"Arābi izjūt nedrošību"
"Die Welt"
— 2000.06.13.
Hafiza el Asada nāve ir smags trieciens arābiem no Marokas līdz Persijas līcim: neviens viņa paaudzes politiķis tik ilgi un pamatīgi nav ietekmējis notikumus arābu pasaulē kā prezidents Asads.
"Viņa nāve ir ļoti svarīgs notikums", pēc ministru kabineta ārkārtas sēdes teica Ēģiptes vadītājs Hosni Mubaraks, kam ne vienmēr ir bijis viegli saprasties ar "Damaskas lauvu". Asads ilgi atradās to priekšgalā, kuri vērsās pret Ēģiptes un Izraēlas miera līgumu.
Asads jebkuras arābu valsts sadarbošanos ar Izraēlu nosodīja kā "izstāšanos no kopējās frontes". Un tomēr arābu pasaule patiesi nožēlo viņa nāvi. Arābiem ir radušās aizdomas, ka Asada pēctecis varētu arī nespēt tikpat gludi tikt ar visu galā. "Cerams, ka Sīrija saglabās stabilitāti," saka Mubaraks.
Ne visur valda paļāvība, ka Bashars el Asads būs stāvokļa noteicējs: "Cīņa par varu starp veco gvardi un jaunajām galvām nebūs nekāda pastaiga," raksta Kuveitas laikraksts "Al – Watan", "Dievs, sargi Sīriju!". Galvenokārt tās arābu valstis, kas uztur miera dialogu ar Izraēlu, baidās, ka iekšpolitiskās cīņas Sīrijā varētu bremzēt miera procesu vai pat to atsviest atpakaļ. Libānā baidās, vai 34 gadus vecais Bashars, tāpat kā viņa tēvs, būs spējīgs turēt grožos Hisbollah, lai aizkavētu nevajadzīgās provokācijas pret Izraēlu. Un kā viņš reaģēs uz aicinājumiem izvest Sīrijas vienības no Libānas? Beirutas ietekmīgais laikraksts "An Nahar" jau pirms Asada nāves aicināja Basharu beigt Lībānas militāro okupāciju.
Evangeloss Antonaross