Valsts robežsardzes nolikums
Rīgā 2004. gada 17. martā
Nolikums par Valsts robežsardzes nopelnu krūšu zīmi “Par Latvijas valsts robežas izbūvi”
I. Vispārīgais jautājums
1. Šis nolikums nosaka Valsts robežsardzes nopelnu krūšu zīmes “Par Latvijas valsts robežas izbūvi” (turpmāk tekstā — nopelnu zīme), kas dibināta 2004. gadā kā apbalvojums un cieņas apliecinājums par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas valsts robežas izbūvē laika posmā no 1997.gada līdz 2004.gadam aprakstu, tās piešķiršanas un nēsāšanas kārtību.
II. Nopelnu zīmes pretendentu loks
2. Nopelnu zīmi piešķir par nopelniem robežas izbūves būvobjektu projektēšanā, uzraudzībā un būvniecībā:
2.1. Iekšlietu ministrijas darbiniekiem un ierēdņiem;
2.2. projektētājiem;
2.3. būvniekiem;
2.4. pašvaldību vadītājiem;
2.5. robežsargiem.
3. Nopelnu zīmes kontroleksemplāru ar kārtas numuru piešķir tās mākslinieciskā projekta autoram.
III. Nopelnu zīmes piešķiršanas kārtība
4. Tiesības piešķirt nopelnu zīmi ir Valsts robežsardzes Apbalvojumu komisijai (turpmāk tekstā — Apbalvojumu komisija), kuras sastāvā ir Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes priekšnieks (komisijas priekšsēdētājs), teritoriālo pārvalžu priekšnieki — (komisijas locekļi), kā arī Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Administratīvās pārvaldes priekšnieks (sekretārs).
5. Apbalvošanai ar nopelnu zīmi izvirzīto kandidātu sarakstus (sk. 1.pielikumu) Valsts robežsardzes priekšnieks, Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes un Valsts robežsardzes Viļakas, Ludzas un Daugavpils pārvalžu priekšnieki iesniedz Apbalvojumu komisijai.
IV. Nopelnu zīmes tehniskais un mākslinieciskais apraksts
6. Valsts robežsardzes nopelnu zīme (sk. 2. un 3.pielikumu) izgatavota no sudraba, tās caurmērs ir 40 mm:
6.1. nopelnu zīmes aversa pusi veido divi kvadrāti ar slīpām fazetēm un emalju atdalošo sudraba aplokojumu kvadrātu iekšpusē:
(1) augšējais simetriski uz virsotnes nostatītais kvadrāts klāts ar gaiši zaļu emalju un tajā ir sudraba Valsts robežsardzes emblēma (reljefi izcelti robežstabs, robežstaba turētāji, ozolkoka lapu pinums un karoglenta; virs robežstaba — trīs piecstaru aizsargātas zvaigznītes) un zem Valsts robežsardzes emblēmas — gada skaitļi 1997–2004;
(2) apakšējo, simetriski uz sāna nostatīto kvadrātu daļēji aizsedz augšējais kvadrāts. Apakšējais kvadrāts ir klāts ar karmīnsarkanu emalju;
6.1.1. nopelnu zīmes reversa puse ir gluda un veido astoņstaru zvaigzni ar šauru slīpo fazeti. Nopelnu zīmes centrā ir horizontāls, reljefi izcelts uzraksts PAR LATVIJAS VALSTS ROBEŽAS IZBŪVI. Nopelnu zīmes apakšdaļā ir iegravēts nopelnu zīmes kārtas numurs;
6.1.2. nopelnu zīmes augšdaļā ir austiņa, ar atveri tās centrā zīmes savienošanai ar lentē iešūtu sudraba gredzenu;
6.1.3. trīsstūrī salocītā lente ir 40 mm plata un 32 mm gara. Lente ir gaiši zaļā krāsā, tās garenass virzienā simetriski ieaustas divas 2 mm platas sudraba svītras;
6.2. nopelnu zīmes miniatūra izgatavota no sudraba, tās caurmērs ir 15 mm. Nopelnu zīmi veido divi viens otram simetriski uzklāti kvadrāti. Nopelnu zīmes aversa pusē to malas norobežo ar slīpām fazetēm, emaljētās virsmas nodalot ar sudraba aplokojumu:
(1) augšējais simetriski uz virsotnes nostatītais kvadrāts klāts ar gaiši zaļu emalju un tajā ir reljefi izcelts sudraba robežstabs;
(2) apakšējo, simetriski uz sāna nostatīto kvadrātu daļēji aizsedz augšējais kvadrāts. Apakšējais kvadrāts ir klāts ar karmīnsarkanu emalju.
V. Nopelnu zīmes nēsāšanas tiesību izsludināšana un apliecināšana
7. Apbalvojumu komisijas lēmumu par apbalvošanu ar nopelnu zīmi apstiprina Valsts robežsardzes priekšnieks ar pavēli. Izraksts no pavēles glabājas apbalvotā robežsarga (Valsts robežsardzes darbinieka) personas lietā.
8. Kopā ar nopelnu zīmi apbalvojamai personai izsniedz apliecību (sk. 4.pielikumu) ar tādu pašu kārtas numuru kā nopelnu zīmei. Apliecību ar parakstu un ģerboņa zīmogu apliecina Valsts robežsardzes priekšnieks. Apliecību izsniegšanu reģistrē “Valsts robežsardzes nopelnu krūšu zīmes “Par Latvijas valsts robežas izbūvi” žurnālā”, un tas ietilpst Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Administratīvās pārvaldes kompetencē.
VI. Nopelnu zīmes nēsāšanas nosacījumi
9. Nopelnu zīmi nēsā pie formas tērpa krūšu kreisajā pusē. Gadījumos, kad persona ir apbalvota ar citiem apbalvojumiem (ordeņiem, medaļām, nopelnu zīmēm), nopelnu zīmi novieto pēc 3.pakāpes Robežsargu nopelnu zīmes “Par izcilību dienestā”.
10. Nopelnu zīmes lentas atgriezumu nēsā pie formas tērpa un civiltērpa.
11. Nopelnu zīmes miniatūru nēsā pie civiltērpa.
VII. Nopelnu zīmes izgatavošana un tās finansēšana
12. Izdevumus nopelnu zīmes izgatavošanai sedz no Valsts robežsardzes budžeta finanšu līdzekļiem.
Valsts robežsardzes priekšnieks robežsardzes ģenerālis G.Dāboliņš
1. pielikums
Kandidātu saraksta veidlapas paraugs apbalvošanai ar Valsts robežsardzes nopelnu krūšu zīmi “Par Latvijas valsts robežas izbūvi”
Nr. |
Ieņemamais amats |
Vārds un uzvārds, |
Piezīmes |
p.k. |
(adrese) |
personas kods |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
2. pielikums
Valsts robežsardzes nopelnu krūšu zīmes “Par Latvijas valsts robežas izbūvi” krāsainais attēlojums
3. pielikums
Valsts robežsardzes nopelnu krūšu zīmes “Par Latvijas valsts robežas izbūvi” grafiskais attēlojums
4. pielikums