu instrumentu notikumu izpildi” (turpmāk tekstā — Noteikumi) nosaka finanšu instrumentu uzskaites kārtību LCD un vispārīgos principus finanšu instrumentu notikumu izpildei. Noteikumi izstrādāti, pamatojoties uz Finanšu instrumentu tirgus likuma (turpmāk tekstā — Likuma) 92.panta ceturto daļu un 94.panta otrās daļas pirmo, piekto, sesto un astoto punktu.
1. Noteikumos lietotie termini
1.1. Noteikumos lietotie termini un jēdzieni, kas nav skaidroti, atbilst Likumā lietotajiem terminiem un jēdzieniem.
1.2. LCD dalībnieks — finanšu starpnieks, kurš veic tādu finanšu instrumentu turēšanu, kas iegrāmatoti Latvijas Centrālajā depozitārijā, un/vai kurš veic norēķinus par darījumiem ar finanšu instrumentiem.
1.3. LCD dalībnieks emitenta statusā — finanšu instrumentu emitents, kurš, kļūstot par LCD dalībnieku, iegūst tiesības LCD iegrāmatot finanšu instrumentu emisiju un kuram LCD atver emisijas kontu katram atvietojamu finanšu instrumentu kopumam.
1.4. Finanšu starpnieks — ieguldījumu brokeru sabiedrība vai kredītiestāde, kurai ir licence ieguldījumu pakalpojumu sniegšanai vai kredītiestādes darbībai, dalībvalstī reģistrēta ieguldījumu brokera sabiedrība vai dalībvalstī reģistrēta kredītiestāde, kura likumos noteiktajā kārtībā ir tiesīga uzsākt ieguldījumu pakalpojumu sniegšanu vai kredītiestādes darbību, ārvalstī reģistrēta sabiedrība, kura sniedz ieguldījumu pakalpojumus un kurām likuma izpratnē ir tiesības veikt finanšu instrumentu turēšanu.
1.5. Atvietojamu finanšu instrumentu kopums — viena un tā paša emitenta izlaisti finanšu instrumenti ar vienādiem raksturlielumiem (nominālvērtību, balsstiesībām, atsavināšanas tiesībām u.c.).
1.6. ISIN kods — starptautiski atzīts finanšu instrumentu identifikācijas numurs (angļu val. — International Securities Identification Number), kuru LCD piešķir katram atvietojamam finanšu instrumentu kopumam. ISIN kodu piešķiršana notiek saskaņā ar Nacionālo numerāciju aģentūru asociācijas (Association of National Numbering Agencies — ANNA) noteiktajiem standartiem.
1.7. Imobilizācija — materializētas (papīra) formas finanšu instrumenta nodošana glabāšanā finanšu instrumentu depozitārijam, vienlaikus elektroniskā finanšu instrumentu kontā reģistrējot īpašuma tiesības uz glabāšanā nodotajiem finanšu instrumentiem.
1.8. Nominālais konts — finanšu instrumentu konts, kurā tiek uzskaitīti personu turējumā esošie finanšu instrumenti.
1.9. Emisijas konts — finanšu instrumentu uzskaites konts LCD, kurā iegrāmatots viss atvietojamo finanšu instrumentu kopums un kurā ieraksti tiek izdarīti, iegrāmatojot vai dzēšot finanšu instrumentu emisijas.
1.10. Korespondējošais konts LCD — finanšu instrumentu uzskaites konts, kuru LCD atver LCD dalībniekam un kurā uzskaita visus LCD dalībnieka turējumā esošos finanšu instrumentus.
1.11. Finanšu instrumentu notikums — jebkurš fakts vai apstāklis, kas iespaido finanšu instrumentu raksturlielumus, kā arī emitenta rīcība, izpildot saistības pret finanšu instrumentu īpašnieku (akcionāru sapulce, dividenžu izmaksa u.c.).
1.12. Sākotnējais reģistrs (turpmāk tekstā — SR) — personu saraksts, kuri ieguvuši tiesības uz viena emitenta atvietojamiem finanšu instrumentiem sākotnējās izvietošanas rezultātā.
1.13. Emitenta aģents — LCD vai emitenta pilnvarots LCD dalībnieks, kurš emitenta uzdevumā veic ar sākotnējo izvietošanu saistītos norēķinus un/vai kārto finanšu instrumentu SR.
1.14. Dereģistrācija — finanšu instrumentu uzskaites pārvietošana no SR uz finanšu instrumentu kontiem, kuri atvērti pie LCD dalībniekiem.
1.15. Piegāde par samaksu (delivery versus payment — DVP) — norēķinu veids finanšu instrumentu darījumiem, kurā finanšu instrumentu un ar tiem saistītie naudas norēķini notiek līdzejoši, tādējādi izslēdzot darījuma puses risku nepiegādāt finanšu instrumentus vai nesamaksāt naudu.
1.16. Grāmatojuma datums — brīdis, ar kuru tiek iegrāmatota ar finanšu instrumentiem saistīta operācija.
1.17. Tiešais konts — finanšu instrumentu konts, kuru atver LCD un kurā iegrāmato finanšu instrumentus, kuru uzskaiti neregulē Finanšu instrumentu tirgus likums.
2. Vispārīgie noteikumi
2.1. Noteikumi nosaka kārtību, kādā:
2.1.1. LCD un LCD dalībnieki uzskaita LCD iegrāmatotus finanšu instrumentus;
2.1.2. LCD un LCD dalībnieki veic grāmatojumus ar LCD iegrāmatotiem finanšu instrumentiem;
2.1.3. LCD un LCD dalībnieki realizē finanšu instrumentu notikumus LCD iegrāmatotiem finanšu instrumentiem;
2.1.4. LCD uzskaita LCD iegrāmatotus finanšu instrumentus, kuru uzskaiti neregulē likums;
2.1.5. LCD, LCD dalībnieki un LCD dalībnieki emitenta statusā kārto SR.
2.2. Latvijas valsts un pašvaldību emitētajiem finanšu instrumentiem var piemērot no šiem noteikumiem atšķirīgu uzskaites kārtību, ja tas noteikts attiecīgos normatīvajos aktos.
2.3. LCD iesniedzamo dokumentu kopijas noformē atbilstoši Latvijas Republikas normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai.
2.4. Informācijas apmaiņa starp LCD un LCD dalībnieku notiek elektroniskā formā un saskaņā ar LCD noteikumos Nr.11 “Par datu apmaiņu” noteikto kārtību.
2.5. Ar finanšu instrumentu pārvedumiem saistīto grāmatojumu atspoguļošanai izmanto LCD dalībnieku, finanšu instrumentu kontu un pārveduma uzdevuma veidu klasifikatoru atbilstoši LCD noteikumiem Nr.11 “Par datu apmaiņu”.
3. Divu līmeņu dematerializētu finanšu instrumentu uzskaites sistēma
3.1. LCD finanšu instrumentus uzskaita tikai dematerializētā formā. LCD finanšu instrumentu uzskaites sistēmā finanšu instrumenti glabājas skriptuālu iegrāmatojumu veidā finanšu instrumentu uzskaites kontos.
3.2. Ja finanšu instrumentu emitents vai ieguldītājs vēlas LCD finanšu instrumentu uzskaites sistēmā uzskaitīt materializētā formā izlaistus finanšu instrumentus, pirms iegrāmatošanas LCD jāveic to imobilizācija. Imobilizācijas kārtību nosaka savstarpējā līgumā, kas noslēgts starp LCD un finanšu instrumentu emitentu un ieguldītāju.
3.3. Finanšu instrumentu uzskaiti kārto LCD un LCD dalībnieki. Kopējo finanšu instrumentu uzskaites sistēmu veido divi uzskaites līmeņi:
3.3.1. LCD kārtojamā uzskaite — emisijas konti un LCD dalībnieku korespondējošie konti LCD;
3.3.2. LCD dalībnieku kārtojamā uzskaite — korespondējošie finanšu instrumentu konti LCD un finanšu instrumentu īpašnieku konti.
3.4. Uzskaites vienība LCD un LCD dalībnieku finanšu instrumentu uzskaites sistēmās ir viens finanšu instruments. Finanšu instruments nav dalāms.
3.5. LCD iegrāmatotu finanšu instrumentu īpašuma tiesību pierādījums ir iegrāmatojums finanšu instrumentu īpašnieka kontā uz attaisnojuma dokumentu pamata.
3.6. Ja LCD dalībnieks atvēris nominālo kontu personai, kuras turējumā atrodas finanšu instrumenti, finanšu instrumentu īpašuma tiesību pierādījums ir iegrāmatojums finanšu instrumentu īpašnieka kontā, kas atvērts pie personas, kuras turējumā atrodas finanšu instrumenti, uz attaisnojuma dokumentu pamata.
4. LCD dalībnieku kārtotā finanšu instrumentu uzskaite un organizētie norēķini par finanšu instrumentu norēķiniem
4.1. LCD dalībnieka kārtotās finanšu instrumentu uzskaites mērķis ir:
4.1.1. nodrošināt finanšu instrumentu īpašnieku tiesības;
4.1.2. nodrošināt personu turējumā esošu finanšu instrumentu uzskaiti.
4.2. LCD dalībnieka kārtotās finanšu instrumentu uzskaites pamatprincipi ir:
4.2.1. attaisnojuma dokumentu nepieciešamība — katru operāciju ar finanšu instrumentiem un ierakstus uzskaites dokumentos veic tikai uz attaisnojuma dokumentu pamata. LCD dalībnieks katru attaisnojuma dokumentu glabā vismaz 10 gadus;
4.2.2. divkāršais ieraksts — katra operācija ar finanšu instrumentiem fiksējama ar ierakstiem divos finanšu instrumentu kontos. Viens ieraksts izdarāms viena konta debeta pusē, otrs — cita konta kredīta pusē. Ieraksti abos kontos izdarāmi vienlaikus un abos kontos grāmatojumi izdarāmi par vienādu finanšu instrumentu skaitu;
4.2.3. finanšu instrumentu īpašuma tiesību reģistrēšana — jebkuru operāciju, kas rada vai maina tiesības uz finanšu instrumentiem, iegrāmato finanšu instrumentu kontā pie LCD dalībnieka ar to pašu grāmatojuma datumu, kurā operācija iegrāmatota LCD. LCD dalībnieks ir atbildīgs par īpašuma tiesību nodrošināšanu uz finanšu instrumentiem un iegrāmatošanu no attaisnojuma dokumentu saņemšanas brīža. Tikai uz attaisnojuma dokumentu pamata izdarītie ieraksti finanšu instrumentu kontos nodrošina īpašuma tiesības uz finanšu instrumentiem;
4.2.4. vienlaicīga finanšu instrumentu un naudas norēķinu iegrāmatošana — finanšu instrumentu piegādes par samaksu (delivery versus payment — DVP) gadījumā katrs ar naudas norēķiniem saistīts ieraksts finanšu instrumentu kontā tiek izdarīts līdzejoši ar grāmatojumiem naudas kontā;
4.2.5. atvietojamu finanšu instrumentu kopumu atsevišķa uzskaite — finanšu instrumentus uzskaita atsevišķi pa atvietojamu finanšu instrumentu kopumiem;
4.2.6. finanšu instrumentu uzskaites grupēšana — LCD dalībnieku finanšu instrumentu uzskaite un tās korespondējošos kontus LCD grupē atsevišķi:
4.2.6.1. LCD dalībnieka klientu īpašumā un turējumā esošiem finanšu instrumentiem,
4.2.6.2. LCD dalībnieka paša īpašumā esošiem finanšu instrumentiem,
4.2.6.3. veicot cita LCD dalībnieka finanšu instrumentu uzskaiti, LCD dalībnieks to kārto atsevišķi,
4.2.6.4. LCD ir tiesīgs citos LCD noteikumos noteikt papildu prasības finanšu instrumentu uzskaites grupēšanā;
4.2.7. minimālais kontu plāns — katrs LCD dalībnieks ievēro kontu plānu, kas noteikts šajos Noteikumos. Kontu plāna izmantošanu reglamentē citi LCD noteikumi. LCD dalībnieks, ja nepieciešams, var papildināt minimālo kontu plānu. Minimālo kontu plānu, kas jāievēro visiem LCD dalībniekiem, uzskaitot finanšu instrumentus, veido trīs kontu grupas ar apakšgrupām:
1.grupa — individuālie konti:
1.1. kontu apakšgrupa — individuālie finanšu instrumentu konti;
1.2. kontu apakšgrupa — individuālie apgrūtinātie finanšu instrumentu konti;
2. grupa — ar LCD korespondējošie finanšu instrumentu konti:
2.1. kontu apakšgrupa — ar LCD korespondējošie konti;
2.2. kontu apakšgrupa — finanšu instrumenti operācijās LCD;
3. grupa — citi konti:
3.1. kontu apakšgrupa — atlikto operāciju konti:
3.1.1. neiedalītie finanšu instrumenti;
3.1.2. operācijās neiesaistītie finanšu instrumenti;
3.1.3. finanšu instrumenti aizkavētajos norēķinos;
3.1.4. pārbaudē esošie finanšu instrumenti;
3.2. kontu apakšgrupa — dažādu kļūdu konti;
4.2.8. grāmatvedības uzskaites dokumentu glabāšana — visus LCD dalībnieka finanšu instrumentu grāmatvedības dokumentus glabā vismaz 10 gadus.
4.3. LCD dalībnieku kārtotās finanšu instrumentu uzskaites pamatdokumenti ir:
4.3.1. operāciju žurnāls;
4.3.2. bilance;
4.3.3. galvenā grāmata.
4.4. Katrs LCD dalībnieks kārto operāciju žurnālu un reģistrē visas operācijas finanšu instrumentu kontos. LCD dalībnieks, kārtojot operāciju žurnālu, ievēro, ka:
4.4.1. to kārto atsevišķi pa atvietojamu finanšu instrumentu kopumiem;
4.4.2. tas var būt sadalīts pa operāciju veidiem;
4.4.3. ierakstus tajā, norādot to veikšanas brīdi, izdara uz attaisnojuma dokumentu pamata;
4.4.4. tajā fiksē katru ar finanšu instrumentiem veikto operāciju;
4.4.5. ierakstus tajā izdara hronoloģiskā secībā;
4.4.6. ierakstus tajā izdara grāmatojuma datumā;
4.4.7. tajā norāda:
a) operācijas nosaukumu un kodu;
b) operācijā iesaistīto finanšu instrumentu ISIN kodu;
c) operācijā iesaistīto finanšu instrumentu daudzumu;
d) kontu, no kura finanšu instrumenti tiek norakstīti (debeta konts);
e) kontu, kurā finanšu instrumenti tiek ieskaitīti (kredīta konts);
f) operācijas numuru;
g) operācijas datumu.
4.5. Katrs LCD dalībnieks nodrošina bilanci un finanšu instrumentus atspoguļo debeta un kredīta kontos. LCD dalībnieks, kārtojot bilanci, ievēro, ka:
4.5.1. tajā uzrāda finanšu instrumentu skaitu debeta kontos un kredīta kontos;
4.5.2. tajā vienmēr atspoguļo līdzsvaru starp debeta un kredīta kontiem (finanšu instrumentu skaitam debeta kontos summāri jāsakrīt ar skaitu kredīta kontos);
4.5.3. to sagatavo par katru to dienu, kad ir veiktas operācijas ar finanšu instrumentiem;
4.5.4. to katram atvietojamu finanšu instrumentu kopumam sagatavo atsevišķi;
4.5.5. to katrai finanšu instrumentu īpašnieku kategorijai (LCD dalībnieka klientu īpašumā un turējumā esoši finanšu instrumenti, LCD dalībnieka paša turējumā esoši finanšu instrumenti u.c.) sagatavo atsevišķi.
4.6. LCD dalībnieks kārto finanšu instrumentu galveno grāmatu, kurā ir reģistrēti visi finanšu instrumentu konti, kuru uzskaiti kārto LCD dalībnieks. LCD dalībnieks, kārtojot galveno grāmatu, ievēro, ka:
4.6.1. katram finanšu instrumentu kontam un katram atvietojamu finanšu instrumentu kopumam izveido atsevišķu uzskaites reģistru;
4.6.2. uzskaites reģistrā uzrāda finanšu instrumentu daudzumu kontā katra perioda sākumā;
4.6.3. uzskaites reģistrā fiksē katru ar finanšu instrumentiem veikto operāciju vai darbību perioda laikā, norādot:
a) operācijas nosaukumu un kodu;
b) operācijā iesaistīto finanšu instrumentu ISIN kodu;
c) operācijā iesaistīto finanšu instrumentu daudzumu;
d) kontu, no kura finanšu instrumenti tiek norakstīti (debeta kontu);
e) kontu, kurā finanšu instrumenti tiek ieskaitīti (kredīta kontu);
f) operācijas numuru;
g) operācijas datumu;
4.6.4. visas operācijas vai darbības ar finanšu instrumentiem periodā uzskaita hronoloģiskā secībā;
4.6.5. perioda beigās uzrāda finanšu instrumentu daudzumu kontos;
4.6.6. finanšu instrumentu daudzums debeta kontos summāri ir vienāds ar finanšu instrumentu daudzumu kredīta kontos.
4.7. Vispārējās finanšu instrumentu uzskaites un norēķinu prasības LCD dalībniekam:
4.7.1. katrs LCD dalībnieks apraksta savu finanšu instrumentu uzskaites un norēķinu organizāciju. LCD ir tiesīgs pieprasīt LCD dalībniekam uzrādīt šādu aprakstu, kā arī pārbaudīt, vai LCD dalībnieks darbojas saskaņā ar šo aprakstu;
4.7.2. LCD dalībnieks nodrošina visas ar finanšu instrumentu īpašniekiem un to rīkojumiem saistītās informācijas konfidencialitāti;
4.7.3. LCD dalībnieks, neatkarīgi no tā prasījumiem pret klientu, ir atbildīgs par finanšu instrumentu piegādes par samaksu (delivery versus payment — DVP) norēķinu veikšanu norādītajā termiņā;
4.7.4. LCD dalībnieks bez finanšu instrumentu īpašnieka piekrišanas nedrīkst izmantot viņam piederošus finanšu instrumentus norēķiniem savā vai trešo personu vārdā;
4.7.5. saņemot uzdevumu no finanšu instrumentu īpašnieka, LCD dalībnieks reģistrē to saņemšanas datumu un pārbauda šī uzdevuma pareizību;
4.7.6. pēc finanšu instrumentu īpašnieku pieprasījuma izsniedz dokumentu, kas apliecina finanšu instrumentu īpašuma tiesības;
4.7.7. LCD dalībnieks nodrošina visu klientu finanšu instrumentu kontu un visu finanšu instrumentu operāciju centralizētu uzskaiti. LCD dalībnieks nav tiesīgs atvērt korespondējošos finanšu instrumentu kontus savām teritoriālajām struktūrvienībām;
4.7.8. LCD dalībnieks finanšu instrumentu kontu raksturošanā izmanto šādus piecus parametrus:
4.7.8.1. ISIN kodu,
4.7.8.2. LCD dalībnieka kodu,
4.7.8.3. darbības veida kodu,
4.7.8.4. konta veida kodu,
4.7.8.5. konta numuru saskaņā ar LCD dalībnieka kontu plānu.
4.8. Prasības LCD dalībnieka darbiniekiem:
4.8.1. vismaz diviem LCD dalībnieka darbiniekiem ir spēkā esošās LCD profesionālās apliecības;
4.8.2. LCD dalībnieks nosaka, kura struktūrvienība un kuri tās darbinieki ir atbildīgi par finanšu instrumentu uzskaiti un ar tiem saistītajiem norēķiniem;
4.8.3. LCD dalībnieks ir izstrādājis aprakstu par finanšu starpnieka struktūrvienību, kura veic finanšu instrumentu kontu atvēršanu, turēšanu un apkalpošanu. Šajā aprakstā shematiski atspoguļo LCD dalībnieka darbinieku finanšu instrumentu uzskaites un ar to saistīto norēķinu pienākumu un atbildības sadali, kā arī norāda darbiniekus, kuri ir tiesīgi veikt ierakstus finanšu instrumentu uzskaites dokumentos (operāciju žurnālā un galvenajā grāmatā);
4.8.4. LCD ir tiesīgs pieprasīt LCD dalībniekam uzrādīt 4.8.3.punktā minēto aprakstu, kā arī pārbaudīt, vai LCD dalībnieks darbojas saskaņā ar šo aprakstu.
4.9. Tehniskās prasības LCD dalībniekam:
4.9.1. LCD dalībnieks organizē datu apstrādes sistēmas, kas nodrošina finanšu instrumentu uzskaiti un ar tiem saistītos norēķinus saskaņā ar šiem un citiem LCD noteikumiem;
4.9.2. minimālās prasības automatizētajām datu apstrādes sistēmām, to tehniskajiem līdzekļiem, kā arī datu apmaiņas veidiem un formātiem nosaka LCD noteikumi Nr.11 “Par datu apmaiņu”;
4.9.3. LCD dalībnieks izstrādā finanšu instrumentu uzskaitei un norēķiniem izmantojamās programmatūras aprakstu;
4.9.4. LCD dalībnieks nodrošina datu apstrādes drošumu, kā arī novērš iespēju nesankcionēti piekļūt finanšu instrumentu grāmatvedības datiem, šim nolūkam izstrādājot aprakstu par finanšu instrumentu uzskaites un norēķinu datu bāzes aizsardzību;
4.9.5. LCD ir tiesīgs pieprasīt LCD dalībniekam uzrādīt 4.9.3.–4.9.4.punktā minētos aprakstus, kā arī pārbaudīt, vai LCD dalībnieks darbojas saskaņā ar šiem aprakstiem.
4.10. Iekšējās kontroles (audita) prasības LCD dalībniekam:
4.10.1. LCD dalībnieks izstrādā aprakstu par finanšu instrumentu uzskaiti un norēķinu iekšējo kontroli (auditu);
4.10.2. LCD dalībnieks veic nepieciešamos iekšējās kontroles pasākumus klientu īpašumā esošo finanšu instrumentu drošībai, balstoties uz 4.10.1.punktā minēto dokumentu;
4.10.3. LCD dalībnieks veic kārtējo un pēkšņo revīziju, kā arī finanšu instrumentu uzskaites un norēķinu detalizētu dokumentāru revīziju. Izdarot revīziju, jāpārbauda finanšu instrumentu uzskaites atbilstība LCD noteikumiem un LCD dalībnieka finanšu instrumentu uzskaites un norēķinu aprakstam. Par katru finanšu instrumentu uzskaites dokumentāro revīziju informē LCD dalībnieka vadību;
4.10.4. LCD ir tiesības iepazīties ar LCD dalībnieka finanšu instrumentu uzskaites un norēķinu iekšējās kontroles (auditu) veikto revīziju rezultātiem;
4.10.5. LCD ir tiesīgs pieprasīt LCD dalībniekam uzrādīt 4.10.1.punktā minēto aprakstu, kā arī pārbaudīt, vai LCD dalībnieks darbojas saskaņā ar šo aprakstu.
4.11. Minimālās prasības LCD dalībniekam, atverot finanšu instrumentu kontus finanšu instrumentu īpašniekiem un turētājiem:
4.11.1. lai finanšu instrumentu īpašnieks atvērtu finanšu instrumentu kontu, viņam nepieciešams slēgt rakstisku līgumu par finanšu instrumentu konta atvēršanu un apkalpošanu ar LCD dalībnieku;
4.11.2. pirms līguma par finanšu instrumentu konta atvēršanu un apkalpošanu noslēgšanas vai rīkojuma veikt operāciju ar finanšu instrumentiem pieņemšanas LCD dalībniekam pārbauda:
4.11.2.1. finanšu instrumentu konta atvērējas vai rīkojuma iesniedzējas personas identitāti;
4.11.2.2. finanšu instrumentu konta atvērējas vai rīkojuma iesniedzējas personas rīcībspēju;
4.11.2.3. rīkojuma iespējamību un likumību;
4.11.2.4. LCD dalībnieks ir pilnībā atbildīgs par šo datu pārbaudi.
4.12. Līgumā par finanšu instrumentu konta atvēršanu un apkalpošanu obligāti norāda:
4.12.1. konta īpašnieka rekvizītus (fiziskai personai — vārds, uzvārds un personas kods vai cits identifikācijas numurs, juridiskai personai — nosaukums, reģistrācijas numurs un reģistrācijas datums Uzņēmumu reģistrā);
4.12.2. konta īpašnieka adresi;
4.12.3. vai konts atvērts finanšu instrumentu īpašumtiesību reģistrācijai vai arī tas tiks izmantots kā nominālais konts;
4.12.4. LCD dalībnieka pienākumus un tiesības;
4.12.5. konta īpašnieka pienākumus un tiesības;
4.12.6. īpašuma tiesību uz finanšu instrumentiem reģistrācijas kārtību;
4.12.7. īpašuma tiesību uz finanšu instrumentiem apliecinājuma saņemšanas kārtību;
4.12.8. norēķinu kārtību darījumiem ar finanšu instrumentiem;
4.12.9. LCD dalībnieka un konta īpašnieka savstarpējo norēķinu kārtību;
4.12.10. informācijas un uzdevumu saņemšanas un nodošanas veidu, līdzekļus un termiņus, kas attiecas uz konta apkalpošanu;
4.12.11. finanšu instrumentu notikumu apkalpošanas kārtību;
4.12.12. konta apkalpošanas samaksas kārtību.
4.13. Informācija, ar kuru LCD dalībnieks nodrošina finanšu instrumentu īpašnieku:
4.13.1. LCD dalībnieks par katru dienu, kurā veikta viena vai vairākas operācijas ar finanšu instrumentiem, sagatavo konta izrakstu, kurā ir precīzi atspoguļotas veiktās operācijas. Konta izrakstu LCD dalībnieks izsniedz finanšu instrumentu īpašniekam pēc pieprasījuma;
4.13.2. beidzoties kalendārajam gadam, LCD dalībnieks 30 dienu laikā nosūta vai sagatavo izsniegšanai pēc finanšu instrumentu īpašnieka pieprasījuma paziņojumu par finanšu instrumentu portfeļa stāvokli gada pēdējā dienā;
4.13.3. pēc finanšu instrumentu īpašnieka pieprasījuma LCD dalībnieks izsniedz informāciju par finanšu instrumentu kontu — konta izrakstu un finanšu instrumentu portfeļa stāvokli;
4.13.4. finanšu instrumentu iegrāmatojuma kvīts, kā arī citi dokumenti, kas izdoti uz finanšu instrumentu iegrāmatojuma pamata, nav uzskatāmi par finanšu instrumentiem;
4.13.5. minimālā informācija, kuru norāda konta izrakstā:
4.13.5.1. LCD dalībnieka rekvizītus (nosaukums, reģistrācijas numurs un reģistrācijas datums Uzņēmumu reģistrā);
4.13.5.2. konta īpašnieka rekvizītus (fiziskai personai — vārds, uzvārds un personas kods vai cits identifikācijas numurs, juridiskai personai — nosaukums, reģistrācijas numurs un reģistrācijas datums Uzņēmumu reģistrā);
4.13.5.3. konta īpašnieka adresi;
4.13.5.4. konta numuru;
4.13.5.5. periodu, par kuru kontu izraksts izsniegts;
4.13.5.6. datumu, kurā konta izraksts izsniegts;
4.13.5.7. LCD dalībnieka atbildīgās personas autorizāciju (parakstu);
4.13.5.8. katra atvietojamu finanšu instrumentu kopuma finanšu instrumentu daudzumu kontā perioda sākumā;
4.13.5.9. finanšu instrumentu cenu, ja tāda zināma;
4.13.5.10. katra ar finanšu instrumentiem veiktās operācijas vai darbības perioda laikā hronoloģisko secību, norādot:
a) operācijas nosaukumu un kodu;
b) operācijā iesaistīto finanšu instrumentu ISIN kodu;
c) operācijā iesaistīto finanšu instrumentu daudzumu;
d) kontu, no kura finanšu instrumenti tiek norakstīti (debeta kontu);
e) kontu, kurā finanšu instrumenti tiek ieskaitīti (kredīta kontu);
f) operācijas numuru;
g) operācijas datumu;
4.13.5.11. katra atvietojamu finanšu instrumentu kopuma finanšu instrumentu daudzumu kontā perioda beigās;
4.13.6. minimālā informācija, kuru norāda paziņojumā par finanšu instrumentu portfeļa stāvokli:
4.13.6.1. LCD dalībnieka rekvizīti (nosaukums, reģistrācijas numurs un reģistrācijas datums Uzņēmumu reģistrā);
4.13.6.2. konta īpašnieka rekvizīti (fiziskai personai — vārds, uzvārds un personas kods vai cits identifikācijas numurs, juridiskai personai — nosaukums, reģistrācijas numurs un reģistrācijas datums Uzņēmumu reģistrā);
4.13.6.3. konta īpašnieka adrese;
4.13.6.4. konta numurs;
4.13.6.5. datums, uz kuru kontu izraksts izsniegts;
4.13.6.6. datums, kurā konta izraksts izsniegts;
4.13.6.7. LCD dalībnieka atbildīgās personas autorizācija (paraksts);
4.13.6.8. katra atvietojamu finanšu instrumentu kopuma finanšu instrumentu daudzums kontā uz norādīto datumu;
4.13.6.9. finanšu instrumentu cena, ja tāda zināma;
4.13.7. LCD dalībnieks informē finanšu instrumentu īpašnieku par visiem finanšu instrumentu notikumiem, kā arī par faktiem un apstākļiem, kas attiecināmi uz tā īpašumā vai turējumā esošajiem finanšu instrumentiem;
4.13.8. pēc finanšu instrumentu īpašnieku pieprasījuma LCD dalībnieks izsniedz īpašuma tiesību pierādījuma dokumentu par noteiktu laika periodu, kurā operācijas ar šiem finanšu instrumentiem netiek veiktas (finanšu instrumenti kontā tiek bloķēti). Šo dokumentu var lietot, lai realizētu atsevišķus finanšu instrumentu notikumus (tai skaitā izmantojot balsošanas tiesības akcionāru sapulcē), bet tas nav uzskatāms par finanšu instrumentu.
4.14. Ierakstu kārtība finanšu instrumentu kontos, kuri atvērti pie LCD dalībnieka:
4.14.1. jebkāda finanšu instrumentu kustība, kas saistīta ar ieraksta izdarīšanu finanšu instrumentu īpašnieka konta debetā, var tikt izdarīta tikai ar finanšu instrumentu īpašnieka vai tā pilnvarotas personas rīkojumu, izņemot gadījumus, kad LCD dalībnieks labo kļūdas vai kad normatīvajos aktos noteikta cita kārtība;
4.14.2. dokuments, kas pilnvaro pirkt vai pārdot finanšu instrumentus, uzskatāms par iepriekšēju piekrišanu izdarīt ierakstus finanšu instrumentu īpašnieka kontos, un šo ierakstu izdarīšanai nav nepieciešama papildu piekrišana.
5. LCD kārtotā finanšu instrumentu uzskaite un organizētie norēķini par finanšu instrumentu norēķiniem
5.1. Finanšu instrumentu konti LCD jāatver visiem LCD dalībniekiem emitenta statusā un LCD dalībniekiem:
5.1.1. LCD dalībnieks emitenta statusā LCD atver emisijas kontu;
5.1.2. LCD dalībnieks LCD atver korespondējošos kontus. Katram atvietojamu finanšu instrumentu kopumam, kuru uzskaita LCD dalībnieks, LCD atver atsevišķu korespondējošo kontu;
5.1.3. finanšu instrumentu kontu LCD raksturo četri parametri:
5.1.3.1. ISIN kods;
5.1.3.2. LCD dalībnieka kods;
5.1.3.3. darbības veida kods;
5.1.3.4. konta veida kods;
5.1.4. LCD noteikumos Nr.11 “Par datu apmaiņu” ir noteikta detalizēta finanšu instrumentu kontu un to parametru veidošanas un izmantošanas kārtība.
5.2. LCD iegrāmatoto finanšu instrumentu kustība var notikt tikai grāmatojumu veidā starp finanšu instrumentu kontiem LCD.
5.3. LCD veic grāmatojumus pēc tam, kad ir pārbaudīta operācijas iespējamība un finanšu instrumentu daudzums kontā, kas tiek debetēts.
5.4. LCD izpilda šādus finanšu instrumentu pārskaitījuma rīkojumus (operācijas):
5.4.1. vienkāršie (beznaudas) finanšu instrumentu pārskaitījumi;
5.4.2. finanšu instrumentu piegāde par samaksu (delivery versus payment — DVP) tirgus organizētāja rīkojuma gadījumā;
5.4.3. finanšu instrumentu piegāde par samaksu (delivery versus payment — DVP) LCD dalībnieka rīkojuma gadījumā;
5.4.4. ar finanšu instrumentu notikumu izpildi saistītie finanšu instrumentu pārskaitījumi;
5.4.5. kļūdu labojumi.
5.5. LCD kontrolē naudas norēķinus, ja saskaņā ar tirgus organizētāja vai LCD dalībnieka rīkojumu ir jānodrošina finanšu instrumentu piegāde par samaksu (delivery versus payment — DVP).
5.6. Pēc finanšu instrumentu piegādes par samaksu (delivery versus payment — DVP) uzdevuma saņemšanas, norēķinu dienā LCD bloķē norēķiniem nepieciešamo finanšu instrumentu skaitu LCD dalībnieka korespondējošā kontā LCD un LCD dalībnieka vārdā un tā uzdevumā dod maksājuma uzdevumu LCD izvēlētai naudas norēķinu bankai par finanšu instrumentu darījumu naudas norēķiniem. Pēc apstiprinājuma par naudas norēķinu veikšanu saņemšanas no naudas norēķinu bankas LCD veic finanšu instrumentu pārskaitījumus, izdarot ierakstus finanšu instrumentu kontos.
5.7. Ja, veicot finanšu instrumentu piegādes par samaksu (delivery versus payment — DVP) norēķinus, nepietiek finanšu instrumentu vai naudas, LCD atliek vai atceļ operācijas līdz nepieciešamo naudas līdzekļu vai finanšu instrumentu nodrošināšanai.
5.8. LCD kārtotās finanšu instrumentu uzskaites pamatprincipi:
5.8.1. LCD ir atbildīgs par visu LCD iegrāmatoto finanšu instrumentu uzskaiti;
5.8.2. katram atvietojamo finanšu instrumentu kopumam LCD kārto atsevišķu uzskaiti;
5.8.3. ierakstus emisijas kontā LCD izdara uz emitenta rakstiska rīkojuma pamata;
5.8.4. ierakstus LCD dalībnieka finanšu instrumentu korespondējošajos kontos LCD izdara:
5.8.4.1. uz LCD dalībnieka rīkojumu pamata;
5.8.4.2. uz tirgus organizētāja rīkojuma pamata;
5.8.4.3. uz LCD rīkojumu pamata kļūdu labojumu un finanšu instrumentu notikumu gadījumos;
5.8.5. LCD ievēro grāmatvedības divkāršā ieraksta principu — debeta pusē emisijas kontā uzskaita emitēto finanšu instrumentu kopējās emisijas apjomu — atvietojamo finanšu instrumentu kopējo skaitu, bet kredīta pusē uzskaita LCD dalībnieka korespondējošos kontos LCD esošos atvietojamos finanšu instrumentus;
5.8.6. LCD seko, lai iegrāmatotajām finanšu instrumentu emisijām nenotiktu nelikumīga finanšu instrumentu skaita palielināšanās vai samazināšanās;
5.8.7. katras dienas beigās, kad notikušas operācijas ar atvietojamo finanšu instrumentu attiecīgo kopumu finanšu instrumentiem, jāsakrīt šādām bilancēm:
5.8.7.1. LCD uzskaitē — starp finanšu instrumentu skaitu atvietojamo finanšu instrumentu attiecīgā kopuma emisijas kontā (debets) un finanšu instrumentu skaitu šī paša atvietojamo finanšu instrumentu kopuma dalībnieku korespondējošajos kontos LCD (kredīts);
5.8.7.2. LCD un LCD dalībnieku starpā — starp finanšu instrumentu skaitu LCD dalībnieka korespondējošajā kontā LCD un finanšu instrumentu skaitu ar LCD korespondējošajā kontā LCD dalībnieku uzskaitē;
5.8.7.3. LCD dalībnieku uzskaitē — starp finanšu instrumentu skaitu atvietojamo finanšu instrumentu kopuma korespondējošajos kontos LCD un finanšu instrumentu skaitu atvietojamo finanšu instrumentu kopuma finanšu instrumentu īpašnieku un nominālajos kontos;
5.8.8. LCD veic LCD dalībnieku uzraudzību atbilstoši LCD noteikumiem “Par LCD dalībniekiem”;
5.8.9. LCD sagatavo konta izrakstu LCD dalībniekam par katru dienu, kad notikušas operācijas ar finanšu instrumentiem un šo operāciju rezultātā ir izdarīti ieraksti LCD dalībnieka korespondējošajā kontā.
6. Tiešo kontu atvēršana un turēšana
6.1. LCD ir tiesīgs atvērt un turēt tiešos kontus. LCD tiešajos kontos iegrāmato finanšu instrumentus, kuru uzskaiti neregulē Likums.
6.2. Lai finanšu instrumentus, kuru uzskaiti neregulē Likums un kuri iegrāmatoti LCD, uzskaitītu tiešajos kontos, tas jāparedz līgumā, kurš noslēgts starp LCD un finanšu instrumentu emitentu par finanšu instrumentu emisijas iegrāmatošanu LCD.
6.3. Līgumā, kurš noslēgts starp LCD un finanšu instrumentu emitentu par finanšu instrumentu emisijas iegrāmatošanu, LCD jāparedz tiešo kontu atvēršanas, turēšanas un slēgšanas nosacījumi, kā arī kārtība, kādā LCD veic operācijas ar finanšu instrumentiem tiešajos kontos.
6.4. Tiešo kontu atvēršanā, turēšanā un slēgšanā, ciktāl tas iespējams, LCD ievēro prasības, kas šajos noteikumos un citos LCD noteikumos noteiktas LCD dalībniekiem.
7. LCD iegrāmatotu finanšu instrumentu uzskaite ārvalstu centrālajos depozitārijos vai finanšu instrumentu norēķinus organizējošās organizācijās
7.1. Lai nodrošinātu LCD iegrāmatotu finanšu instrumentu uzskaiti ārvalstu centrālajos depozitārijos vai finanšu instrumentu norēķinus organizējošās organizācijās, LCD ir tiesības atvērt nominālo kontu ārvalstu centrālajam depozitārijam vai finanšu instrumentu norēķinus organizējošajai organizācijai, noslēdzot attiecīgu līgumu. Par šāda līguma noslēgšanu LCD nekavējoties paziņo LCD dalībniekiem, regulēta tirgus organizētājiem un Komisijai.
7.2. Ārvalstu centrālais depozitārijs vai finanšu instrumentu norēķinus organizējošā organizācija savā finanšu instrumentu uzskaites sistēmā atver kontu, kurš korespondē ar ārvalstu centrālajam depozitārijam vai finanšu instrumentu norēķinus organizējošajai organizācijai atvērto nominālo kontu LCD un kurā uzskaita finanšu instrumentus, kuri saņemti no LCD.
7.3. Detalizētu finanšu instrumentu uzskaites un norēķinu kārtību, kā arī finanšu instrumentu notikumu izpildei veicamās darbības nosaka līgumā, kurš noslēgts starp LCD un ārvalstu centrālo depozitāriju vai finanšu instrumentu norēķinus organizējošo organizāciju.
8. Sākotnējais reģistrs
8.1. SR izveidojas, ja:
8.1.1. ieguldītājam ir atļauts iegādāties finanšu instrumentus sākotnējā vai otrreizējā finanšu instrumentu tirgū, neatverot finanšu instrumentu kontu (piemēram, piedaloties privatizējamo komercsabiedrību (uzņēmumu) akciju publiskajā piedāvājumā par privatizācijas sertifikātiem);
8.1.2. ja finanšu instrumentu emisiju, kurā emitētie finanšu instrumenti neatrodas publiskajā apgrozībā un kurai ir pabeigta sākotnējā izplatīšana, pārveido par finanšu instrumentu emisiju, kurā emitētie finanšu instrumenti atrodas publiskajā apgrozībā un ja uz pārveides brīdi ieguldītājiem, kuriem pieder finanšu instrumenti, nav atvērti finanšu instrumentu konti.
8.2. Finanšu instrumentu uzskaiti SR uzsāk līdz ar finanšu instrumentu emisijas iegrāmatošanas brīdi.
8.3. SR esošajām personām ir tiesības uz finanšu instrumentiem. Finanšu instrumentus uzskaita SR līdz brīdim, kad SR uzskaitītos finanšu instrumentus dereģistrē uz finanšu instrumentu kontu, kurš atvērts pie LCD dalībnieka. Līdz ar dereģistrāciju tiek iegūtas īpašuma tiesības uz finanšu instrumentiem. Finanšu instrumentu pārskaitīšana starp kontiem SR nav atļauta.
8.4. SR kārtotājs ir:
8.4.1. finanšu instrumentu emitents. Šajā gadījumā vismaz vienam finanšu instrumentu emitenta darbiniekam jānokārto LCD kvalifikācijas eksāmens un jāsaņem LCD profesionālā apliecība, kā arī finanšu instrumentu emitentam ir jābūt LCD akceptētam tehniskajam nodrošinājumam, lai kārtotu SR uzskaiti;
8.4.2. emitenta aģents, par kuru var būt:
8.4.2.1. LCD dalībnieks, noslēdzot sadarbības līgumu ar finanšu instrumentu emitentu par tā emitēto finanšu instrumentu SR kārtošanu;
8.4.2.2. LCD, noslēdzot sadarbības līgumu ar finanšu instrumentu emitentu par tā emitēto finanšu instrumentu SR kārtošanu.
8.5. SR kārtotājs kārto SR saskaņā ar LCD noteikumiem, ievērojot LCD dalībniekiem izvirzītās prasības, cik tālu tas ir iespējams. LCD ir tiesīgs noteikt atsevišķu kārtību, kura ir saistoša visiem SR kārtotājiem.
8.6. Ja laikā, kamēr finanšu instrumentus uzskaita SR, tiek izpildīti finanšu instrumentu notikumi un to izpilde ir saistīta ar naudas izmaksu, SR kārtotājs ieskaita naudu, kura pienākas personām, kuru finanšu instrumenti tiek uzskaitīti SR, speciālā naudas kontā, kuru SR kārtotājs nevar izmantot citiem mērķiem. Uzkrāto naudu finanšu instrumentu īpašnieks saņem pēc dereģistrācijas veikšanas.
8.7. Dereģistrācijas kārtība ir noteikta LCD noteikumos Nr. 10 “Par finanšu instrumentu dereģistrāciju”.
9. Finanšu instrumentu notikumu izpilde
9.1. LCD obligāti nodrošina finanšu instrumentu notikumu izpildi LCD iegrāmatotiem finanšu instrumentiem, kuri Latvijas Republikā atrodas publiskā apgrozībā.
9.2. Pēc emitenta lūguma LCD var nodrošināt finanšu instrumentu notikumu izpildi LCD iegrāmatotiem finanšu instrumentiem, kuri Latvijas Republikā neatrodas publiskā apgrozībā.
9.3. LCD nodrošina finanšu instrumentu izpildi LCD iegrāmatotiem ārpus Latvijas Republikas emitētiem dematerializētiem finanšu instrumentiem, kuri ieskaitīti LCD finanšu instrumentu kontā ārvalstu centrālajā depozitārijā vai finanšu instrumentu norēķinus organizējošā organizācijā, ja finanšu instrumentu notikumu izpilde paredzēta sadarbības līgumā, kuru LCD noslēdzis ar ārvalstu centrālo depozitāriju vai finanšu instrumentu norēķinus organizējošo organizāciju.
9.4. Pēc ieguldītāja lūguma LCD var nodrošināt finanšu instrumentu notikumu izpildi LCD iegrāmatotiem materializētā formā izlaistiem ārpus Latvijas Republikas emitētiem finanšu instrumentiem, kuri pirms iegrāmatošanas LCD ir imobilizēti, ja ieguldītājs ir LCD nodrošinājis nepieciešamās pilnvaras finanšu instrumentu notikumu izpildei.
9.5. LCD citos noteikumos var noteikt atsevišķu finanšu instrumentu notikumu detalizētu izpildes kārtību.
9.6. Finanšu instrumentu notikumi var būt:
9.6.1. saistīti ar finanšu instrumentiem;
9.6.2. saistīti ar naudu;
9.6.3. saistīti gan ar finanšu instrumentiem, gan ar naudu;
9.6.4. nesaistīti ne ar finanšu instrumentiem, ne ar naudu.
9.7. Biežāk sastopamie finanšu instrumentu notikumi ir:
9.7.1. akcionāru sapulču sasaukšana;
9.7.2. dividenžu, procentu izmaksa;
9.7.3. parāda vērtspapīru dzēšana;
9.7.4. finanšu instrumentu nominālvērtības maiņa;
9.7.5. finanšu instrumentu emisiju apvienošana;
9.7.6. finanšu instrumentu emisiju dalīšana;
9.7.7. parakstīšanās tiesību emitēšana.
9.8. Finanšu instrumentu emitentam rakstiski jāpaziņo LCD par paredzamajiem finanšu instrumentu notikumiem un jāiesniedz LCD nepieciešamā informācija finanšu instrumentu notikuma izpildei vismaz 10 darba dienas pirms pirmās darbības, kas LCD būtu jāveic finanšu instrumentu notikuma izpildei.
9.9. Ja finanšu instrumentu emitents LCD ir iesniedzis nepilnīgu vai neprecīzu informāciju finanšu instrumentu notikuma izpildei, LCD ir tiesības atteikt izpildīt finanšu instrumentu notikumu, par to rakstiski paziņojot finanšu instrumentu emitentam.
9.10. Finanšu instrumentu notikumu izpilde notiek, izdodot LCD dalībniekiem adresētus rīkojumus un/vai izdarot ierakstus korespondējošajos kontos.
9.11. LCD dalībniekiem ir saistoši LCD izdotie rīkojumi finanšu instrumentu notikumu izpildei un LCD dalībniekiem ir pienākums šādus rīkojumus izpildīt.
9.12. LCD nepieciešamības gadījumā atver finanšu instrumentu un naudas kontus, kas tiek izmantoti finanšu instrumentu notikumu izpildei.
9.13. No finanšu instrumentu notikumiem izrietošo tiesību realizācijai LCD atver īpašus tiesību realizācijas kontus LCD dalībniekam atbilstoši finanšu instrumentu daudzumam tā korespondējošajos kontos.
9.14. Ja finanšu instrumentu notikumu izpildei ir izvēles raksturs, finanšu instrumentu notikumus realizē, pamatojoties uz finanšu instrumentu īpašnieku rīkojumiem, kurus ir apkopojis LCD dalībnieks. Lai realizētu šādus finanšu instrumentu notikumus, tiek izmantoti izpildīto tiesību un sadalāmo finanšu instrumentu konti.
9.15. Finanšu instrumentu notikumu izpildes atšķirības vārda un uzrādītāja finanšu instrumentiem:
9.15.1. vārda finanšu instrumentu emitents ir tiesīgs noskaidrot visus savas emisijas finanšu instrumentu īpašniekus uz jebkuru brīdi;
9.15.2. uzrādītāja finanšu instrumentu emitents ir tiesīgs noskaidrot tikai tos savas emisijas finanšu instrumentu īpašniekus, kuri to vēlas un brīdī, kad tie vēlas (piemēram, ir bloķējuši sev piederošos finanšu instrumentus, lai piedalītos un balsotu finanšu instrumentu īpašnieku sapulcē);
9.15.3. LCD noteikumi Nr.7 “Par finanšu instrumentu īpašnieku noskaidrošanu” nosaka detalizētu kārtību, kādā finanšu instrumentu emitents ir tiesīgs noskaidrot savas emisijas finanšu instrumentu īpašniekus.
10. Noslēguma noteikumi
10.1. Noteikumi stājas spēkā nākamajā dienā pēc to publicēšanas laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”.
10.2. Ar šo noteikumu spēkā stāšanos spēku zaudē LCD 1995.gada 16.jūnija instrukcija Nr.2 “Par finanšu instrumentu emisijas iegrāmatošanu” un grozījumi, kas izdarīti tajā 1996.gada 5.septembrī un 1998.gada 28.oktobrī.