• Atvērt paplašināto meklēšanu
  • Aizvērt paplašināto meklēšanu
Pievienot parametrus
Dokumenta numurs
Pievienot parametrus
publicēts
pieņemts
stājies spēkā
Pievienot parametrus
Aizvērt paplašināto meklēšanu
RĪKI

Publikācijas atsauce

ATSAUCĒ IETVERT:
"Krievija vēsturi raksta no jauna". Publicēts oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis", 22.06.2000., Nr. 236/239 https://www.vestnesis.lv/ta/id/8393

Paraksts pārbaudīts

NĀKAMAIS

"Latvijā dzīvo drosmīga un stipra tauta"

Vēl šajā numurā

22.06.2000., Nr. 236/239

RĪKI
Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā. Piedāvājam lejuplādēt digitalizētā laidiena saturu (no Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma).

"Krievija vēsturi raksta no jauna"

"Die Presse"

— 2000.05.23.

Tatāri, otra lielākā Krievijas tautu grupa, arvien vairāk vēršas pret to, ka tai tiek uzvelta vaina par atpalicību valstī. Pat pretēji. Viņi uzsver, ka viduslaikos esot veicinājuši progresu vecajā Krievijā.

Tatāri pēc krieviem ir lielākā no Krievijas tautām. Viņu patiesā dzimtene ir Ķīnas rietumi. Viņi uz rietumiem devās tikai pēc tam, kad mongoļu valdnieks Čingizhans 13. gs. sākumā mēģināja izveidot pasaules impēriju, kas sniegtos no Ķīnas līdz Šlēzvigai.

Ar turkiem radniecīgie tatāri viņam kalpoja kā kājnieki. Un viņi par to cieš līdz pat šodienai.

Krievijā pat vairums intelektuāļu uzskata, ka Krievija "tatāru–mongoļu jūga" dēļ ir atpalikusi attīstībā par vairākiem gadsimtiem un pat vēl šodien nav atveseļojusies no barbaru invāzijas sekām.

Tatāru vēsturnieks Hakimovs saka: "Pilnīgas muļķības. Mums, tatāriem, jau tad, kad krievi vēl ģērbās ādās un, ozolzīles ēzdami, klīda pa mežiem, bija perfekti organizēta valsts ar augsti attīstītu kultūru un civilizāciju." Tas, protams, ir pārspīlēti, taču pavisam nepareizi tas nav. Krievu pamatvārdu krājums to pierāda: djengi, kā krievi sauc naudu, ir tatāru vārds un patiesībā nozīmē zīmogu. Tatāri Ķīnā, kuru Čingizhans bija iekarojis pirms Krievijas, iepazinās ar papīrnaudu. Drīzāk primitīvi organizētā Kijevas Krievzeme 250 tatāru–mongoļu kundzības laikā guva labumu arī no citiem augsti attīstītās Vidusimpērijas valstiskuma sasniegumiem. Iekarotāji ieviesa efektīvus un taisnīgus nodokļus, uzplauka tirdzniecība un amatniecība, ik pēc 54 km tika ierīkotas pasta stacijas. Ļaunas mēles apgalvo, ka šodien Krievijas nolaistajam pastam ir vajadzīgs daudz vairāk laika, lai vēstuli nogādātu no Maskavas līdz Klusā okeāna piekrastei, nekā Čingizhana vēstnešiem jāšus uz zirgiem. Tatāru laikā Krievijā notika pirmā tautas skaitīšana, viņi nostiprināja rietumu robežu pret uzbrukumiem un ar rīkojumu noteica tolerantu izturēšanos pret citu ticību piekritējiem. Tas viss ir zināms arī docentiem no Krievijas Zinātņu akadēmijas. Tomēr vairumam no viņiem ir grūti izsviest vēstures mēslainē ienaidnieka tēlu, kas ir kultivēts ar tādu mīlestību.

Hakimova spiediena rezultātā padome atklātā vēstulē aicina "izdarīt oficiālās vēstures revīziju, kas ir balstīta uz slavocentrismu un uz vienīgo par svēto uzskatīto ortodoksālo reliģiju". "Tā ir kļūda, kas ir jākoriģē," saka Nazifs Mirihanovs, kas ir Tatarstānas autonomās republikas pilnvarotais Maskavā. Viņš nevēlas izskaistinājumus, bet objektīvi uzrakstītu vēsturi; "Tatāru kundzības ēnas puses nedrīkst noklusēt." "Mužikiem" pat par relatīvi niecīgu pārkāpumu draudēja nāvessods, kas slāvu valdniekiem Kijevas Krievzemē pat nebija pazīstams. Jaunais Krievijas prezidents Vladimirs Putins provinču gubernatoriem gan ir licis saprast, ka vēlas viņiem atņemt daļu suverenitātes. Savukārt vēstures mācību kursā turpmāk valdīs political correctness . Galvenokārt no jauna tiks definēta minoritāšu vēsture un to attiecības ar Krieviju. Tā savā sanāksmē nesen nosprieda Izglītības ministrijas vēsturnieku komisija. Ar jaunajām mācību grāmatām skolas sāks strādāt jau septembrī. Pašreizējo situāciju attiecīgās nodaļas vadītājs vērtē kā katastrofālu. "Daudziem Krievijas skolniekiem nav ne mazākā priekšstata par to, kādu ieguldījumu kopējā nacionālajā attīstībā ir devušas Krievijas tautas, kuras atzīst islāmu vai budismu."

Elke Vindiša

Tiesību aktu un oficiālo paziņojumu oficiālā publikācija pieejama laikraksta "Latvijas Vēstnesis" drukas versijā.

ATSAUKSMĒM

ATSAUKSMĒM

Lūdzu ievadiet atsauksmes tekstu!